İnceleme Mosso 771TB3 Dmd Deore Şehir Bisikleti

Tepki
85
İsim
Tuğrul Erkılıç
Bisiklet
Mosso
Merhaba arkadaşlar. Bisikleti alalı 10 gün civarı oldu ve yaklaşık 300 km kullandım. Bu yapacağım ilk inceleme olacağından dolayı eksiğim yanlışım olursa kusuruma bakmayın :)

1. Kadro: 7005 TRIPLE BUTTED ALLOY olarak üretilmiş. Gayet sağlam ve hafif olarak değerlendiriyorum. Sprinte kalktığımda bütün gücümü verdiğim zaman esneme olmadan kuvvetin hepsini pedallara aktarabiliyor.

2. Maşa: MD2 RIGIT 7005 TRIPLE BUTTED ALLOY mossonun kendi üretimi bir maşa. Düz maşa olarak tercih ettim ben. Bisikleti 3/4 oranında asfalt yolda kullanacağımdan dolayı kilitli maşa tercih etmedim.

3. Ayna Kol: SHIMANO DEORE FC-T611 klasik 26-36-48 dişli aralığı olan bir ayna kol. Tırmanmada ruble ile gerekli kolaylığı sağlıyor. İnişlerde ise bisiklet için gayet yüksek hızlara ulaşmanıza imkan sağlıyor.

4. Ön-Arka Aktarıcı: Ön ve arkada SHIMANO DEORE FD-T610 kullanılmış. CS-HG500-10 ruble ile 11-34 dişli aralığı ile tırmanma bile çok rahat oluyor. Vites geçişlerinde ilk 2 3 gün geçip geçmediğini dönüp kontrol etmek durumunda kaldım. Çok rahat ve hissettirmeden geçiş yapıyor. Deore farkını hissediyorsunuz. (NOT: Daha önce Tourney kullandım ).

5. Frenler: SHIMANO DEORE BL-T615 kullanılmış. Frenlerin hassasiyetini anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum. Disk frenlerden gayet memnunum.

6. Jant ve Lastikler: STARRIMS J19DR ve CHAOYANG 700X32C. Jant göbeklerinin deore olması sürüş esnasında fark edilir derecede akıcılık sağlamaktadır. Hız denmesi yapmadım ama çok aşırı dik olmayan bir yokuştan aşağı bıraktığımda pedal çevirmeden 55 km/sa hıza ulaştım. Jantlar başlangıç olarak iş görecek seviyede. Lastikleri açıkcası düşündüğümden daha iyi çıktı. Rhino skin özellikli olmasından dolayı 5 mm zırh bulunuyor. Yol kenarındaki can kırıklarının üstünden yanlışlıkla geçmeme rağmen patlamadı, çok mutlu oldum :)

7. Genel Değerlendime: Ben bisikleti ankara yiba çarşısından mosso yetkili satıcısından pazarlık yaparak 2350 Tl ye aldım. Liste fiyatı 2959 Tl. Almadan önce yaklaşık 1 ay boyunca değişik markaları ve modelleri inceledim. Bu komponente sahip bu fiyat aralığında başka bir bisiklet bulamadım. Gönül isterdi ki cube, specialized,scott gibi markaların fiyatları daha düşük olsa da onları alsak :)
Mosso kadrolara 10 sene garanti veriyor. Bu süre sonunda muhtemelen bisikletin kadrosundan sıkılacağımdan ve yeni modellerin çıkacağını göz önünde bulundurunca gayet makul geldi bana. Bisikletin ağırlığı katalogda 12 kg görünüyor. Pedal ve ayaklık takılı olduğunda tarttığımda 12,5 kg geldi. Yani katalogda yazan ağırlık doğru. Selesini söylemeyi unutmuşum :) Sertliği sürekli bisiklet kullanan birisi için gayet iyi ama ben uzun zamandır kullanamadığımdan dolayı sert geldi. Daha iyisini alana kadar decathlondan jel sele kılıfı aldım, şimdilik onunla idare ediyorum. Üzerine eklediğim aksesuarlarım ise şunlardır.

1. Ön Far: (link)

2. Arka Far: (link)

3. Tamir Seti: (link)

4. Km saati: (link)

5. Kadro ve sele altı çanta: (link)
(link)

6. Pedallar: (link)

Uygun bir vakit bulduğumda km saati ve topeak surival kit ile ilgili de bir incelemeside yapmayı planlıyorum. Sorularınız olursa cevaplamaktan mutluluk duyarım. Herkese iyi pedallamalar dilerim:)

20170510_170150.jpg

20170510_170107.jpg

20170510_170150.jpg

20170510_170107.jpg

Dosyalar

Scudo

Thranduil

Daimi Üye
Tepki
385
İsim
Sadık
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Brompton
Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın. Mosso'nun bu modelleri çok hoşuma gidiyor. Fiyatı da bence kadro ve donanıma göre güzel.

• Beğen
Tepkiler: Tugrul.erkilic

inziva

Aktif Üye
Tepki
175
İsim
ökkeş
Bisiklet
Trek
Hayırlı olsun . Faydalı bir inceleme olmuş eline sağlık

• Beğen

QEXEC

Aktif Üye
Tepki
47
İsim
Nurettin
Bisiklet
Mosso
Hayırlı olsun güle güle kullanın bende 2 senedir 770 smd acera kullanıyorum ve çok memnunum hiç sıkıtı çıkarmadı bana lastiklerde çok sağlam hiç değiştirmeye gerek yok bence zaten fiyatlar uçmuş gitmiş ben 1.250tl ye almıştım o zaman.

Tepki
30
İsim
Fatih
Bisiklet
Salcano
Hayırlı olsun güle güle kullanın güzel bisiklettir kendisi..

ysf.ozt

Üye
Tepki
12
İsim
Yusuf ÖZTÜRK
Bisiklet
Merida
Bisikletiniz hayırlı olsun. Çok güzel gözüküyor :)
Birşey sormak istiyorum. Far hakkında bilgi verebilir misiniz ? Kaç mah powerbank kullanıyorsunuz ? Kaç saat dayanıyor ?

• Beğen
Tepki
85
İsim
Tuğrul Erkılıç
Bisiklet
Mosso
10800 mah powerbank kullanıyorum. Mesaiye gidip gelirken kullandım bisikleti hep daha gece kullanamadım. Ama hsonu akşam sürecem test ettikten sonra yazarım :harika:

@QEXEC aynen mosso yavaş yavaş piyasaya tutunuyor. Haliyle fiyatlarıda donanımına göre diğer markaların seviyesine çıkmaya başlıyor. Ucuzken kaçırmamak lazım :)

Tepki
85
İsim
Tuğrul Erkılıç
Bisiklet
Mosso
@ysf.ozt hocam 2 saate yakın bindim en güçlü ayarında hala ful gösteriyor. En kötü ihtimalle 6 saat gidiyor kullandığım powerbank ile. Aydınlatması çok güzel. Tamamen karanlık bir yolda rahat 20 30 m net görecek şekilde aydınlatıyor. Ama eksiği flaşör özelliğinin olmaması. Ayrı bir ufak ön far daha alıcam. Almayı düşünenlere tavsiye ederim:harika:

• Beğen
Tepkiler: ysf.ozt
Tepki
85
İsim
Tuğrul Erkılıç
Bisiklet
Mosso
@ysf.ozt şimdiden hayırlı olsun :):harika:

Bisikleti almayı düşünen olursa diye kullanımlarım sonucumda bir güncelleme yazayım dedim. Şu an için 1000 km yi devirdim. Şehir içinde üstüme dolmuş direksiyonu kırdı kendimi kaldırıma attım. Bende ağır bir sakatlık olmadı.bisikleyin kadroda gayet sağlam. Arka aktarıcıda da herhangi bir şey yok. Vites ayarını ilk aldığımda kendim yaptım. Spd pedala alışma sürecindd de birkaç kez düşmeme rağmen ayarında herhangi bir bozulma olmadı. Üstünde gelen lastiklerin ıslak zemin ve stabilize yoldaki tutuşunu beğenmedim. Kuru zeminde iş görür. Muhtemelen 1000 km daha yapınca değiştiririm. Alır almaz değiştirmek pek işime gelmedi:) frenlerden gayet memnunum uzun süreli frenlemelerde bile ısınmadan dolayı tutmama problemi yaşamadım hiç gayet uzun yokuşlarda indim bu arada;) Hız olarak en fazla gördüğüm değer 60 km civarıydı benim için yeterli. Daha fazlasını isteyenin yol bisikletlerine bakmasını tavsiye ederim:) Bunlar dışında aklıma gelen başka bir şey yok. Sorusu olan olursa cevaplamaktan memnun olurum:)

hunter84

Üye
Tepki
89
İsim
Özgür
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
nice 1000 km lere ayrıca gecmıs olsun bende cok almak ıstedım ozaman butce yetmedı Mosso legarda 1621 H aldım ama deore sıstemı topladım sonunda daha takmak nasıp olmadı keske en basta alsaydımda ugrasmasaydım boyle

• Beğen
Tepki
85
İsim
Tuğrul Erkılıç
Bisiklet
Mosso
@hunter84 Hocam almadan bende hesabını yapmıştım. Direk almak daha mantıklı gelmişti. Size de hayırlı olsun. Kazasız belasız bol pedallamalar:)
Edit: yazım yanlışı.

• Beğen
Tepkiler: hunter84

mahden

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Sedona
@Tugrul.erkilic hocam hayırlı olsun, aynı bisiklet benim de radarımda, ben garanti kısmına takılmıştım 10 yıllık kadro garantisine ait bir garanti belgesi veriyorlar mı acaba?

Tepki
85
İsim
Tuğrul Erkılıç
Bisiklet
Mosso
@mahden hocam aldığım yerde 10 yıl kadto garantisi var bir sorun olursa getir dedi. Bisikletle beraber gelen garanti belgesine de kaşesini bastı fakat ülkemizde garanti sürecinin işleyişi malum. O yüzden ben pek takılmadım. Nede olsa kullanıcı hatası olacak bir şey olursa ;):)

mahden

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Sedona
@Tugrul.erkilic evet dediğiniz doğru olası bir olumsuzlukta muhtemelen firma kullanıcı hatası diyecektir ama tüketici mahkemesi ne diyecektir önemli olan o:) bu tip belgelerin hakkın aranması aşamasında faydası var, ha uğraşır mısınız orası ayrı ama ben 3 TL'lik fazla kesinti için bile 1 yıllık hakem heyeti sürecini göze alan biri olduğum için ben uğraşırım:)

Tepki
85
İsim
Tuğrul Erkılıç
Bisiklet
Mosso
@mahden şahsen bisikletin her türlü bakımını kendim yaptığım için garanti belgesinde periyodik bakımlar hanesi boş. Bu sebepten benim her türlü durumda haklı olsam bile haksız duruma düşmem yüksek bir ihtimal. Kadroda gayet sağlam malesef test ettim :koptum: bir sorun çıkacağını düşünmüyorum yakın zamanda:harika:

• Beğen
Tepkiler: mahden

Lawyer58

Daimi Üye
Tepki
122
hocam hayırlı olsun. Ben de Ankarada yaşıyorum ve 700 800 civari düz maşa hafig bir bisiklet bakıyorum. Bana mossonun hangi modelini önerirsiniz. Nakit aldığınız için mi böyle indirim yaptılar. Pazarlık nasıl ettiniz. Yiba çarşındaki mosso bayinin tutumu nasıl acaba

• Beğen
Tepkiler: çimtay