Neden dağ bisikleti alıp şehirde kullanıyoruz?

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.161
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Evde bir scott aspect var. Bir tane de carraro g2. Sehir içindeki suruslerimde g2 yi kullaniyorum son donemde. Orman a gireceksem aspect i aliyorum. Uzun zamandır g2 ile şehirde surusler yapıyordum. Bugun sirf değişiklik olsun diye aspect ile şehirde gezdim. Konfor farki inanilmaz. Eger amac km yapmak ise zaten mtb degil dogru adres. Ama amac gezeyim konforlu olsun, gidilen yol/yapılan hiz onemli degilse tabi ki mtb tercih edilebilir. Gayet konforlu ve zevkli bir gezi oldu. Bozuk asfaltta pedallama, gerektiğinde kaldırım inmeler cikmalar, hassas kontrol, geniş tekerleklerin yol tutusu vs gercekten cok keyif aldım. Ilk musait zamanda yine ormana gideceğim mtb ile. Ozlemisim mtb sürüsünü.

Benim için gravel +mtb super kombinasyon. Ancak maddi ve bisikleti saklama konusunda tek atımlık kursunum olsaydi sanirim mtb yi tercih ederdim. Bu tamamen kişisel bir tercih. Isin dogrusu yanlisi genel olarak yok.

Scudo

M.Hamza.Afacan

ikcu.bisiklet
Tepki
1.169
İsim
Hamza Afacan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
29 jant mtb al ve 28×47 şehir yol lastiği tak keyfine bak. zaten şehir içinde boş yol var mı ki 50 aynakolla sürücez. keyif konfor önemli ise mis . önde 44.32.22 arkada 11.34 rubleyle altus sistem bile fazla fazla yeter . hem boş yolda hızlı gidersin hemde şehir yokuşlarını rahat rahat çıkarsın

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hangi şehirde, nasıl bir yolda ve ne amaçla sürüş yapacağınız önemli. Genelde boş yollarda, erken saatlerde ve spor için sürüyorsanız mtb hiç de konforlu değil. Aynı şekilde günlük kıyafetle ıslak yollarda da hiç tavsiye etmem. Ama sıkışık trafikli, dur kalk çok olan kaldırıma çıkıp inme ihtiyacı yaşadığınız ya da mazgalları geniş ve çok olan bir yerde kısa sürüşler için kullanıyorsanız mantıklı olabilir.

Kişisel farklar da vardır tercihlerde. Yol bisikletimin birinde aynakolu 46’ya düşürüp 28mm lastiğe geçtim, konfor inanılmaz arttı. Çok hıza ihtiyacım olmadığından 46-30 gibi bir aynakol bana gayet yeterli aslında. Ama flatbar denediğimde hiç de güzel olmamıştı, kolları içeriden dışarıya çevirerek kullanmak benim için çok rahatsız. Dropbar veya bullhornun doğal sarılma pozisyonu ve farklı tutuş imkanlarıyla uzun süreli kullanımdaki rahatlığı, kolları kartal gibi yana açıp avuçları içten dışa çevirip öne eğilerek kullanmak zorunda olduğunuz bir mtb ile karşılaştırılamaz bana göre.

Alışverişte ve kısa süreli ulaşımda çamurluk ve bagajı olan şehir bisikleti kullanıyorum, ormana amortisörlü mtb ile gidiyorum tabi ki, antrenmanlarımı ise fixie ve yol bisikletleriyle yapıyorum -ki dropbara yatıp var gücünle pedal basmanın zevkini sonuna kadar yaşayayım. Eğer medeni bir trafik düzeni olsaydı işe gitmek için e-bike bile kullanabilirdim (işim uzak ve yokuşlu olduğundan, yoksa şehir bisikleti ile de gidilebilir aslında). Her bir çeşit bisikleti sürmenin ayrı zevki var. Katlanır, kargo ve tandem bile çok zevkli. Sonuçta bu bisiklet çeşitleri ihtiyaçlardan türemiş, birinin diğerine üstünlüğü yalnızca belli bir alanda oluyor. İstiyoruz ki bir bisiklet alalım her konuda süper işe yarasın, yok öyle bir şey. Eğer farklı kullanım ihtiyaçları varsa ama sadece tek bir bisiklet alma durumu da varsa trekking gibi daha kullanım esnekliği olan bir şey alınabilir, ama sürüş zevki veya konforu da ona göre sınırlı olacaktır.

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.132
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yakın zamanda yol bisikleti aldım. Kaldırımda gitmek zulüm, 700/35 lastik olmasına rağmen. Yola inince de en ufak çizgi bile elimin altında hisseder oldum. Yaklaşık 28 yıldır mtb bindiğim için bana çok ama çok konforsuz geldi. Daha ince lastikleri düşünmek dahi istemiyorum. Gene de sahilde biniş vs yapmak için yol bisikletine binmeye devam edeceğim. Sadece karşılaştırmak için yazıyorum, yıl bisikletinin de olayı başka, duruş pozisyonu olsun akıcılığı olsun ama şehirde de olsa rahat rahat gezmek in kesinlikle mtb derim. Kasis, kaldırım, çukur ve daha bir sürü şey sayabilirim yol bisikletine göre çok daha konforlu yol sürmek için gerekçe.
Sadece dümdüz yollar olsa kusursuz derecede o zaman yol bisikleti çok daha kullanılabilir olur bana göre. Benim görüşüm bu biraz Ferrari ile şehir içinde gazlamaya benziyor.

M.Hamza.Afacan

ikcu.bisiklet
Tepki
1.169
İsim
Hamza Afacan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
o zaman yol bisikleti ve mtb yi mic edelim .sonuç gravel. ancak iyi bir gravel grx 400 veya tiagra ile başlıyor. çünkü sora setin vites kolunda hidrolik fren seçeneği yok. bence mtb yi kısa yani dar bir flat gidon ya da kelebek gidonlu bu sorun çözülebilir. carraro 27.5 jantlı kalın lastikli bir tur bisikleti çıkardı gravel ve mtb karışımı niyetine . fiyatı 10000 lerde. o yüzden 4000-5000 bandında altus ya da acera setli carraro veya bisan mtb genel kullanım için en mantıklı olanı

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.132
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
o zaman yol bisikleti ve mtb yi mic edelim .sonuç gravel. ancak iyi bir gravel grx 400 veya tiagra ile başlıyor. çünkü sora setin vites kolunda hidrolik fren seçeneği yok. bence mtb yi kısa yani dar bir flat gidon ya da kelebek gidonlu bu sorun çözülebilir. carraro 27.5 jantlı kalın lastikli bir tur bisikleti çıkardı gravel ve mtb karışımı niyetine . fiyatı 10000 lerde. o yüzden 4000-5000 bandında altus ya da acera setli carraro veya bisan mtb genel kullanım için en mantıklı olanı
Şehir ağırlıklı binmek için evet. Ama ormanda eforlu biniş yapılacaksa bazen benim 12.5 kg luk önden amortisörlü emektar scott bile ağır gelirken bisanı düşünmek dahi istemem. ☺

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.212
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dağ bisikletleri kendine has tarzı ve dağa taşa vur beni baba, emrindeyim reis, hedef göster kelle iste mantığında bir ifadesi var gibi gelir hep bana 😅 sağlamdır, hızlı koşmaz ama adam da geçirmez bir hali vardır, ancak başlıktan dolayı şehrin içinde tırmanışa araziye çıkmaz ama 4.8 Toyota land crusier, 6.1 chevy ya da cadillac, 5.0 BMW m5, m6 jipe binenlerin amacı ile bir tutarlılık aramamak gerekir ye düşünüyorum 😅

theflash

Üye
Tepki
32
İsim
SERHAT
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
çünkü her an kaldırma zıplamak gerekebiliyor. su kanalında araya giriyor. ben mtb ye yol lastiği taktım 1 sezon dayanabildim havalı maşa olmasına rağmen yollar o kadar b.ktan ki takur tukur gidiyor bisiklet, ayrıca her kaldırma çıkışta ve inişte yavaşlamam gerekiyor. genelde şehir içi kullandığım için mtb çok daha rahat. Uzun yol yapmak isteyen mecburen ya bir tanede yol alacak yada mtbyi satıp yol alacak :) dolar 9 plus hepsi zor

Son düzenleme:
Tepki
182
İsim
Ahmet Akıncı
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Önceden mtb bisiklet kullanıyordum sonra yol bisikletine geçiş yaptım, yol bisikletinin zevki falan güzelde şehir içi çok narin kalıyor, çukurlar bozuk yollar vs derken.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bakıyorum 53-39 çeviremeyeceklerin hepsi bu başlık altına düşmüş. Hayırlı seyirler diliyorum hepinize....

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.212
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bakıyorum 53-39 çeviremeyeceklerin hepsi bu başlık altına düşmüş. Hayırlı seyirler diliyorum hepinize....
Bu kadar iyiyseniz ilk uzun metrajlı müsabakaya mtb ile girin, size koymaz nasılsa, hatta çelik kadro bile 🤩 🤣 böyle özgüveni yüksek adamlardan 1-2 tane görmüştüm..

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.698
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisiklet konusunda fikir beyan edebilmek için minimum Watt/kg ne kadar? Bilelim de ona göre konuşalım :)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu başlık artık tavsamış ve zamana yenik düşmüştür. Çevremde gözlediğim kadarıyla şehir içinde mtb kullanan kalmadı. Hatta şehir bisikletini de geçelim pek çok gencin altında yarış bisikleti var. Zaman hızlı ilerliyor ve her şey zamanla değişiyor.

M.Hamza.Afacan

ikcu.bisiklet
Tepki
1.169
İsim
Hamza Afacan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
arkadaşlar isteyen yol isteyen mtb veya trekking kullanir. artik herkes bilinçli ve ne istediğini kaç para olduğunu biliyor .
ayrıca 53.39 aynakol çeviren arkadaşa tebrikler ama yokuşları bol olan bir yerde yaşan bunu tercih etmez . düz yolda eyvallah. bir bisikletle herşeyi almak isteyen mtb ,trekking veya parası varsa gravel alır . bisikletleri eskitelim sürerek yeter ki

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
.

Son düzenleme:

M.Hamza.Afacan

ikcu.bisiklet
Tepki
1.169
İsim
Hamza Afacan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
min 30 km hız güzelmiş

Okan POLAT

Üye
Tepki
38
İsim
Okan
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Suv araç gibi düşün. Land Rover Defender yenileri sürekli yollarda.

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.698
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
SUV araçlar hem yakıt tüketimleri ile çevreye zarar veriyor, hem de yayalara çarptıklarında çok daha fazla ölüme yol açıyorlar.

(link)