Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

Kutayn

Üye
Tepki
0
İsim
Furkan
Bisiklet
Kron
Arkadaşalar benim kron tx 150 v fren bi bisikletim var.Yeni dış lastik almayı düşünüyorum bana önerebileceğeniz 90-115 tl arası 700-40c veya 700-38c lastikler nelerdir?

Scudo

Taygun Kon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.522
İsim
Taygun K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba arkadaşlar,

Aslında baya aradım bu konu hakkında bilgi ama beni tatmin edecek derecede yeterli bilgi bulamadım.

Giant Escape R3 sahibiyim. üzerinde 622x15 jant seti var ve kullandığım lastikler de şu an 700x23
Birkaç ay içinde, İstanbul'dan Antalya'ya kadar kıyı şeridindeki antik kentleri dolaşmayı planlıyorum. Ancak bu turda kullandığım 700x23 lastikleri tur lastikleri ile değiştirmeyi düşünüyorum. Çünkü en ufak bir kumlu yolda bile beni zorluyor. Ancak jant setimin maksimum alacağı genişlik ise 700x28 olabiliyormuş. Bu durumda jant setini değiştirmem gerekecek - en azından 700x32 - 35 takabilmek için - ve bu durumda maşanın uygun olup olmadığını bilemiyorum. Giant'ın sitesinde de yeterli bilgi bulamadım teknik detaylar hakkında.

Acaba böyle bir şey yapabilmem mümkün müdür. Ve karşıma ne gibi angaryalar çıkabilir V freni ayarlayabilir miyim mesela yeni lastiğe göre yoksa yeni parçalar mı almam gerekir ?

Yoksa maksimum oranda 700x28 ile mi idare edeceğim....
Fikirlerinizi paylaşır beni aydınlatırsanız çok sevinirim :)

• Beğen
Tepkiler: mektupla

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Torion 622X15 ''etrto'' değeri ile jant setiniz teorik olarak
15x1,4=21 mm minimum
15x2,2=33 mm lik maximum genişlikteki lastikleri destekler.
Tabi maşa genişliği de önemli.Ama teknik verilerinde 700x28 lik lastik olan bir fitness bike'ın maşasının 700x32 lik lastiğe sorun çıkarmaması gerekir diye düşünüyorum.(Burası biraz düz mantık oldu)

Taygun Kon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.522
İsim
Taygun K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hamlet2006 Teşekkür ederim... Ben bu hesaplamayı yapmak yerine hazır tablodan bu değerlere bakıp söylemiştim. Hazıra konmamak gerekiyormuş. Şimdi kafamdaki değer tablosu değişti. Lakin en 700x32 takabilmek için yine de jantı değiştirmekte fayda olacak diye düşünüyorum daha dengeli, güvenli ve konforlu bir sürüş için. Bu durumda bir tık üstü 622x17c taksam işimi görecek gibi.
Bisiklette aslında tura çevrilebilecek özellikler var. Portbagaj delikleri vs, Portbagaj ile kullanan da gördüm ayrıca.
Aslında yanıma küçük bir römork almayı düşünüyorum taşıma için. Bu sayede tekerleklere yük bindirme olayını da azaltabilir ve kolayca hafif keşifler yapabilirim diye düşünüyorum. İşte tek derdim bir çok antik kent civarında dolaşacağım için bozuk yapılı yollara bol bol gireceğime eminim. Bütün mesele de bu durumda bisiklete minimum zarar gelecek şekilde ve konforla sürmek...

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Torion
Ben sizin yerinizde olsam jant setine para kaçırmazdım.Değiştirmenin size extra fayda getireceğini de sanmıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Taygun Kon

Taygun Kon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.522
İsim
Taygun K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hamlet2006
Biraz dolandım da sitelerde çöp olmayacak bir jant için de cidden iyi para çıkarmak gerekiyormuş cepten, Bu duruma + römork masrafı da eklenince jant seti baya lüks kaçıyor. Ddiğiniz gibi buna para kaçırmamalı, ama hala fayda konusunda emin değilim :)

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

e7_

Üye
Tepki
62
İsim
Enes
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
(Kaza sonrası yamulan ön jantı değiştirdim)

Bisiklet: Carraro Big 629
Ön Jant: Alexrims 622x16
Arka Jant: Carraro 622x19C

Kullandığım dış lastik(bisiklet ile gelen) 57-622 ölçülerinde. Ön jant, benim kullandığım dış lastik için küçük değil mi? Uzun yıllardır bizim muhitte olan bir bisikletçi olduğu için (Dadaş Bisiklet) araştırmadan Murat Abi'ye güvenerek değiştirdim. Birde Son Bahar - Kış ayları geçtikten sonra daha ince bir lastiğe geçmek istiyorum(neredeyse bütün sürüşlerim asfaltta geçiyor). Bu jant ölçülerin için önerebileceğiniz optimum dış lastik ölçüsü nedir? Teşekkürler.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şehir bisikletimde takılı olan Shwalbe Maraton lastikler eskidiği için dün çıkarmak zorunda kaldım. Yerine Decathlon'dan aldığım Vittoria randonneur 700*28 lastikleri taktım. Ancak lastikler resmen yere yapışıyorlar kaplumbağa gibiydim bugün. Kavrama süper ama gitmiyor bisiklet sanki. Shwalbeler ile 30'u rahatça bulurdum, bunda bayağı efor sarf etmem gerekiyor. Max. basıncı da düşükmüş, 75 psi yazıyor. Maratonları 110 psi ile kullanıyordum. Var mı yapılabilecek bir şey?

• Beğen
Tepkiler: Triban

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@Torion

700x32 için jant değiştirmene gerek yok. Yalnız frenin en fazla ne kadar jant/lastik genişliğini desteklediği önemli.
Maşa/kadro desteklese bile frenler desteklemeyebiliyor. Bazı frenler en fazla 700x28 destekliyor. Takılı olan frenlerin marka modeli en fazla kaç destekliyor araştırmak gerekebilir.

Taygun Kon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.522
İsim
Taygun K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@gezgin gezer

Frenlerim, Tektro R1 V, İnternette bakındım biraz ama Giant Escape Air incelemesinden başka pek şey bulamadım. Biraz daha aramaya devam etmeli. Peki ya diyelim 700x32c lastikleri taktım. Bu da jantın üst sınırı oluyor haliyle. Jantın üst sınırında lastik kullanmanın ne gibi dezavantajları olabilir. Sanırım ideal ölçü 700x28. 1,8 hesaplamasına göre.

quakerayna

Üye
Tepki
12
İsim
bülent
İyi geceler
Bisikletim focus crater lake elite 2017
Bugün ön teker de resimde ki sorunu fark ettim,sebebi sizce ne olabilir,sorunu nasıl cozerim
Saygılar

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@Torion
Jantın üst sınırı sorun olmaz.
Fren uyumluluğu konusunda son çare bisikletçiye gidip ucuz bi lastik ile denemek kalıyor :)

@Torion
Jantın üst sınırı sorun olmaz.
Fren uyumluluğu konusunda son çare bisikletçiye gidip ucuz bi lastik ile denemek kalıyor :)

Tepki
3
İsim
albusb
Bisiklet
Salcano
Öncelikle selamlar. Salcano Hector S 26 bisikletimde patlaklardan gına geldiği ve biraz da beni yorduğu için bisikletimin üzerinde gelen mitas scylla lastikleri değiştirmek istiyorum. Genel asfaltta kullandığımdan dişsiz lastik istiyorum. Rubenanın flash modelini düşünüyorum. Koruma zırhsız olanlar çok patladığı söylentilerinden dolayı korktuğumdan stu (5mm'lik zırlı) modeli düşündüm fakat ağırlığını görünce ağzım açık kaldı. Biisklet zaten yeterince ağır birde ağır lastik olsun istemiyorum. Bana 26x1.75 ile 26x1.90 ölçüleri arasında dişsiz, patlamalardan gına getirmeyecek ve hafif bir lastik önerir misiniz?

Güncel

• Beğen
Tepkiler: Berkayavci35
Tepki
0
İsim
Berkay Avcı
Bisiklet
Bianchi
Arkadaşlar benim bisikeltimde şu anda 1.95 lastik var ve ben bunu inceye çevirmek istiyorum fotoğraftaki lastik uyum sağlarmı?Screenshot_20181103-185115_Chrome.jpg

Tepki
3
İsim
albusb
Bisiklet
Salcano
@Berkayavci35
Muhtemelen uyar fakat lastik ağır bir lastik eğer bisikletin ağırsa başka lastiklere bak derim

• Beğen
Tepkiler: Berkayavci35
Tepki
0
İsim
Berkay Avcı
Bisiklet
Bianchi
@bisiklethammett ağırlık çokmu sizce?Bence 5mm zırhlı bir lastik için ideal geldi bana. Lastik uyarmı diye şüphem var lutfen yardimcı olun.

halil45tr

Üye
Tepki
25
merhaba uygun fiyatlı olanlardan, iki adet bisikletim için dış lastik ve bir bisikletim için iç lastik almak istiyorum , ama tam olarak bu ebatları bilmiyorum. bisikletimin biri mosso legerda1824v 28 cant (bu bisiklet için hem iç hem dış lastik öneriniz nedir)ayrıca tekerleği üstündekinden biraz daha kalın alma imkanım var mı , diğer bisiklet oğlumun salcano ng650 v 26 cant mtb bu bisikletim için sadece patlamaz dış lastik tavsiyenizi bekliyorum. teşekkürler

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
Jantta yazan rakamı öğrenin,bu rakamı 1,4 ve 2,2 ile çarpın ve bu aralıkta bir lastik alın..Hepsi bu. Ebata karar verdikten sonra,lastiğe karar verebilirsiniz..Patlamaya dayanaklı bir lastik almanız iyi olur..

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.122
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar. Bisikletim de 700x32c ebadında lastik var. Yakın zamanda güncellemek istiyorum. Beğendiğim lastik Continental SportContact II bu lastiğin 700x32c ve 700x42c olanı var. Arasındaki fark nedir tavsiye eder misiniz ? Bu arada bisikletim vitessiz fixie yada istenirse single speed kullanılan bir model. Bisiklet "CHARGE PLUG 1"

ophellia

Aktif Üye
Tepki
55
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar yolun sağından sürdüğümüz için hergün bir cam batıp lastiğim patlıyor ve yıldım artık. 700x23 yol bisikleti için ideal bir lâstik arıyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.