Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

Tunatav

Üye
Tepki
1
İsim
Tuna Tav
Bisiklet
b'Twin
Herkese selamlar sevgiler...bir kaç gün önce Triban 520 aldım...üzerinde 25 michelin dynamic sport slick lastikler var.. tur için de kullanacagimdan schwalbe geeenguarddan şaşmayacağım..tur haricinde de şehirde yaz kış günlük kullanacağım..sorum 28’lik mi 32’lik tercih etmeliyim?...teşekkürler..

• Beğen
Tepkiler: Veto8
Scudo

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
@Tunatav

Gule gule kullanin, iyi secim yapmissiniz. :)

32’lik daha rahat olacaktir tabi. Kisin camurluk kullanmayi dusunuyorsaniz, 32likle birlikte sigacak mi bir kontrol etmekte fayda var.

Tunatav

Üye
Tepki
1
İsim
Tuna Tav
Bisiklet
b'Twin
@vetohan

Teşekkür ✌... Şimdilik çamurluk düşünmüyorum :)...25’ten 32ye geçiste performansta buyuk fark oluyor mu acaba? Üzerindeki 25’lik slick de pek hoşuma gitti beri yandan... Ama işte yağmur deniyor, patlama deniyor...

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
@Tunatav

Performans farki hissedersiniz. Ne istediginize gore illa bir yerden kisiliyor. Yol tutusu, hiz ve dayaniklilik. Genelde ters orantili oluyorlar.

Yani ne istediginize ve butcenize gore ortasini bulacaksiniz iste.

Hexantra

Üye
Tepki
0
İsim
Hamdi
Bisiklet
Cube
Merhaba
Bisikletimin lastiği 44-622 28x165 700x42c internette biraz araştırma yaptım fakat aynı ebat da lastik bulamadım yardimci olur musunuz ? Hangi ebatlarda lastik uyar veya

Productor

Üye
Tepki
26
İsim
Engin Çağlar
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hexantra Bütçeni bilmiyorum ama örnek olarak bu linkteki lastik sana uygun sanırım. Ayrıca jant değerlerine göre farkli inceliklerde lastikte seçebilirsin.

(link)

İstediğin ebatta bu denk geldi bana ilk.

Taygun Kon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.522
İsim
Taygun K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Meehaba

Yukarıdaki mesajlarda da çokça şey okudum hatta bir şeyler yazdım da. Son olarak tavsiyeye ihtiyaç duyduğum bir nokta kaldı.
700x32 ve 700x28 arasinda kaldım. 700x32 cinsinden uygun korumalı jant bulmak biraz güç. Bir tane ancak bulabildim. O da
(link)

Bir de 700x28 var o da decathlonda var
(link)

Her iki lastiğin de yorumları gayet iyi, Elimdeji jantlar 15c olduğundan daha kalın lastik takamıyorum ve yeni jant setleri de çok pahalı.
Yazın istanbul antalya arası kıyı şeridinden tur yapmayı düşünüyorum. Jantlarım 28 telli. Acaba hangi lastiği alsam daha iyi olur. Diyorum ki 700x32 olanı alayım. Ancak hep 100 110 psi basınçla kullanmaya alıştım bisikleti acaba nasıl bir fark hissederim. Şu anki lastiklerim Maxiss Detonator 500 km olmadı 6 defa patladı.

Bisikletim Giant escape r3 kendim 72 kiloyum 10 12 kg arası bir yükle yola çıkarım diye tahmin ediyorum. cadır uyku tulumu mat az bi kıyafet ve kamp ocağı vs. Gerisi için de +3 kilo daha koysak sanirim idare eder.

Büyük ölçüde asfalttan giderim diye düşünüyorum Ama antik kentlere uğrama planım var. Troya, efes, sardes, miletos vs. Bu yüzden sanırım hafif araziye de girebilirim.

sizce hangi lastik daha doğru bir seçim olur ? Ve tabi tur için ekstra önerileriniz de varsa duymaktan mutlu olurum.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
@Torion
Dün fırsat reyonunda paylaşılan şu bisikletin lastiğine,fikir vermesi açısından bir bakın;
(link)

• Beğen
Tepkiler: Taygun Kon

Taygun Kon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.522
İsim
Taygun K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Teşekkur ederim. Vittorio olan lastiğin 700x28 olanı var. Asıl handikapım da şu, Genelde sehir içinde kullanıyorum. O yüzden beni çelişkiye düşürüyor 28 32 arası tercih yapmak. Eh bir de bisikletim tam manası ile tur bisikleti de değil. Acaba yılda 1 kez uzun tura çıkacwğım diye 28i değiştirmek ne kadar akıl kârı olabilir.

Şimdi bu konuda temcit pilavı gibi yeniden bişeyler yazmali mı bilemedim.

Ama bugün eh hatrı sayılır birilerinden de duyduğum bişeylerden sonra az bi kafam karıştı. Yine bi sorayım dedim.
Elimde 622x15c jantlar var. Üzerlerinde de 700x28c Maxiss detonator var. 15c genişlikteki janta tablolarda okuduğum kadarıyla maks. 700x32c lastik takabiliyoruz.
Ya peki ben bu janta 700x35 lastik takmaya kalksam ne ile karşılaşırım ? Halihazırda 700x32 bulmakta zor.
Kafa karışıklığım da şurada başlıyor. Tanıdığım bir kaç kişiden aslında 15c janta da kalın lastik takılabileceğini, hiçbir sorun çıkmayacağını vs duydum, ki bu insanlar onyıllardır bisikletle iç içe insanlar.
Yakın zamanda Decathlondan Vittoria Rendenour 700x28c korumalı lastik aldım. Ama bunu 700x35 ile değiştirmek istiyorum. Böyle yaparsam neler olur ?

Tepki
0
İsim
Emir
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Klasik
Salcano hector marka bisikletime mil'li jant taktım ön tarafta sıkıntı yok ama arka tarafı ne kadar sıkarsam sıkayım sabit kalmıyo eskiken somunlu jant kullanıyodum bunun bi çözümü varmı arka jant nasıl sabit kalır188286

A.Tahsin

Daimi Üye
Tepki
96
Bisiklet
Bianchi
Merhaba 10 yildir yaris bisikleti kullaniyorum arada baska bisikletler de kullandim

Lastik patlayinca sokup takmak iskence kac kez yerine oturturken ic lastigi kestim...
Su anda shimano rs 11 kullaniyorum ... ozellikle arka lastigi yerine oturturken canim cikiyor ... sehir bisikletimde r500 vardi lastigi de 28 c idi ve cok kolay takilirdi... yaris bisikletimde 23 25 kullandim ve hep ayni problem continental ve schwalbe kullandim ikisi de ayniydi...

Sorum şu bir tek ben mi problem yasiyorum Sizin de basiniza geliyor mu...
Mavic kullanan var mi onlarda da bu problem var mi ?
Lastik patladiginda sokup takmasi kolay jant ve lastik onerisi olan var mi

Iyi sporlar

halil45tr

Üye
Tepki
25
bir konuda yardım isteyeceğim. çocuğun bisikletinin lasiğini değiştireceğim. salcano ng650. jantın içinde 26x1,75 yazıyor. üstündeki lastik orjinal üstünde gelen lastik ve 26x1,95 -50-559 yazıyor. şimdi ben 26 * ile başlayan her lastiği takabilirmiyim bu bisiklete. çocuk okula giderken biniyor biraz daha seri bir lastik istiyor tavsiye veirirseniz sevinirim.bir yerlerde bir tablo bulmuştum ama bi daha bulamadım. 2. el 26x1,50 mitas flsh aps var uyarmı acaba bu janta

OgulcanGuven

Aktif Üye
Tepki
191
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhaba,
28 jant bisikletimde şu an 700x40c lastik var, aldığımda üstünde geldi. Ama bana biraz kalın ve sürüş olarak yorucu geliyor. Başlığı okudum ancak kafam karıştı.
Ben şimdi 700 serisinden her lastiği takabilir miyim? Başlıktan anladığım kadarıyla maksimum inebileceğim seviyeyi bulmak için yaptığım hesaplama 28X1.4= 39.2 oluyor.

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
@ogulcanguvenn

1.4 ü jantın genişliğiyle çarpacaksınız çapıyla değil. Genişlik jantın üzerinde yazar büyük ihtimalle. 622x17 gibi vs.

OgulcanGuven

Aktif Üye
Tepki
191
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yenhesa
Cevabınız için teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: yenhesa

alisirin

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
ali
Bisiklet
Scott
Jant ve lastik konusunda çok dertliyim. Bugün 1.5 saat boyunca uğraştım ama lastiği olması gibi janta oturtamadım. Katlanır lastiklerimi(hepsi conti. marka 3 farklı model, 23 ve 25 ebatlarındalar) janta taktığımda her seferinde bir karış kadar kısmı yüksekte kalıyor ve sanki lastik bombe yapmış gibi seyir halindeyken zıplatıyor. Telli lastik taktığımda tam oturuyor. Bu sorun syncros ve vision (700c) jantların ikisinde de oluşuyor. Syncros jantlarda bu sorun hep vardı visionda ise son patlak tamirinden sonra ortaya çıktı. Her iki jantda veya bütün katlanır lastiklerimde aynı sorunun olma olasılığı düşük olduğundan bir şeyleri yanlış yapıyorum gibime geliyor. 100 lerce kez yaptığım iş. Basit işin nesini yanlış yapıyor olabilirim diye soruyorum kendime, bir cevabımda yok. Çıkamadım işin içinden. Var mı aynı sorunu tecrübe eden?

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
@alisirin

1. Lastik sibobunun iyi oturup oturup oturmadığına dikkat edin, içeri doğru bastırın sibobu ondan sonra oturtun lastiği.

2. Jantın akoru yerinde mi kontrol edin.

3. Lastiği taktıktan sonra bir miktar şişirin düzeltin sonra tamamen şişirin.

alisirin

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
ali
Bisiklet
Scott
Söylediklerinize ek olarak sıvı sabun sürüp de denedim sonuç vermedi.

• Beğen
Tepkiler: yenhesa