mekanikten hidroliğe geçiş

_golden_

Üye
Tepki
6
mekanik diskten hiç memnun kalmadım.hidroliğe geçmek istiyorum mümkün mü.mümkünse ne kadara mal olur bana .yardımı olursanız sevinirim.

Scudo

Nevzat KÖSEOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
593
mümkün ancak;

8 li vites kullanıyosan arka attırıcını degiştirmen gerekiyor 9 lu alman lazım

eger vites ve fren kolu birleşikse onu komple değişmen gerek onun yerıne dual bi hid fren alırsın yok ayrı ayrı ise sadece fren kolu degişecek

_golden_

Üye
Tepki
6
sadece öne takıcam arkaya takmam için biçok şeyin değişeceğini biliyorum bütçem yok malesef.ne kadara mal olur bu bana?

Atahan Akıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
647
avid 3 ler var tek olarak satılan(150 civarı olması lazım) fakat fren kolları farklı olur.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.702
Bisiklet
Specialized
@Nevzat K.

Hiç alakası yok 8 li olupta disk kullanan çok var...

Sadece vites frten kollarını ayırcak şekilde alivio vites kolu + alacağınız hidrolik frenin kollarını kullanarak 8li sistemlede hidrolik disk kullanabilirsiniz...

Fakat sadece ön için ayrı fren olu ve vites kolunu tek tek alabilecğinizi sanmıyorum... Zaten şuan mekanik disk kullanıyor iseniz zaten ön göbeğiniz uygundur...

_golden_

Üye
Tepki
6
maliyeti 100 ytl yi geçer mi sizce hasan bey ve memnun kalır mıyım sonradan ek olarak yapıldığı halde?

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.702
Bisiklet
Specialized
sadece öne takmanın pek bir faydası olmaz ve maliyet 100ytl yi fazlasıyla geçebilir...

Sahinoz

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Ahmet Sahinoz
Bir dip not geçeyim, kısa süreliğine denediysen memnun kalmamış olman çok normal çünkü balataların alışması biraz zaman alıyor. Tabi ki mesafe ayarı gibi şeyler de etkili, hangi frendi bilmiyorum ama ben BB5 kullanıyorum ve tutuş gayet iyi, önceden başka bir mekanik kullanıyordum iyi değildi, mekaniğin modeli ve balata kalitesi, hatta kaliteli bir fren kolu(Avid Speed Dial sahip olduğu ayar sayesinde yaklaşık 1.5 kat kadar kuvvet kazancı sağlayabiliyor) bile çok çok artırıyor performansı, inan benim bisikleti denemiş olsan çok memnun kalırdın mekanikten, 60ytl'ye almıştım frenleri 2.el, fren kolları da 20€, yani gayet uygun bir sistem diyebilirim, tek eksisi birazcık ağır olması..

Sahinoz

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Ahmet Sahinoz
Bir de genel bilgi olarak söylüyorum, her balatanın kullanılan malzeme çeşidine göre bir "sürtünme katsayısı vs. sıcaklık grafiği" vardır. Sürtünme giderek artar ve bir noktadan sonra azalır. Mesela resin pad'li frenleri soğukken denerseniz memnun kalırsınız ancak fading daha çok olur çünkü kullanılan malzeme daha alt sıcaklıklarda optimum performansını vermek üzere tasarlanmıştır, ısındıkça baya performans kaybeder. Metal-resin karışımı padlerin sıcaklık özelliği daha iyidir fakat soğukken daha az tutarlar, yani optimum çalışma sıcaklık aralığı biraz daha üst seviyelerdedir. Metal oranı arttıkça rotoru aşındırma oranı da artar, soğuk tutuş azalır, balata ömrü ve yüksek sıcaklık performansı artar.

Konudan saptık biraz doğrudur :) Ama içimden geldi yazayım dedim, bunlar yararlı bilgiler. Downhill için tasarlanan bir freni, "bi bakabilir miyim?" deyip soğukken denediğinizde dandikmiş yahu diyebilirsiniz eğer padlerin metal oranı yüksekse, tabi bu bazen de bakımsızlıktan kaynaklanır, hidroliklerde kullanılan yağlar suyu çeker ve bu yüzden taze yağ konması tavsiye edilir, eğer doldurma işlemi güzel yapılmışsa baya uzun süre gider, ama ara sıra değişmekte yarar var çünkü ne kadar su, o kadar düşük buharlaşma sıcaklığı.

İki türkü fading vardır, birisi balata yeni olduğu için, birisi balatanın ısınmasından, diğeri ise yağın kaynama noktasına gelip kabarcık yapmasındandır. En tehlikelisi sonuncusu sanıyorum.

Fazla coştum arkadaşlar kusuruma bakmayın, geçenlerde biraz araştırma yapmıştım da, yazdıkça yazasım geldi :)

Tepki
0
arkadaşlar bende bir şey sormak istiyorum umarım doğru başlıkta soruyorumdur.
benim bianchi tornado marka MTB bisikletim var önde disk var arkada da disk için yer var göbek falan uygun yani DBR tipini aldım zaten alırken arkaya mekanik yada hidrolik cebi delmicek şekilde nasıl disk fren yaptırabilirim(nasıldan kasıt maddi olarak:))

B

BF Okuru

Misafir
@acemielektrocu

hidrolik istiosan en uygunu avid juicy 3.ben kullanıom gayet güzel frenler ;)

Ece.bzci22

Üye
Tepki
0
İsim
Ece
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bende kron tx 100 var ve mekanik disk aşırı derecede gerçekten çok rahatsızım ses cıkarıyo ayarı hep kaçtı acaba onun yerine mekanikten hidroliğe geçirebilir miyim bi sıkıntı olur mu ?

ByRe4L

Aktif Üye
Tepki
81
İsim
Hamza
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Ece.bzci22
ben acemi bir bisiklet kullanıcısıyım mekanikten baya memnunum sadece güzel ayar yapılmasını istiyor