Muzdan şaşmamak

ahmetyavuz

Günümüzde uygarlaşmanın ölçütü bisiklete binmektir
Tepki
352
İsim
ahmet karakaya
Bisiklet
Giant
@Ozan Güneri
vallahi bulgaristan yakın pişene kadar orada oluruz

• Beğen
Tepkiler: Ozan Güneri
Scudo

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@Kudret Kurtcebe Abi bu avokadoyu duymuştum şayet muzu solladığını hiç bilmezdim senin haberin vardır belkide :D
(link)

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@Kudret Kurtcebe hal fiyatlarına baktımda sizin halde 3.5-4tl arasında gezinirken burada 17-20tl arasında uçuyor :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@JusTiMe

Anca bi tane alırım oda iyi gelir,tek satılıyor marketlerde

Tepki
106
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Herkese Merhaba
Konuyu baştan sonra okudum :) çok keyifliydi.
Ben tecrübelerinizden istifade etmek için bir şey sormak istiyorum;
Sabah erken vakitlerde, kahvaltı yapmadan -genellikle limonlu ılık su içiyorum- bisiklet sürmeyi tercih ediyorum. Sürüş öncesinde illa bir şeyler yememiz gerekir mi?

not: bugün ilk işim chia almak olacak. bu bilgilendirme için de ayrıca teşekkür ederim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@BackConnect

Buda bir yöntem olabilir,mesafe olarak kısa sürecek iseniz, beslenme şekli ,sabah iki yumurta ve tam yağlı peynir,yumurtanın sarısı fazla pişmeyecek,siyah veya yeşil zeytin olur,

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.144
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BackConnect
Burada amacın önemli, kilo vermek ve yağ yakımını artırmak içinse, bu yaptığınız doğru, yahut bir enerji içeceğide olabilir tercihiniz.

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
Konuyu biraz daha zenginleştirelim.

Yerli Muz mu İthal Muz mu?

Anamur Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Mehmet Güzel, "Anamur muzu dalından koparıldıktan sonra 10-15 gün içinde tüketilmeli ama ithal muzu mumluyorlar. 90 gün raf ömrü oluyor ve sağlıksız" dedi

Anamur Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Mehmet Güzel, Türkiye'nin yıllık 450-500 bin ton muz tükettiğini, bunun 250 bin tonunu Anamur'dan karşıladıklarını, 250 bin ton muzun ise ithal edildiğini söyledi.

İTHAL MUZ UYARISI
Muz rekoltesinde geçen yıla göre yüzde 20 düşüş olacağını vurgulayan Güzel, "Bunun nedeni geçen yıl soğuk giden havalar. Bu nedenle seralarımız hep zarar gördü ve muzlar da haliyle zarar gördü. Bu yıl rekolte 250 bin ton. Geçen yıl 300 bin tondu. Bir de vatandaşlarımız ithal muz alıyor marketlerden. Anamur muzu dalından koparıldıktan sonra 10-15 gün içinde tüketilmeli ama ithal muzu mumluyorlar. Mumlanınca ithal muz Ekvador'dan çıkıp Mersin Limanı'na gelinceye kadar 45 gün geçiyor. 45 günde tüketicilerimize sunuluyor. 90 gün raf ömrü oluyor ve sağlıksız. Dışı mumlanan ürünlerden tüketicilerimiz almasınlar" dedi.

MUZBİR Başkanı Güzel, muzdaki yüzde 18 KDV'nin aşağı çekilmesi gerektiğini belirten Güzel, bu şekilde muzun daha ucuza satılabileceğini söyledi.
Sera maliyetlerinin geçen yıl 35 bin lirayı bulduğunu bu yıl 75 bin liraya çıktığını kaydeden Güzel, "Fiyatlar yüzde 100 artarken Anamur muzu aynı fiyatla satılıyor. Aynı fiyattan gitsin istemiyoruz. Maliyetlerin düşmesi gerekiyor. Yüzde 18 KDV'nin geriye çekilmesi gerekiyor. Çiftçinin eline 2,5 lira geçiyor, marketlerde muz 7 liradan satılıyor. Yasa çıkıyor ama uygulama yok" ifadelerini kullandı.
Devletin üreticilere '0' faizli ve uzun vadeli kredi vermesi durumunda Türkiye'nin ihracat yapabilecek duruma gelebileceğini belirten Güzel, "Bakanlığımızın vermiş olduğu desteklerin artmasıyla 5 yılda kendimizi amorti eder duruma geliriz. Bu 5 yıl içerisinde dışarı ihracat yapar duruma geliriz. Biz yüzde 0 faizli kredileri 5-10 yıl gibi sürelerde verirlerse biz üretimin yüzde 100'ünü karşılar hatta ihracat eder duruma geliriz. Kapalı alanları çoğaltmak istiyoruz. İyi tarım yapmak istiyoruz" diye konuştu.
MUZBİR Başkanı Mehmet Güzel, üreticilerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya güvendiğini belirterek, "Fakıbaba halkın babası. Türkiye'nin her tarafından her ürün yetişir ama muz sadece Anamur'da yetişir. Bakanımızı Anamur'a davet ediyoruz gelsin kendisi görsün burayı" diye konuştu.
İHA
Canan hocaya söz verelim.

Mersin'in önemli muz üretim merkezi Anamur ilçesinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen tarım ve gıda fuarının açılışı yapıldı. İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Karatay, "Ülkemizde Anamur muzu varken, ithal muza ne gerek var. Her gün bir tane Anamur muzu kahvaltıda yenebilir" ifadelerini kullandı.

'YÜKSEK BİNALARI GÖRÜNCE ÇOK ÜZÜLDÜM'

Sağlıklı beslenmenin gerekliliğini vurgulayan Karatay, "Yüksek binaları görünce çok üzüldüm. Torosların eteğinde, yeşilin eteğinde bu binalara gerek yok." dedi.

Anamur muzunun ilaçsız yetiştirilen en önemli meyvelerden biri olduğunu ifade eden Karatay, doğanın ve canlıların ilaçlarla yok edilmemesi gerektiğini dile getirdi. Anamur muzu, ilaçsız yetişiyor. Benim çocukluğumdan beri bildiğim Anamur muzunu her yerde tavsiye ediyorum. Kitaplarımda da Anamur muzunu yiyebilirsiniz diyorum. Ülkemizde Anamur muzu var iken ne gerek var ithal muza. Maalesef ithal eden de yine Mersin. Kendi ayağınıza kurşun sıkıyorsunuz" dedi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Furkan TK

Ben burda ağzımı bir açarsam bütün ithalcileri topa tutarım.memleketi zehirlediler ithal besinler ile,alemimi var norvecten mercimek almanın,ya da ithal et,bu ülkede hayvancılık nerde ?
Bu ülkede doğal besin üreten çiftlikler nerde neyse açmayayım ağzımı

(link)

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
@Kudret Kurtcebe

İthal gıda ürünlerine şiddetle karşıyım. Örnek vermesi açısından sağlıklı yağlar içeren kuruyemiş ceviz ve bademlerin %70-80'ini ithal ediliyor. Yazık arkadaş ABD'den alıyoruz, işin kötü tarafı ceviz ve bademi yurtdışına uygun fiyatlı satıyoruz sonra yurt dışından kalitesi düşük ürünleri pahalıya alıyoruz. Bu arada Chia tohumu da ithal.

Her markette olmasa da yerli muz piyasada bulunuyor. Hemde ithal çikita diye adlandırdığımız (muzun markası mı olur?) muzdan daha ucuz artı yerken ithal kadar yoğun şeker içermiyor. İnsanları alımda etkileyen tek şey görüntüsü ithale göre cezbedici değil ve kabuğunun rengi erkenden solmaya başlıyor. Bir gıda ne kadar kısa sürede bozuluyorsa o gıda gerçek besindir halbuki.

Tüketici olarak ısrarla manavlara, marketlere "yerli muz var mı?" diye sormalıyız ki talebi görüp istediğimiz ürünleri tedarik etsinler.

• Beğen
Tepkiler: FRKEMRE

antika

Aktif Üye
Tepki
318
Bisiklet
Tern
@Kudret Kurtcebe

Merak ettim baktım. 3.4:2016 tarihli Hürriyet haberinde Cana Karatay'ın Karabük Kültür Merkezi'nde verdiği bir konferansa yer verilmiş. ( (link) ) Aynen sizin dediğiniz gibi fazla sporun zararlı olduğunu söylemiş ama olayın devamı da var. Şöyle :

"Prof. Dr. Karatay, 80 kilometre bisikletle pedal çevirenlerin hatırlatılması üzerine, "Atletlerin durumu ayrıdır. Fit olmayan Türk toplumunu konuşuyoruz. Türk toplumu fit değildir. 110 kiloluk bir kişiye '1 saat koşun' dedim mi onun kalbi durur ben onu söylüyorum. Fit olunca her şeyi yaparsınız. Maraton en ağır spordur. Kalp adalesi büyür. 40 yaşın üstünde bir tek maratoncu yok, bu dünyada" yanıtını verdi."

Merak ettim 40 yaşın üzerinde maraton koşulup koşulmadığına, koşulabiliyormuş. Tabiiki en üst seviyede rekabet amaçlı değil. Nasılki 40 yaş üstü profesyonel ligde oynayan futbolcu, basketbolcu yoksa, olimpiyat madalyası kovalayan maratoncu da yok ama 3 saatin altında maraton koşanlar var. 50-60 yaşında 8 binlik yapan dağcılar var, denizde yüksek tempo 10 küsür km yüzebilen 56 yaşında yakın bir tanıdığım var. (ayağına bağladığı su geçirmez bir çantada kuru giysi ayakkabı taşıyor, karaya çıktığı yerden vasıtayla geri geliyor)

Bir de kalp adelesinin büyümesi meselesi var. Allah aşkına kalbi büyümeyen bir tane kondisyon sporcusu var mı ? Bütün adeleler gibi kalp adelesi de büyür, sporu bıraktıktan 3-5 ay sonra eski haline gelir, bu doğal bir durum, kalp bir atımda daha çok kan pompalayabilmek için adapte oluyor, kapasite o kadar artıyorki dinlenme anında ritim çok düşüyor ( zamanında Miguel Indurian'ın 28 bpm imiş). Sorun kalbin orantılı büyümemesi, mesela yüksek tansiyon hastalarında olduğu gibi, bu durumda kalp duvarı büyüyüp kalp boşluğunu işgal ediyor, kapasite düşüyor. Tansiyon, obezite vs. dertleriniz varsa kuşkusuz aniden yüksek tempo spor çok tehlikeli kendinizi yavaş yavaş fit hale getirmeniz gerekiyor. Bunun yaşla ilgisi tansiyon şeker gibi rahatsızlıkların yaş ilerledikçe artması, spor yaparken bunların gözönüne alınıp kontrol altında tutulması gerekiyor. İşin iyi tarafı sizin fitlik durumunuz arttıkça bu rahatsızlıkların gözle görülür şekilde düzeliyor. (fazla spor sizi öldüremezse güçlendirir :) )

Canan hocanın beslenme ve bilimum katkı maddeleri (protein vs.) hakkında söylediklerine söylecek birşey yok.

Kudret hocam, tabiki bilmem kaç gün arka arkaya 180km'lik parkuru 4 saatte tamamlayıp Gyro, Tour veya Vuelta (volta) yapamazsın ama "fit" durumdaysan makul bir tempoyla 100+ km'yi rahat rahat devirirsin.

Ayrıca, atın ölümü arpadan olsun.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@antika

2008 ve 2017 arası br çok 100 artı yaptım,kısa mola tempo odaklı idi,yanlız en zor etap olan kartepe etabında,100 km sonra 15 km rampa çıktım,ilk 39 km boyunca durulmadı,burası,bostancı eskihisar arası,1 saat 30 dakika en iyi rekor,tabi 45 dakika feribotta geçen zaman esnasında vücut soğumaktakta idi,topculardan suadiye köy 58 km idi,bu yolda en fazla iki kısa mola yapılmıştır,20 dakika suadiye köyde dinlendikten sonra 15 km eğim çıkılmıştır,5 mola ,çok kısa,zirvede 10 dakika iniş aynı yerden,45 dakika ,1 saat suadiye köyde,yemek molası,tabi kuzu eti,,,,
72 km yalova dönüş 3 saat 15 dakika en iyi rekor,
Toplam 199 km bir günde,15 km eğim 30 km düz yola bedeldir
229 km gitmiş gibi olurduk,18 adet tur yapılmıştır

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Kudret Kurtcebe
Abi haberin yoksa,şu videoya bir bakar mısın?Tartışalım,siyasete sallayalım maksadı ile göstermiyorum size..Alakanız var bu konularda,2 gündür de konuşulan bir konuşma bu..Sadece bir izleyin,zaten söylenecek bir şey yok;

• Beğen
Tepkiler: irfanyazicitunc

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ahlaksız

Siyasetin finansmanını kimler yapar ,? Parası olanlar,
Şimdiye kadar böyle olmuştur,iki türlü faşizm vardır,
Askerî faşizm
Sermaye faşizmi
12 eylül askerî cunta iktidarı sermaye diktasina işi bırakmıştır,
Bu ülkede siyasetin finansmanını halk yapmadığı müddetçe hiç bir şey halledilemez,
Osman altuğ hoca ve adnan kahveci bir proje üzerinde çalıştılar,neydi bu ?
Halkı siyasetin finansmanı yapmak,her ilden 1000 kişi seçilecekti, bu 1000 kişi ayda 100 lira
verecekti ,ne oldu ,fossssss,
Osman hocaya birileri valiz dolusu para ile gelip ayrıcalık istedi ,osman hoca kabul
Etmedi,halktan gelenler arasından, biz sizi anladık,sizler parayı götüreceksiniz ,burda bizim cıkarımız olsun dediler,halkın zihniyeti bu olur ise yapılacak bir şey yok,
Hiç bir zaman halkın demokrasisi bu ülkede gerçekleşmedi,parakrasi kazandı,yani parası olanların demokrasisi,bu demokrasi anlayışı halkı 1603 liraya mahkum etmiştir,
Mevcut partileri,hangi kurumlar ya da para babaları destekliyor ,bunları esasında deşmek lazım,
Gerek iktidar gerekse muhalefet partisini destekleyenler kayıt dışı ekonomiden geçinenler olabilir,bu ülkede herkesi vergi mükellefi yapmayı,ne iktidar ne de,Muhalefet düşünmektedir,esas o zaman ekonomi kayıtlı olacaktır,devleti yönetenler acaba 370 milyar dolar kimlere borclanmistir,hamiline senetlerin altına imzayı zamanında bülent ecevit atmış idi,[ bunun adı devlet iç borçlanma senedidir ,hangi kuruma ve de şahsa ait olduğu üstünde yazar ]ha 15 yıllık iktidarda aynı çizgiden gitti,demekki neymiş,halk palyaçodur ,peki palyoçaların kralı kimdir, kayıt dışı ekonomiden geçinenler gizli sermaye,kazananlar korkarım gene bu zümre olacak,acı ama gerçek,konu ile bağlayalım, dünya şeker tekelini elinde tutan 3 yahudi firması son sözü söyleyecek ,bunun açıklaması ne olur göreceğiz

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@antika

Muzdan şaşmamak,ama hangi muzdan anamur muzundan,ve de doğal beslenmeden şaşmamak,valla bu ülkede aklı başında bir kadın var,canan karatay,millete ne diyor ?ekmek yemeyin,milletin umurunda değil,10 ekmek alan var,sonuç hastaneler dolup taşıyor,fatih sultan mehmet hastanesi bana yakın orada kafe var ,bisikletim ile gidiyorum ,çay içmeye,doluyor taşıyor hergün,,garip garip bakıyor insanlar ,valla bu millet ne vakit adam olur orası şüpheli,

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe abi 2009 yilinda scott u almıs idin. Peki scott öncesi hangi bisiklet var idi. 2008 öncesi uzun yol yapiyormuydun. Giant ile kartepe yaptınmı. Arz ederim.