Kilo vermek için egzersiz ne zaman yapılmalı?

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@mhtozel

Katılıyorum, geçen yıl Ekim ayında bu konuyla ilişkili açtığım bir konuda bahsetmiştim, Joe Friel buna kanibalizm diyor.

@Bahadır Gürel

(link)

• Beğen
Tepkiler: mhtozel
Scudo

BurakLEE

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
Burak
Bisiklet
Giant
@mhtozel üstat o halde sabah yarım saatlik aç karna (limonlu su içip ) koşu yaparak kilo verebiliriz mi yani ben bunu merak ediyorum ? Uyandıktan kaç dk sonra vücut tam olarak uyanır koşu yapmak için

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Sefa coskun

Evet, bunlar gerçekten teoride kalıyor. Bunun yerine basit bir gaz ölçümüyle aslında net bir tespit yapabiliriz. Ya bir medikal kurumda yapmak gerekiyor veya, planımda olan ve ülkemize getirtmek istediğim CardioCoach'un mobil vo2max ölçüm cihazı karbonhidrat/yağ yakımının nerede başladığını bulmayı kolaylaştırıyor. Bu sayede tek bir ölçümle yağ yakımının hangi nabız/güç bölgesinde olduğunu, karbonhidrat yakımının hangi nabız/güç bölgesinde olduğunu bir kez tespit edince, sonraki dönemde tüm çalışmaları daha güvenli yapabiliriz. Bu ölçümü yapmayınca, Coggan ve Friel gibi üstadların geliştirdiği FTP ve zone hesaplarına göre değerlendiriyoruz.

mhtozel

Forum Demirbaşı
Tepki
874
İsim
Mehmet
Bisiklet
Giant
@buraklee Estağfurullah ustad seviyesinde değilim. Tabiki kilo verebilirsin sadece aç karinla aldığın performans ve kas gelişimin tok karınla aynı olmaz bir de küçük bir ekleme yapayım madem. Performans artışı kas kütlesi artışı demektir bu da dinlenme esnasında daha fazla enerji yakmanı sağlar.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
uzman doktorlar ve profesörler bu konu hakkında konuşuyorlardı.

haberlerde bir kaç kez izledim, bu konuda olağan görüş şu, kahvaltıyı uyandıktan 30 dakika içinde yapılması gerektiğini söylüyorlar.

bisiklete bindiği halde kilo veremeyen varsa bence boğazına hakim olsun.

gerçi bünye ile alakalı bazılarının hormonları az çalışır bazılarının fazla bende de kilo alma sorunu var kendimi bildim bileli kilo alamıyorum

sabah ayrıca kahvaltı yapmadan çıkarsam tansiyonum düşüyor. ayrıca aşırı agresif oluyorum bu sabah denedim kahvaltı yapmadan çıktım.

2. saatin sonunda normalde hiç huyum değildir hatta kahvaltıyı iyi yaparım akşama kadar da başka öğün almam 95 yaşına kadar yaşayan büyük dedem ve babanem de sadece kahvaltıyı iyi yaparlardı öğle yemek yediklerini görmemiştim dedem 90 yaşında bile dimdikti.

ben kahvaltıyı geç yaparsam bir de aşırı yourucu spor yapıyorsam yarıda bırakıyorum antrenmanı ve o günüm berbat geçiyor

bir kaç araba üstüme kırdı en sonunda bir tanesine patladım

normalde kendime hakim olurdum her zaman olağan durum trafikde bir yerede kaçamayınca benim sigorta attı önüne geçtim trafik de de sıkışmıştı ne yapıyorsun amacın ne falan derdim direk olaya girdim kahvaltı yapmadığımdan aşırı agresif oldum adamı arabadan çıkartıcaktım o kadar sinirlendim kapıyı kitledi. kahvaltı yapmadan performansa dayalı spor yapmak bünye alışık değilse denemeyin.

BurakLEE

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
Burak
Bisiklet
Giant
ben kilo vermek amacıyla soruyorum :)

zaten araştırıyorum aç karna pek önerilmiyor, ancak birçok arkadaş sabah sporunda fazlasıyla eridiklerinden bahsetmişler. 20 kg civarı veren var.

ben yine spor salonuna devam edeceğim birkay ay aradan sonra ama işten sonra akşam 17-21 arası bir iki saatliğine gidebiliyorum. ancak sıkılaşıp kilo verdim. fakat etkili olarak veremedim. sabah birkaç kez koşuya cıktım 30 dk kadar ama zararı varsa bırakmayı düşünüyorum.

mmehmedd

Aktif Üye
Tepki
211
İsim
mehmed çelebi
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Defalarca söylendimi bilmiyorum veya ben söylemek istiyorum.

Kilo vermek için spor yapılmaz.
Kilo vermek için bisiklet sürülmez.

Bu işler aşk, ruh ve huzur bulma işidir.

Kilo vermek için spor yapanlara veya bisiklet sürenlere acıyorum, ta ki işin evsafını anladıklarını anlayana kadar. :)

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Cem Ç.

Bu nokta önemli; hipertansiyon sorunu olan biriyim. Düzenli ilaç almazsam tansiyonum belki 16/10 bile civarı olur. Aç karnına spor yaptığım zaman, belki bu nedenle düşük tansiyon sorunu yaşamıyor olabilirim. Yaptığım sanıyorum sadece bende işe yarıyordur. Antrenmandan sonra tansiyonumun saatlerce 9/6 civarında dolandığını görüyorum.

Zaten hiç kimseye "böyle yapın kilo verirsiniz" diyemem, çünkü bu işin uzmanı olmadığım gibi, uyguladığım yöntemin uzun vadede sağlıklı olduğundan da emin değilim.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@mmehmedd hemfikirim. aynı şekilde kilo vermek için diyet yapanlar da buna dahil benim gözümde.
100 kiloydum, önce başladım diyet araştırmalarına. o kadar çok okuyup araştırdım ki sonunda işin doğrusunun kilo vermek değil yaşam boyu doğru beslenmek olduğunu öğrendim.
bisiklete ise düzenli spor yapmalıyım kendime bakmalıyım fikri ile ulaştım. önce evde spor yapmaya çalıştım ama devam etmedi çünkü sevemedim. sonra başladım düşünmeye en keyif alacağım spor nedir diye ve o an aklıma 20 yaşında sürmesini öğrendiğim ve haftasına çalınan bisikletimiz geldi. 20 yıl sonra bisiklet macerasına dönüş yaptım ve hala zamansızlıktan yeteri kadar binemediğim için üzüldüğüm oluyor. hele iki üç gün süremezsem krize giriyorum. :D

tameryc

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Tamer
Bisiklet
Scott
Bu arada sizinde fikrinizi almak istediğim bir konu var, geçenlerde araştırırken yağ yakım nabız aralığının efsaneden başka birşey olmadığını, insanları yanlış yönlendirdiği söylüyorlar. Türkçe kaynak olarak pek birşey yok, sadece milliyetin paylaştığı bir haber var.

(link)

Destekleyici yabancı kaynak;

(link)

Artı olarak, HIIT antremanlarının aksine "yağ yakım nabız" aralığında yapılan antremanların antreman sonrasında kalori yakımına devam etmediği söyleniyor. (Afterburn etkisinin olmadığı söyleniyor.)

"In a study by Dr. Christopher Scott and the University of Southern Maine, the total calorie burn of low intensity exercise vs. high intensity exercise was examined. A low intensity exercise group cycled at a steady rate of 3.5 minutes. The higher intensity exercise group required three 15 second sprints as fast as the subjects could run.
What was the difference in calorie burn? Quite substantial.
The cycling group burned 29 calories vs. 4 calories for the sprinting group during the exercise. But when you take into account the calories burned after exercise, or the afterburn effect, the numbers look much different – 39 calories burned for the cycling group vs. 65 calories burned for the sprinting group. A surprising 95% of the total calorie burn occurred after the sprinting exercise!(link) Keep in mind the cycling group exercised for almost 5x longer than the sprint group (3.5 minutes vs. 45 seconds)."

30 Minutes of ExerciseFat Calories BurnedGlycogen Calories BurnedTotal Calories Burned
Low Intensity Group (50%)12080200
High Intensity Group (75%)140260400

Buda aç karna yapılan antremanlar ile ayrıntılı bir yazı;

(link)

Genel kanı, antremanda yaktığımız kalorinin, antreman sonrasında gün içinde yaktığımız kaloriden çok daha az olduğunu yönünde. Önemli olanın "Afterburn effect" olduğu söyleniyor. Bu doğrultuda yapılan araştırmalara göre; aç karna yapılan 1 saatlık orta karar zorluktaki bir antreman ile tok karna yapılanı karşılaştırıyorlar. Sonuçlara bakıldığında 1 saatin sonunda aç karna antreman yapan grupta yağ yakım oranının daha yüksek olduğu gözlenmiş. Peki bu aç karna antreman yapmamız gerektiğini mi gösteriyor? Yapılan araştırmalara göre antreman sırasında daha fazla yağ yakanlar gün içinde daha az yağ yakıyormuş.(Afterburn effect olmuyor yani) Yağ yakımının anlık bir olay olmadığını, günler içinde netice verdiğini söylüyor. Her ne kadar aç karna yaptığınız aktivitede daha fazla yağ yakıyor gibi görünsenizde totalde daha az yaktığınız yönünde.

mmehmedd

Aktif Üye
Tepki
211
İsim
mehmed çelebi
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Ahmet Ayaz yaşlar da hemen hemen aynı benimki 46. ben de forum sayesinde hergün 20 km lik sürüşlere başladım. Netice dehşet bir kondisyon!

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Ayaz
Tepki
69
İsim
ANIL ÖZEKŞİ
Bisiklet
Giant
Ben motivasyon açısından bisiklete başlamak için kişinin bir nedeni olması gerektiğine inanıyorum. Bu sağlıklı yaşam da olabilir kilo vermekte. Önemli olan bunu hayatının bir rutini haline getirebilmek. Benim gibi uykuyu seven birisinin sabahın 06:00 sında bisiklete binmesi kolay mı sanıyorsunuz? Ama kalkıyorum ve toparlanıp kendimi dışarıya atıyorum. Üstelik ortalıkta sadece köpeklerin dolaştığı bir karanlığa. Önemli olan bisiklete binmenin keyfine varabilmiş olmak. Son üç aydır bir kere uykuya yenik düştüm. Tüm günümü keşke bugün de çıkmış olsam diye söylenerek geçirdim.

Daha önce de söylediğim gibi ben aç karna çıkıyorum. Sabah kalktığımda bir bardak su içiyorum. Daha fazlası tuvalet ihtiyacına neden olup erken dönmeme neden oluyor çünkü. Yanıma ise bir gece önceden açıp bardağa koyarak gazını kaçırdığım bir şişe maden suyuna 1/3 şişe izotonik sıvı ve üzerini 500 ml tamamladığım limonlu suyumu suluğa koyarak alıp çıkıyorum. Bir de ne olur ne olmaz diye bir adet muzum oluyor. Toplam 25 ile 32 km arası bir sürüşüm oluyor. Molam yok. Yokuş inişleri yetiyor. İlk zamanlar yokuşlarda ki zorlanmalarım ilk haftadan sonra geçti. Son iki aydır da interval antrenmanı yapıyorum. Gün içinde metabolizmamı hızlandırdığına inanıyorum. Eve dönüp duşumu aldıktan sonra ise ancak işe yetişecek zamanım olduğundan kahvaltımı 09:00 - 09:30 arasında yapıyorum. Bu arada muzumu da genelde ara öğün yapıyorum. Yani antrenmanı genelde aç geçiriyorum.

Açlığın bendeki etkilerine gelince, son üç aydır hiç açlık çekmedim antrenman sırasında. Tansiyonum 6-10 dur. Yani genelde düşüktür. Ama tansiyon düşmesi veya göz kararması gibi bir şey de yaşamadım. Sadece yaş 51 olunca antrenmanlardan önce kalp ile ilgili kontrollerimi yaptırdım. Sorun çıkmayınca da başladım antrenmanlara. Başladığımda 80.5 kg dım. Şimdi 71 kg indim. Kas yıkımı ile ilgili yazıları okuduğumdan eve döndüğümde önerilen dozun 1/3 ü kadar whey protein alıyorum. Kahvaltıda da tereyağlı iki yumurta. Bir de haftanın üç günü evde 30 ar dakika ağırlık antrenmanı yapıyorum. Yani kas kütlemi de arttırıyorum. Aynalar yalan söylemez sonuçta...;)

Sonuç olarak sağlıklı yaşam için başladığım bisiklet bende bir yaşam tarzına dönüştü. Sabahları o 1.5 - 2 saat nasıl geçiyor anlayamıyorum. Yola konsantre olmak meditasyon gibi. Daha huzurluyum. Göbek gitti vücut şekillendi. Yeme düzenim değişti. Abur cuburlar da hayatımdan çıktı. Kilo vermek için başlayacak arkadaşlara bisiklet bir yere kadar iş görür diyebilirim. Sağlıklı beslenmek gerek.

Son olarak aç karna idman bende işe yarıyor olsa da kişilerin kendini dinlemesinde yarar olduğunu düşünüyorum. Tansiyonu düşen birisine aç karnına çık demek olmaz. Ancak kilo vermek için bu sporu yapmak isteyen kişilerin tansiyon problemi yoksa, şeker hastası değilse aç karnına antrenmanı en azından bir denemelerini öneriyorum.