Mars'ı diriltebilir miyim?

smee

Aktif Üye
Tepki
94
selam arkadaşlar, aranıza yeni katıldım. bodrumda 25 sene el sürülmeden çürümeye terkedilmiş mars marka bir yarış bisikleti var. benden yaşlı olan bu bisikleti yeniden kullanılabilir bir hale getirmek istiyorum. internette bu markaya ait hiç bir bilgi bulamadım dolayısıyla parça teminini neye göre ve nereden yapmam gerekeceğini de bilmiyorum. (bu noktada yardımlarınızı isteyeceğim) sanırım gövde dışında hemen hemen tüm parçaları değiştirmem gerekecek ve mümkün olduğu kadar da ekonomik davranmak zorundayım. Öncelikle bisikletin bir resmini koysam sanırım iyi olacak. Bisikletin vites kolları gövdede ve orijinal yerlerini muhafaza etmek istiyorum, piyasadaki yarış bisikletlerinde pek görmediğim bi durum bu. acaba gövdeye uyacak vites kolu bulabilir miyim? Ayrıca tekerlerin, dişlilerin, fren ve vites sisteminin komple yenilenmesi lazım. görsellikle ilgili kısımlarını bu parçaları temin ettikten sonra halletmeyi umuyorum. Her türlü önerilerinizi bekliyorum.

Scudo

HarryBlade

Daimi Üye
Tepki
46
yarış bisikleti olduğuna emin misin ?
Çamurluk falan yarış bisikletinde pek olmuyorda..:)

keremkeke

Forum Bağımlısı
Tepki
422
yapacağın masrafa yazık bence
bu bisikleti toplaman 600-700 ytl'den aşşağı olmaz tahminime göre
en iyisi yeni bi bisiklet ve 1000ytl'ye bunu toplayacağından çok daha iyi bi bisiklet olacağını düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: yavuzx

smee

Aktif Üye
Tepki
94
ehe zamanında koymuşlar işte... yamuk duruyo ama ince tekerler ve boynuzumsu gidonuyla aklımda soru işareti bırakmıyo hiç. =)

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Kadroyu çıplak bırakıp, paslanan yerlerin durumuna göre hareket edilebilir. Yüzeysel sorunlar varsa iyi bir boyamayla ve orta halli yol grubuyla canavar gibi olur. :)

Kolay gelsin...

• Beğen
Tepkiler: smee

smee

Aktif Üye
Tepki
94
işte bu "orta halli yol grubu" kavramını biraz örnek vererek zenginleştirirsek çok güzel olacak. Açık konuşmak gerekirse pek anlamam ben, yeni yeni heveslenmeye başladım. marka model önerebilirseniz çok sevinirim.

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Tiagra, 105 gibi modelleri var shimano'nun. Ancak fiyat aralıkları hakkında detaylı bilgim yok. Kadroya bağlı vites kolları sanırım tarih olmak üzere ya da oldu. Bunun için farklı çözümler mevcut.

(link) diriltilmiş bir canavarı görebilirsiniz. :)

smee

Aktif Üye
Tepki
94
bugün oturduğum yere yakınbir bisikletçiye gittim adam her türlü malzemeyi bikaç gün içinde temin edebileceğini söyledi en çok da gövdede yer alan vites kolları için sevindim. diğer parçaları mümkün olduğu kadar başka yerlerden temin etmek istiyorum çünkü adamın getireceği malzemelerin kalitesine pek güvendiğimi söyleyemem ama çok para harcamadan bu bisikleti çalışır duruma getirmek ilk hedefim.
bunu adam edemezsem sanırım mtb alırım çünkü yol bisikletleri baya tuzlu oluyorlar, beni aşar

smee

Aktif Üye
Tepki
94
kararımı verdim bu bisikleti neye malolursa olsun yollara kazandıracağım. "Naif" de bana gaz verme konusunda yardımcı oldu sağolun. bugün bisiklete şöyle bi göz attım tekerleklerin kaç inç olduğundan bile emin değildim ama dış lastiklerde 27" 1.1/4" yazıyodu bu da benim için yeterli oldu ayrıca arka aktarıcıda ve gövde de vites markası olarak "sachs huret" yazıyor. araştırdım 80lerde gayet bilinen bir fransız markasıymış. yeni bi bisiklet almak yerine bu bisikleti diriltmek istiyorum çünkü bunun çok daha nostaljik olabileceğini düşünüorum. Arka aktarıcım hala çalışır vaziyette be bir klasik olduğunu öğrendiğime göre artık onu muhafaza etmeye karar verdim. Ön aktarıcı çok paslanmış durumda sanırım kurtarılamayabilir. resimdede göreceğiniz gibi vites kollarından biri kayıp durumda ve onun için forum üyelerimizden yardım istiyorum. sachs / sachs huret vites kolu arıyorum. elinizde varsa ya da temin edebileceğim bir yer biliyorsanız lütfen bana ulaşın. belki tam olarak orjinali gibi olmayacak ama bisikletin en azından orjinaline yakın bir hale gelmesini istiyorum.

arkadaşlar aradığım parçadan bi tane ebay'de buldum 14$'a. bu kadar kararlıyken 14$ verebileceğimi düşünüyodum ama ebay Türkiye'ye kargo için $26.15 kargo parası istiyo. ebayin kargosuna alternatif olarak daha ucuza mal olabilecek ulaştırma yöntemi bileniniz var mı?

sağol seni de bekliyorum ama zımparalamaya. b1rkan arkadaşıma dün bize gelip zımparalamaya yardım ettiği için teşekkür ediyorum. onun da yardımları sayesinde bu sabah bisikleti fırın boya yapılmak üzere yolladım. umarım güzel bi iş çıkarırlar çünkü bisikleti bi kere daha zımparalamayı düşünmüyorum. ne gelirse razıyım artık.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Sachs Huret su anda ben kullaniyorum :)- Burada saga sola, kursa vs gitmek icin kendime 2. el bir yol bisikleti aldim, uzerinde bu donanim vardi. Benim vites kollarimin 1e 1 aynisi...

Soz vermiyim, ancak belki soyle bir yardimim dokunabilir. Burada her Cumartesi bitpazari kuruluyor, bu tur parcalar bulmak mumkun. Eger bulabilirsem alip gonderebilirim. Ancak dedigim gibi, Cumartesi ancak birsey soyleyebilirim.

smee

Aktif Üye
Tepki
94
ya olursa gerçekten çok güzel olur, çok sevinirim. en azından bakmanız bile büyük incelik şimdiden teşekkür ederim.

bu arada boyadan haber bekliyorum bu cumaya kadar elime geri gelmesi lazım bisikletin. umarım güzel olur boyanmış hali...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Kollari buldum, baska bir bisikletciye sordum, onda varmis. Bit pazarini gezmeye degmez, kelepcelisi 6, kelepcesizi 4 € :) Sana kelepceli lazim. Simdi sadece Turkiye'ye nasil gondeririz onu bulmak gerekiyor. Onu da arastiriyim yine haber veririm.

Dinamo

Forum Demirbaşı
Tepki
347
Vay bee hadi dikkatle beklemedeyim, elle verildi mi ortaya güzel şeyler çıkar.
Mars ı yollara kazandıracak gibisin, kararlığını yitirme, notaljii...
Kolay gelsin.

• Beğen

smee

Aktif Üye
Tepki
94
HaliliOzturk, evindim şimdi bakalım eski gümrükçümüz b1rkan bi online olsun, ya da görüşeyim en kolay ve düşük masraflı yolunu ona da soracağım...

bi de aklıma takılan vites kolları eski sachs-huret falan mı, yoksa herhangi bir alt boru vites kolu mu? (yanlış anlaşılmasın nostaljiye uygunluk bakımından soruyorum)

bu arada iyi şeyler olduğu gibi aksilikler de bitmiyo aynakolu değiştirmem gerekecek yoksa pedal kollarından(yoksa bacak mı?) biri diğerinden farklı olacak. bisikletçiye gittim bugün adam sadece dökme çelik bi kol bulabilmiş. hem çok ağır hem de benimkiyle alakası yok. yol bisikleti için komple aynakol da bulamamış. bu bisiklete gidip de tiagra-sora falan takarsam nostaljisi kaçar,ki onların da kare millisi bulunur mu bilemiyorum...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Madem oyle, Fedex ve UPS'i arastiriyim, bir de DHL var alternatif olarak ve bir tek onun yerini biliyorum :). Zaten minicik bir paket olur.

Ayna kol? Bak onu da bulurum :) Bu yeni kesfettigim yer tam bir 2. el parca cenneti, ama cok eski parcalar var sadece. Yalniz vites kolunu hediye ederim diyordum, ayna kolla beraber butcemi asabilir :):). Malum kargo falan...

Bu arada kollar Sachs-Huret. Ama istersen baska bi marka vs de bulabilirim. Hatta belki kendime Shimano 600 falan alir, benim Sachs-Huret'i sana gonderirim, en azindan calistigindan eminiz :) Sorun cikmamis olur...

smee

Aktif Üye
Tepki
94
1 saat kadar önce bisiklet boyadan geldi :) mat, açık gri oldu artık. yarın da bisikletçiye gidiyorum birleştireceğiz ve tekerlek falan da alacağım. Ya sana bi sorun olmayacaksa aynakol bakıp sonucunu yazarsan, birlikte karar veririz ama aynakolda zaten bi marka yazmıyor, istanbul'da bulabileceğim (hala Sirkeciye gitmiş değilim kumburgaz'dan oraya gitmem 2 saatimi alacak zaten ...) herhangi bir sade aynakol işimi görür diye düşünüyorum. ödeme için özelden mesaj atacağım. Teşekkürler bugün gittim bisikletçi kendine tatil ilan etmiş olduğu için geri geldim. canım sıkıldı bikaç fotoğrafı sizinle paylaşayım dedim.

kadronun boyadan gelmiş hali
başımın belası paslı tek kollu aynakol
dişleri pırıl pırıl sapa sağlam, ama tek kol bana yetmezki :(
Altenburger fren kolum
Altenburger Brilliant fren (sanırım arkadakiydi bu)
Sachs-Huret arka vites aktarıcı
işte burda daha yakından yazısı da okunabiliyor
aa bi de almanya'dan misafirlerimiz var. Bi aksilik olmazsa "HaliliOzturk" arkadaşımız sayesinde kavuşacağım onlara şimdiden çok teşekkür ediyorum kendisine.

Aydın

Forum Bağımlısı
Tepki
940
Smee,

Nalburdan KAVİL (metal parlatıcı) alarak fren ayaklarını vs.yi ilk haline getirebilirsin.

Kavil'in kullanım şekli ise basit; bir parça kadife uzerine dokulup parca parlayana kadar ovulur.

Fren bacaklarini sakin eski diye atma, cunku muhtemelen kadrondaki eski jantlar 28 inch degil ve alacagin 28 jantlara yeni tip bacaklar oturmaz, ancak ve ancak long reach tabir edilen, elindeki fren ayaklarini kullanmak zorundasin.

Kolay gelsin.

• Beğen

smee

Aktif Üye
Tepki
94
evet arkadaşlar bugün itibarıyla mars yollara geri döndü =) ufak tefek eksikleri var ama en azından yolda ilerleme kabiliyetine sahip... fotoları en yakın zamanda çekip yüklemek istiyorum...

HaliliOzturk arkadaşımızdan gelecek vites kolları, gidon için elçik, düzgün bir aynakol ve bir de park etmek için ayak alınca donanım eksiğim kalmamış olacak. :rolleyes:

şöyle bi durum varki bu bisikletin üst borusunda arka fren kablosunun geçmesi için hiç bir delik yok o yüzden şu an kabloyu gövdeye bantla tutturdum. Sanırım oralar için kelepçe tarzı bişey bulmam lazım. (vites kabloları plastik kelepçeli) bu kelepçeler kolay bulunur mu? yada fren kablosu için nasıl bir çözüm önerebilirsiniz?

Aydın

Forum Bağımlısı
Tepki
940
İlla kelepce kullanmak zorunda degilsin. Kablo bagı ile kendin cozum üretebilirsin. Yapımarketlerde vs. de biraz dolasirsan mutlaka sana uygun cozumu bulursun.