MTB'ye yol lastiği: Schwalbe Marathon Supreme (lk İzlenim ve Kullanıcı Deneyimleri)

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Mehmet Altuğ tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmet Altuğ

  Mehmet Altuğ surrender.to.music

  Kayıt:
  10 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  929
  Beğeniler:
  2.038
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Merhaba arkadaşlar,

  Daha çok şehir içinde ve asfaltta kullandığım dağ bisikletimin üzerinde Bontrager Team Issue XR0 26/2.10 lastikler vardı. 3 gün önce bu lastikleri, Schwalbe Marathon Supreme 26/1.60 lastikler ile değiştirdim. Lastikte patlak koruma olarak Schwalbe'in HD Ceramic Guard olarak adlandırdığı, yapı olarak Kevlar'a benzeyen ancak Kevlar'dan 5 kat daha dayanıklı ve hafif olan Vectran adındaki bir polimer lif kullanılıyor. Lastik 440 gr.'lık ağırlığını Vectran'a borçlu; zira X birim Kevlar'ın sağladığı koruma X/5 birim Vectran ile sağlanabiliyor. Vectran üzerinde yaptığım araştırmalarda, bu maddenin NASA tarafından Mars'a gönderilen keşif araçlarının, Mars yüzeyine iniş sırasında şişerek aracın etrafını saran hava yastıklarında ve astronot giysilerinde de kullanıldığını öğrendim. İnsanın sürdüğü bisiklette uzay teknolojilerinin de kullanıldığını bilmesi güzel bir şey :)

  Dış lastikleri değiştirince iç lastikleri de değiştirmek zorunda kaldım zira eski iç lastiklerim 1.75-2.10 aralığındaki lastikler içindi. İç lastik olarak da Schwalbe SV14 Extra Light iç lastiklerini tercih ettim. Bu iç lastik 130 gr. ağırlığında ve 1.50/2.35 ölçü aralığında kullanılabiliyor.

  Dış ve iç lastik değişimlerini kendim yaptım. Eskiden bu tür işler için bisikletçinin yolunu tutardık ancak böylesi daha zevkli, daha öğretici ve daha ekonomik oluyor :) Bisiklet mekaniğine ilgi duymaya yeni yeni başladım ve vitesler, frenler, lastikler derken her geçen gün yeni yeni şeyler öğreniyorum. Forumda deneyimlerini ve yeri geldiği zaman fiili yardımlarını esirgemeyen herkese yeri gelmişken tekrar teşekkür ederim.

  Lastikleri Marathon Supreme'lerle değiştirdiğimden beri yaklaşık 50 km. yol yaptım. Çoğunlukla asfalt olmak üzere parke taşı zemin, mıcırlı zemin ve toprak zeminde de sürdüm bisikletimi. İlk farkettiğim şey, Bontrager lastiklerimle asfalta çıktığımda duyduğum o "vın.. vın..." sesinin kesilmesi oldu. Bisiklet neredeyse tamamen sessizleşti diyebilirim. Ayrıca aynı güzergahta, aynı tempoda sürdüğümde Bontrager lastiklerime kıyasla ortalama hızımda artış ve ivmelenmede kolaylık/artış gözlemledim. Pek tabii ki bozuk zeminde sürüş Bontrager'ler kadar konforlu değil, ayrıca yoldaki kasis, çukur, tümsek ve mazgallara da eskisinden daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Bunların dışında, asfalt zeminde kullanıldığında sürüş performansını epey yükselttiğini ve harcanan eforu azalttığını söyleyebilirim. Lastiklerin yol tutuşu da iyi seviyede; sert dönüşlerde bisiklet asla sözünüzden çıkmıyor ve yol hakimiyetinizi kaybetmiyorsunuz.

  Bisikleti ıslak zeminde deneme imkanım olmadı haliyle; toprak ve bozuk zeminlerde de yeterince kullanamadım. Önümüzdeki günlerde boş zaman bulursam, daha çok bu tür zeminlerde lastiklerin performansını sınamak istiyorum. Ancak yine genel kullanım asfalt zeminde olacak. Bu konuya ara ara, lastikleri kullandıkça (100, 250, 500 km. gibi aralıklarla) güncellemeler yapacağım. Amacım hem lastiklerin vaadettiği patlak korumasının yeteneklerini sınamak, hem de Türkiye'de tahminimce pek fazla satılmayan Marathon Supreme serisiyle ilgili kısa da olsa yazılı bir kaynak oluşturmak.

  Dış ve iç lastiklerin maliyeti konusuna da değinmek gerekirse, dış lastiklerin tanesi 150 TL'ye, iç lastiklerin tanesi ise 35 TL'ye maloldu bana. Yani toplamda 360 TL'lik bir harcama kalemi söz konusu. Dış ve iç lastikler yurtiçinden sıfır olarak temin edildi.

  En yakın zamanda tekrar görüşmek dileğiyle :)
   
 2. Özgür Ka

  Özgür Ka Yeni Üye

  Kayıt:
  20 Haziran 2013
  Mesajlar:
  49
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Gule gule kullanin dis lastikleRi nereden temin ettiniz acaba ?
   
 3. #3
  Mehmet Altuğ

  Mehmet Altuğ surrender.to.music

  Kayıt:
  10 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  929
  Beğeniler:
  2.038
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Ankara, Erdoğanlar Bisiklet'ten aldım dış lastikleri. Ancak sanırım stoklarındaki son 2 lastiği ben almışım; az önce web sitelerine baktığımda stokta yok diye gözüküyordu.
   
  Özgür Ka bunu beğendi.
 4. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.869
  Beğeniler:
  4.914
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Schwalbe Marathon Supreme modelini kullanan bir arkadaşlar ilk kez karşılaşıyorum. Verdiğiniz bilgiler önemli. Özellikle lastiğin hafifliği oldukça ilgimi çekti. Marathon ve Marathon Plusa göre çok hafif.. 1.6 lastiklerin yük durumuna dayanıklığı nasıl bir ona bakmak lazım... Kamplı turlarda bisikleti yüklediğimizde nasıl bir tepki verecek... Birde Kullanım ömrü kaç km onu merak etttim. Acaba aldığımızda ödediğimiz mebla kendi kendini amortli edermi... Yurtdışından temin ettiğimizde fiyatın dahada düşük olacağını düşünüyorum...
   
 5. Halil EROĞLU

  Halil EROĞLU Sanat'ın babası...

  Kayıt:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.766
  Beğeniler:
  1.138
  Şehir:
  İzmir/Ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Umarım bunca masrafa değer. Bu arada vectran kevlardan 2 kat daha dayanıklıdır. En büyük farkları vetranın kevlara nazaran yüksek esnek yapısıdır. Vectrandan daha sağlam olan örümcek ağı ve ondan da daha sağlam olan karbon nanotüplerden üretilen maddeler bulunmakla beraber satın alınabilirliği düşük seviyededir. Patlaksız uzun süreli pedallar...
   
  Mehmet Altuğ bunu beğendi.
 6. Cagkan Dur

  Cagkan Dur Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  434
  Beğeniler:
  99
  Şehir:
  Eskisehir
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  eskisehirden birilerini gormek guzel hayirli olsun lastikler
   
  Mehmet Altuğ bunu beğendi.
 7. #7
  Mehmet Altuğ

  Mehmet Altuğ surrender.to.music

  Kayıt:
  10 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  929
  Beğeniler:
  2.038
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Evet o 5 katı dayanıklı olduğu bilgisinde hata yapmışım; aklım çelikle yapılan kıyaslamaya gitmiş :) Vectran Kevlar'a nazaran 2 kat daha dayanıklı.

  Uyarı ve düzeltme için teşekkürler.
   
 8. Bahadır Ulusoy

  Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

  Yaş:
  20
  Kayıt:
  31 Aralık 2011
  Mesajlar:
  750
  Beğeniler:
  283
  Şehir:
  Karabük-Konya
  Adı:
  BAHADIR ULUSOY
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Hayırlı olsun hocam ama maliyeti çok yüksek tabi benim için :)
   
 9. ahmetcan44

  ahmetcan44 Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.449
  Beğeniler:
  1.229
  Şehir:
  Sakarya
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Yurtdışından neden almadınız? Bisiklet lastiklerine iki kat fiyat biçip, araba lastiğinden daha pahalıya satan Erdoğanlar'a prim vermeseydiniz keşke. :)
   
 10. hakan çelik

  hakan çelik Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  3 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  532
  Beğeniler:
  296
  Şehir:
  Çanakkale
  Adı:
  Hakan ÇELİK
  Seviye:
  Çok teşekkürler, bu sayede lastik değiştirmek isteyen arkadaşların çok işine yarayacak bir konu olmuş. Lastikler hayırlı olsun ayrıca tekrardan teşekkürler :)
   
  Mehmet Altuğ bunu beğendi.
 11. #11
  Mehmet Altuğ

  Mehmet Altuğ surrender.to.music

  Kayıt:
  10 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  929
  Beğeniler:
  2.038
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Bu lastikleri yurtdışından almayı düşünmüştüm aslında; ancak çifti için kargo dahil fiyatı 125 USD'yi buluyor. Bu miktara, 75 Euro'luk gümrük muafiyet sınırı aşıldığı için %20 gümrük vergisini de ekleyince zaten cebinizden 290 TL para çıkmış oluyor. Ben lastikleri kargo dahil 300 TL'ye Türkiye'den almayı daha uygun buldum. Böylece hem siparişim ertesi gün elimde oldu (yurtdışından alsaydım 10-15 gün beklemek zorunda kalacaktım), hem de 2 yıl Türkiye'de geçerli garanti satın almış oldum.

  Bu lastiklerin çifti için yurtdışı fiyatlarına bir örnek:

  [​IMG]
   

İlginizi Çekebilir

Adsız.png
Selam,ben Erkin Kalender,Eskişehirde yaşıyorum,10 gün önce 18 yaşımı doldurdum,genç bir kardeşinizim.Farkettiğim üzere son zamanlarda yoğun olarak arkadaş ve sporcu çevrem Herbalife...
upload_2017-1-21_18-12-7.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...
Alberto-Contador-009.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...