Kontrolsüz ani açılan araç kapıları biri başıma büyük bir iş açtı..

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Anıl Küçükgöksel

Arkadaşımızın haklı olması en büyük dileğimiz.Sağda solda yıllarca trafikte telef olan bir çok bisiklet var.Bu arkadaşımız konuyu açtı,belgelerse inanır,belgelemezse inanmayız,değil.Belgeyi alır,içtahat teşkil ettiği için başımıza geldiğinde sigorta şirketinin gözüne sokarız.Olaylara septik bakmak antipatik gelebilir.Ancak arkadaşımız foruma yeni üye olmuş ve kendisini tanımıyoruz.Aksi durumda forumun abilerinden olmak hasebiyle ben özür yazısı yazacağım.Bunda bir şey yok.Kimseye sen yalan söylüyorsun da demedik."Söz uçar yazı kalır" Kimse alınmasın.

Scudo
Tepki
35
Bisiklet
Sedona
Derya bey bırakın bisikleti araç bir köpeğe çarpsa ve siz o köpeği alsanız veterinere götürüp masraflarını vuran aracın sigortasından alırsınız hertürlü masrafı..

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mehmet suat avar

Mehmet bey,son kez size,özellikle tekrar ediyorum.Yukarıda yazdım "Arkadaşımızın haklı olması en büyük dileğimiz.Sağda solda yıllarca trafikte telef olan bir çok bisiklet var.Bu arkadaşımız konuyu açtı,belgelerse inanır,belgelemezse inanmayız,değil.Belgeyi alır,içtahat teşkil ettiği için başımıza geldiğinde sigorta şirketinin gözüne sokarız.Olaylara septik bakmak antipatik gelebilir.Ancak arkadaşımız foruma yeni üye olmuş ve kendisini tanımıyoruz.Aksi durumda forumun abilerinden olmak hasebiyle ben özür yazısı yazacağım.Bunda bir şey yok.Kimseye sen yalan söylüyorsun da demedik."Söz uçar yazı kalır" Kimse alınmasın.

Siz de alınmayın.Bu çok önemli bir konu.Her ne kadar ilk mesajımı ironik bulup size inanmadığımı ve alaylı bir şekilde yazdığımı düşünseniz de emin olun öyle değil.Başıma gelmiş bir konu olup sigorta şirketiyle de cebelleştiğim bir konudur.

Tepki
35
Bisiklet
Sedona
Derya by
Benim forumda yeni üye olmam Bilğisiz ve tecrübesiz olmam anlamına gelmez. Ayrıca 30 yıldır bisklete bini yoruz Buzda karda yeterlimi...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Derya abi senin belge isteme niyetin yanlış anlaşılmış, bence de belge ve ödeme dökümü gelsin, konu başa sabitlensin, tüm arkadaşların elinde done olarak bulunsun

Tepki
35
Bisiklet
Sedona
Derya bey
Elimde olan şu kadarını vere bilirim ögrene bilirsiz.Sanpo japon sigorta Dosya numarsı.2014 - 311548956 gerisini bi telefonla teyit alırsınız artık.Bu konuyu ilkdefa başınıza geliyorsa,bana tuaf geldi bu kadar konulara vakıfsınız..

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.900
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba ben sigortacıyım.

Derya bey öncelikle şunu söylemek istiyorum; 'Trafik Sigortası' dediğimiz sigortanın esas adı 'Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası'dır ve adından anlaşılacağı üzere trafiğe çıkan tüm motorlu taşıt sürücülerinin maddi sorumluluk üstlenmesidir bi bakıma. Aracınızın işletme halinde olmadığı durumlarda dahi yaratabileceği hasarları karşılar bu sigorta türü.

Tartışmaya sebep olan olaya gelecek olursam, olayın detaylarını, yol durumunu ve şeklini bilmeden yapacağım yorum yanlış, eksik veya doğru olabilir ancak ben kapıya çarpan bisikletlinin ve bisikletin üzerinden geçen taşıtın kusurlu olduğunu düşünüyorum. Bu durumda kapıdaki hasar kapının sahibinin kaskosundan, yoksa sahibinin cebinden, sahibi cebinden vermek istemezse anlaştıkları takdirde bisikletliden (anlaşamadıkları takdirde polis çağırılmalıdır), bisikletteki hasar üzerinden geçen taşıtın trafik sigortasından karşılanmalıdır. Bu aracın kaçtığını söylemiş Mehmet bey, bu durumda nasıl bir prosedür işletiliyor emin değilim, zira kusur paylaşımları, incelemeler, vs. benim işim değil eksperin işi.

Her ne kadar Mehmet beyin açıklamalı bir rapor paylaşmasını istesem de tamamen olayın ne şekilde çözüldüğünü öğrenmek; şahsi merakımı gidermek için isterim, çünkü benim açımdan ortada kanıtlanması gereken bir iddia yok.

Tepki
37
Bisiklet
Trek
@MertAG
(Biraz konuyu dağıtayım affınıza sığınarak)
Mert kardeşim, beynini-kalbini gördün mü hiç, hayır. Bu durumda (yanlış anlama) beyinsiz-kalpsiz misin, tabii ki hayır. Ruhunu gördün mü hiç, hayır, ruhsuz musun hayır. Elektriğin cismini gördün mü hiç hayır, ama elektriği görmedim elektriğin varlığı şüphelidir inanmam dersen sokakta, ne yaparlar, bizim burada eskiden sarı bina vardı, oraya alırlar. Şaka yapıyorum affet beni. Ama güven ve inanç meseleleri göze inerse yandık demektir diye düşünüyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mehmet suat avar
sigorta bu bilgileri üçüncü kişilerle paylaşmaz

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
@ömer faruk erdoğan

Yoo gördüm bir kere kafayı vurdum orada tomografi çektirmiştim orada kalbide bir kere ultrasonla ölçümde gördüm elektiriğide gördüm çamaşır makinesinin motorunu yaktığı zaman firizden çıkan ışıkta görmüştüm ama insanlar o kadar kolay yalan söylüyorlarki inanamazsın işte ondan sonra görmeden inanmamayı öğrendim napalım...

Ahmet Fidancı

Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR
Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mehmet Suat, bisikletinin bedelinin ödenmesi normal. Daha önce yoktu aslında. ancak son çıkan torba yasada bisiklet kullanıcılarına özel bazı kanun değişiklikleri yapıldı. mesela, beni sıkıştıran ve aynasına çarpmama neden olan bir şoförle tartışmaya girdim. Soför arabadan indi bir birimize girecektik. Polis memuru olayı görmüş geldi ve şoförün ehliyet, ruhsatını istedi, alkol testi yaptı ve ceza yazdı. Neden biliyor musun? Bana 1.5 metreden fazla yaklaşıp kazaya sebebiyet verdiği için.
Başından geçen üzücü olayda zarar görmemen sevindirici. Bu tür kazalarda bisiklet bir araç gibi değil, yaya gibi muamele görüyor. Dolayısıyla kaza sırasında saati bile kırılsa bunu talep edebiliyor. İlla %100 haklı olması da gerekmiyor. Hatası oranında kesinti yapılıyor. Bisikletin çıkmaması gereken bir yolda bu olay olsaydı sizden bir şey talep etmesi mahkemeye bağlı idi aracın. Çünkü sizin aracın sigortası yok :) ama kusurlu olan araç olduğu için Murat'ın da yazdığı gibi bisiklet sürücülerinin hukuki sorumluluğu genel hükümlere tabidir. Yani zarar gören mağdur şahıs muamelesi yapılır. Bu ödemeleri sigorta yapmaz. Araç kaskosu yapar. Ama dediğim gibi hata oranında ve belli bir sınır içerisinde. Arka tekerden geçen aracın plakasını da alsanız araç yan şeritte olduğu için bir şey koparma şansınız düşük olurdu. Tabii ki araç arkasında başka park eden araçlar yoksa. Yani siz arkanıza bakmadan sollama yapıyorsanız.
Derya'da haklı. Çünkü Mehmet Suat karşı tarafın ödediği bedelin sigorta mı kaskomu olduğunu yazmaması kısmen onu haklı çıkarıyor. Ama sonuçta kasko da masraflarınızı geri alma amaçlı yapılan bir sigorta değil mi? Ya olayın tam zıttı olsa idi ne olacaktı. Yani kıyıda seyir halindeki bisikletliye araç çarpsaydı? Geçen aylarda bir arkadaşımız vefat etti. Çok üzüldük. İşte o olayda da bisikletli yaya olarak muamele gördü. Soför ceza almadı mı? Kedi değil bu insan. Ve artık bisiklet kullanıcılarına özel kuralları ve hakları bilmenizin, okumanızın zamanı geldi.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@U BoRa

Merhaba,

Taşıtın bir insana veya hayvana veya kamu malına zarar verdiği durumlarda trafik sigortasının ne kadar karşılayacağı belli (hastane masrafları vb.). Ancak ben ve benim gibi bisiklet kullanan binlerce insanın merak ettiği bir konu var. Bisikletin zararı nasıl hesaplanır? Mesela parça parça toplanmış binlerce liralık bir bisikletim varsa eksper neye bakarak fiyat biçecek? veya bisikletçi mi fiyat biçecek? Gerçekten merak ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet suat avar

Ahmet Fidancı

Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR
Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bahadır Gürel
Eksper hasarlı parçaların markasını modelini yazıp resmini çeker, sigorta firması ise bilirkişi olarak belirledikleri tamirci yada parça satıcısına resimleri gösterir. Tamir edileceklerin tamir tutarı, değişeceklerin parça bedeli ve aracın piyasa değeri orantılanır. Eğer tutar piyasa değerine yakınsa hurdaya çıkarılır. Kaza tutanağında belirtilen hata oranına göre ödeme yapılır. Yani %75 e %25 hata varsa tutarın 4/3 ü ödenir. Diğeri %25 hatalı olduğu için kişi kendi karşılar. Bu bedel aracın piyasa değer üzerinden belirlenir. Ancak bisikletler farklı komponentler barındırdığından bilirkişi yanlış bedel çıkarabiliyor. Bu tür sonuçlarda zarara uğrayan kişi sonuca itiraz edebiliyor.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@halil ibrahim duran

@U BoRa

Ben de sigorta eksperi değilim ama hatalı olduğunuzu düşünüyorum...

Öncelikle olayda Vito'yu kusurlu bulmak oldukça zor; olaya onun açısından bakarsanız, yan şeritte olan bir kaza sonucu önüne savrulan bir bisiklet var. Yan şeritte seyir halinde olan araçla arasında mesafe bırakmak gibi bir mecburiyeti de yok. Sadece karıştığı kazadan sonra olay yerini terk ettiği için kusurlu...

Kapı açma olayına gelince, trafiğin aktığı tarafa kapı açmadan önce sürücü ve yolcuların akan trafiği kontrol etmeleri gerekir. Aniden açılan kapıya bir araç çarparsa (bu araç damperli kamyon da olabilir bisiklet de), kapıyı açan kusurludur. Aşağıda bir sigorta şirketinin kitapçığı var, 74. sayfadaki 35. örneğe bakarsanız görebilirsiniz:
(link)

Tepki
35
Bisiklet
Sedona
Trafik sigortası hasar bedelini ödedi.aracı raporda yüz de yüz hatalı çıktı.

Biz beyan ediyoruz eksper gelip tespit yapıyor resimliyor. hata oranı dikkate alınıyor.ona göre bir bedel belirleniyor.

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.900
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.

Haklısınız hatalı olabilirim. Ancak bahsettiğim yol durumu, trafiğin düzeni gibi detayları bilemiyoruz şu an. Eğer kapıyı açan araç park veya duraklama yapmanın yasak olduğu bi şeritte durup yapıyorsa bu hareketi zaten %100 kendisi kusurlu olur. Ancak park veya duraklama yapmaya müsait bi şerit varsa açılan bir kapıya çarpacak mesafede gittiği için bisikletli %100 kusurlu olur.

Eğer tek şeritli şehir içinde bir yolsa dediğim gibi Vito kusurlu olur, zira kaza yapan bir bisikletin yola savrulmasının dışında yola bir insan da atlayabilirdi. Ancak burda da çok karıştırılan "şehir içinde bir yayaya çarpan motorlu taşıt sürücüsü her durumda suçludur" gibi yanlış bir bigli var halk arasında. O yayanın sürücünün hangi mesafede görüş alanına girmiş olduğu belirleniyor öncelikle, bu da yaralanmalı kazalarda olay yeri inceleme ve diğer tip kazalarda sigorta eksperlerine veya bilirkişilere kalıyor. Eğer görüş alanına girdiği mesafe azami izin verilen süratte giderken durması için yeterli olduğu halde kaza gerçekleşmişse kusurlu oluyor. Benzer şekilde eğer Vito hız sınırına uygun şekilde giderken önünde gerçekleşen kazayı fark edip manevra yapmadıysa veya durmadıysa kusurlu bulunur, ancak sizin bahsettiğiniz şekilde gerçekleşmişse kusurlu bulunması sizin de dediğiniz gibi yanlış olur.

Yani ortam ve sürücülerle ilgili tüm verileri bilmeden yapacağımız yorumlar "bu şekilde" doğru, "bir diğer şekilde" yanlış olacaktır. Benim esas başlığa cevap yazma amacım bu tip bir kazanın trafik sigortası kapsamında olduğunu söylemekti, siz de aynı şeyi dile getirmişsiniz zaten, gerisi yorum :)

LeventK.

Daimi Üye
Tepki
84
Bisiklet
Mosso
geçmiş olsun bende 1-2 kez kapı tehlikesinden kılpayı kurtuldum bakalım piyango ne zaman çıkacak

• Beğen
Tepkiler: Mehmet suat avar

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@U BoRa

Olayın detaylarını bilmediğimiz konusunda haklısınız, ancak bisikletlinin kusurlu olması için aracın park veya duraklamaya müsait bir yerde olmasından çok daha fazlası gerekiyor. Güvenli sürüş tekniği olarak bisikletlilere açılması muhtemel kapılara karşı dikkatli olması gerektiği tavsiye edilse de, hiç bir araç sürücüsünün uyması gereken kurallar arasında "önüne her an kapı açılabilirmiş gibi tedbir almak" yok. Öte yandan, araç sürücüleri kapılarını açarken akan trafiği kontrol etmek, trafik için engel ve tehlike oluşturmayacak şekilde davranmak zorundalar.

"Her zaman kapıyı açan suçludur" gibi bir iddiam yok, ama kapıya çarpanın kusurlu olması için gece karanlığında hiç bir uyarıcı ışığı olmadan gitmesi, tek yön bir yola tersten girmiş olması veya aniden işaret vermeden şerit değiştirmiş olması falan gerekir.

• Beğen
Tepkiler: verisakeet

Samet POLAT

Daimi Üye
Tepki
160
Bisiklet
Eddy Merckx
Iki hafta kadar önce bende kaza yaptım. Bisikletimde yaklaşık 500-600TL lik hasar mevcut. Karşıdan karşıya geçerken kaza yaptım. Bugün öğrendiğim kadarı ile % 100 kusuru bana vermişler. Arac sahibi ile aracın sigortacisindan bilgi aldik. Eğer % 50 bile olmuş olsaydı kusurum masraflarını karsilayabileceklerini söylediler.
Kısmet değilmiş.
Bilginiz bulunsun. Allah korusun eğer bir kaza ile karşılasirsaniz masraflarimizi alabiliyoruz. Bunun icin gerekli olan belgeler. Trafikcilerin düzenlemiş olduğu kaza raporu, aracın ruhsat fotokopileri ve şahsın ehliyet fotokopisi. Dilekçe ile aracın bağlı bulunduğu sigortaciya iletiyoruz.

• Beğen
Tepkiler: ilker