Lance Armstrong gibi pedal çevirmek!?

Ufuk Bal

Üye
Tepki
48
Bisiklet
Sedona
herkes söylemiş ama tekrarlamak lazım, doping kesinlikle abartılıyor. doping ne yapar? doping mont vantoux'yu saatte 23 km hızla tırmanmanıza olanak sağlar. ama o 23 kilometre hızın zaten 22'si lance'de vardı büyük ihtimalle. o sadece 1 kilometre için yaptı dopingi. dopingin sanıldığı kadar büyük etkisi yok. kaldı ki, başka şekillerde zaten sporcuların vücutları doğal olmayan yollarla zorlanıyor. ilaçları, farklı beslenme şekilleri derken bir şekilde herkes bunu öyle veya böyle yapıyor. ki ben bisiklet podyumlarının bu kadar temiz olduğunu düşünmüyorum. neredeyse her sporcu kariyerinin belli aşamasında bu tip yollara başvurmuştur. hele ki lance gibi, contador gibi, pantani gibi hırs abidesi yarışçıların buna başvurmamasını beklemek ahmaklık olur.

doping alınca ne oluyor? doping sadece hızlandırmıyor. aynı zamanda vücudu çürütüyor. o artık sporcuların tasarrufuna kalmış bişey. bana sorsan ben doping almam bu yüzden. ama alan adama da "ulan doping aldın beni geçtin, nasıl yaptın böyle bişeyi" demem. tebrik ederim kazandığı için. ki bu dopingin doğası gereği sürdürülebilir bi başarı değil. tdf gibi bi turu 7 kere kazanmak, üst üste kazanmak; kazanmışken pantani gibi, ullrich gibi hem de doping yapmış belki armstrong olmasa bugün efsane sayacağımız adamları geride bırakmak kolay değil. doping yaparak mont vantoux'a bir kere 23 km/h ile tırmanırsınız. insan değilsinizdir iki kere yaparsınız. iyi bir bisikletçiyseniz üç kere yaparsınız. armstrong gibi bir rakibiniz yoksa dört kere yaparsınız. ama bunu yedi kere arka arkaya yapmak için armstrong olmak, armstrong kadar çok çalışmak gerekir.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
national geo- da belgeselde
lens,
doping yapmadım asla dedi ,
ama sonunda aldım dedi kişilik çatladı tabi,,
adamın tekniğine asla laf etmem,
yav bide ben doping alayımda şu kartepeyi 212 km yi 10 saate sığdırayım ondan sonrada millete hava atayım burada basayım iğneyi lens gibi bende uçayım 16 km boyunca rampada üstelik 100 km in üstüne tabi bu sefer güzergah değişti nisana bi daha kartepe 212 km ve 12 inci tur ultra ıronman turu ,
evet etap bostancıdan eskihisar oradan topçular dönüş yalova olacak 212 km ye bağlanacağız 100 km sonra 16 km rampa gelecek geçen sefer 86 km sonra gelmiş idi iş burada zorlaşacak tabi çakacağım bende lens gibi iğneleri hemide bacaktan damardan girecem :)

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Bir insanı çok seversiniz ama gün gelir o kişi sizin kabullenemeyeceğiniz kadar üzer sizi . Söyleyin o an ne hissederdiniz ? İşte bizim lance ile olayımız böyleydi kendisini çılgınca savunduğumuz ''Yok canım abartıyorlar doping yaptığını sanmıyorum'' İçerikli mesajlarımız halen forumda yer almaktadır ve ayrıca yazdığı kitabını da okumuş biriyim kendisi doping ile ilgili gerçekleri itiraf etmeye başladığında neler hissettik bunu hiç düşündünüz mü ? Ha vatan millet meselesi değil elbette çok da abartılı tartışmaya da gerek yok ama kırıldık işte çünkü bizleri inandırmıştı ve bu sporu onunla daha fazla sevmiştik biz tüm sorun bu inanın bana bugün düzenli antrenman yapıp yarış koşsa sadece su içerek geçebileceği onlarca profesyonel sporcu vardır bundanda eminim kendisi için son cümlem : Ne gerek vardı lance ?

Tepki
97
Bisiklet
Corratec
Lance Amstrong kimdir?
Bin tane yorum yapılabilir; şöyle sporcu, böyle atlet, şu teknik, vs vs,
Lance Amstrong dürüst mü sahtekar mı?
Cevabı siz verin...
Ötesini tartışmak bence anlamsız...

BF Okuru

Üye
Tepki
2

evet ingilizce türkçe var mı bakacağım .

evet başka bir haber türkçe,

itirafın delili türkçe,,

http://icube.milliyet.com.tr/Skorer600x298/2013/01/18/lance-armstrong-itiraf-etti-doping-yaptim-2967353.Jpeg
Lance Armstrong itiraf etti: Doping yaptım

Lance Armstrong, konuk olduğu Oprah programının ilk bölümünde, yedi Fransa Bisiklet Turu zaferini dopingle kazandığını beklendiği gibi itiraf etti.

Amerikan Anti-Doping Ajansı tarafından doping yaptığı gerekçesiyle suçlu bulunduktan sonra ilk röportajını ABD televizyonlarının simgelerinden Oprah’a veren Lance Armstrong, yedi Fransa Bisiklet Turu zaferini EPO, transfüzyon ve testesteron gibi yasaklı yollardan elde ettiğini itiraf etti.
Oprah’nın “Yedi Fransa Bisiklet Turu’nu doping yapmadan kazanmak mümkün mü?” sorusuna “Hayır, bu mümkün değil. Bu jenerasyonda mümkün değil. Bu kültürü ben icat etmedim ama bunu durdurmak için de çalışmadım” şeklinde cevap veren Armstrong, doping yaptığını tüm dünyaya doğruladı.

"Sistem kusurluydu"
O dönemde Tur’u dopingle kazanmanın normal olduğunu vurgulayan Armstrong, “Hiçbir doping testim pozitif çıkmadı. Retroaktif anlamda, bir tanesinden kaldım. Yüzlerce doping testini rahat bir şekilde geçtim çünkü sistem kusurluydu. Yarıştığım dönemde Fransa Bisiklet Turu’nu dopingle kazanmak, lastiklerinizde hava olması ya da etap esnasında su içmek kadar doğaldı” şeklinde konuştu.

"Doping aldığımda kötü hissetmedim"
Fransa Bisiklet Turu’ndaki yedi zaferini doping desteğiyle kazanmasının kendisini kötü hissettirmediğini söyleyen ABD’li eski bisikletçi, “Tur’u kazanırken doping yapmam bana yanlış yapıyormuşum gibi hissettirmedi. Biliyorum, korkutucu. Kötü de hissetmedim. Biliyorum, daha korkutucu. Bu durumu hile yapıyormuş gibi görmüyordum. Biliyorum, bu en korkutucu olanı. Bu daha çok diğerleriyle aynı koşullara gelmeye çalışmak gibiydi. Evet, söylediğim en büyük yalanlardan biri, defalarca doping almayı kabul etmekti. Bu durum... Bu hikâye bu kadar uzun süren, kusursuz bir hikâyeydi. Efsanevi, kusursuz bir hikâye. Ve bu hikâye doğru değil” ifadelerini kullandı.

"Geri dönüşümde doping yapmadım"
Geri dönüşünden sonra doping almadığını söyleyen Armstrong, yasaklı maddeleri son kez 2005 yılında kullandığını belirtti. Oprah’ın agresif sorularını cevaplarken oldukça zorlanan Lance, “Evet, TDF zaferlerimi elde etmemi doping sağladı. Takım içerisinde gayet profesyonelce ve zeki biçimde doping tasarrufunda bulunuyorduk. Benim kokteylim doğrudan konuşmak gerekirse, sadece EPO’yu içeriyordu, fazla değildi ve EPO ile testesteron da bunlara dahildi. Ancak dopingi son kez 2005’te kullandım. Geri dönüşümün ardından yasaklı maddeyle yarıştığım doğru değil. Çizgiyi en son geçtiğim an 2005’ten sonraydı” dedi.
Geri dönüşünden duyduğu pişmanlığı dile getiren ABD’li bisikletçi duruma ilişkin, “2009’da eğer spora geri dönmeseydim doping yaptığım ortaya çıkmazdı. Şu an burada oturuyor olmazdık. Bundan pişmanım” yorumunu yaptı.

"Zorbaydım"
Oprah’ın “Zorba biri miydin?” sorusuna, “Evet, geçmişte zorba biriydim. Hikâyeye sadık kalabilmek için öyle davranmam gerekiyordu. Kontrol etmeliydim. Eğer birinin söylediği şeyden hoşlanmazsam durumu kontrol etmeye çalışıyordum. Hayatımın tamamında böyleydim. Kusurlu bir karaktere sahibim, farkındayım” şeklinde cevap veren Armstrong, masözü Emma O’Reilly’nin de zorbalıktan nasibini alan insanlardan biri olduğunu kabul etti.
"Özür dilerim"
Sözlerini hayatının geri kalanında insanların yeniden güvenini kazanmak için çabalayacağını söyleyerek tamamlayan Lance Armstrong, “Bunları söylediğim için insanlar beni asla affetmeyecekler. Bunu anlayabiliyorum, gerçekten. İnsanlardaki öfkeyi... İhanet duygusunu... Hepsini görebiliyorum ve hepsini hissetmekte haklılar. Bu benim hatam. Yaşananlar benim suçum. Bu insanlar beni desteklediler, bana inandılar. Sadece bana inanmadılar, söylediklerime inandılar. Hayatımın geri kalanını insanların güvenini yeniden kazanmaya çalışarak ve özür dileyerek geçireceğim. Bundan emin olabilirsiniz” ifadelerini kullandı.
Lance’in Oprah röportajından diğer öne çıkanlar;
“Tyler Hamilton’ın İsviçre Turu’nda doping yaptığım yönündeki iddiaları doğru değil. Laboratuvara herhangi bir ödeme yapmadım, ortada bir pozitif çıkan test de yok. Bu söylenenler tamamen gerçek dışı”
“Doğru söyleyen insanları neden dava ettim? Bunu bilmiyorum. Bu en büyük hataydı sanırım. Kabul edilemez bir durumdu”
“Kimleri dava ettiğimizi hatırlamıyorum bile. O kadar çok kişiyi dava ettik ki... Bu yaşananlar uğruna kimlerin hayatını mahvettik inanın hatırlamıyorum”
“UCI’a 250 bin dolar bağış yaptım çünkü bunu benden onlar istedi”
“Doktor Michele Ferrari’yi iyi bir adam ve zeki biri olarak gördüm, hâlen de aynı düşüncedeyim”
“Tüm bunların ortaya çıkacağını düşündüm mü? Sadece hikâyenin uzun bir süre devam edeceğini farz ettim diyelim”
“Bu hikâye içerisinde iyi insanlar da var. Hepimiz hatalar yapıyoruz, bu kişiler zehirli ya da kötü değiller”
“Ben ‘Hadi, gelin bisiklet sporunu temizleyelim’ diyecek ilk adam değilim ama böyle bir çağrı gelirse kesinlikle gerekli organlara destek veririm”
“Bisikleti seviyorum ve insanların da benim spora saygısızlık ettiğimi söyleyeceklerinin farkındayım. Özür dilerim”
(Eurosport)

kaynak lingi,

(link)

(link)

Lance Armstrong

1992 Barcelona Olimpiyatları’nda yarıştıktan sonra profesyonellik yaşamına başladı
1993 Fransa Bisiklet Turu’nun Verdun aşamasını, Amerika’da Triple Crown’ı ve Norveç’te Dünya Bisiklet Şampiyonası’nı kazandı
1997 Kanserle mücadelesini kazandığını açıkladı, Amerikan Posta İdaresi bisiklet takımına katıldı
1999 Fransa Bisiklet Turu’nda ilk altın madalyasını kazandı
2005 Fransa Bisiklet Turu’nda arka arkaya yedinci altın madalyasını kazandı
2006 Hakkındaki ilk doping soruşturması başlatıldı
2009 Sporu bıraktığını açıklamasına rağmen yine Fransa Bisiklet Turu’na katıldı, bronz madalya kazandı
2011 İkinci kez sporu bıraktığını açıkladı
Temmuz 2012 Amerika Dopingle Mücadele Dairesi, Lance Armstrong’un doping kullandığını açıkladı
Ağustos 2012 Armstrong, kendisine ait doping suçlamalarına artık yanıt vermeyeceğini açıkladıktan sonra, Amerika Dopingle Mücadele Dairesi, Armstrong’u ömür boyu spordan menetti, Fransa Bisiklet Turu’nda aldığı tüm madalyaları geri aldı
Ekim 2012 Büyük şirketler Armstrong’a verdiği tüm desteği çekti. Armstrong kendi kurduğu kanserle mücadele vakfı olan Livestrong’un başkanlığından çekildiğini açıkladı
Ocak 2013 Lance Armstrong doping kullandığını ilk kez, ünlü TV sunucusu Oprah Winfrey’e açıkladı

Amerikalı ünlü bisikletçi Lance Armstrong, bir televizyon programında, 1999’dan 2005’e kadar arka arkaya altın madalya aldığı tüm Fransa Bisiklet Turu yarışlarında doping yaptığını itiraf etti.

Geçmişte kanserle verdiği mücadeleyi kazanan 41 yaşındaki eski* bisikletçi, Oprah Winfrey’in programında yaptığı açıklamada, bu yasak maddeler olmadan yedi yarışta da hiçbir şekilde bu dereceleri alamayacağını söyledi. Pazartesi günü kaydedilen söyleşi ilk kez dün Oprah Winfrey’in özel televizyon kanalında yayınlandı.

Lance Armstrong söyleşinin ilk başındaki sorulara yalnızca “evet” ya da “hayır” şeklinde yanıt verdi. Armstrong testosteron ve kortizon kullanıp kullanmadığı, kan nakli ve hücre büyütücü hormon alıp almadığı gibi soruları “evet” diye yanıtladı. Ünlü bisikletçi, uluslararası spor kariyerini yok eden skandalla ilgili tüm sorumluluğun kendisine ait olduğunu söyledi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, son olarak Armstrong’dan 2000 Sydney Olimpiyatları’nda kazandığı bronz madalyayı da geri iade etmesini istedi.

Amerika Dopingle Mücadele Dairesi, Lance Armstrong’un doping yaptığına dair kanıtlara sahip olduğunu açıkladıktan sonra ünlü yarışçının Fransa Bisiklet Turu yarışlarında arka arkaya kazandığı yedi şampiyonluk elinden alınmıştı.

Kanserle mücadelesini kazandıktan sonra ününü daha da arttıran ünlü sporcu, kendi adına bir kanserle mücadele vakfı da kurmuştu. Lance Armstrong, Pazartesi günü Livestrong adlı vakfa da uğrayarak, vakfın çalışanlarından özür diledi. Görgü tanıkları ünlü bisikletçinin vakıf ekibiyle konuşurken gözyaşlarını tutamadığını bildirdi.

Kaynak: (link)

Bir başka önemli kaynak: (link)

Enes Gürel

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Bianchi
futbolda basketbolda bodybuildingde tenisde tüm sporcular belirli sınırları aşmak için steroid kullanır
hemde bu iş amatör clublerden başlar
belediye spor klüplerinde oynayan cocuklara bile anabolik dianabol steroid veriyorlar .
dünya klasmanında bir yarışmada doping denen şey kas dayanıklılığını ve protein sentezini artıyor
eğer sen başarısızsan
vucudun yeteneğin yok ise dünyadaki tüm dopingi bas faydası yok.
he karşımıyım sonuna kadar karşıyım ama bu realite messiden tut c.ronaldoya kadar hayran oldugunuz tüm sporcular için geçerli bu durum.

• Beğen
Tepkiler: Soner Sarihan

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
Ben de yapmaya çalışıyorum bunu, pedala parmak ucuyla basıp çeviriyorum. Aynı koşmak gibi ayak tabanını yere tam basıp kendini ileri atmıyor da sadece parmak uçlarıyla baskı yapıyor. Bunu yapmak daha az vakit alıyor. Bir de önde oturuyor sanırsam ki pedallar geride kalıyor da ayağı neredeyse dik konumda çeviriyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Enes Gürel

hepsi dopingli bunların yahu ,:)
gülermisin ağlarmısın kendimize bakalım yahu ,,

eyupozturk

Roadie
Tepki
316
İsim
EyoO
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Soner Sarihan

Bence bir sey yazmaniza gerek yok. Oturduğu yerden yazmakla yapmak arasındaki farkı anlamayanlara, laf anlatmaya calisilmamali.

• Beğen
Tepkiler: Soner Sarihan

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Bir zaman iyi bir bisikletçiyken yarış sırasında yediği bir tekmeyle gözlerini hastanede yoğun bakımda açan, bunun üzerine bisikleti bırakıp motosiklet tamirciliğine başlayan arkadaşa anlat bunları. istersen sana duvara astığı yamulmuş bisikletini göstersin.

Lance benim krallarımdan biriydi. ilk kitabını okuyarak tanıdım onu. zorlukların imkansızlıkların kıçına azim tekmesini atan adam olarak tanıdım.
Lance benim için Teksas'ta kötü bisikletiyle ve parçalanmış ayakkabılarıyla yarış kazanan bir çocuktu. hayretle karşılanmış bir çocuk. boğa gibi ciğerleri olan bir çocuk. Şimdi malikanesinde röpdaşambırını giyip kazandığı milyon dolarlarla brendisini içen ve hala yaptığının hırsızlık olduğunu anlayamayan bir adam var karşımda.

Kudret abi son noktayı koymuşsun. bunları da eklemek istemezdim ama neyse...
Ben sporcunun ahlaklısını seviyorum be kardeşim

BF Okuru

Üye
Tepki
2
dostum mehmet, videolar ve kaynaklar 7 inci sayfada kaldı belgeler gerçekler onları sürekli günceleyebilirim tabi bu topik devam eder ise olayı bilmeyenler olabilir röpörtajını görmeyenler olabilir atılan mesajlara göre hareket edeceğim olayın gerçek boyutu güncellenebilir.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Başarılı bir fizikçi uyuşturucu kullanıyordur. Asıl önemli olan kendi alanındaki katkılarıdır denilebilir. İyi bestecidir sahterkarlık yapıp insanları dolandırmış paralarını almıştır. Müziğine odaklanalım yaratıcılığını yok sayamayız denilebilir. Tartışma konusudur. Ama 5 saatlik yarış sonunda aralarında saniyeler bazen dakikalar kadar fark olan yarışlarda nerede ise dopingsiz bisiklete binmediği (hatta Takımının tümü ) anlaşılmış birinde aynı yaklaşımı göstermek çok farklı. Şahsın Ahlaksızlığı aynı zamanda o ahlaksızlığı hoş görme sebebi olarak öne sürülen başarıyı oluşturmuş olmaz mı?
O zamanlar herkes doping yapıyordu iddiasının kabulü ispata muhtaçtır ve bisikletçilere haksızlık olur. Neyse bu benim yaklaşımım.
Asıl yazma nedenim.
Bu forum dışında okuyabileceğimiz , adamın kökten farklı bir pedal çevirme stili olduğuna dair kaynak var mı? Kattiyen iddialı değilim, meydan okuma şeklinde değil şu nedenle soruyorum.
Videoda diğer yarışçılar normal yol bisikleti sürüşündeyken lance armstrong bisikletçi olmanın en fazla avantajını görebileceği " zamana karşı" bisiklet türününü seçmiş ve o türün gereği bilinen stille de sürüyor gibi geldi bana. Bir kaç zamana karşı yarış videosu seyrettim ve bana böyle geldi. Yetkin bir üye yorum getirirse iyi olur aslında. diğer "zamana karşı " sürüşlerle Abartılı farklı bir stil ayırt edemiyorum.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.
Tepki
4
bu spor dünyası şov dünyasına dönüşmüş durumda futbolcular günümüzün gladyatörleri bize yeni şeyler yeni rekorlar sunabilmek için tüm profesyonel sporlarda bu kullanılıyor gizleyecek teknolojisi lobisi olan gizliyor çok da takmamak lazım bence

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
"Lance Armstrong gibi pedal çevirmek"
Zor!
Neden zor kısaca anlatmaya çalışayım.Öncelikle (link) bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Gelelim Lance'nin pedal tekniğine.Pedal tekniği deyince pedala basma noktası açı falan düşünülmesin.Bu tamamen kadansla ilgili ve elbette güç üretmekle.Peki Lance ne yaptı da daha düşük kadanslarla daha yüksek ortalama güç elde ederek rakiplerini her noktada geride bıraktı?

Elbette inanılması güç W/kg değerlerine ulaşarak.Bunu da çoğunlukla dağlık etaplarda yaptı.Lance'in yarıştığı yıllarda GC kategorisinde onunla başedebilecek sporcular yok muydu? Vardı ve hemen hepsi Doping ile bir şekilde tanıştı.

Amerikalıların bu anlamda yaptığı iş,hızını,dayanıklılığını ve sürekliliğini arttırabilecekleri doğru (!) kişiyi bulmaktan ibaretti.Sonuçta biliyorlardı ki katkısız adam yoktu.Jacques Anquetil,kendisinden çok uzun yıllar önce bu işin adını koymuştu.(Tıpkı diğerleri gibi,dopingin etkileri sonucu 50'li yaşlarının başında hayatını kaybetti)

Yani rüzgar tüneli,aerodinamic ve spor ya da sporcuya etki edebilecek ne kadar doğal faktör olursa olsun,güç daima kazandırır ve o güç,hiç de doğal olmayan yollarla zaat ı muhteremde fazlasıyla vardı.Teknik işini bu düzeyde abartmamak lazım.Profesyonel her bisikletçi selede nasıl oturacağını,ayakta nasıl pedal çevireceğini,pelaton taktiklerini ve zamana karşı sürüş tekniklerini öğrenir.Lance Armstrong rakiplerine pedal,sele,sürüş ya da diğer teknikleri kullanarak üstünlük sağlamadı.İhtiyacı olan şey 20 km boyunca ortalama Watt değerini rakiplerine göre % 20 arttırmak yeterliydi,o da sağlandı.Bu veriler medyayla paylaşılmadıysa bile,yarışları izleyerek,kadans,kullandığı vites oranı,eğim,bisiklet ve kendi ağırlığı bilgilerinden yola çıkılarak çok yaklaşık sonuçlar ortaya atıldı.Sonuçlar şaşırtıcıydı ki hala öyledir.Bir çok yabancı kaynakta 6-8 W/kg değerleri arasında uzun dakikalar boyunca pedal çevirdiği,bunun kesinlikle mümkün olamayacak değerler olduğu yazıldı çizildi.Eminim ki bu sayısal veriler de (Takımlarda bu datalar var ve eminim silinmemiştir) paylaşılacak ve sahtekarlığın tarihi adım adım öğrenilecek.

Yani konuyu açan kardeşime söyleyeyim.Lance'in o triatlon yarışında geçtiği bisikletliler ölçü değil.Lance onlara aynı farkı dopingsiz hatta takım elbiseyle atar.Önemli olan,temiz bir sporcu olarak,sporun ruhuna uygun mücadele edebilmekte.Herkesin doping yaptığı bir yarışta birinin kazanması,kazananı diğerlerinden üstün kılmaz.Olsa olsa etken madde oranlarını ve bunun kana karışma sürelerini hesaplayamamışlardır.

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
Yanlış anlaşılmayı düzeltmek için yazıyorum. Doping ahlaksızlıktır. İnsan sağlığına ciddi zarar verir. Kanserden tutun pek çok başka ciddi rahatsızlığa kadar tetikleyici etkisi var. Meşru göstermek için bir önceki mesajımı yazmadım. Sadece durum tespiti yapmak için yazdım. Spor endüstriye dönüştüğünde ilaç endüstrisi de hizmetine giriyor maalesef. Şimdiye kadarki doping testleri zayıftı ve dikkatli kullanıcı bu testleri atlatabiliyordu. Bu konuda teknoloji gelişince önceden gizlenebilen bazı durumlar ortaya çıkar oldu. Söylediğim şu: Lance düzeyindeki çoğu sporcu kullanmıştır ama yakalanmamıştır. İnşallah doping testleri hiç bir şeyi kaçırmayacak kadar gelişir de bizler de gerçek sporcuları izleriz. Kirliliğin çok yaygın olduğu bir ortamda sadece bir kişiyi kirli ilan etmek bana adil gelmiyor o kadar.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@Derya Keçeci

merhaba. ben konuyu açan kardeş. konuyu açarken lance ile ilgili hiçbir yorum yapmadım özellikle. ne dopingine değindim, ne elinden alınan kupalara. çünkü tek ilgilendiğim pedal çevirişine duyduğum hayranlıktı. hani demişsiniz ya, "lance o adamlara takım elbise ile de o farkı atardı" diye, hah işte, bunu demek istemiştim. aslında beni siz de anladınız, ama anlamak istemiyorsunuz. ben adamın spor ahlakı hakkında hiçbir yorum yapmadım burda. ben adamın pedala basışına dikkat çektim. lanceyi lance yapan pedal basışa dikkat çektim.

ve şunu demek istedim, lancenin yanından rüzgar gibi geçtiği o şişko adam, eğer pedala lance gibi basabilseydi, o da zamanla adı duyulur bir sporcu olurdu. ama olamadı, olamayacakta. çünkü hala amatör gibi pedal çeviriyor.

öyle yorumlar yazıyosunuz ki buraya, anlıyorum konuyu kesinlikle okumadığınızı. anlıyorum, sadece başlığı okuyup yorum yazdığınızı. lütfen konuyu okuyunuz. ben lancenin kişiliğine karakterine sporcu ahlakına hiçbir yorum yapmadım. hayranmışım gibi lanse ettiniz. sanki adamı yere göğe sığdıramamışım gibi lanse ettiniz.

sadece bu videoyu gördüm ve lancenin yanından geçtiği o adamları bize benzettim! bizim gibiydiler çünkü. amatördüler. ve bu yüzden konu başlığında amatörler ve lance farklılık yaratsın diye "lance gibi pedal çevirmek" yazdım.

eğer cancellaranın yada bir başka sporcunun bu tip videosunu görmüş olsaydım, onu taşıyacaktım buraya. ama lanceyi gördüm. lance ve amatörleri yanyana görünce adeta şok oldum. çok şaşırdım. dikkatli baktım o ayağını yukarı çekişine, çok farklıydı. ilgimi çekti ve sizinle de paylaşmak istedim.

beni bitek terörist ilan etmediğiniz kaldı resmen

lancenin o tekniği bana göre yıllardan beri geliştirdiği tekniktir. lanceyi lance yapan o pedal çeviriştir. yıllarca pedal çevirdi o adam. dopingli yada dopingsiz her neyse. alışkanlıklar edindi bisiklet üzerinde. ayakları belirli pozisyonlara alıştı, o pozisyonlarda daha performanslı sürdüğünü fark etti. ayaklarını ve pedal kullanımını geliştirdikçe geliştirdi. ve bu gördüğünüz pedal çeviriş, dopingle hayatı kararmış dahi olsa, profesyonel bir bisikletçinin zirvesidir arkadaş. o adamın o pedal çevirişine hayranım.
bisikletin üzerinde şiir gibi gidiyor adam resmen arkadaş.
vücut hiç oynamıyor arkadaş. sadece kalça çok az oynuyor. pozisyon dakikalarca bozulmuyor. adamın gidonu tutuşundan geçin de, seleye oturuşu, pedala basışı, pedalı çekişi, hatta yüzündeki ifade bile "ben profesyonelim arkadaş" diye bağırıyor. ders veriyor. ibret veriyor arkadaş! bisiklete böyle binilir diyor. pedala böyle basılır. ben bu işe hayatımı adadım, yıllarca denedim, kendimi geliştirdim. ve geldiğim son nokta bu diyor. pedal en iyi böyle çevirilir diyor.

bu yazdıklarını yine okumayacaksınız, biliyorum. ama ben yukarda lancenin karakterini, kişiliğini yada sporcu ahlakına değinmedim. tekniğine değindim.
teknik, armut değildir. ağaçtan toplayamazsınız tekniği. bir kungfu hocasına gidin size tüm teknikleri versin, şak diye alır mısınız?
budur teknik. hayat adanır, bıkmadan-usanmadan çalışılır ve bisikletin üzerinde "şiir gibi" gidilir.

bana göre lance, bisikletin üzerine en çok yakışan adamdır bu dünyadaki.
doping ile hayatının hatasını yapmıştır. insanları kandırmıştır, aldatmıştır. hayranlarını aldatmıştır evet. yarışlarda haksız yere galibiyetler elde etmiştir evet. bu bir insana yakışmaz. bu aşağılıkça bir harekettir. bunun cezası ödenemez. buna günah deyin, ne derseniz deyin bunu telafisi olamaz. bunun daha kötüsü olsa olsa adam öldürmektir. evet.

ama yiğidi öldür, tekniğini yeme.

yine başlığı okuyup okuyup yorum yazmaya devam edeceklere iyi forumlar diliyorum..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
asla serkan tekniğine laf etmek ne kelime ,yiğidi öldürmüyoruz ama bizde ona hayrandık ama keşke bu skandallar olmasa idi lens artıları ve eksileri ile hatırlanacak keşke olmasa idi keşke,
bütün dünyamızı yıktı lens ama beriki yanda onun tekniği bize ilham olacak onu genede seviyorum ama diğer yönünüde asla sevmeyeceğim .

(link)

artıları ve eksileri ile lance amstrong

Tepki
1.359
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Lance bu hapı kullanmış mıdır acaba?

(link)