Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

Taygun Kon

Aktif Üye
Başlık
5
Tepki
348
İsim
Taygun K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Teşekkur ederim. Vittorio olan lastiğin 700x28 olanı var. Asıl handikapım da şu, Genelde sehir içinde kullanıyorum. O yüzden beni çelişkiye düşürüyor 28 32 arası tercih yapmak. Eh bir de bisikletim tam manası ile tur bisikleti de değil. Acaba yılda 1 kez uzun tura çıkacwğım diye 28i değiştirmek ne kadar akıl kârı olabilir.

Şimdi bu konuda temcit pilavı gibi yeniden bişeyler yazmali mı bilemedim.

Ama bugün eh hatrı sayılır birilerinden de duyduğum bişeylerden sonra az bi kafam karıştı. Yine bi sorayım dedim.
Elimde 622x15c jantlar var. Üzerlerinde de 700x28c Maxiss detonator var. 15c genişlikteki janta tablolarda okuduğum kadarıyla maks. 700x32c lastik takabiliyoruz.
Ya peki ben bu janta 700x35 lastik takmaya kalksam ne ile karşılaşırım ? Halihazırda 700x32 bulmakta zor.
Kafa karışıklığım da şurada başlıyor. Tanıdığım bir kaç kişiden aslında 15c janta da kalın lastik takılabileceğini, hiçbir sorun çıkmayacağını vs duydum, ki bu insanlar onyıllardır bisikletle iç içe insanlar.
Yakın zamanda Decathlondan Vittoria Rendenour 700x28c korumalı lastik aldım. Ama bunu 700x35 ile değiştirmek istiyorum. Böyle yaparsam neler olur ?

Başlık
0
Tepki
0
İsim
Emir
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Klasik
Salcano hector marka bisikletime mil'li jant taktım ön tarafta sıkıntı yok ama arka tarafı ne kadar sıkarsam sıkayım sabit kalmıyo eskiken somunlu jant kullanıyodum bunun bi çözümü varmı arka jant nasıl sabit kalır188286

A.Tahsin

Daimi Üye
Başlık
16
Tepki
95
Bisiklet
Bianchi
Merhaba 10 yildir yaris bisikleti kullaniyorum arada baska bisikletler de kullandim

Lastik patlayinca sokup takmak iskence kac kez yerine oturturken ic lastigi kestim...
Su anda shimano rs 11 kullaniyorum ... ozellikle arka lastigi yerine oturturken canim cikiyor ... sehir bisikletimde r500 vardi lastigi de 28 c idi ve cok kolay takilirdi... yaris bisikletimde 23 25 kullandim ve hep ayni problem continental ve schwalbe kullandim ikisi de ayniydi...

Sorum şu bir tek ben mi problem yasiyorum Sizin de basiniza geliyor mu...
Mavic kullanan var mi onlarda da bu problem var mi ?
Lastik patladiginda sokup takmasi kolay jant ve lastik onerisi olan var mi

Iyi sporlar

halil45tr

Üye
Başlık
1
Tepki
25
bir konuda yardım isteyeceğim. çocuğun bisikletinin lasiğini değiştireceğim. salcano ng650. jantın içinde 26x1,75 yazıyor. üstündeki lastik orjinal üstünde gelen lastik ve 26x1,95 -50-559 yazıyor. şimdi ben 26 * ile başlayan her lastiği takabilirmiyim bu bisiklete. çocuk okula giderken biniyor biraz daha seri bir lastik istiyor tavsiye veirirseniz sevinirim.bir yerlerde bir tablo bulmuştum ama bi daha bulamadım. 2. el 26x1,50 mitas flsh aps var uyarmı acaba bu janta

ogishelby

Üye
Başlık
0
Tepki
84
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Herkese merhaba,
28 jant bisikletimde şu an 700x40c lastik var, aldığımda üstünde geldi. Ama bana biraz kalın ve sürüş olarak yorucu geliyor. Başlığı okudum ancak kafam karıştı.
Ben şimdi 700 serisinden her lastiği takabilir miyim? Başlıktan anladığım kadarıyla maksimum inebileceğim seviyeyi bulmak için yaptığım hesaplama 28X1.4= 39.2 oluyor.

yenhesa

Aktif Üye
Başlık
0
Tepki
138
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
@ogulcanguvenn

1.4 ü jantın genişliğiyle çarpacaksınız çapıyla değil. Genişlik jantın üzerinde yazar büyük ihtimalle. 622x17 gibi vs.

ogishelby

Üye
Başlık
0
Tepki
84
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@yenhesa
Cevabınız için teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: yenhesa

alisirin

Aktif Üye
Başlık
0
Tepki
199
İsim
ali
Bisiklet
Scott
Jant ve lastik konusunda çok dertliyim. Bugün 1.5 saat boyunca uğraştım ama lastiği olması gibi janta oturtamadım. Katlanır lastiklerimi(hepsi conti. marka 3 farklı model, 23 ve 25 ebatlarındalar) janta taktığımda her seferinde bir karış kadar kısmı yüksekte kalıyor ve sanki lastik bombe yapmış gibi seyir halindeyken zıplatıyor. Telli lastik taktığımda tam oturuyor. Bu sorun syncros ve vision (700c) jantların ikisinde de oluşuyor. Syncros jantlarda bu sorun hep vardı visionda ise son patlak tamirinden sonra ortaya çıktı. Her iki jantda veya bütün katlanır lastiklerimde aynı sorunun olma olasılığı düşük olduğundan bir şeyleri yanlış yapıyorum gibime geliyor. 100 lerce kez yaptığım iş. Basit işin nesini yanlış yapıyor olabilirim diye soruyorum kendime, bir cevabımda yok. Çıkamadım işin içinden. Var mı aynı sorunu tecrübe eden?

yenhesa

Aktif Üye
Başlık
0
Tepki
138
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
@alisirin

1. Lastik sibobunun iyi oturup oturup oturmadığına dikkat edin, içeri doğru bastırın sibobu ondan sonra oturtun lastiği.

2. Jantın akoru yerinde mi kontrol edin.

3. Lastiği taktıktan sonra bir miktar şişirin düzeltin sonra tamamen şişirin.

alisirin

Aktif Üye
Başlık
0
Tepki
199
İsim
ali
Bisiklet
Scott
Söylediklerinize ek olarak sıvı sabun sürüp de denedim sonuç vermedi.

• Beğen
Tepkiler: yenhesa

ersinnsahin

Aktif Üye
Başlık
1
Tepki
152
Selamlar. Bisikletimde Cube UX24 jant var fakat üzerinde etrto bilgileri bulunmuyor. En ince ve en geniş hangi lastikleri kullanabileceğimi nasıl öğrenirim.

Başlık
0
Tepki
0
İsim
Metin çetiner
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba
Ayna kolum deore m612
3lü sistem en küçük dişliyi söksem ikili sistem olurmu acaba?
Arka aktarıcım xt rd-m786
Ön aktarıcım 2li ve 3lü xt
Yada komple ön değiştirici sistemi söksem. Ayna koluma tek dişli alıp taksam tekli sisteme geçebilirmiyim? Teşekkürler

Enes1181

Üye
Başlık
0
Tepki
3
İsim
Enes
Bisiklet
Drag
Arkadaşlar bildiğiniz gibi cycle cross ve gravel bisikletler pahalı. Kaldırım , parke , ve memleketin bozuk yollarına sahip yerlerde sürülebilecek, 32 mm tur lastiği takıp parke çakıl gezilebilecek yol bisikletleri var mıdır? Bu konuda, Btwin Triban ların 32 mm lastiğe elverdiklerini gördüm araştırmalarımda. Bazı Salcano lardada takılabildiğine dair dedikodulara ulaştım ama net bilgi yok. Bütçe 2. el için 1000-1500 lira bandında.
Bilgili ve ilgili arkadaşların yardımcı olmaları dileğiyle.

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Başlık
35
Tepki
151
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar merhaba, 2013 sedona 341 im için lastik almak istiyorum.
Bu bisikleti kullanan en küçük hangi ölçüde kullandığını yazabilir mi?
Şu an marathon racer kullanıyorum acil lastiğe ihtiyacım var ve ölçüsü 35-622

Spart

Üye
Başlık
0
Tepki
11
İsim
Özgür D.
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ogishelby
İyi günler. Jantın çapı ile değil genişliği ile çarpmanız gerekir. Eğer sıfır aldığınızda üzerinde 700x40c varsa muhtemelen 19/20 inç jantlariniz vardır. Tabi jant üzerinden bakmak daha mantıklı. 19 inç ise minimum 27 Max 42 olacak şekilde takabilirsiniz.

@ersinnsahin
Merhabalar. Bildiğim kadarıyla default olarak bisikleti aldığınızda üzerinde 700x40c ya da 700x42c lastik bulunuyor. Muhtemelen jant genişliğiniz 19/20 olmalı. 19 ise minimum 27mm Max 42mm olacaktır.

Bu arada iki önceki cevapta 19mm yerine 19 inç yazmışım. Kusuruma bakmayın.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ogishelby

ogishelby

Üye
Başlık
0
Tepki
84
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Spart

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Spart

gezgin gezer

Forum Demirbaşı
Başlık
7
Tepki
730
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@Yunus Emree
* 622-28 takılabilir
* ama ucuz markalardan takmayı düşünmeyin. tam tersi yavaşlarsınız. en az schwalbe durano düşünün.

Spart

Üye
Başlık
0
Tepki
11
İsim
Özgür D.
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Enes1181
Trekking bisikletleri Türkiye yollarında kullanılabilen bisikletlerdir. Asfalt ve hafif toprak patika yollarda ( çakıl biraz zor olur) rahat rahat kullanabilirsiniz. Genelde bu tarz bisikletler 28 inç / 19mm jantlar ve 700x35c lastikler ile satılıyor. Piyasadaki en iyi fiyat/performans ürünleri diyebiliriz (trekking bisikletleri için genel olarak konuşuyorum). 19mm jant genişliğinde bir jantınız olduğunda o janta minimum 27mm Max 42mm olacak şekilde lastik takabilirsiniz. Yani sorunuzda ifade ettiğiniz 32c lastik kullanabilirsiniz. Lastiğinizi 27mm ye kadar daraltabilirsiniz. Hızınızı artirirsiniz. Ama düşündüğünüz lastik yani 32c iyi bir seçim olacaktır. Mosso, kron, Salcano, sedona, carraro gibi markaların sıfır ürün olarak 1500-2000₺ bandında bisikletleri var. Boyunuza( iç bacak boyu) göre kadronuzu belirleyip daha sonra da maddi durumunuza göre bir bisiklet seçebilirsiniz. Uzun süre kullanacaksanız sıfır almanızı tavsiye ederim.

ogishelby

Üye
Başlık
0
Tepki
84
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Spart
Sizce Sedona 410 şehir bisikletine performans arttırmak için 700x28 takmak mı mantıklı yoksa şehir bisikleti tekerleği çizgisinden vazgeçmeyip 700x35 mi seçmeliyim?

Yukarı Alt