Klasik bisiklet üzerine lakırdılar

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Abi prestige tombassini , sabrımızı mı sınıyorsun? :) Bu klasiklerde güzel, o pek afili duruyor? Başlığı falan kaçırmadım değil mi? :harika:
:) yok necmeddin baslak falan kacirmadin. Eger sasar yanilir da bir baslik acarsam karcirma diye seni kesin alinti yapacagim.

• Hahaha
  • İnanılmaz
Tepkiler: Myali ve necmeddin
Scudo

mertars

Aktif Üye
Tepki
279
30 40 50 yıllık güzel uygun fiyatlı bisikletler var ama bunlarda güvenlik sorunu olur mu? çatal kırılır mı maşa kırılır mı gidon kırılır mı? o konuda pek güvenemiyorum. insanın hayatını kaydırır gibi geliyor.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@mertars Alırken boruları iyi kontrol etmek lazım. Özellikle çeki borusu ve arka bacak. Bunlar ince ve en çok yükü taşıyan borular olduğu için bunların durumu önemli. İnce etli olduklarından boyuna kare çubuk kaynaklayıp takviye yapma şansı yok. Kadronun esas borularındaki yamukluklar ve noktasal göçükler ise düzeltilebiliyor çok aşırı olmadıkça.

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@PuncherZ , Uzun zamandır uğraşıyorsunuz. Elinize ve emeğinize sağlık. Şık ve zarif çalışmanızla bir klasik daha nefes tazeleme imkanı buldu. :harika: 😍

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.386
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yarın bir aksilik olmazsa Coppi ile vedalaşıp 80'lerin İtalyanından 90'ların Amerikalısına, karbonla metalin buluştuğu bir projeye başlayacağım gibime geliyor.

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.386
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
baksana yabancı, neden şu soruyu cevapsız bıraktın. muhtemelen buna da cevap vermeyeceksin.
Şimdi fark ettim yazdığınızı. Video çekmiyorum. Video çekmek sevdiğim bir şey olmadığı gibi, vaktim de yok maalesef.

• Beğen
Tepkiler: Adil ÜNALDI

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.589
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şimdi fark ettim yazdığınızı. Video çekmiyorum. Video çekmek sevdiğim bir şey olmadığı gibi, vaktim de yok maalesef.
Ziya; Bunların videosunu çekmediğin için, hem sen, hemde biz çok pişman olacağız.

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.386
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Trek 80'lerin ortasında alüminyum kadro üretmeye başladı. Bu dönemde de 2000 serisini piyasaya sürdü. 91 yılına gelindiğinde komposit malzemeyi kullanmaya başlayan Trek 5000 serisi ile full karbon fiber bisiklet üretimine başlarken 2000 serisini de karbon borular ile revize etti. 2000 serisi Trek'in amiral gemisi olmasa da bisikletçiler tarafından kabul gören bir model oldu. 2300 modeli 94'e kadar serinin en üst modeliydi. 93'de ZX teknolojisi kullanmaya başlayan Trek 94'de 2300 pro ve 2500 modellerini de seriye ekledi.

Bu bisiklette benim için söyle sürpriz oldu. Alan markasının karbon alüminyum kadroları hep hoşuma gitmiştir ama Super Record'dan aşağı toplamak saygısızlık olur. Trek'i marka olarak sevmesem de yapı olarak benzer bu Trek 2300'ü Tyson's Bicycle Museum'un koleksiyonunda görmüş ve çok hoşuma gitmişti. Kader bizi karşılaştırdı.

Sökmeye başlamadan önce 5 km sürdüm ve cidden şaşırttı beni. Çok rijit ve akıcı bir kadro. Üzerinde ki naylon lastik, daha ne olduğunu bilmediğim jantlar ve hafifletilebilecek diğer parçalar ile 8,6 kg. Döneminde toplarsam 8 kg altına düşebilir, Neovintage olarak toplarsam 7 kg'ları görebilir diye düşünüyorum. Benim Cipo'nun 8.2 kg olduğunu düşününce 7 kg bana epey hafif geliyor. Bisiklet 93 model. 30 yaşındaki bir bisiklet karbon borularda işin içine girdiğinde kimileri için daha vintage sayılmaya bilir ama benim gözüme zamanında karbon boruları ve hafifliği ile dikkat çekmesi klasik bir değer katıyor diyebilirim.

Bisikletin üzerinde Shimano 600 Tricolor (6400) set hakim. Arka, ön aktarıcı, fren kolları, aynakol 6400. Vites kolunun biri farklı biri farklı. Bu bisiklet 6400'ün STI kolları ile piyasaya sürülmüş, yani büyük ihtimal STI kollar sökülerek bu hale getirilmiş. Yine Shimano 600 göbekli Matrix Titan-Tour çemberli jantlar sökülmüş üzerinden. Çöp bir ruble var. Orijinalinde Trek System 2 olan sele borusu, gidon ve boğaz sökülmüş. Gidon 3T Forma, boğaz 3T Potdium takılmış (bu konuda şanslıyım), Sele borusu KTM, alakasız bir parça.

Karşıma çıkacak parçalar ne yönde ilerleyeceğimi belirleyecek. Malum vintage parçalar bulmak sıkıntılı bir süreç. 600 seti tamamlayıp devam edebilirim, Döneminin Duraace setlerini kovalayabilirim. Yada güncel bir Sram set bulup neovintage bir çalışma yapabilirim.

Kadronun durumuna gelirsek. Boya genel olarak güzel olsa da renk olarak beni hiç açmıyor. Bu modelde beni bağlayan o metalin parlaklığı ile karbonun siyahının bir araya gelmesi. Karbon borular üzerinde de vernik kalkmaları mevcut. Boyayı söküp alüminyumu parlatacağım. 50 gr hafifleyeceğine ideaya girebilirim :koptum:

Coppi'ye göre daha pahalı parçaların kullanacağı bir proje olacağı için tamamlanma uzun bir zamana yayılacak gibi.

x16_1003806422lb6.jpgFireShot Pro Webpage Screenshot #003 - '' - www.vintage-trek.com.pngFireShot Pro Webpage Screenshot #005 - '' - www.vintage-trek.com.pngFireShot Pro Webpage Screenshot #004 - '' - www.vintage-trek.com.pngFireShot Pro Webpage Screenshot #007 - '' - www.vintage-trek.com.png

Daha önce görüp beğendiğim Tyson's Bicycle Museum'un koleksiyonundaki bisiklet. Boya olarak istediğim de bu.

67408305_2123593304417056_7249659900907749376_n.jpg

Son düzenleme:

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@PuncherZ Luglar çap olarak borulardan sadece 1 mm kadar geniş. Bu kadar ince etli lug nasıl o kuvveti karşılıyor diyecektim ki... Boruların luglara değil, lugların borulara geçirildiğini anladım. Merakla bekliyoruz :okyrm:

• Beğen
Tepkiler: PuncherZ

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
prekarbon bu bisikletin restorasyonunu bende merakla takip ediyorum. daha önce benzer bir giant cadex bisiklet alma imkanım olmuştu. sanıldığının aksine çok rijit bisikletler

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Cycling Weekly bu videosunda klasik yol bisikletlerine özgü 10 özelliğe yer vermiş. Kadrodan vites kolu ve kalpiyeli pedalı koymaları hoş olmuş. Alüminyum jantları sadece eski bisikletlere özgü olarak göstermeleri bana mantıksız geldi. Alüminyum yerine kromaj çelik jantları söyleseler daha uygun olurdu. Ayrıca, kamalı aynakol, sele takozu, deri gidon bandı ve sele, 27" jant ebatı gibi detaylar beklerdim onları koymamışlar.

(link)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: seko35.50

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.386
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zımpara isleri bitmek üzere. Decalleri hazırladım fakat alın logosunda çelişkide kaldım. Trek aynı dönemde ikisini de kullanmış. Benim kadroda soldaki, handbuilt yazan logo var fakat diğeri de hoş duruyor.

trek.jpg