Merlin Cycles

B

BF Okuru

Misafir
Detaylarda gördüğünüz gibi, 14 Ağustos'ta verdiğim sipariş, 21'inde elime ulaştı. Sarı bir dosyanın içinde, baloncuklu naylona sarılı şekilde geldi ürünler. İmza karşılığında teslim edildi (bkz: Royal Mail Signed For). Gidon bandı kendi orijinal kutusundaydı. Pedallar ise baloncuklu naylona sarmalanmış ve orijinal Shimano poşetlerindeydi. Kaller de sağ pedalın içinde yerleştirilmişti ayrı bir küçük şeffaf poşette. Kontrol ettim, bir eksiklik görmedim. Pedallar biraz ağırlar (533 gram çifti) ama ağırlık şu aşamada dert ettiğim bir şey değil. Konfor daha önemli. Pedal detayları aşağıda.

Pedal bir tarafı düz, diğer tarafı MTB SPD olan bir pedal. Daha üst versiyonları da vardı, ben bunu tercih ettim. Yeri geldiğinde terlikti, sandaletti, spor ayakakkabıydı; bunları da yol bisikletimde kullanabilmek için seçtim. Diğer tarafın MTB olmasıysa, trekking tarzı SPD ayakkabıları tercih etmek içindi. Yol bisikletimi antrenman amaçlı değil de, tur ve spor amaçlı kullanan biriyim, o yüzden MTB'yi tercih ettim rahatlık açısından. Ayakkabı olarak Shimano MT33 tercih edeceğim muhtemelen. Yanına da ekonomik modellerden olan M064'ü alabilirim ilerleyen zamanlarda. Sormak istediğiniz bir şey olursa, cevaplarım.

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Tertemiz göndermişler ne güzel. Buradakiler de böyle yollasa, üzerinde yağlı parmak izleri falan olmasa keşke. Alışverişlerim arasında sayılıdır parçaları temiz gönderdikleri.

Gazel Girgin

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Whistle
Pedalların fiyatı artmış sanırım, birde bu sitenin garip bir kargo fiyat veriş şekli var bazı ürünler küçük boyutlu bile olsa fazla olabiliyor kargo ücreti. hayırlı olsun pedallar kullandıktan sonrada yorumlarsanız çok iyi olur.

B

BF Okuru

Misafir
Siz yazınca fark ettim, 3,5 Sterlin kadar zam gelmiş. Yahut da indirimin oranı düşmüş. 10 lira cepte diyebiliriz. :p Kargo konusunda şöyle bir şey fark ettim; pedalla birlikte bant yerine ayakkabı alacaktım. Kargo 12 küsür Euro muydu neydi. Bu nedir dedim ve baktım ki TNT Express gibi bir şeyle gönderiyorlar. Ayakkabıyı çıkardım, Royal Mail Signed For oldu ve ücret düştü. Okuduğum kadarıyla bu TNT Express, bildiğimiz TNT'den farklıymış. Devlet postası gibi bir şey okumuştum fakat tekrar araştırmaya üşendim ve biraz da pahalı geldi toplam kargo. O yüzden vazgeçip bant aldım. Ayakkabı yerine bant tercih edince kargo ücreti artmadı. 5 Sterlin yeterli oldu.

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Bir süredir, SPD pedal arayışı içerisindeydim ve forumda ahmetcan44 Bey'in de yardım ve yönlendirmeleri sonucunda merlincycles.com 'dan aşağıdaki ürünlerin siparişini verdim. Pedal -> M324 - (link) Ayakkabı -> MT33 - (link)

Siparişi veriş tarihim 22 Ağustos saat 22:25 olarak görülüyor. Ertesi gün, kısa bir süre içerisinde paketleme ve kargolama işlemleri tamamlandı ve 26 Ağustos tarihinde de bizim gümrüğe giriş yaptı. PTT'nin bürokratik işlemleri sağolsun haftasonuna rağmen 3 günde ülkemize gelen paket, eğer ben telefon edip yaygara koparmasaydım dün teslim edilmek yerine pazartesi günü elime geçecekti ama olsun. Netice öyle ya da böyle 1 haftada siparişlerim elime ulaşmış oldu. Hem ayakkabı hemde pedallar orjinal kutusu ile geldi, herhangi bir askilik olmaması için iki kutuyu da birbirlerine sıkı sıkıya bantlamışlar. Ürünlerin kutudan çıkmış hallerini aşağıdaki fotoda görebilirsiniz.

Pedalları henüz bisiklete monte edip deneme imkanım olmadı ne yazık ki (Pazar gününe kadar da imkanım olamayacak) ama bu konuyu açmamdaki ana sebep olan ayakkabılar hakkında 1-2 kelam etmek istiyorum. Normalde 42 numara ayakkabı giyiyorum ve sipariş esnasında bu içimde ufak bir kuşku oluşturdu. 43 numaraların da stoklarının tükenmiş olmasından dolayı risk alarak 42 numara siparişi verdim. Dün ayakkabılar elime geçtiğinde yaptığım kısa bir denemenin ardından şüphelerimde ne kadar haklı olduğumu gördüm. Her ne kadar ayakkabının tabanında 42 numara yazıyor olsa da sanırım kalıp farklılığından dolayı benim alışık olduğum 42 numaraya pek benzemiyor, adeta 41 - 41.5 numara gibi bir kalıba sahip. Denediğim kısa süre içerisinde bu pek sıkıntı yaratmadı ama uzun kilometreli sürüşlerde ya da ilerleyen dönemlerde herhangi bir sıkıntı yaratır mı bilemiyorum.

Eğer internetten ayakkabı almayı düşünüyorsanız, bu kalıp farklılığını da hesaba katarak her zaman kullandığınız ayakkabı numarasından 1 numara büyük almanızı tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Robert Knepper

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
791
Bisiklet
KTM
Ayakkabı giydikçe yumuşayıp,açılıp ayağınızın şeklini alacaktır. Bence şu an acıtacak kadar çok sıkmıyorsa sorun yok.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.056
Başlangıç
2009—10
SPD ayakkabıların ayağa tam oturması gerekiyor. Önde parmak da arkada topuk da ayakkabının sonuna deymeli yani. Fakat bunu dedik diye, ayağı sıkacak diye bişey yok. Sıkmaması da gerek ayağı.
O nedenle online ayakabı alışverişini, numarayı daha önce denemediyseniz tavsiye etmem.

• Beğen

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
211
Bisiklet
Salcano
aynı sorunu ben de yaşadım. online aldım ayakkabıyı iyice inceledim. ölçülerin tam ayağıma göre olduğuna kanaat getirdim ve aldım. sonuç 1-1.5 saat sonra 15 dk dinlenme şeklinde :) (link)

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Henüz bisiklet üzerinde deneme imkanım olmadı ayakkabıları, bir 10-15 dakika günlük kullanım şeklinde denedim.
Kalıp bakımından biraz küçük gibi gelse ve sıksa da aslında o kadar da rahatsız etmedi ama "bisiklet üzerindeyken ve uzun süreli kullanımlarda ne olur?" diye düşünmeden de edemiyorum açıkçası.

Bu konuda deneyimliler olarak sizler zamanla açılır diyorsanız sorun yok. Bu sürece katlanabilirim. :D

Emre Sertkaya

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Kron
Hayırlı olsun . Eğer ayakkabı zamanla genısleyıp uygun kıvama :D gelmezse , sizi rahatsız ederse satıp uygun olanı alırsınız .

B

BF Okuru

Misafir
@Sefa.

Sefa hocam, henüz yorum gelmedi senden. Ben de MT33'ü sipariş ettim, 1 numara büyük aldım ne olur ne olmaz diyerekten, bu konu epeyce önemli. :)

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Unutmuşum başlığa uğramayı.

Ayakkabıdan yana bir sıkıntım yok. İlk başlarda ayak alışana kadar hafif bir sıkma durumu var ama bu süreç çok çabuk geçti (o dönemde de su toplaması, aşırı bir rahatsızlık yaşamadım). Şimdi ise oldukça rahat bir forma kavuştu ayakkabılar, hatta spd'leri çıkarıp normal bir ayakkabı giydiğimde "ulan bunların numarası mı büyük nedir?" dediğim bile oluyor. :)

Kısacası, yukarıda da bana denildiği gibi numarası numarasına almak yerinde bir davranış olacaktır ama 1 numara büyük almanın da o kadar fark edeceğini sanmam pek.

• Beğen
B

BF Okuru

Misafir
@Sefa.

Süper olmuş desene. :) Peki ayakkabıyı bisiklet dışında kullandığında durum nedir? Çünkü yürümeye de en elverişli modeller bunlar, söylendiği kadarıyla. Görünürde normal bir trekking ayakkabısından hiçbir farkı yok. Yürürken de böyle mi?

Bir de; M324 ile kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar var mı? Takıp çıkarmakta hiç zorlandığın oldu mu veya kullanım esnasında sıkıntı yarattı mı bu ikili sana?

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
Çok çeşitli marka ve model trekking ayakkabısı kullandım. MT33 görünüş tamam ama günlük kullanım için tabanı çok fazla sert (doğal olarak), ben rahat edemedim. Bisiklet dışında giymek fikri pek mümkün gelmedi bana. Decathlon'da her modeli çift olarak giyip, üç-dört tur yürüdükten sonra M064'ü daha rahat buldum ve aldım. Bir de Shimano numaraları için bir numara büyük olayı bana uymadı. Nike koşu serisinin 43 numarası ayağıma tam oturur. Shimano'nun 43 numarası da kusursuz bir şekilde ayağıma uydu. Ama şimdi keşke acele etmeyip M088'i alsaydım diyorum. Çünkü iki noktadan bant yetmiyor, esniyor biraz.

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Bisiklet harici kullanım için pek tercih etmiyorum bu ayakkabıları. Bir keresinde bisikleti eve bırakıp bankaya gitmek zorunda kalmıştım, asfaltta biraz zorladı açıkçası (kaller yüzünden) ama "bisiklet dışında kullanılmaz" diye de bir şey yok, tercih meselesi biraz. Arazi de ise bir pürüz yaratmıyor işlevini layıki ile yerine getiriyor. :) Bu ayakkabılar yüzünden "keşke" dediğim tek husus kalleri takarken alyan vidaları kullanmış olmam. Alyan boşluklarına ufak taş parçacıkları girip sıkıştığı için şu an kalleri sıkma/gevşetme ya da çıkartma gibi bir imkanım yok. Alyan vidalar yerine, kal boşluğunu kapatan kauçuk tabanları sabitleyen yıldız vidaları kullanabilirdim sanırım. Bir matkap ile o taşları parçaladıktan sonra mutlaka yıldız vida olayını deneyeceğim ama bunu da ne zaman yaparım bilmiyorum.

Pedallar ile uyumu konusunda bir sıkıntı yaşamadım açıkçası. Bu ikisi benim ilk SPD deneyimim olduğu için ilk başlarda pedalın kilit mekanizmasını biraz gevşek ayarlamıştım. SPD olayına alıştıkça kademeli olarak bu ayarı sıktım doğal olarak. :) Kilitleri takıp çıkaramama gibi bir sorun yaşamadım pek bugüne kadar, gerçi geçen cuma ıslak zeminde kontrolümü kaybedince bir an ne yapacağımı şaşırdım ve pedaldan ayrılmayı unuttum ama o biraz da benden kaynaklanıyor. :p

B

BF Okuru

Misafir
@rahmi kocaman

Bisiklet dışında derken, bisiklet kullanırken, bisikletten indiğimiz zamanları kastetmiştim aslında. Tabi cevap yeterince açık. :) Son olarak, M064 veya benzeri tipteki MTB ayakkabılarıyla kıyaslarsak, trekking tipi MTB'ler ne kadar rahatlar? Birbirlerine karşı belirgin üstünlükleri var mı?

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
Tüm tecrübem alışveriş esnasında bir saatlik süreyle sınırlı esasen. Orada denediklerimi ortaya sürersek. Durduk yerde çok daha rahat olduğu için M064 almıştım. Konfor bakımından hiç bir farkı yok diyerek M088'i bıraktığım gibi :) Eskiyince ilk işim M088 gibi üç noktadan sıkan bir ayakkabı almak olacak. Yürüyüş hissi tümüyle aynı ama her üç modelin de. Alışana kadar sünnetli gibi yürüyorsunuz :) Hepsini denerken bantlı ayakkabıları giyip, çıkartmak da rahat gelmişti. Aklıma gelen farklar bunlar. Tabi her iki modeli aktif olarak kullanan varsa daha net bir şeyler diyebilir. Veya daha üst modellerde işler değişiyor olabilir.

Bir de küçük not: Ayakkabının içinden sealer çıkmaz ise su geçirmez duck tape ile montajı tamamlayın. Küçük bir su birikintisinde inmek zorunda kalınca aklım başıma geldi :)

Çetin Güzel

Daimi Üye
Tepki
197
Arkadaşlar biraz alakasız olacak ama istanbulda shimano spd ayakkabı deneyebileceğim yer var mı?

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Decathlon'da bir kaç model mevcut. Orada deneyebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Çetin Güzel
B

BF Okuru

Misafir
@Çetin Güzel

Decathlon başta olmak üzere her yerde deneyebilirsin.