Le Tour De France 2009

Tepki
14
@gurol

Bir insanin nasil dusundugunu bizler sadece tahmin edebiliriz .Bazi insanlarin ne kadar parasi olursa olsun herzaman daha fazlasini istedigini herkes biliyordur.
Diyorsunki simdi elde edindigi edinimleri doping yaparak .vs tehlikeye etmez .Acaba 99 da ilk turu kazandiginda yeterli parasi varmiydi ? Sonucta 99 da alinan idrar sonuclarinda yapilan testlerde epo maddesine rastlandi .L.A bu isin icinden zamaninda 2 ornek alinmadigi icin yasal olarak cikti ama bence bu onun bu basarilarina golge dusurdu .

• Beğen
Tepkiler: Mustafa ÇAKAR
Scudo

Mustafa ÇAKAR

Forum Demirbaşı
Tepki
752
Etabın 15.KM sinde Cadel evans kaçışta popovych peşine takıldı. Millar,Kirschen, Arroyo, L.L.Sanchez, Arriyeta, Duque,Spilak ,Barredo, Lequatre ile birlikte 11 kişi 20 sn fark açtılar.

Mustafa ÇAKAR

Forum Demirbaşı
Tepki
752
@baris karli

99 yılının EPO hikayesini anlatan bir yazı okuyun karar verin.

(link)

Mustafa ÇAKAR

Forum Demirbaşı
Tepki
752
@Mustafa ÇAKAR

Grup Bennatti,Roche,Gutierrez,Moreno,Riblon, Chavanel, Trussov, Vanderbergh, Hivertîn katılımı ile 20 kişi oldu fark 1 dk 20 sn 32.KM deler.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@Mustafa ÇAKARPopoviç kaçan grupta olduğuna göre Astana tamamen bölündü ve Contador'dan desteğini çekti demektir.

Tabiki Escrinet'in tepesinde takım arkadaşına da bekleyebilir.

Bu arada çok hızlı başlandı 46km/sa ortalama.

Mustafa ÇAKAR

Forum Demirbaşı
Tepki
752
@gurol

40 dk gerideki bir adamı takip etmenin mantığı yok. Acaba popovych Giro'da yapamadık. Burada da bir deneyelim mi demiştir. Gerçi peloton farkı kapatıyor 40 sn

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Bu adamların rahat yorumlarına bayılıyorum. Buyrun Eurosporttan:

13 teams in the lead group. Milram and Rabobank have missed out and are leading the chase which is 1:20 behind the escapees. Liquigas, Saxo Bank and Euskaltel are probably saving themselves for tomorrow. Skil Shimano and Francaise des Jeux probably don't have the legs.

Lider grupta 13 takım var. Milram ve Rabobank kaçırdı (fırsatı) ve kaçanların 1:20 arkasında takibe liderlik ediyor. Liquigas, Saxo Bank ve Euskatel büyük ihtimalle kendilerini yarına saklıyor. Skil Shimano ve Francaise des Jeux ise yeterli (performansa) bacağa sahip değiller.

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Mustafa abi, önceki Ballan ile ilgili mesajına geç bir cevap olacak ama yinede söylemek isterim. Ballan ın hiçbiyere kaçacak durumu yok. Zaten son derece sönük gözüküyor tur başından beri. Duyduğum kadarı ile rahatsızlığı var, virüs varmış.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa ÇAKAR

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@Mustafa ÇAKARTabiki Astana bir etap daha istiyor olabilir. Sonuçta Popoviç o tırmanmayı iyi yapacağı gibi inişte de tek başına bile olsa yakalanmayabilir.

Levent Topcu

Forum Demirbaşı
Tepki
504
Belirtmeden gecemeyecegim, Lance'in triatlona geri donuyor olmasina cok sevindim..

Tepki
20
slm tum yorum yapan ve bu seneki surprizlerle dolu olan bir Tour De France.Turkiye gibi bir ulkede bu duzeyde tartistigimiz icin cok mutluyum.
Yorumlar kusursuz ama ben fikrimi soylemem gerekirse daha etaplari gordugum anda sadece olayin 20.etaba kaldigini anlamamakta hic zor degil.Diyeceksiniz ki,zaten bu takim calismasi olayi yok bu Astana takiminda.Contadordan belliydi zaten..Dun etapta bence Armstrong fazla zorlamadi bana gore ya da numara yapiyor hatirlarsaniz 2000 Tour De France da Mont Ventoux etabinda son 2.5 kmsinde arkadan yaptigi inanilmaz atakla solugu Pantaninin gidonunda aldi.Pantani sadece kendi kmsine bakabildi..Bunu izleyen arkadaslar cok iyi bilir.Ve etabi Pantaniye hediye etti ama sonradan kendi cok pisman oldugunu soyledi zaten.Mont Ventouxu almayan adam bisikletci degilldir dedi..Ben de artik bu seneki etaba hazirlandigini zannediyorum..Ama genede kendisi istemezse zaten turu alamaz her sey onda bitiyor ama olay bence su Armstrong hala formunda bana gore sadece kendini zorlamiyor..Turkce de bir deyim vardir: Dananin kuyrugunun ne zaman kopacagini kimse bilmez..

Selçuk Çilek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.258
Tüm yorumları okumakla birlikte bisikletçiler hakkında yapılan performans,ahlak,zeka veya buna benzeyen diğer belirlenemeyen, "muğlak" konularda sonuçta nette dolaşıp şu veya bu yönde bilgilere sahip olabiliyoruz.
Benim ilgimi daha çok kullanılan teknoloji çekiyor. Yani ölçülebilen değerler. Bu nedenle geçenlerde Eurosport yayını esnasında söylenen "en iyi bisiklet" demiyelim de "en beğendiğim bisiklet" denmeli denkleminede %100 katılmıyorum.
Dün koşulan ITT den sonra da bu topikte "gelmeyen" yorumlarada biraz şaşırdım.
Çünkü eğer 40 küsür km sonra birinci ve ikincinin arasında sadece 3sn. varsa bunun şu linkte verdiğim bilgilerlede bir bağlantısı olduğu kuvvetle muhtemeldir ve yukarıdaki muğlak konularla daha az ilgilidir...
(link)

Zemin değişkeni(yağmur), rüzgar değişkeni (estiği hız ve yön) gibi bilgiler eksik olsada benim dikkatimi çeken noktalar şunlardır:

Contador ve Cancellara : İkiside kaska entegre olan vizör tipi gözlüklerle yarıştı.Kesinlikle kask&ayrı gözlükten daha "hızlı".
Contador Bontrager in aero "yassı" suluk ve kafesiyle yarıştı.
Cancellara standart "yuvarlak" kafes ve suluk ile yarıştı.
Cancellara nın suluk&kafes montajı alt boruda ,Contador un seçimi ise kadronun sele borusunda olan suluk&kafes kombinasyonu.
Kesinlikle Contadorun seçimi daha "hızlı".
Contador un teker seti: 1710gram.
Ön HED H3D (trispoke) 670 gram.
Arka :Hed Stinger Disc 1040gr. (Üstünde Bontrager yazılı olsada/ Bontrager karbon tekerlerini HED yapıyor)
Cancellara ın teker seti: 1778 gram.
Ön Zipp 1080 . 775 gram.
Arka Zipp Sub 9 Disc 1003 gram.
Tümü tubular lastik seçenekleri.
Bu konuda daha "hızlı" seçeneğini belirlemek daha zor...çünkü "gerçek rüzgar açısını" tüm yarış boyunca rüzgarın gösterdiği değişiken yönden esme açısını belirleyemediğimiz için.
Rüzgar tüneli ortamında HED teker kombinasyonu seçimi daha "dengeli" bir seçim.
Ama şöyle bir soruda akla geliyor...."Yuvarlak" suluk&kafes ve daha az aero verimi olan alt borudaki montaj Cancellara ya ITT etabını kaybettirmiş olamaz mı?
En az anlayamadığım konuysa neden Lance in Kask&ayrı gölük seçimine yöneldiği (sonradan Oakley gözlük te atıldı...ama Lance in göz bölgesi gözlüklü daha "hızlı"...)
ve yine neden yuvarlak suluk&kafes seçtiğidir.
Ayrıca onca rüzgar tüneli çalışması yapıp tekerlek tellerini bile yassı şekle getirip bacaklarındaki kılları traşlayan sporcular yaka açık ve önde oldukça büyük bir haç kolye ile yarışırlar? (Lance)
Lütfen kimse "Lance Armstrong un bir bildiği vardır" diye en azından benim kabul etmediğim bir yorum yapmasın çünkü ölçülebilen ve Lance inde bildiği aero gerçeklerini bu şekilde bertaraf edemezsiniz.. özellikle her saliseye ihtiyacınız varsa.
Özetle: Ben Contadorun 40km sonrası Cancellara dan 3 saniye "daha iyi" olduğunu ve Contadorun "daha iyi" bir ITT ci olduğunu gösterdiğine inanmayanlardanım .
Contadorun belirlenebilen komponentlerde "daha iyi" bir aero seçimi yaptığını düşünüyorum. Tekerlek mandalların yatay arkaya duruşuna kadar ince düşünülmüştü.
Kadro ve diğer komponentlerin karşılaştırmalı aero bilgileri bulunmadığından yorumlarıma dahil etmedim.

Tepki
14
@Mustafa ÇAKAR
Burada yazilanlarin zaten hepsini zaten takip etmistim.Bu yaziyi kim yazdi ise tebrik ediyorum cok objektif yazmis yani iki tarafinda goruslerine yer vermis ve karari okuyuculara birakmis .
Kisaca ozetlemek gerekirse bu alinan 6 ornekte epo maddesinin oldugunun bilimsel olarak kanitlanmis olmasi ve A ve B ornenklerinden bir tanesi zamaninda alinmadigi icin yasal olarak Lance'e karsi bir dava acamiyacaklari.Adamlar hatta orneklerin alindigi tarihleri etaplar ile karsilastirmislar ve zamana karsi olan prolog dan once ve alp etaplarinda epo maddesinin kullanildigini tespit etmisler.Lance'nin savunmasi ise kisaca feansizlarin kendisini cekemedigi , yillardir iyi bisikletci cikaramadiklarini , testlerin guvenilir olmadigi seklinde .Nedense bu guvenirlik konusunda gonderdigin linkte de yazdigi gibi doping uzmanlari ayri dilde konusuyor.
Doping kullanmadigini testlerin hatali oldugunu soylemek sporcularin en buyuk savunma mekanizmasi.Doping doktoru Fuentes in kliniginde bulunan kan ornegi ile Ullrich'in kanindaki Dna ayni cikti .Ullrich tur derecelerini kaybettimi ? Kaybetmedi.Kendisine karsi bir yasal yaptirim varmi ? Yok .Sporcular bu yasal aciklari ustaca kullanmayi biliyorlar parasi gucu olan olayin uzerine gidiyor ve karsi tarafi dava ediyor bu suruncemede de dava bir sekilde zaman asimina ugruyor..
Bir baska ornek ise gecen sene yakalanan Schuchmacher'in A ve B ornekleri positif cikmasina ragmen hala yasal yollardan sonuca gitmek istemesi..

Tepki
14
@lancearmstrong5339

Hocam numarasimi kaldi tur bitti neredeyse ve 5-6 dakika kadar fark var.Adam turu alacak kapasitede olsa neden zorlamasin .Sen olaya bence bayagi bir utopik yaklasmissin.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@Selçuk Çilek
Selamlar Selçuk bey. Ben aradaki o 3 saniye farkın teknoloji problemi olduğunu düşünmüyorum. Elbette rüzgar tünelleri, (UCI kısıtlamış da olsa) süper aerodinamik malzemeler performansa etkiyor. Ama artık Le Mond'un aerobar'ının yarattığı fark kadar büyük artılar yok. Çünkü her takım ve bisiklet üreticisi belli gereklilikleri yerine getiriyor.

Ben Contador ile Cancellara'nın performans farkını incelemiştim...

http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2009/1800/CARTE.gif

http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2009/1800/PROFIL.gif

18km
1. CONTADOR Alberto 0:00
5. CANCELLARA Fabian 00:00:37 (km'de 2 saniye fark)

25km
2. CONTADOR Alberto 00:00:03
5. CANCELLARA Fabian 00:00:18 (km'de 3.1 saniye kapanmış)

28.5km
6. CANCELLARA Fabian 00:00:46 (km'de 8.8 saniye fark)

37km
2. CANCELLARA Fabian 00:00:15 (km'de 3.6 saniye kapanmış)

40.5km
2. CANCELLARA Fabian 00:00:03 (km'de 3.5 saniye kapanmış)

Önce etabın yapıldığı gölü inceleyelim. Göl kuzey-güney yönünde. Contadorun ilk 18km'de açtığı 37 saniye süre farkı var. Ben etabı canlı izlemedim ama şu tahmini yapabilirim. Bir ihtimalle daha hafif bir sporcu olan Contadorun lehine (arkadan) bir rüzgar koşulu vardı. Bunu aynı şekilde etabın kuzeye yani ters yöne döndüğünde 25.km noktasındaki kontrolde Cancellara açıkça iyi zaman yapmış. 7 km'de 22 saniye kapamış görünüyor. Bu da rüzgar iddiamı güçlendirir zira tersi rüzgar (karşıdan) Cancellara'nın lehinedir. Bir sonraki kısım tırmanma içeriyor. Contador bu konuda uzman olduğuna göre farkı 46 saniyeye çıkarmasına şaşmamalı. Kalan iki kısım ise iniş ve (tahmin ettiğim) rüzgara karşı ve doğal olarak Cancellara 46 saniyeyi 3 saniyeye indirmiş. Basit bir matematik hesapla, 1km daha daha uzun bir parkur olsaydı Cancellara yarım saniye farkla kazanacaktı.

Kısaca anlatmak istediğim bu iki sporcunun çok yakın derece yapmaları tamamen parkurun çeşitliliği ile ilgili. Rakamlardan da görünen o ki Parkur sürekli kuzeye doğru ve düz olsaydı Cancellara kesinlikle büyük farkla etabı alırdı. (40km için 2 dakikanın üzerinde)

Yada parkur 28.5 uzunluğunda olsaydı ve zirvede bitseydi, Contador 46 saniye farkla etabı almış olacaktı.

Biz de süreleri yakınmış diye konuşmayacaktık.

Elbette rakamlar üzerine farklı senaryolar da yazılabilir. Örneğin tırmanmadan önce Contador'un nabız düşürmek için yavaş gitmesi yada tırmanma sonrası Contadorun enerjisinin kalmaması gibi...

ömerr

Aktif Üye
Tepki
83
Peloton yakalayacak gibi.Sprint finishi olabilir.Haydı cavendish :)

ömerr

Aktif Üye
Tepki
83
Evet Cavendish beni şaşırtmadı.Sprinti izlenmeye değerdi.Yeşil mayoyu belki kazanamayacak ama ne kadar iyi bir sporcu olduğunu bu turda fazlasıyla gösterdi.

Celasin Telli

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Cannondale
19. etap sonunda;

1 021 Alberto CONTADOR AST 77h06'18'' 00''
2 031 Andy SCHLECK SAX 77h10'29'' 4'11''
3 022 Lance ARMSTRONG AST 77h11'39'' 5'21''
4 058 Bradley WIGGINS GRM 77h11'54'' 5'36''
5 023 Andréas KLÖDEN AST 77h11'56'' 5'38''