MTB'ye yol lastiği: Schwalbe Marathon Supreme (lk İzlenim ve Kullanıcı Deneyimleri)

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.390
Bisiklet
Scott
Merhaba arkadaşlar,

Daha çok şehir içinde ve asfaltta kullandığım dağ bisikletimin üzerinde Bontrager Team Issue XR0 26/2.10 lastikler vardı. 3 gün önce bu lastikleri, Schwalbe Marathon Supreme 26/1.60 lastikler ile değiştirdim. Lastikte patlak koruma olarak Schwalbe'in HD Ceramic Guard olarak adlandırdığı, yapı olarak Kevlar'a benzeyen ancak Kevlar'dan 5 kat daha dayanıklı ve hafif olan Vectran adındaki bir polimer lif kullanılıyor. Lastik 440 gr.'lık ağırlığını Vectran'a borçlu; zira X birim Kevlar'ın sağladığı koruma X/5 birim Vectran ile sağlanabiliyor. Vectran üzerinde yaptığım araştırmalarda, bu maddenin NASA tarafından Mars'a gönderilen keşif araçlarının, Mars yüzeyine iniş sırasında şişerek aracın etrafını saran hava yastıklarında ve astronot giysilerinde de kullanıldığını öğrendim. İnsanın sürdüğü bisiklette uzay teknolojilerinin de kullanıldığını bilmesi güzel bir şey :)

Dış lastikleri değiştirince iç lastikleri de değiştirmek zorunda kaldım zira eski iç lastiklerim 1.75-2.10 aralığındaki lastikler içindi. İç lastik olarak da Schwalbe SV14 Extra Light iç lastiklerini tercih ettim. Bu iç lastik 130 gr. ağırlığında ve 1.50/2.35 ölçü aralığında kullanılabiliyor.

Dış ve iç lastik değişimlerini kendim yaptım. Eskiden bu tür işler için bisikletçinin yolunu tutardık ancak böylesi daha zevkli, daha öğretici ve daha ekonomik oluyor :) Bisiklet mekaniğine ilgi duymaya yeni yeni başladım ve vitesler, frenler, lastikler derken her geçen gün yeni yeni şeyler öğreniyorum. Forumda deneyimlerini ve yeri geldiği zaman fiili yardımlarını esirgemeyen herkese yeri gelmişken tekrar teşekkür ederim.

Lastikleri Marathon Supreme'lerle değiştirdiğimden beri yaklaşık 50 km. yol yaptım. Çoğunlukla asfalt olmak üzere parke taşı zemin, mıcırlı zemin ve toprak zeminde de sürdüm bisikletimi. İlk farkettiğim şey, Bontrager lastiklerimle asfalta çıktığımda duyduğum o "vın.. vın..." sesinin kesilmesi oldu. Bisiklet neredeyse tamamen sessizleşti diyebilirim. Ayrıca aynı güzergahta, aynı tempoda sürdüğümde Bontrager lastiklerime kıyasla ortalama hızımda artış ve ivmelenmede kolaylık/artış gözlemledim. Pek tabii ki bozuk zeminde sürüş Bontrager'ler kadar konforlu değil, ayrıca yoldaki kasis, çukur, tümsek ve mazgallara da eskisinden daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Bunların dışında, asfalt zeminde kullanıldığında sürüş performansını epey yükselttiğini ve harcanan eforu azalttığını söyleyebilirim. Lastiklerin yol tutuşu da iyi seviyede; sert dönüşlerde bisiklet asla sözünüzden çıkmıyor ve yol hakimiyetinizi kaybetmiyorsunuz.

Bisikleti ıslak zeminde deneme imkanım olmadı haliyle; toprak ve bozuk zeminlerde de yeterince kullanamadım. Önümüzdeki günlerde boş zaman bulursam, daha çok bu tür zeminlerde lastiklerin performansını sınamak istiyorum. Ancak yine genel kullanım asfalt zeminde olacak. Bu konuya ara ara, lastikleri kullandıkça (100, 250, 500 km. gibi aralıklarla) güncellemeler yapacağım. Amacım hem lastiklerin vaadettiği patlak korumasının yeteneklerini sınamak, hem de Türkiye'de tahminimce pek fazla satılmayan Marathon Supreme serisiyle ilgili kısa da olsa yazılı bir kaynak oluşturmak.

Dış ve iç lastiklerin maliyeti konusuna da değinmek gerekirse, dış lastiklerin tanesi 150 TL'ye, iç lastiklerin tanesi ise 35 TL'ye maloldu bana. Yani toplamda 360 TL'lik bir harcama kalemi söz konusu. Dış ve iç lastikler yurtiçinden sıfır olarak temin edildi.

En yakın zamanda tekrar görüşmek dileğiyle :)

Scudo

Özgür Ka

Üye
Tepki
11
Bisiklet
Merida
Gule gule kullanin dis lastikleRi nereden temin ettiniz acaba ?

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.390
Bisiklet
Scott
@Özgür Ka

Ankara, Erdoğanlar Bisiklet'ten aldım dış lastikleri. Ancak sanırım stoklarındaki son 2 lastiği ben almışım; az önce web sitelerine baktığımda stokta yok diye gözüküyordu.

• Beğen
Tepkiler: Özgür Ka

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Schwalbe Marathon Supreme modelini kullanan bir arkadaşlar ilk kez karşılaşıyorum. Verdiğiniz bilgiler önemli. Özellikle lastiğin hafifliği oldukça ilgimi çekti. Marathon ve Marathon Plusa göre çok hafif.. 1.6 lastiklerin yük durumuna dayanıklığı nasıl bir ona bakmak lazım... Kamplı turlarda bisikleti yüklediğimizde nasıl bir tepki verecek... Birde Kullanım ömrü kaç km onu merak etttim. Acaba aldığımızda ödediğimiz mebla kendi kendini amortli edermi... Yurtdışından temin ettiğimizde fiyatın dahada düşük olacağını düşünüyorum...

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Umarım bunca masrafa değer. Bu arada vectran kevlardan 2 kat daha dayanıklıdır. En büyük farkları vetranın kevlara nazaran yüksek esnek yapısıdır. Vectrandan daha sağlam olan örümcek ağı ve ondan da daha sağlam olan karbon nanotüplerden üretilen maddeler bulunmakla beraber satın alınabilirliği düşük seviyededir. Patlaksız uzun süreli pedallar...

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.390
Bisiklet
Scott
@Halil EROĞLU

Evet o 5 katı dayanıklı olduğu bilgisinde hata yapmışım; aklım çelikle yapılan kıyaslamaya gitmiş :) Vectran Kevlar'a nazaran 2 kat daha dayanıklı.

Uyarı ve düzeltme için teşekkürler.

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
Hayırlı olsun hocam ama maliyeti çok yüksek tabi benim için :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yurtdışından neden almadınız? Bisiklet lastiklerine iki kat fiyat biçip, araba lastiğinden daha pahalıya satan Erdoğanlar'a prim vermeseydiniz keşke. :)

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
Çok teşekkürler, bu sayede lastik değiştirmek isteyen arkadaşların çok işine yarayacak bir konu olmuş. Lastikler hayırlı olsun ayrıca tekrardan teşekkürler :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.390
Bisiklet
Scott
@ahmetcan44

Bu lastikleri yurtdışından almayı düşünmüştüm aslında; ancak çifti için kargo dahil fiyatı 125 USD'yi buluyor. Bu miktara, 75 Euro'luk gümrük muafiyet sınırı aşıldığı için %20 gümrük vergisini de ekleyince zaten cebinizden 290 TL para çıkmış oluyor. Ben lastikleri kargo dahil 300 TL'ye Türkiye'den almayı daha uygun buldum. Böylece hem siparişim ertesi gün elimde oldu (yurtdışından alsaydım 10-15 gün beklemek zorunda kalacaktım), hem de 2 yıl Türkiye'de geçerli garanti satın almış oldum.

Bu lastiklerin çifti için yurtdışı fiyatlarına bir örnek:

http://s1307.hizliresim.com/1c/x/qxmu8.jpg

PUPUZEBIKE

Üye
Tepki
3
İsim
tuğba t.
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
selamlar, siteye yeni üye oldum. Mehmet beye nasıl direk yazabilirim bilmiyorum umarım buradan görür. yazınızı okdm, öncelikled detaylı bilgi için teşekkürler. 1 hafta sonra yurtdışında bir tura çıkacağım. Bisiklet dükkanı olan bir abim de maraton supreme önerdi. Sonraki deneyimlerinize dayanarak tavsiye eder misiniz? Bacağımda platin olduğu için ağır lastik istemiyorum ve müzikçi olduğum için gürültü çıkaran lasikte istemiyorum..

Snapdroid

Üye
Tepki
2
İsim
Yahya A.
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar bende konuaçamadığım için burdan sormak zorunda kaldım kusura bakmayın.
Bende kron xc250 var. Mtb lastikleri gakiba 2014 ten kalma ve durumu kötü

Şehir kullanımına uygun bir lastik önerebilirmisiniz bana. Bütçe 150 yi geçmesin komple olarak.
Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Snapdroid
Selamlar Rubena mitas flash modelleri isinizi gorur

• Beğen
Tepkiler: Snapdroid

Snapdroid

Üye
Tepki
2
İsim
Yahya A.
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@mariokaldato
Teşekkürler. N11 de bakınca rubena mitas walrus modelinin mtb ler için daha uygun olacağını diyor satıcı. Sizce walrus mu almalıyım yoksa flash mı yinede ?
Ve 1.75 şehir lastiği ile 2.10 mtb lastiği tahmini % kaç hızlanmamı sağlar bir fikriniz var mı? Ona göre hemen alacağım veya biraz daha bekleyeceğim.