İnceleme Mosso 771TB3 Dmd Deore Şehir Bisikleti

Kayıt
6 Mayıs 2017
Başlık
1
Mesaj
76
Tepki
84
Yaş
29
Şehir
Kayseri
İsim
Tuğrul Erkılıç
Bisiklet
Mosso
Merhaba arkadaşlar. Bisikleti alalı 10 gün civarı oldu ve yaklaşık 300 km kullandım. Bu yapacağım ilk inceleme olacağından dolayı eksiğim yanlışım olursa kusuruma bakmayın :)

1. Kadro: 7005 TRIPLE BUTTED ALLOY olarak üretilmiş. Gayet sağlam ve hafif olarak değerlendiriyorum. Sprinte kalktığımda bütün gücümü verdiğim zaman esneme olmadan kuvvetin hepsini pedallara aktarabiliyor.

2. Maşa: MD2 RIGIT 7005 TRIPLE BUTTED ALLOY mossonun kendi üretimi bir maşa. Düz maşa olarak tercih ettim ben. Bisikleti 3/4 oranında asfalt yolda kullanacağımdan dolayı kilitli maşa tercih etmedim.

3. Ayna Kol: SHIMANO DEORE FC-T611 klasik 26-36-48 dişli aralığı olan bir ayna kol. Tırmanmada ruble ile gerekli kolaylığı sağlıyor. İnişlerde ise bisiklet için gayet yüksek hızlara ulaşmanıza imkan sağlıyor.

4. Ön-Arka Aktarıcı: Ön ve arkada SHIMANO DEORE FD-T610 kullanılmış. CS-HG500-10 ruble ile 11-34 dişli aralığı ile tırmanma bile çok rahat oluyor. Vites geçişlerinde ilk 2 3 gün geçip geçmediğini dönüp kontrol etmek durumunda kaldım. Çok rahat ve hissettirmeden geçiş yapıyor. Deore farkını hissediyorsunuz. (NOT: Daha önce Tourney kullandım ).

5. Frenler: SHIMANO DEORE BL-T615 kullanılmış. Frenlerin hassasiyetini anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum. Disk frenlerden gayet memnunum.

6. Jant ve Lastikler: STARRIMS J19DR ve CHAOYANG 700X32C. Jant göbeklerinin deore olması sürüş esnasında fark edilir derecede akıcılık sağlamaktadır. Hız denmesi yapmadım ama çok aşırı dik olmayan bir yokuştan aşağı bıraktığımda pedal çevirmeden 55 km/sa hıza ulaştım. Jantlar başlangıç olarak iş görecek seviyede. Lastikleri açıkcası düşündüğümden daha iyi çıktı. Rhino skin özellikli olmasından dolayı 5 mm zırh bulunuyor. Yol kenarındaki can kırıklarının üstünden yanlışlıkla geçmeme rağmen patlamadı, çok mutlu oldum :)

7. Genel Değerlendime: Ben bisikleti ankara yiba çarşısından mosso yetkili satıcısından pazarlık yaparak 2350 Tl ye aldım. Liste fiyatı 2959 Tl. Almadan önce yaklaşık 1 ay boyunca değişik markaları ve modelleri inceledim. Bu komponente sahip bu fiyat aralığında başka bir bisiklet bulamadım. Gönül isterdi ki cube, specialized,scott gibi markaların fiyatları daha düşük olsa da onları alsak :)
Mosso kadrolara 10 sene garanti veriyor. Bu süre sonunda muhtemelen bisikletin kadrosundan sıkılacağımdan ve yeni modellerin çıkacağını göz önünde bulundurunca gayet makul geldi bana. Bisikletin ağırlığı katalogda 12 kg görünüyor. Pedal ve ayaklık takılı olduğunda tarttığımda 12,5 kg geldi. Yani katalogda yazan ağırlık doğru. Selesini söylemeyi unutmuşum :) Sertliği sürekli bisiklet kullanan birisi için gayet iyi ama ben uzun zamandır kullanamadığımdan dolayı sert geldi. Daha iyisini alana kadar decathlondan jel sele kılıfı aldım, şimdilik onunla idare ediyorum. Üzerine eklediğim aksesuarlarım ise şunlardır.

1. Ön Far:
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.


2. Arka Far:
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.


3. Tamir Seti:
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.


4. Km saati:
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.


5. Kadro ve sele altı çanta:
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.


6. Pedallar:
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.


Uygun bir vakit bulduğumda km saati ve topeak surival kit ile ilgili de bir incelemeside yapmayı planlıyorum. Sorularınız olursa cevaplamaktan mutluluk duyarım. Herkese iyi pedallamalar dilerim:)

20170510_170150.jpg

20170510_170107.jpg

20170510_170150.jpg

20170510_170107.jpg
 

Dosyalar

En beğenilen 5 mesaj

  6
  @ysf.ozt şimdiden hayırlı olsun :):harika:

  Bisikleti almayı düşünen olursa diye kullanımlarım sonucumda bir güncelleme yazayım dedim. Şu an için 1000 km yi devirdim. Şehir içinde üstüme dolmuş direksiyonu kırdı kendimi kaldırıma attım. Bende ağır bir sakatlık olmadı.bisikleyin kadroda gayet sağlam. Arka aktarıcıda da herhangi bir şey yok. Vites ayarını ilk aldığımda kendim yaptım. Spd pedala alışma sürecindd de birkaç kez düşmeme rağmen ayarında herhangi bir bozulma olmadı. Üstünde gelen lastiklerin ıslak zemin ve stabilize yoldaki tutuşunu beğenmedim. Kuru zeminde iş görür. Muhtemelen 1000 km daha yapınca değiştiririm. Alır almaz değiştirmek pek işime gelmedi:) frenlerden gayet memnunum uzun süreli frenlemelerde bile ısınmadan dolayı tutmama problemi yaşamadım hiç gayet uzun yokuşlarda indim bu arada;) Hız olarak en fazla gördüğüm değer 60 km civarıydı benim için yeterli. Daha fazlasını isteyenin yol bisikletlerine bakmasını tavsiye ederim:) Bunlar dışında aklıma gelen başka bir şey yok. Sorusu olan olursa cevaplamaktan memnun olurum:)

  thieft3000

  Daimi Üye
  3
  @Lawyer58 soru bana gelmemiş ama genede yorum yapam.
  Bende önceden sedona 720 vardı (boş ağırlığı 15 kg), hareket ortalaması 15-16 civarı genel ortalama da 10-12 km/h civarı, mosso ile (12 kg) hareket ortalaması 21-24 arası genel ortalama da 18 in altına inmiyor, 50 km tur yaptım en son, orta derece tırmanışlı sayılabilir, biraz daha zorlasam 20 genel ortalamaya çıkar.

  Mosso da gördüğüm sıkıntı kadro üzerindeki vida yerleri dübelli değil, yani vidanın çevresinden su sızarsa paslanmaya sebep olabilir, sedona da tüm delikler ucu kapalı dübelli idi içeri su girmesi pek mümkün değil.
  Port bagaj bağlantısı da biraz sıkıntılı, arka disk frenin civatası port bagajın vida yerinin hemen üstünde bağlantısını engelliyor, ben kesik başlı bi civata ile bağladım freni, öle çözdüm.
  Birde schwalbe marathon original 700x38 zırhlı lastik aldım, kendi lastiklerinde henüz bir sıkıntı yok gerçi 150 km kadar yol yaptım ama olsun daha önce zırhsız lastik ile sıkıntılar yaşadığım için öle gerek gördüm :harika:.
  Vites aktarıcının telleri kadronun alt kolundan gidiyor, suyu çamuru direk üzerinde topluyor. Sedona da kadronun üst kolundan gidiyordu, çok uzun süre paslanmadan kullandım, ama mosso da sık sık tel değiştirecem gibi.
  Fren kollarının kelepçeleri (bunu tam nasıl anlatsam bilemedim) polis kelepçesi gibi iki tane C parçadan oluşuyor, yani çıkartmak için civatasını sökünce gidon borusunun ucuna kadar götürmene gerek yok direk ayırabilirsin. Vites kollarının kelepçesi tek parça ama borunun ucuna kadar götürmek lazım (onun içinde tutmaçları sökmek lazım oda büyük işkence:acpsnr:) Kelebek gidon borusu almayı düşünürsen fren kollarını istediğin yere takarsın ama vites kolları uç kısıma takabilirsin, vites kollarını yükseltmeyi düşünüyorum bu yüzden.
  Ben 26" jant tan 28" janta geçtim kontrolü biraz daha zor gibi dönüşlerde falan özellikle, alışılıyor gerçi.
  3
  IMG_20180129_091952.jpg IMG_20180129_091959.jpg IMG_20180129_091941.jpg IMG_20180129_092007.jpg Teşekkür ederim. Geç cevap için kusura bakmayın bu aralar pek kontrol edemiyorum. Park ayağı kendinden vardı. Diğer sorularınızın cevabı da evet:) çektiğim fotoğraflarda daha net görürsünüz. İşinizi göreceğini düşünüyorum.

  Düzeltme: imla
  2
  @Lawyer58 şu an yoğun çalışmam gerektiğinden pek binemiyorum ama önceden işe gidip gelirken hep bisiklet kullanıyordum. O zamanlar yorulduğumu hissetmeden 30 km ortalama ile 20 km civarı kullanıyordum. İş yerim 15 km uzaklıktaydı.

  @Hakan Ergül Ben şu an mtb dışında ki onuda arazide kullanmak şartıyla maşasızı tavsiye ederim. Hem bisiklete fazladan 1.5 kg ağırlık yapıyor hem de fiyatta 300 tl civarında bir fark koyuyor. Onun yerine ben gittim spd pedal ve güzel bir tamir seti aldım:):) ilk mesajımda beraberinde neler aldığımı da yazdım ve malzemelerimden gayet memnunum. Gerçi moon arka flaşörüm düştü:agla:

  mahden

  Forum Demirbaşı
  2
  @Tugrul.erkilic evet dediğiniz doğru olası bir olumsuzlukta muhtemelen firma kullanıcı hatası diyecektir ama tüketici mahkemesi ne diyecektir önemli olan o:) bu tip belgelerin hakkın aranması aşamasında faydası var, ha uğraşır mısınız orası ayrı ama ben 3 TL'lik fazla kesinti için bile 1 yıllık hakem heyeti sürecini göze alan biri olduğum için ben uğraşırım:)

Thranduil

Forum Demirbaşı
Kayıt
14 Temmuz 2016
Başlık
6
Mesaj
405
Tepki
783
Şehir
Kocaeli
İsim
Sadık
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın. Mosso'nun bu modelleri çok hoşuma gidiyor. Fiyatı da bence kadro ve donanıma göre güzel.
 
 • Beğen
Tepkiler: Tugrul.erkilic

inziva

Aktif Üye
Kayıt
23 Temmuz 2016
Başlık
4
Mesaj
183
Tepki
183
Yaş
32
Şehir
Osmaniye
İsim
ökkeş
Bisiklet
Trek
Hayırlı olsun . Faydalı bir inceleme olmuş eline sağlık
 
 • Beğen
Tepkiler: Tugrul.erkilic

QEXEC

Aktif Üye
Kayıt
17 Mart 2015
Başlık
0
Mesaj
141
Tepki
54
Şehir
İstanbul
İsim
Nurettin
Bisiklet
Mosso
Hayırlı olsun güle güle kullanın bende 2 senedir 770 smd acera kullanıyorum ve çok memnunum hiç sıkıtı çıkarmadı bana lastiklerde çok sağlam hiç değiştirmeye gerek yok bence zaten fiyatlar uçmuş gitmiş ben 1.250tl ye almıştım o zaman.
 

ysf.ozt

Üye
Kayıt
26 Mayıs 2015
Başlık
1
Mesaj
21
Tepki
14
Şehir
İzmir
İsim
Yusuf ÖZTÜRK
Bisiklet
Merida
Bisikletiniz hayırlı olsun. Çok güzel gözüküyor :)
Birşey sormak istiyorum. Far hakkında bilgi verebilir misiniz ? Kaç mah powerbank kullanıyorsunuz ? Kaç saat dayanıyor ?
 
 • Beğen
Tepkiler: Tugrul.erkilic
Kayıt
6 Mayıs 2017
Başlık
1
Mesaj
76
Tepki
84
Yaş
29
Şehir
Kayseri
İsim
Tuğrul Erkılıç
Bisiklet
Mosso
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #8
10800 mah powerbank kullanıyorum. Mesaiye gidip gelirken kullandım bisikleti hep daha gece kullanamadım. Ama hsonu akşam sürecem test ettikten sonra yazarım :harika:

@QEXEC aynen mosso yavaş yavaş piyasaya tutunuyor. Haliyle fiyatlarıda donanımına göre diğer markaların seviyesine çıkmaya başlıyor. Ucuzken kaçırmamak lazım :)
 
Kayıt
6 Mayıs 2017
Başlık
1
Mesaj
76
Tepki
84
Yaş
29
Şehir
Kayseri
İsim
Tuğrul Erkılıç
Bisiklet
Mosso
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #11
@ysf.ozt hocam 2 saate yakın bindim en güçlü ayarında hala ful gösteriyor. En kötü ihtimalle 6 saat gidiyor kullandığım powerbank ile. Aydınlatması çok güzel. Tamamen karanlık bir yolda rahat 20 30 m net görecek şekilde aydınlatıyor. Ama eksiği flaşör özelliğinin olmaması. Ayrı bir ufak ön far daha alıcam. Almayı düşünenlere tavsiye ederim:harika:
 
 • Beğen
Tepkiler: ysf.ozt
Kayıt
6 Mayıs 2017
Başlık
1
Mesaj
76
Tepki
84
Yaş
29
Şehir
Kayseri
İsim
Tuğrul Erkılıç
Bisiklet
Mosso
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #13
@ysf.ozt şimdiden hayırlı olsun :):harika:

Bisikleti almayı düşünen olursa diye kullanımlarım sonucumda bir güncelleme yazayım dedim. Şu an için 1000 km yi devirdim. Şehir içinde üstüme dolmuş direksiyonu kırdı kendimi kaldırıma attım. Bende ağır bir sakatlık olmadı.bisikleyin kadroda gayet sağlam. Arka aktarıcıda da herhangi bir şey yok. Vites ayarını ilk aldığımda kendim yaptım. Spd pedala alışma sürecindd de birkaç kez düşmeme rağmen ayarında herhangi bir bozulma olmadı. Üstünde gelen lastiklerin ıslak zemin ve stabilize yoldaki tutuşunu beğenmedim. Kuru zeminde iş görür. Muhtemelen 1000 km daha yapınca değiştiririm. Alır almaz değiştirmek pek işime gelmedi:) frenlerden gayet memnunum uzun süreli frenlemelerde bile ısınmadan dolayı tutmama problemi yaşamadım hiç gayet uzun yokuşlarda indim bu arada;) Hız olarak en fazla gördüğüm değer 60 km civarıydı benim için yeterli. Daha fazlasını isteyenin yol bisikletlerine bakmasını tavsiye ederim:) Bunlar dışında aklıma gelen başka bir şey yok. Sorusu olan olursa cevaplamaktan memnun olurum:)
 

hunter84

Üye
Kayıt
11 Haziran 2017
Başlık
0
Mesaj
78
Tepki
100
Yaş
35
Şehir
İzmir
İsim
Özgür
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
nice 1000 km lere ayrıca gecmıs olsun bende cok almak ıstedım ozaman butce yetmedı Mosso legarda 1621 H aldım ama deore sıstemı topladım sonunda daha takmak nasıp olmadı keske en basta alsaydımda ugrasmasaydım boyle
 
 • Beğen
Tepkiler: Tugrul.erkilic
Kayıt
6 Mayıs 2017
Başlık
1
Mesaj
76
Tepki
84
Yaş
29
Şehir
Kayseri
İsim
Tuğrul Erkılıç
Bisiklet
Mosso
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #15
@hunter84 Hocam almadan bende hesabını yapmıştım. Direk almak daha mantıklı gelmişti. Size de hayırlı olsun. Kazasız belasız bol pedallamalar:)
Edit: yazım yanlışı.
 
 • Beğen
Tepkiler: hunter84

mahden

Forum Demirbaşı
Kayıt
28 Temmuz 2013
Başlık
13
Mesaj
474
Tepki
880
Şehir
istanbul/beşiktaş
Bisiklet
Sedona
@Tugrul.erkilic hocam hayırlı olsun, aynı bisiklet benim de radarımda, ben garanti kısmına takılmıştım 10 yıllık kadro garantisine ait bir garanti belgesi veriyorlar mı acaba?
 
Kayıt
6 Mayıs 2017
Başlık
1
Mesaj
76
Tepki
84
Yaş
29
Şehir
Kayseri
İsim
Tuğrul Erkılıç
Bisiklet
Mosso
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #17
@mahden hocam aldığım yerde 10 yıl kadto garantisi var bir sorun olursa getir dedi. Bisikletle beraber gelen garanti belgesine de kaşesini bastı fakat ülkemizde garanti sürecinin işleyişi malum. O yüzden ben pek takılmadım. Nede olsa kullanıcı hatası olacak bir şey olursa ;):)
 

mahden

Forum Demirbaşı
Kayıt
28 Temmuz 2013
Başlık
13
Mesaj
474
Tepki
880
Şehir
istanbul/beşiktaş
Bisiklet
Sedona
@Tugrul.erkilic evet dediğiniz doğru olası bir olumsuzlukta muhtemelen firma kullanıcı hatası diyecektir ama tüketici mahkemesi ne diyecektir önemli olan o:) bu tip belgelerin hakkın aranması aşamasında faydası var, ha uğraşır mısınız orası ayrı ama ben 3 TL'lik fazla kesinti için bile 1 yıllık hakem heyeti sürecini göze alan biri olduğum için ben uğraşırım:)
 
Kayıt
6 Mayıs 2017
Başlık
1
Mesaj
76
Tepki
84
Yaş
29
Şehir
Kayseri
İsim
Tuğrul Erkılıç
Bisiklet
Mosso
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #19
@mahden şahsen bisikletin her türlü bakımını kendim yaptığım için garanti belgesinde periyodik bakımlar hanesi boş. Bu sebepten benim her türlü durumda haklı olsam bile haksız duruma düşmem yüksek bir ihtimal. Kadroda gayet sağlam malesef test ettim :koptum: bir sorun çıkacağını düşünmüyorum yakın zamanda:harika:
 
 • Beğen
Tepkiler: mahden

Lawyer58

Daimi Üye
Kayıt
12 Temmuz 2016
Başlık
7
Mesaj
235
Tepki
130
Şehir
Ankara
hocam hayırlı olsun. Ben de Ankarada yaşıyorum ve 700 800 civari düz maşa hafig bir bisiklet bakıyorum. Bana mossonun hangi modelini önerirsiniz. Nakit aldığınız için mi böyle indirim yaptılar. Pazarlık nasıl ettiniz. Yiba çarşındaki mosso bayinin tutumu nasıl acaba
 
 • Beğen
Tepkiler: çimtay
Yukarı Alt