Kelebek - Trekking gidon

celilyafes

Aktif Üye
Tepki
228
İsim
CELİL ALPEREN
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@seyhanla hocam bu kelebek (link) da açı var anladığım kadarıyla birde buna bakın isterseniz. Kullanıcı yorumları için ek araştırmadım ama fotoğraflarına bakınca açılı olduğu gözüküyor. Aynı gidonun farklı mağazadaki (link) burada. Dün ayrıca aliexpresste (link) gidona baktım fiyat olarak iyi gibi yine aliexpresste (link) gidonda çeşitli açılarda bulunmakta.
@Bisikletmaceram açıkçası benimde aklımda bu fikir fakat açı verilirse vites fren kabloları için iyi olmayabilir. Yine de denemekte fayda var.
edit: yabancı bi (link) da denk geldim. İlk linkteki ürünler açılı ama işi garantiye almak adına satıcı ile irtibata geçmek daha uygun olur.

Son düzenleme:
  • Muhteşem
Tepkiler: Metcansen
Scudo

bis212

Aktif Üye
Tepki
72
İsim
Ahmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ned
Sabahta bir başlıkta yazmıştım ama o başlığı bulamadım. Bir arkadaşım için kelebek gidon bakınıyoruz ama Satori zone bulamadık, piyasada yok. Bu yüzden ne alsak iyidir ?

Bir de benim bisikletim bana bi tık ufak. 76cm iç bacak boyum ve177 boy ile S kadro Giant Escape r3 kullanıyorum. Gidonu aparat ile yükseldim. Kelebek gidon taksam bana olumsuz bir etkisi olur mu ? Arkadaş benim de aklımı çeldi de 😜
en özellikle Satori Zone arıyordunuz acaba? Kelebek gidonlar arasında Satori daha mı iyi kalite açısından? Ben de hybrid bisikletime kelebek gidon takmayı düşünüyorum, araştırıyorum, o yüzden soruyorum.

Metcansen

Üye
Tepki
32
İsim
Mertcan
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@seyhanla xlc gidon alıp sanayide falan açı verdirebilirsin belki.
En ekonomik çözüm bu gözüküyor ama onda da iki tarafıda aynı ölçüde bükebilirler mi onu merak ediyorum. Bilen biri yazarsa Türkiyedeki Satori eksikliğine diy bir çözüm buluruz. Benim bileklerde ağrı sakatlık var ondan ergonomi çok önemli. Xlc ile filan kullanacağıma düz inşaat demiri ile sürerim aynı mantık.

• Beğen
Tepkiler: bis212

Upper Architect

Daimi Üye
Tepki
423
İsim
Numan
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
En ekonomik çözüm bu gözüküyor ama onda da iki tarafıda aynı ölçüde bükebilirler mi onu merak ediyorum. Bilen biri yazarsa Türkiyedeki Satori eksikliğine diy bir çözüm buluruz. Benim bileklerde ağrı sakatlık var ondan ergonomi çok önemli. Xlc ile filan kullanacağıma düz inşaat demiri ile sürerim aynı mantık.
Xlc 🦋 kullanıyorum ve düz inşaat demiri den daha iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

1624398257848.png

Son düzenleme:

everhard

Forum Demirbaşı
Tepki
1.513
İsim
Tolga A.
Bisiklet
Carraro
@Metcansen
O kadar da değil ya. Her kelebek gidon (zozo dahil) düz inşaat demirinden iyidir. Biraz fazla gömmüşsünüz bence Xlc yi.

• Beğen

Metcansen

Üye
Tepki
32
İsim
Mertcan
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Xlc 🦋 kullanıyorum ve düz inşaat demiri den daha iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
Hocam Xlc iyi marka çoğu ürününü de kullanıyorum ama kelebek gidonda yabancı sitelerde bile bazı kafalar karışık içeri doğru açı olmaması uzun dönemde kullanıcıların bileğini sakatlayacaktır. Ben yıllarca düz gidon kullandım şimdi iki bileğimde de çekiyorum ağrısını. Sportif kullanıcılar hariç kimse düz gidon kullanmamalı. Ağrılarımdan ve Satori kelebek gidonun Türkiye'de kalmamasından dolayı aylardır ara ara araştırıyorum. Elin alt kısmında ulnar siniri dirseğe kadar geçiyor bu da en çok düz gidonda sakatlanıyor. Farkında olmayanlar için biraz abartarak yazdım yanlış anlamayın. Birkaç görsel ve kaynak pdf yi herkesin uzun tur öncesi veya ergonomik sağlıklı bisiklet sürmek için okumasını şiddetle tavsiye ediyorum. Onlarca ergonomik ürünü olan Ergotecin kaynak dosyası.
Xlc Zozo Uno farketmez hepsi en çok kullanılan alt fren vites bölgesinden tutuluyor. Orası zaten sıkıntıya sebep olan bölüm. İkinci en çok yanlardan kullanılıyor kelebekte ama onda da fren bölgesi kadar kullanılmıyor frenaj ve şehir tehlikeleri için. Kendi arkadaşlarımdan da biliyorum. Bazı kişiler şanslı, güçlü bilek bölgesine sahip olabilir ve bunlar istisna olacaktır. Tutuş sağlığı için yukarı ve arkaya doğru açı olmalı diyor biyolojimiz.

1624379335890.png
1624380953605.png
Trekking yani tur bisikletçiliği için 8-16 derece öneriliyor. Bu yukarı doğru olan açı Xlc'nin yukarı açısı bazı yabancı sitelerde 5 derece olduğu söyleniyor fakat orijinal sitesinde bulamadım Xlc'nin 5 derecelik açı bilgisini. Ama Satori'de olan Xlc'de olmayan geriye yatay düzlemde açısı 0, burası kötü olan kısım bilekler için. Alttaki görsel ingilizce "rise" olan terim ve bu da gereklidir; fakat sele ve fiziksel durumunuza ve isteklerinize göre değişir.
1624380120463.png
Backsweep ya da sadece sweep dedikleri geriye doğru açı olan görsel aşağıda; Satori de birkaç yabancı markada olan ama Xlc, Uno, Vona, Zozo ve diğer altı dümdüz olan kelebekler olamyan açı neden gerekli aşağıdaki görselde anlaşılıyor. Umarım Satori tekrar ülkemize gelir herkese iyi forumlar. Üstlerde çok faydalandığım yurtdışı linkleri için çok teşekkürler bir yeni satori benzeri ingiliz markası daha buldum ama kargo filan çok maliyetli oluyor şu an hala araştırmalara devam ediyorum:)
1624380588323.png

Dosyalar

everhard

Forum Demirbaşı
Tepki
1.513
İsim
Tolga A.
Bisiklet
Carraro
Hocam Xlc iyi marka çoğu ürününü de kullanıyorum ama kelebek gidonda yabancı sitelerde bile bazı kafalar karışık içeri doğru açı olmaması uzun dönemde kullanıcıların bileğini sakatlayacaktır. Ben yıllarca düz gidon kullandım şimdi iki bileğimde de çekiyorum ağrısını. Sportif kullanıcılar hariç kimse düz gidon kullanmamalı. Ağrılarımdan ve Satori kelebek gidonun Türkiye'de kalmamasından dolayı aylardır ara ara araştırıyorum. Elin alt kısmında ulnar siniri dirseğe kadar geçiyor bu da en çok düz gidonda sakatlanıyor. Farkında olmayanlar için biraz abartarak yazdım yanlış anlamayın. Birkaç görsel ve kaynak pdf yi herkesin uzun tur öncesi veya ergonomik sağlıklı bisiklet sürmek için okumasını şiddetle tavsiye ediyorum. Onlarca ergonomik ürünü olan Ergotecin kaynak dosyası.
Xlc Zozo Uno farketmez hepsi en çok kullanılan alt fren vites bölgesinden tutuluyor. Orası zaten sıkıntıya sebep olan bölüm. İkinci en çok yanlardan kullanılıyor kelebekte ama onda da fren bölgesi kadar kullanılmıyor frenaj ve şehir tehlikeleri için. Kendi arkadaşlarımdan da biliyorum. Bazı kişiler şanslı, güçlü bilek bölgesine sahip olabilir ve bunlar istisna olacaktır. Tutuş sağlığı için yukarı ve arkaya doğru açı olmalı diyor biyolojimiz.

267661 dosyayı görüntüle
267665 dosyayı görüntüle
Trekking yani tur bisikletçiliği için 8-16 derece öneriliyor. Bu yukarı doğru olan açı Xlc'nin yukarı açısı bazı yabancı sitelerde 5 derece olduğu söyleniyor fakat orijinal sitesinde bulamadım Xlc'nin 5 derecelik açı bilgisini. Ama Satori'de olan Xlc'de olmayan geriye yatay düzlemde açısı 0, burası kötü olan kısım bilekler için. Alttaki görsel ingilizce "rise" olan terim ve bu da gereklidir; fakat sele ve fiziksel durumunuza ve isteklerinize göre değişir.
267663 dosyayı görüntüle
Backsweep ya da sadece sweep dedikleri geriye doğru açı olan görsel aşağıda; Satori de birkaç yabancı markada olan ama Xlc, Uno, Vona, Zozo ve diğer altı dümdüz olan kelebekler olamyan açı neden gerekli aşağıdaki görselde anlaşılıyor. Umarım Satori tekrar ülkemize gelir herkese iyi forumlar. Üstlerde çok faydalandığım yurtdışı linkleri için çok teşekkürler bir yeni satori benzeri ingiliz markası daha buldum ama kargo filan çok maliyetli oluyor şu an hala araştırmalara devam ediyorum:)
267664 dosyayı görüntüle
Ayrıntılı ve bilimsel anlatımınız için teşekkürler. Az çok kafamızda olan bilek pozisyonunu somutlamış oldu.
Aslında bu farkın tam anlaşılabilmesi için keşke satori ile diğer kelebek gidonların bahsettiğiniz açısının görseli olsa. Şöyle yan yana. Ben dahil hiç kimsenin kafasında soru işareti kalmaz sanırım.

Metcansen

Üye
Tepki
32
İsim
Mertcan
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hocam bulabildiğim şunlar; bu görselde yukarı doğru olan yükseltisi milimetre (mm) ve derece şeklinde gösterilebiliyor. Xlc'de bazı kaynaklar 5 derece rise var diyor ama orijinal Xlc sitesinde göremedim bunu yularıda dediğim gibi. (özür diliyorum 50mm rise varmış Xlc de şimdi tekrar bakınca gördüm apaçık yanında yazıyor araştırmaktan kafam bulanmış görememişim:)) Ama satoride olan ve sakatlığı engelleyen açı bu değil, aşağıdaki backsweep.
1624383362572.png
Bu da ikinci açımız; arkaya doğru açı, rahatlığı veren asıl etkenlerden. Satori'de bu var ve galiba ilki de var. Önceki sayfalarda tamamen görünüş olarak beğenmeyip eleştirdikleri Satorinin o alt fren vites kısmındaki borunun eğik olması aslında en büyük avantajı ve argesi. :) Umarım yakında böyle ergonomik modeller uygun fiyata ülkeye gelir.
1624383662136.png

celilyafes

Aktif Üye
Tepki
228
İsim
CELİL ALPEREN
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
xlc.jpg
artık birinin şu xlc gidonunu bükmesi gerekiyordu. Bileklerim dayanmadı. Ve gidonu mengenede büktürdüm. Buradan büktürmek için gittiğim Kayseri eski sanayi esnafına naif bedduamı gönderiyorum ve benim için (millet olarak sevmesekte) dükkan dükkan gezerek yardımcı olan Suriyeli kardeşe teşekkürü borç bilirim. Gidonu ise bir mahalle bisikletçisinde rica üzerine büktürdüm. gidon boğazı 31.8 lik olduğundan uyum sağlamadı bundan dolayı kullanma fırsatım tam olmadı. Bugün Pedaltürkten 25.4 vona açı ayarlı gidon boğazı sipariş verdim. Kullandıkça yorum yaparım.

Metcansen

Üye
Tepki
32
İsim
Mertcan
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hocam emeğiniz ve çabanız için tebrik ediyorum. Alt boru baya simetrik duruyor. Ama ortadan tutmuş ve kulaklarda eğilmiş o da olmasa daha güzel olurdu. Aslında iki yan tarafı yani kulağı dediğim yeri aynı anda mengeneye alıp alttan bükülse daha sağlıklı olabilir gibi geldi.

• Beğen
Tepkiler: celilyafes

celilyafes

Aktif Üye
Tepki
228
İsim
CELİL ALPEREN
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hocam emeğiniz ve çabanız için tebrik ediyorum. Alt boru baya simetrik duruyor. Ama ortadan tutmuş ve kulaklarda eğilmiş o da olsa daha güzel olurdu. Aslında iki yan tarafı yani kulağı dediğim yeri aynı anda mengeneye alıp alttan bükülse daha sağlıklı olabilir gibi geldi.
hocam buna şükretmek lazım. Mengeneyi bükmede değilde gidonu sabitlemek için kullandı. Açısız kısmı sıkıştırdı ve diğer taraftan kendine çekerek bükme oldu. Ortadan bükme işlemine girmek istemedim. Ayrıca bükme işleminde ters yöne (yani büktükten sonra veya bükülmüş kısmı eski haline getirmek) tekrar bükme olursa gidon açısından hiç sağlıklı olmaz Gerçi benim bu yaptığımda çok sağlıklı değil. Bu yazı çıkardıktan sonra (eğer memnun kalırsam) satori bulursam alacağım, eğer bulamazsam modolo alacağım.

Metcansen

Üye
Tepki
32
İsim
Mertcan
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tam olmasa da biraz anladım.:) evet tekrar esnetirseniz ters yönlü çatlama bile olabilir. üst cephede yamulmuş o olmasa süper yerli malı satori oluyormuş.:) Valla yurtdışındaki ürünler 350 ye geliyor en az bir distirbütör el atsa şu gidona yoksa kredi çekip alıcam bir tane ingiltereden sdfghgfd (link), (link) 370 ye geliyor kargoyla.

celilyafes

Aktif Üye
Tepki
228
İsim
CELİL ALPEREN
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
üst cephede yamulmuş
açıkçası ben tek yeri büktüm üst cephe neresi ve bahsettiğiniz kulaklar neresi bilmiyorum :) . Sadece satorideki o açıyı vermek için bükme işlemi yaptık. Ayrıca Satori için ağustosta gelecek şeklinde dönüş aldım.

• Muhteşem

Metcansen

Üye
Tepki
32
İsim
Mertcan
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Valla gelirse süper olur ama sanmıyorum. Satorinin resmi sitesinde yer almıyor ve bir bisikletçi de üretimi durdurdular demişti. Kaynağınız nedir?

• Beğen
Tepkiler: celilyafes

celilyafes

Aktif Üye
Tepki
228
İsim
CELİL ALPEREN
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Valla gelirse süper olur ama sanmıyorum. Satorinin resmi sitesinde yer almıyor ve bir bisikletçi de üretimi durdurdular demişti. Kaynağınız nedir?
dün gidon boğazı için telefonla aradığım bisikletçiye sormuştum onlarda distribütöre sormuşlar. Ağustos gibi geleceğini söylemiş.

• Muhteşem

Metcansen

Üye
Tepki
32
İsim
Mertcan
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
dün gidon boğazı için telefonla aradığım bisikletçiye sormuştum onlarda distribütöre sormuşlar. Ağustos gibi geleceğini söylemiş.
Büyük bir bisikletçi mi? İsmini vermek istemiyorsunuz galiba:)

celilyafes

Aktif Üye
Tepki
228
İsim
CELİL ALPEREN
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Büyük bir bisikletçi mi? İsmini vermek istemiyorsunuz galiba:)
büyük olup olmadığını bilmiyorum. İki gündür İstanbul, Ankara, Konya, Muğla, Sivas ta bir çok bisiklet firmasını satori ve gidon boğazı için aradım. bu kadar aramaya hangi bisikletçinin hangi bilgiyi verdiğini doğal olarak aklımda tutmadım . Bundan dolayı net firma ismi vermek istemedim. Distribütör Aslı bisiklet diye biliyorum ordan net bilgi alabilirsiniz.

• Beğen

Upper Architect

Daimi Üye
Tepki
423
İsim
Numan
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hocam emeğiniz ve çabanız için tebrik ediyorum. Alt boru baya simetrik duruyor. Ama ortadan tutmuş ve kulaklarda eğilmiş o da olmasa daha güzel olurdu. Aslında iki yan tarafı yani kulağı dediğim yeri aynı anda mengeneye alıp alttan bükülse daha sağlıklı olabilir gibi geldi.
💙Modolo💜🤑
🙂XLC🙂😇

Modolo gidon konusunda hoşuma giden markalardan dur. En son Gürkan GENÇ'in gidonu da Modolo'nun üretimden kalkmış bir modeliydi. Değiştirdi mi bilmem
Velhasıl fiyat söz konusu olduğunda Modolo ile XLC arasında 3-4kat bir fark var

Son düzenleme:
  • Beğen

celilyafes

Aktif Üye
Tepki
228
İsim
CELİL ALPEREN
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
💙Modolo💜🤑
🙂XLC🙂😇

Modolo gidon konusunda hoşuma giden markalardan dur. En son Gürkan GENÇ'in gidonu da Modolo'nun üretimden kalkmış bir modeliydi. Değiştirdi mi bilmem
Velhasıl fiyat söz konusu olduğunda Modolo ile XLC arasında 3&4kat bir fark var
evet hocam Gürkan Gencin kullandığı gidona en yakın model şimdi Modolo Yuma. Şimdi ise Koga Satori Denham gidonunu kullanmakta

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
261617 dosyayı görüntüle
Ortlieb gidon çantasını önerebilirim. 6 litre hacmi var. İçine telefon, powerbank, kuruyemiş, cüzdan, 1.5 litre su şişesi dahil birçok şeyi aynı anda koyabildim. 261622 dosyayı görüntüle
Bağlantısı tel ile özel plastik parça yardımıyla yapılıyor ve gidona çok sağlam monte edildiği zaman oynama yapmıyor. Bazı gidonlar dar oluyor ve uzatma aparatı kullanmak gerekiyor. Uzatma apartı avantajı olması ve su geçirmemesi de cabası. 5 6 yıldır kullanıyorum ve farklı bisikletleri kullanacağım zaman bu gidon çantasını geçiyorum.
Hocam ön bagaj demiri on numaraymis. Begendim
Nasil memnun musunuz markasi modeli nedir acaba ?

• Beğen
Tepkiler: Metcansen ve MakRo