Kararsızlık!

alisirin

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
ali
Bisiklet
Scott
@Mehmet Nejat Karahan Uzun koşu eşofmanı ve sırt kısmı daha uzun olan t-short le kullanıyorum bazen, illa taytı giyip çıkacağız diye bir şey yok. Decathlonda satılan içlik üstler de uygun, eğilince çatalı kapalı tutuyorlar:) Endurance tiplerde fazla eğilmenize de gerek yok. Sti lardan tutunca öyle çok fazla eğilmiyorsunuz. Fikir sahibi olmak için Tribanlardan deneyin isterseniz decathlonda.

Scudo

Cycoholic

Offline.
Tepki
286
İsim
Celâl Y.
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mayıs ayında Tern Link aldım. Gel gelelim bisiklet beni kesmedi. Ancak satmayı düşünmüyorum, çünkü işimi görüyor. Marmaray'la karşıya geçiyorum, arkadaşlarla turluyoruz. Hemen hemen her gün bizim orada cafeye gidiyorum, katlayıp girip kahvemi içiyorum. Sürüşü de zevkli ama kesmedi.

Bu nedenle başka bir bisiklet daha almayı düşünüyorum. Önce şehir bisikleti alayım dedim. Ancak şimdi acaba yol bisikleti mi alsam diyorum. Kaldım kararsız. Yol bisikleti almamam için bir çok neden var aslında. Öncelikle o taytlar falan... ben öyle giyinemem usta sporcular gibi. Hayırdır maça mı çıkıyoruz? İkincisi drop bar beni korkutuyor. Yani o kadar nasıl eğileceğim. "Sen Domalansın büyük düşün" sözü aklıma geliyor. Yok, yine yok.

Diğer taraftan şehir bisikletleri de çok basit be kardeşim. Adam Tourney'i koymuş, 3500 TL para istiyor. Hiçbir özelliği yok, hiçbir estetiği yok. Eğer ikinci flat barı alırsam yanlış mı yapmış olurum diye düşünüyorum. Malum, katlanır da öyle çünkü.

Kararsızım. Katlanırı alırken 1 sene düşündüm. Bunda 3 ila 5 sene arası düşünürüm herhalde.
Siz önce bir yol bisikletine geçin.
Tayt kısmına gelecek olursak, giyersiniz kaçarınız yok. Önce tayt giyer üstüne şort çekerseniz. Sonra bakarsınız oda olmuyor tayt giyer çıkarsınız kapıcıdan gizli gizli sabah erken saatlerde. Ya da yine şort giyer araçla buluşma noktalarına gider orda değişirsiniz kıyafetinizi. Sonunda giyersiniz artık umrunuzda olmaz. O bisiklete geçecek olursanız tayt olmadan olmaz açık konuşalım. Bunun için usta sporcu olmaya gerek, hakkını vereceksiniz. İyi bir yol bisikleti diğer bir çok bisiklet modellerinden çok farklı. Bir şehir bisikleti alırsanız sonrasında size yetecek mi ona karar verin. O şehir bisikletiyle bir yere kadar Mehmet bey, sonrası içinizde kalacak gibi hissediyorum.

@Mehmet Nejat Karahan Uzun koşu eşofmanı ve sırt kısmı daha uzun olan t-short le kullanıyorum bazen, illa taytı giyip çıkacağız diye bir şey yok. Decathlonda satılan içlik üstler de uygun, eğilince çatalı kapalı tutuyorlar:) Endurance tiplerde fazla eğilmenize de gerek yok. Sti lardan tutunca öyle çok fazla eğilmiyorsunuz. Fikir sahibi olmak için Tribanlardan deneyin isterseniz decathlonda.
Yol bisikleti kadro geometrileri genel olarak pek konforlu değiller.
Bunun yanında o duruş pozisyonuna bir de sele eklenince bir süre sonra acı vermeye başlar. Bunun için iyi bir tayt edinmeniz şart.
Tayt değil, iyi bir tayt kullanmanızdan bahsediyorum. Neden sorusuna bir çok örnek verilebilir. Şort ile kullanabileceğiniz bisiklet fıtı fıtı deniz kenarında bir katlanır, ya da şehir bisikleti olabilir. Son olarak triban modelleri şehir bisikleti kadrosuna drop bar eklenmiş bisikletler gibi. İlginç açıları var bisikletlerin, bana yol bisikleti gibi gelmiyor.

Son düzenleme:

ali önder

Forum Demirbaşı
Tepki
1.297
İsim
ali önder büyüksünetçi
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Mehmet Nejat Karahan ne diyeyim kolay gelsin. Normalde dağ bisikletcisiyim. O one doğru eğilme işi beni zorlayacagindan, o tür gidon lar ilgimi çekmediğinden dolayı fitness bisikleti aldım. Merida speeder 400.dag bisikletinin şehir içindeki konforuna alıştıktan sonra speederin 700x28 lik lastiği sert gelmeye başladı. O yüzden daha çok sıcak asfaltta sürmeye başladım. Ama tayti da bırakmak istiyordum. Çünkü yolda durup bir kahveye çay molası için girdiğimde hoş olmayacağını düşünüyorum. Başladım koltuk arayışlarına. Dediler ki Brooks.. Fiyat da anasının gözü.. Gözü karattik aldık b 17 modeli.. 40 50 km arası sıkıntı yok. Üstelik taytsiz da biniyorum. Hadi dedim bir uzun yapalım 152 km yaptım. Ertesi günde 52. Hem de koşu şortu ile.. Açıkçası bu kadar beklemiyordum. Daha selenin şekil alma süreci devam ediyor. Tavsiyem. Şehir içine uygun ince bir teker ve sele...

hgercek

Daimi Üye
Tepki
840
Mayıs ayında Tern Link aldım. Gel gelelim bisiklet beni kesmedi. Ancak satmayı düşünmüyorum, çünkü işimi görüyor. Marmaray'la karşıya geçiyorum, arkadaşlarla turluyoruz. Hemen hemen her gün bizim orada cafeye gidiyorum, katlayıp girip kahvemi içiyorum. Sürüşü de zevkli ama kesmedi.

Bu nedenle başka bir bisiklet daha almayı düşünüyorum. Önce şehir bisikleti alayım dedim. Ancak şimdi acaba yol bisikleti mi alsam diyorum. Kaldım kararsız. Yol bisikleti almamam için bir çok neden var aslında. Öncelikle o taytlar falan... ben öyle giyinemem usta sporcular gibi. Hayırdır maça mı çıkıyoruz? İkincisi drop bar beni korkutuyor. Yani o kadar nasıl eğileceğim. "Sen Domalansın büyük düşün" sözü aklıma geliyor. Yok, yine yok.

Diğer taraftan şehir bisikletleri de çok basit be kardeşim. Adam Tourney'i koymuş, 3500 TL para istiyor. Hiçbir özelliği yok, hiçbir estetiği yok. Eğer ikinci flat barı alırsam yanlış mı yapmış olurum diye düşünüyorum. Malum, katlanır da öyle çünkü.

Kararsızım. Katlanırı alırken 1 sene düşündüm. Bunda 3 ila 5 sene arası düşünürüm herhalde.
Bende de Tern Link C8 vardı. Giriş seviyesi bir bisiklet olduğundan bana da yetmemeye başladı. İki gün önce sattım. Dahon Mu d9 almayı düşünüyorum. Yaşadığım yerden dolayı katlanır benim için şart. Öyle bir zorunluluğum olmasaydı Alfine 11 göbekten vites bi Canyon alırdım.

mhtozel

Forum Demirbaşı
Tepki
874
İsim
Mehmet
Bisiklet
Giant
@Mehmet Nejat Karahan ben de fitness bisikleti tavsiye ederim size. Hem hafif ve hızlı hem de düz gidon. Drop bar düşünürseniz gravel modeller daha dik bir duruş pozisyonu sağlar, sonrasında endurance kadrolarda nispeten dik pozisyonda olursunuz. Yol diyince hemen aklınıza Giant propel, Trek madone gelmesin.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.416
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mehmet Nejat Karahan

ben tur bisikletinden yola geçtim. keşke daha önce geçseymişim diyorum hep. benim de dropbar endişem vardı sizin gibi. hakimiyet flat bara göre daha zor ama daha kısa olduğu için dar yerlerden geçmek çok daha kolay oluyor. droplara 40 km üzeri hızlara çıktığımda yatıyorum. onun dışında hep sti kolların üstünden tutarak sürüyorum. uygun kardo boyu vs. alırsanız hiç sorun yaşamazsınız. aero kadrolarda daha çok yatıyorsunuz. o yüzden endurance tipi kadro alın.

ayrıca hiç taytla binmedim. taytım yok. hep şort giyiyorum. ama iyi bir forma şart. tayta alternatif decathlonda pedli şort var. onu da kullanabilirsiniz.

biraz olsun perfomans tutkunuz varsa yol bisikletine geçmenin sizi üzeceğini sanmıyorum.

Canoguz1

Üye
Tepki
11
İsim
can
Bisiklet
Diğer
Kesinlikle yol bisikletine geçin. (APAYRI BİR DÜNYA YOL!!====))))))) Tayt falan şart zaten utanılacak bir durum yok. Decathlon'da satılan taytı almayan pedi çok kalitesiz. Sora tekstilin veya aliexpress satılan forma ve taytlardan alabilirsiniz. Yurtdışı alışverişlerinde biraz sıkıntı var bu aralar aklınızda bulundurun lütfen

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.792
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mehmet Nejat Karahan sizin yol bisikleti kriziniz gelmiş. Ortada yol bisikleti --->X bisikleti kararsızlığıni yaşıyorsaniz nihai sonuç "yol bisikleti" alınacak olacaktır.
Şehir bisikleti de alsanız muhtemelen yine icinizde bi eksiklik olacak ve yine "yol bisikleti" konusunda bulacaksiniz kendinizi.
Taytı dert etmeyin, kimse öyle olmaz dese de ben tayt üstüne "hafif, hava alan bir şort" giyiyorum. Lakin herkesin hayatına kimse karisamaz ... ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
773
@Mehmet Nejat Karahan
Katlanır bisiklet kullanırken, ya böyle bir imkan var ne uğraşıyorlar koca tekerli bisikletlerle, evde de yer kaplıyor diyordum. Sonra haftasonu ormana falan gitmeye başladık mtb kullanmaya başladım. Akşamları antrenman yapayım dedim mtb kesmedi, lastiği değiştirdim yine kesmedi, tuttum yol bisikletine geçtim. Ancak bir taraftan alışverişlerde bagaj sorun oldu, onu da başka bir şehir bisikletiyle çözdüm. Sonra forumda fixie mixie bir şey diyorlar nedir bu derken bir anda kendimi fixie kullanırken buldum. Velhasıl kararsızlık kötü bir şey. Ama çok mutluyum.

Ben size yol bisikleti öneririm. Çok farklı karakterde iki bisiklet sizi daha çok tatmin eder. Ama çok bütçeniz yoksa ikinci el alın, çok var temiz ikinci el satan. Ben mesela iki tane alıp sattım ikisi de o zamanki yenisinin tam yarı fiyatına gitti ama durum olarak sıfırından çok az farkları vardı. Zaten bir süre sonra daha iyi modelin peşine düşüyorsunuz ne alırsanız alın.

Tayt olayını ilk gördüğümde çok yadırgamıştım, hayatta kullanmam diyordum. Şimdi alıştım umursamıyorum bile. Acayip rahat bir olay. Dün akşam hava biraz serin diye taytın üzerine eşofman çektim. Yok olmuyor çok rahatsız etti, kışlık taytları çıkaracağım bugün.

Kimseyi de zorlamak doğru değil ama yol bisikletinde tayt olayını tavsiye ederim. Merak etmeyin millet de göre göre alışıyor. Tabi bir yere gidip oturacaksanız olmaz ama o zaman zaten bisiklet tişörtleri de çok kötü görünür. Yol bisikleti için zincir ve aynakol koruma olmaması ve sürüş pozisyonu, ayrıca temponun da yüksek olması nedeniyle kaliteli bir tayt büyük avantaj. Ancak siyah olmalı, kaliteli bir pedi olmalı, malum yerleri iyi kapatmalı ve kesinlikle altına bir şey giymeden kullanılmalı. Üste de parlak bir kıyafet -en azından beyaz da olabilir- giymek önemli, yol bisikletinde eğildiğiniz için daha az görünür oluyorsunuz.

Not: mesajlar ardı ardına olunca otomatik birleştiriyor, birini beğenen diğerini beğenmeyebilir. İlk mesajı beğenir ikinciyi beğenmez ama hepsini beğenmiş bulunur. Başkalarına da sıkıntı olmasın diye bu özelliği kapatmak mümkün mü?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

mummy01

Üye
Tepki
26
İsim
Muhammet Ç.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yol bisikletini haftasonları binilen spor araba gibi şimdiki bisikletinizi işe gidip gelirken günübirlik kullanılan araba gibi düşünebilirsiniz.Aslında amaçları çok farklı birisi ulaşım aracı diğeri spor aracıdır. Tayt giymem diyorsanız zaten o bisikleti almayın derim.Ha yol bisikletide alıyorsanız taytda giyersiniz zaten :)

Eroseros

Forum Bağımlısı
Tepki
1.309
İsim
Eray Yumuşaker
Bisiklet
Sedona
Katlanır, katlanılır şey değil.
Yola gel hocam yola.

• Hahaha
Tepkiler: Hami Bulut
Tepki
222
İsim
Mehmet Nejat Karahan
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.125
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Taytı kendinize yakıştıramadığınız için mi giymek istemiyorsunuz yoksa çevredeki insanlar vs ne düşünür diyemi çekiniyorsunuz?

Tepki
222
İsim
Mehmet Nejat Karahan
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
Tayt mayt derken bir bakmışsın bacakları alıyorsun.
O ayrı konu. Bacaklarım güzeldir zaten. Taytı giyip bir çıksam piyasaya, yakarım ortalığı.

Taytı kendinize yakıştıramadığınız için mi giymek istemiyorsunuz yoksa çevredeki insanlar vs ne düşünür diyemi çekiniyorsunuz?
Mesele sırf tayt değil aslında. Benim bisiklet anlayışım şu: Sabah evden çıkar sürerim, sonra bir cafeye oturur, kahvemi içer, kahvaltımı ederim. Bu nedenle üstüm başım hem bisiklete hem de bir yerde oturup bir şeyler yiyip iç eye elverişli olmalı. Sonuçta muhitimde tanırırım. Ortaköy'de oturuyorum, Sarıyer'e katlanır bisikletle tura çıkıyorum, dönüşte Bebek Starbucks'a oturup kahvaltımı ediyorum. Şimdi bir iki şey yazayım ama kimse alınmasın. O Starbucks'a aranızdan da birçok kişi geliyordur. Özellikle hafta sonu bisikletçiler tur sonunda oraya girer. Bakıyorum tiplere, ayağında bir ayakkabı, tak tuk ses çıkartıyor, parke üzerinde yürüyemiyor. kıçındaki taytın pedi sarkmış, üzerinde bir forma, ne yazıyor belli değil. bir de performans yapmış, çok yorgun görünüyor. Bitik bir durumda. Şimdi ben böyle görünmek istemiyorum. Kendimi böyle paralamak istemiyorum. Bu nedenle katlanır bisiklet benim tarzıma uygun. Ama beni kesmedi. Şehir bisikleti alsam o da tarzıma uygun ama ya kesmezse? Yol bisikleti alırsam da ben o şekillere giremem usta.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.594
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Az önce eve geldim. Üzerimde forma altımda tayt ile gidip kahvemi içtim. Bir sakınca görmüyorum kıyafet veya vücut kıllarının alınmış olmasından. Bu sporun raconu böyle. Gittiğim yerlerde yadırganmak yerine insanlar ekstra ilgi gösteriyor hatta.

Bu arada tayt sarkmışsa o arkadaş kilo vermiştir, popo ufalınca öyle oluyor.

BülentBayraktar

Aktif Üye
Tepki
117
Bisiklet
Trek
Sizin aslinda ilaciniz cyclocross. Ust boru uzunluklari yol bisikletine gore daha kisa, o kadar egilmeniz gerekmeyecek. Baktiniz kalin lastikleri sizi kesmedi, ince lastik takip neredeyse yol bisikleti keyfi alabilirsiniz. Detayli arastirmani tavsiye ederim.

Tepki
222
İsim
Mehmet Nejat Karahan
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
Yahu ben insanlar yadırgıyor demiyorum, o kıyafetle bir şey içilmez demiyorum. Sadece bana uygun değil diyorum. Sen kahveni şortla içersin, ben pantolonla. Sen duşa çıplak girersin mesela ben smokinle giriyorum ama. Tercih meselesi yani.