Neden dağ bisikleti alıp şehirde kullanıyoruz?

bilyac

Üye
Tepki
43
İsim
Barış
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bende şehirde bile olsa mtb binenlerdenim, fırsat buldukça da orman dağ tepe gitmek istiyorum.
kaldırım, merdiven kasis gibi yerlerden atlamak keyif veriyor, en hızlı olmaya çalışıyorum :)

Scudo

Clal

O da olur.
Tepki
826
İsim
Celal
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu başlık artık tavsamış ve zamana yenik düşmüştür. Çevremde gözlediğim kadarıyla şehir içinde mtb kullanan kalmadı. Hatta şehir bisikletini de geçelim pek çok gencin altında yarış bisikleti var. Zaman hızlı ilerliyor ve her şey zamanla değişiyor.
Katlanırlar da çok gözüme çarpıyor bu sene

• Beğen
Tepkiler: Oklüzal Builder

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
BMX bisiklet gibiler, jant eğriltme dertleri yok. Aslında mantıklı gelmeye başladı bana da. Tek korkutan şey çeliğinin paslanmazlık kalitesi.
Alüminyum gövdeli olanları var, korkunuzu aşmanıza yardımı dokunabilir :)
Şehirde mtb sürme işine ben de çok karşıydım, şimdi el mahkum mtb sürmek zorundayım sanırım ben de :D sakatlığım sonrası ufak ufak sürüşlere başlamak istiyorum ama yol bisikletimin dişli oranları agresif, yokuşlarda zorlayacağını düşünüyorum. mtb sürerken böyle bir dert yok tek bacakla dahi Cinnah'ı bile tırmanabilirim sanırım yalnızca vakit alır biraz :D

Son düzenleme:

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Alüminyum gövdeli olanları var, korkunuzu aşmanıza yardımı dokunabilir :)
Şehirde mtb sürme işine ben de çok karşıydım, şimdi el mahkum mtb sürmek zorundayım sanırım ben de :D sakatlığım sonrası ufak ufak sürüşlere başlamak istiyorum ama yol bisikletimin dişli oranları agresif, yokuşlarda zorlayacağını düşünüyorum. mtb sürerken böyle bir dert yok tek bacakla dahi Cinnah'ı tırmanabilirim sanırım yalnızca vakit alır biraz :D
Helal valla, ben şehir bisikletiyle zor çıkıyordum ama zaten benim geleneksel Ankara turu mevsimim Ocak'tır. Sıcaklarla derdim var komşu.:hihi:

• Beğen
Tepkiler: Batuhan Köksal

alinon tor

Üye
Tepki
96
İsim
Ali T.
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba, kendi açımdan konuşayım; Tercih yapmak isteyenler de bu yazıdan yararlanabilir.

MTB'nin bozuk zeminde süspansiyonlu maşasının avantajı gerçekten çok fazla. Aynı zamanda bulunduğum bölgedeki yollarda cam kırıkları, asfaltlara farklı seviyelerde atılmış yamalarla dolu. Bu sebeple etli ve geniş lastikleriyle MTB avantajlı olduğuna inanıyorum. Aynı zamanda sürekli araç yolundan gitmem mümkün olmuyor, bazen kaldırımlardan inmem gerekiyor, maşayı baya zorladığımı söyleyebilirim. Ekstra olarak, kasislerden son sürat geçerken çift tekerin havalandığını hissetmek, park ve bahçelerdeki merdivenlerden inmek hoşuma gidiyor.

Çok büyük ihtimalle karbon bir MTB kadrosu yada bir yol bisikletiyle yapamayacağım ya da yapmaya kıyamayacağım hareketlerden dolayı MTB bisikleti kendime uygun gördüm. Eleştirelebilir nokta ise, satın alma gücüm ortada, gerçekten çok sağlam ve kaliteli bir markadan bisiklet alamayacağım için MTB benim için uygun bir seçenek oldu. Bu aracın spor kısmıyla pek ilgilenmiyorum, ben sadece kullanmayı seviyorum sonuç olarakta vücuduma iyi geldiğini görüyorum. Evimde TV karşısında aylaklık yerine bir sele üzerinde 40-50 kadans pedal çevirmeyi tercih ediyorum. Kısacası bana katlanabilecek, kahrımı çekebilecek, ayrılık vakti geldiğinde bile son vefasını gösterip yerini uygun maliyetle doldurabileceğim bir tarz MTB, benim için.

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çatur çutur hunharca sürmeyi,kaldırımdan,oradan buradan atlamayı,yeri gelince dağda,bayırda kullanmayı sevdiğim için...
Bu mesajı yazalı neredeyse 2 sene olmuş. Şu an ise bir tene yol bisikletim var ve sabahları 04:30'da kalkıp, sahilde 30-35 km sürüp öyle işe gidiyorum :)

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.133
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu mesajı yazalı neredeyse 2 sene olmuş. Şu an ise bir tene yol bisikletim var ve sabahları 04:30'da kalkıp, sahilde 30-35 km sürüp öyle işe gidiyorum :)
😁

Yakın zamanda yol bisikleti aldım. Kaldırımda gitmek zulüm, 700/35 lastik olmasına rağmen. Yola inince de en ufak çizgi bile elimin altında hisseder oldum. Yaklaşık 28 yıldır mtb bindiğim için bana çok ama çok konforsuz geldi. Daha ince lastikleri düşünmek dahi istemiyorum. Gene de sahilde biniş vs yapmak için yol bisikletine binmeye devam edeceğim. Sadece karşılaştırmak için yazıyorum, yıl bisikletinin de olayı başka, duruş pozisyonu olsun akıcılığı olsun ama şehirde de olsa rahat rahat gezmek in kesinlikle mtb derim. Kasis, kaldırım, çukur ve daha bir sürü şey sayabilirim yol bisikletine göre çok daha konforlu yol sürmek için gerekçe.
Sadece dümdüz yollar olsa kusursuz derecede o zaman yol bisikleti çok daha kullanılabilir olur bana göre. Benim görüşüm bu biraz Ferrari ile şehir içinde gazlamaya benziyor.
Ben de 2021 9.ayda bunu yazmışım.

"ince tekerlileri düşünemiyorum bile" dediğim yeri hatırlıyorum.

Şu an durum;
IMG_20220425_153613.jpg

😁😁😁

Ama hâlâ mtb ile hayvan gibi tepindiğimde kurtlarımı döküyorum ;)

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Haha benim gibi kum kar bisikletine binip şehir dahil her yerde kullanan varmı acaba🤣 malum türkiye şartları ve yolları berbat.

oscak41

Rider
Tepki
393
İsim
Osman Çakmak
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
mtb sürmesi zor ama benim açımdan vites geçişi ve hızlanması olarak hissiyat güzel. Ekstra olarak, kaldırım inişlerinde vs. problem yaratabilecek alanlara karşı bire bir.

Manevra kabiliyetinde ve trafikte çok iyi sarıyor (şehir içi)

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
5.948
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçmişin şehir, şimdinin bir yol bisikleti kullanıcısı olarak; edinilen hevesin, aranılan heyecan ve mutluluğun, sonuç olarak da vereceği özgürlük hissinin şekilciliği olamaz diyorum. Dileyen dilediği tür bisikletten, dilediği şekilde keyfini sürmeli. Zaten hayat kısa. Nasıl diliyorsanız öyle sürün ve bol bol heyecan ve mutluluğu yaşamaya çalışın derim. Ben öyle yapıyorum :)

Clal

O da olur.
Tepki
826
İsim
Celal
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
çoğumuzun ilk bisikleti MTB ydi ama zamanla sürüş sitiline göre hibrit, gravel yada yol a dönebiliyoruz.

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.710
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Güzelim MTB lastiklerini sert asfaltta eritmeye kıyamıyorum. MTB ile uzun şehir sürüşleri lastikleri çok hızlı bitiriyor.

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.786
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yaşanılan şehir benim yaşadığım şehir gibiyse kesinlikle MTB kullanılmalı ki mecburen öyle yapıyorum.

Her yol şantiye sahası, çukurluklar, kasisler, mazgallar tam bir yol bisikleti canavarı.

IMG_20220527_180336.jpg

Korkudan yol bisikletimi çıkaramıyorum, evde göbek bağladı yavrucak...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MakRo ve hasanben

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
784
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bilmiyorum, dağ bisikletinin garip bir albenisi var. Daha önce yol bisikleti de kullandım ama dağ bisikleti zevki vermediği için sattım. 2.20 lastikle asfaltta gitmek bana herhangi bir olumsuzluk yansıtmıyor ama 23 lastikle gitmek sıkıntılı bir durumdu.

Tamamen zevk meselesi, bir yere yetişmek gibi bir acelem de yok. O yüzden dağ bisikleti sürüyorum, herkesin zevki ve rengi farklıdır. Ben bunu seviyorum.

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Bilmiyorum, dağ bisikletinin garip bir albenisi var. Daha önce yol bisikleti de kullandım ama dağ bisikleti zevki vermediği için sattım. 2.20 lastikle asfaltta gitmek bana herhangi bir olumsuzluk yansıtmıyor ama 23 lastikle gitmek sıkıntılı bir durumdu.

Tamamen zevk meselesi, bir yere yetişmek gibi bir acelem de yok. O yüzden dağ bisikleti sürüyorum, herkesin zevki ve rengi farklıdır. Ben bunu seviyorum.
Sonuna kadar 4.0 lik lastiklerimle size katılıyorum tamamen zevk meselesi FATBIKE.😉