Köprücük kemiği çıkığı

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
Merhabalar arkadaşlar. Dün yapmış olduğum kaza sonucu köprücük kemiğim omuz bölgesinden çıktı. İki farklı doktorun ortak görüşü artroskobi(ikincisi operasyon esnasında duruma göre açık ameliyatada dönübileceğini belirtti) ile kemik yerine oturtulacak. Şuan kolum sargıya alınmış bir şekilde pazartesini bekliyorum. Forumda arama yaptığımda hep köprücük kırığı şeklinde sıkıntılar görülmekte. Peki bu tarz bir çıkık durumunda rehabilitasyon süreci ne kadar sürer bilgisi olan var mı?

Scudo

Murat GÖNÜL

Aktif Üye
Tepki
72
Ben omzunu çıkarmıştım, hayatta bir daha hiçbirşey eskisi gibi olmuyor resmen.
Köprücük kemiği çok oynak mı bilemedim omuz kadar
6-7hafta sonra ağrı acı geçiyorda sonra unutuyor insan olanı, en ufak ani harekette tekrar başlıyor, bu böyle devam ediyor, 4sene geçti üzerinden benim, halen kendini hissettirir ani hareketlerde

Geçmiş olsun...

• Beğen
Tepkiler: Osman Yener

taskin

Aktif Üye
Tepki
227
İsim
Taşkın
Geçmiş olsun, ben bu operasyonu 3-4 sene önce geçirdim, operasyondan iki gün sonra araba kullanmaya başlamıştım, şu anda sadece aynaya baktığımda ameliyat izi olan ikisi küçük biri 3-4 cm'lik kesiği görünce aklıma geliyor, bunun dışında eski halinden bir fark yok...

• Beğen
Tepkiler: Osman Yener

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@Murat GÖNÜL çok teşekkür ederim. @taskin üç günlük tatil nedeniyle doktorlara ulaşmak zor oldu, bu nedenle detaylı bilgi alamamıştım. Sizin tecrübeniz içimi rahatlattı. Peki fiziksel olarak omzunuz ne kadar sürede eski gücüne ulaştı.

taskin

Aktif Üye
Tepki
227
İsim
Taşkın
Ameliyat yaraları iyileştikten sonra tamamen eskisi gibi hissetmiştim, sanırım 20-30 gün içinde ameliyat yaraları iyileşir tamamen, zaten köprücük kemiği açısından bir ağrı ve hareket kısıtı olmadığından bir şey hissetmeyeceksiniz, şuanda da sadece kolunuzu yükseğe kaldırmada belki biraz sıkıntı çekiyorsunuzdur, bir de omuz ucunuzdaki şişkinlik görüntü olarak rahatsız ediyordur... Doktor bana bu ameliyatı olmayıp hayatını böyle çıkık köpsücük kemiğiyle devam ettirenler olduğunu söylemişti...

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@taskin dediğiniz kolumu kaldırmadaki sıkıntım dışında dayanılmayacak ağrı sızı gibi bir sorunum yok. Yardımınız için tekrardan çok teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: taskin

ozansefer

Daimi Üye
Tepki
205
Osman bey geçmiş olsun. Sonuç ne oldu acaba ameliyat oldunuz mu? Küçük yaşlardan beri çok çıkık yaşarım. Hep aktif olduğum için çıkmadık yerim kalmadı. ayak tarağım, bileğim, kuyruğum, çenem, gırtlağım,omzum, el bileğim ve bikaç parmağım çıktı. Şanslıydım ailem iyi çıkıkçılar buldu. Konyada ve Antalyada bildiğim dedeler vardı ama vefat ettiler. Allahtan uzun süredir bi yerim çıkmadı. Onlar olmasa muhtemelen benimde çıkıklarım uzun süre ağrırdı. Tabiki kendini bilmez bir çok insan var ortalarda ama işin ehli bir çıkıkçı bulabilirseniz derdinize çare olur kanısındayım. Her ne kadar bu yöntemler kalıcı sakatlığa kadar gidebilsede doktorların çıkık karşısında çaresiz kaldığını gördüm. Aslında fizik tedavi alanında çıkık üzerine de uzmanlık yapılmalı.

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@ozansefer Geçmiş olsun dileğiniz için teşekkür ederim. Benim çıkığım tip 3 akromiyoklaviküler çıkık diye tanımlanıyordu ve malesef cerahi operasyon ile düzeltilebileceği iki farklı doktor tarafından ifade edilince ameliyat olmak zorunda kaldım. Omzuma köprücük kemiğimi yerinde tutucak bir tel takıldı ve içten kopan bağlar dikildi. Tel altı hafta sonra alındı ve omzuma yük bindirmeden bir ay kadar fizik tedavi hareketleriyle omzumdaki kireçlenmeyi açtım. Şimdide ufak ufak ağırlık çalışıp omzumu kuvvetlendiriyorum. Neyseki çok bir sıkıntım kalmadı ve bu sıkıntıyıda böylece atlattım çok şükür.

• Beğen
Tepkiler: ozansefer

Dssevil

Üye
Tepki
1
İsim
Deniz S.
Bisiklet
Bianchi
@Osman Yener @taskin @Murat GÖNÜL merhaba arkadaşlar 2 ay önce bende de bir trafik kazası sonucu sol köprücük kemiğimde tip 1 çıkık meydana geldi sadece 1 doktor ameliyat önerdi ama tip 1 çıkıklar ameliyat gerektirmiyormuş fakat bende bahsettiğiniz gibi kolumu kaldırmada 1kg bile taşımada zorlanıyorum ve hep bir ağrı var ayrıca dediğiniz gibi o görüntüsü. Şu an nasılsınız peki kolunuzda herhangi bir sıkıntı yaşandı mı ameliyat sonrası ve acaba nerede ameliyat olduğunuzu yazabilir misiniz ? Geçmiş olsun...

• Beğen
Tepkiler: ayhandeniz71

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@Dssevil geçmiş olsun. Bende şuanda pekbir sıkıntı kalmadı. Aynı sorunla karşılaşmamak için omuz kaslarımı geliştiriyorum. Görünüş olarak bir miktar kemik başı çıkıntılı görünüyor ama beni rahatsız etmiyor. Fizik tedaviye ihtiyacınız olabilir. Doktorunuzun direktifleri dışına çıkmayın.

meiakanze

Daimi Üye
Tepki
160
İsim
Mertcan Sarı
Bisiklet
b'Twin
benimde sol köprücük kemiğim kırık o_O

Dssevil

Üye
Tepki
1
İsim
Deniz S.
Bisiklet
Bianchi
@Osman Yener fizik tedavi önerilmedi kolumla ne yapmak istersem yapabileceğimi söyledi fakat ağrıdan dolayı yapamıyorum. Ameliyatta riskliymiş siz ameliyatı nerede oldunuz ?

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Sağ omuzum basketbol antrenmanında sağ kol+omuz kökü+ köprücük olarak çıkmıştı. Hala da sıkıntısını çekerim. O an sadece kol ile omuz oturtulmuştu yerine köprücük sizin dediğiniz gibi doktor yardımı ile hastanede oturtulmuştu. Benim köprücüğüm öne doğru ilerlemiş çıkınca sizinki arkaya ilerlemiş anlaşılan o yüzden ameliyat denilmiş belki.
11 yıllık spor hayatımda öğendiğim bir şey vardır. Tek doktor değil 2 domtor değil 3 4 5 doktor. Gidin sorun. Sorabileceğiniz kadar sorun. Özel devlet fark etmez.
İnşallah herhangi bir sorun oluşmaz çok geçmiş olsun

caglar14

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Sedona
merhaba şubat 2016 da aynı olay benimde başıma gelmişti. bisikletten düşük köprücük kemiği yerinden çıktı yaklaşık 4 hafta doktor doktor gezdim 20-25 kadar doktora gittim bir kısmı yapılı olduğumdan bir kısmı 1. tip çıkık dedi bir kısmı 2.tip dedi profesörler ise 3 tip olabilir dedi 4 hafta hiç uyuyamadım o kadar ağrı yapıyorduki dayanılmazdı. izmir de doktorlar yapabiliriz dediler ama uzun zaman olmuş bu ameliyatı yaptıkları eskden çivi takılıyormuş 5-6 ay sonra çıkarılıyormuş fakat başarı şansı çok düşükmüş uzun bir araştırmadan sonra acıbadem taksim hastanesinde bu ameliyatın yurtdışında eğitimini almış bir çok hastaya uygulamış doktor buldum kemiğe delik açıp titanyum düğmeyle bağlıyor bu işlemi kapalı ameliyat olarak uyguluyor ip 5 ay dayandı ve koptu benim ama şuanda çıkık 2.tip gibi görünüyor acıbademe gittiğimde 5 .tip e yakın denişmişti bağlar eskisi gibi olmasada tutuyor hafif bir çıkık görüntüsü var

ama unutmayınki köprücük kemiğinin yerine oturtulma ihtimali yok çünkü kemiği tutan bağlar kopuyor ve bu ameliyatı ne kadar erken olursanız başarı şansı okadar iyi oluyor şuanki en yeni ve en iyi yöntem ac joint acromioclavicular technique youtube da aratırsanız detaylı bilgiye ulaşırsınız

• Beğen
Tepkiler: ozansefer
Tepki
0
İsim
Resul
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bende 4 5 gün önce bisikletten düştüm doktora gittik dedilerki ilk başta sizi ameliyat edebiliriz doktor karar verecek yüzde 80 ameliyat dediler ama doktor bana sargı beziyle bi omuzluk yapti serum verdiler bide ağrı kesici sonra 2 saat sonra dedilerki taburcusun ameliyatlik bi durum yok bana sirtlik gibi bisey verdiler takilar omuzuma 2 3 gune agrisi gitmeye basladi omuzumun

Tamer53

Üye
Tepki
1
İsim
Tamer
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar arkadaşlar, ben de mart ayinda geçirdiğim kaza sonucu koprucuk kemigim çıktı. (AC SEPERASYON) ameliyat oldum, asansör sistem denilen askı ile bağladılar.Kalıcı askı. Bir aydir bisiklete biniyorum, hareketlerimde ve gucumde herhangi bi azalma yok ama bugun cektirdigim rontgende biraz ayrildigini gordum omuzdan. Doktor bi sorun yok bu sekilde profesyonel sporcu olsaniz bile idare edersiniz dedi ama icim rahat degil. Ameliyar sonrasi rontgen ile bugunku rontgeni karsilastirip bu durumda olan varsa bilgi verirseniz sevinirim.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Muhammet20

Fulu

Üye
Tepki
2
İsim
Fatih
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikletimle iki ay önce yolda yağmursuyu ızgarasına lastiğin sıkışması sonucu kaza yaptım. Tip 5 omuz ayrılması tanısıyla 1 gün sonra açık ameliyat oldum. Düşme ve ip yardımıyla kopan bağların yerine köprücük kemiğim yerine sabitlendi. Öğrendiğim kadarıyla omuz ayrılmasında bağların tekrar oluşup oluşmayacağına dair bir bilgi yok fakat doktorum ip sağlam tutar dedi. 1 ay kol askısı sonrası Fizik tedavi sürecindeyim omzumu zorladığımda şişkinlik ve oynama hissi oluyor ama doktor normal dedi. Omzumun hareketleri şuan normal.. kaza ile ilgili de bilginiz olsun 2017 de çıkan bir yönetmelikte ızgara arası 2,5 cm den az olmalı diye bir madde var. Benim sıkıştığım ızgara 5 cm ve bu sebeple belediyeye dava açacağım..

Dosyalar