Mars'ı diriltebilir miyim?

Scudo

smee

Aktif Üye
Tepki
94
hmm kablo bağı tam ihtiyacım olan şeye benziyo. ucuz da bişeymiş 1000tanesi 6-7 lira... bol bol yedeğim olcak yani :D

teşekkür ediyorum fikir için.

geç oldu biraz ama işte bisikletin resimleri. bu arada b1rkan ve tolu ile bugün kumburgaz-büyükçekmece gittik geldik çok güzel oldu :D kumburgazdan çıktık, çekmece'dekültür parkında biraz mola sonra kordon turu ve kumburgaz'a dönüş... maalesef gezimizin kayda deeğr bi resmi yok çünkü yanımıza fotoğraf makinesi almamışız, büyükçekmece'de farkettik :D

smee

Aktif Üye
Tepki
94
söylemek ne kadar uygun bilmiyorum hala eksiklerim var ama şu an, yeni yeni 3 haneli rakamlara ulaşmış durumdayım :)
bir öğrenci olarak bütçemi zorlamaya çalışıyorum elimden geldiği kadar, hala aynakolu değiştirmem lazım.

• Beğen
Tepkiler: tayfur

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Bisiklet cok cok tatli olmus gercekten ve tek eksigi ayna kolu, ayna kol da yerine piril piril bir parca geldiginde, tadindan yenmez olacaktir eminim :)

Vites kollarin da bir aksilik olmazsa bu haftaici elinde olur ;)

smee

Aktif Üye
Tepki
94
teşekkürler, dört gözle bekliyorum onları. yalnız bugün farkettim ki "bar tape" alıp bir an önce sarmam da çok önemliymiş. uzun yolda gidonu ortadan kavramak gerekiyor yorulunca. ben günlük kullanımda hiç ortadan kullanmadığım için oraya sünger takmamıştım sadece boynuz idare eder düşüncesi yanlışmış demek ki. avuçlarım ağrıyo biraz. (ayrıca eli çok terletmeyen eldivene de ihtiyacım var) ailem uzun yol merakımı ciddiye almaya başladı. bugün evdeki herkes kask,eldiven takmadan uzun yolun tehlikeli olduğunu ifade ettiler. sanırım bütçeme biraz katkıda bulunacaklar kask ve eldiven almam için. üzerimden az da olsa yük kalktı :D

• Beğen
Tepkiler: tayfur

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Harika bir haber :) Butce rahatlamasi + kask eldiven haberi gercekten super.

Bu arada benim bir minik arastirmam daha var, bakalim ne sonuc verecek ona gore belki bir minik surprizim daha olabilir ;) ama soz vermiyorum ona gore :)

smee

Aktif Üye
Tepki
94
bu arada bugün canımı sıkan bişey oldu. güzelce kumburgaz arasında "inşaatlar" denilen bir yerde dik bir yokuş, iniş-çıkışı var. bisikletin o yokuşu (dönüş yolunda) çıkabilmesinin tek yolu çıkış için rampaya hızla girmemdi ve bende elimden geldikçe süratle yokuşa kadar geldim.tam yokuşun başladığı yerde emniyet şeridi adeta yok oluyo ve mecburen anayoldan gidiyodum. o sırada az gelişmiş beyniyle kendini bilmezin biri yanımdan geçerken camdan kolunu uzatıp vurmaya çalışır bi hareket yaptı tam ondan kurtulmak için sağ yaptım birden bu bisikletle çakılların içinde buldum kendimi. hızım birden adeta sıfıra indi tırmanışın daha başındaydık ve arkadan gelen arkadaşım da bana çarpmamak için adeta durdu. 10 saniye geçmeden iki minibüsten daha bağırarak ve biri yan camdan beline kadar sarkarak vurmaya çalışan dengesizler oldu. zaten çakıllarda olduğumuz için onlar pek bi tehlikeye sebep olmadılar ama. ülkemin acı gerçekleriyle bir kez daha yüzleşmemi sağladılar. bu arada (gelirken çaktırmamış olsam da) en çok zorlandığım yokuşlardan biri o oldu çünkü yol bisikletiyle çakılda dengede durmam bile zorken bi de gelen arabalara dikkat ediyordum.

bu insanlar ne yapmaya çalışıyo anlamış değilim adam yapmaya çalıştığı şeyi başarmış olsa ikimizin de hayatı mahvolacak umrunda değil adeta. hakikaten de utandım ülkemin gerçeklerinden.

off be anlatmasam içimde kalıcaktı patlayacaktım sinirden. forumu da günlük gibi kullandım ama kusura bakmayın.

@HaliliOzturk hmm merak ettim şimdi bak =)

Aydın

Forum Bağımlısı
Tepki
940
Biladerim,

Bisiklet aslanlar gibi olmuş, güle güle bin. :)

Kaville parlatma olayını bir ara yap ama. Kavil pahalı değildir. En azından bisiklet içine daha bir siner.

Bu arada fren kolların yere paralel. Onlara erişmek için muhtemelen çok eğiliyorsun. (Selenin ileride olmasından bunu tahmin ediyorum) Fren kollarını yukarı al istersen biraz. Böylece seleni de biraz geri alıp daha rahat bir sürüş pozisyonu elde edersin. Gidon sargısını da sonra sararsın. Bir diğer gözüme çarpan husus ise kablo bağları yerine kablo bandı kullanmışsın sanırım idareten. Boyan henüz taze ise kaldırabilir, bant iyice tutunmadan söküp kablo bağı ile bağlamanı öneririm. (Ortalama bir boya kadro ile kimyasal olarak bir kaç ay içinde tam bağ kurar!) Aynakolun da çerçevesini çıkarıp kullanırsan aslında aynakola da ihtiyacın yok.

smee

Aktif Üye
Tepki
94
hmm bantları hemen kontrol ederim. (hemen bu durumda yarın sabah oluyor) saol uyarın için. aynakolun çerçevesi çıkmıyo malesef çok fena perçinlemişler, çıkarmayı denesem aynakol elimde kalır sanırım. fren kolu olayına da bi el atarım aslında pek rahatsız olmadım ama farklı şekillerde de denemek lazım... navil aradım bulamadım onun yerine met-par aldım aynı şeymi bilmiyorum ama. boyalı yüzeylerde dahil her metali parlattığını iddia eden bi ürün bu. bi kere kullandım fren kollarında gözle görülür bi etkisi oldu aslında... sabah ilk iş nalburdan kablo bağı aldım adamda sadece beyazı varmış şimdilik idareten onlar takılı. siyahını bulunca alıp takıcam. bantları söktüm izlerini sildim boyada pek bi iz yok gibiydi ama yinede uyarıya kulak vermek daha mantıklı geldi hem kablo bağı daha güzel :D fren kollarını biraz yukarı aldım sanırım biraz daha alıcam (2 cm kadar) koltuğu da 3 saatten binmeme rağmen nasıl anlamadıysam diye düşünüyom. şimdi düzelttim o da daha iyi oldu. yorumlarınız için teşekkür ediyor daha fazlasını bekliyorum :D

kadirn

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Sedona
aydın abi şu Kaville parlatma olayını dediğin böyle küçük şişe tarzı naylon içinde sıvı bi ilaç tarzı dimi bi beze döküyorsun metal kısımlara sürüyorsun sen sürdüğün an 10 sn sonra filan o yer beyazlaşıp kuruyo sonra başka bi bezle o yeri sildin mi o yeri parlatıyo dediğin parlatıcı böyle birşey mi bende benim dediğim şekilde bi parlatıcı ilaç vardı küçük naylondan şişe tarzı döküyordum beze jantlara sürüyordum kuruyodu o sonra siliyordum çok güzel parlatıyordu jantları şıkır şıkır oluyordu gerçekten :)

Aydın

Forum Bağımlısı
Tepki
940
Smee, sen olayı kavradın. Artık tavsiyeye ihtiyacın yok, sen erdin :)

Kadir'ciğim,

Senin konuna gelince, kavilin yeni versiyonu mu modeli mi ne desem bilmiyorum evet öyle sıvı :) Bir de eski modeli var, o da toz gibi olur biraz, aşındırıcılığı daha az olmalı dediğim toz modelin, uzun süre metal üzerinde tutmamakta fayda var bu tip ürünleri.

• Beğen
Tepkiler: smee

kadirn

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Sedona
anladım aydın abicim :) bende onu kullanıyodum sıvıdı döküp siliyordum çok güzel parlatıyo gerçekten fazla tuttunmu jantta leke bırakıyo ve sildiğin yerde leke kalıyo sürüp 10 sn içinde kuruyo o an siliceksin :)

smee

Aktif Üye
Tepki
94
evet Halil'in yolladığı vites kolları da bugün elime ulaştı ve bisikletime takıldılar.

bilgilendirme amaçlı olsun diye söylüyorum; 27 Ağustos'ta postalanan (airmail) bu parçalar küçük bir kutu içerisinde hiç bir sorun çıkmadan kapıma teslim edildi.

sadece 7. günde elime ulaşmalarına hem şaşırdım, hem sevindim :D açıkçası ptt'nin başıma dert olmasından korkmuştum.

bisikletteki son değişmeler, yeni huret vites arttırıcı takıldı, arka pabuçlar yenilendi (çok çabuk bittiler yaw :D ), sol pedal ayağı daha klasik, yol bisikletime uygun olan bir taneyle değiştirildi, kablo bağları (önceden taktım ama resimlerini hala koymadığımı farkettim) ayrıca kullanımımdan doğan 3-5 çizik var :D

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Klasik bisiklet çabalarını takdirle izliyoruz. :p Resimlerini de bekliyoruz.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
smee parcalarin eline gecmesine sevindim, biraz uzun surduler gibi ama sonucta sag salim sendeler.

Bu arada kutu yolda acilip kontrol edilmismi bilmiyorum, fakat ben gonderirken icindekilerin listesini ve maddi degerini sordular. Bir de ne sifatla gonderildigini tabi ki. Deger olarak 10 €, tanimlama olarak hediye dedim. Belki kontrol bile etmemislerdir...

Gule gule kullan, fotograflari bize gondermeyi unutma ;)

smee

Aktif Üye
Tepki
94
geç oldu ama son fotolar...
öncelikle Halil arkadaşımın hediyesi olan huret vites kolları;
kendisine burada yeniden teşekkür ediyorum sayesinde aynakolun 2. yaprağını da kullanabilir oldum
üst boruda fren kablosunu sabitlemek için kullandığım kablo bağı (foto net çıkmamış özür dilerim)
bu da daha önceden içime sinmeyerek taktığım mtb pedal kolunun değişmiş hali şimdi daha uyumlu oldu

• Beğen
Tepkiler: İslam Gölge

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Kadronun boyası gayet hoş duruyor. Bu aralar ben de aynı yere götürebilirim bir kadro ve çatal. :)

Bulunmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet iyi hoş da, pedallar olmamış ya..Eski pedalları klasikliğine klasiklik katardı diye düşünüyorum..Yalnızca düşündüm :)

:)

• Beğen
Tepkiler: smee