Kanser neden çoğaldı?

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
@Cevat_MD bilgilendirme ve kitap tavsiyesi icin teşekkürler hocam. okudukça okuyasi gelen ne kadar çok kitap okudugunu bildigimiz hekim bir abimizin tavsiyesi benim için altın değerindedir.

• Beğen
Tepkiler: Cevat_MD
Scudo

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Sabah trafikte 2 saat arabada g*t büyüterek işe git, işyerinin yakınındaki pastanede 5 tane poğaçayı göm, çalışırken 2 litre neskafeyi şu gibi iç, öğlen McDomald's da büyük boy kola ve patatesli, yanına soğan halkası, baget ne bulursan koydurduğun mega mac menüyü göm, akşam arabada 2 saat g*t büyütüp eve döndüğünde 1 tencere makarnayı 2 paket sosisi 1 şişe bol bol ketçapı midene diz 2 buçuk litrelik le kolayı lıkır lıkır iç... Sonra "Niye kanser oluyorum üüü?" diye ağla emi.

Nigga

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
Özkan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok sevdiğim bir abimi kaybettim dün kanser yüzünden. Sebebini bulursak oluşmasına engel olabiliriz. Ancak son 4 yıldır devlet kanserli hasta sayısını açıklamıyor. Ve 2020 yılında ülkemizde 20 -yazıyla yirmi- milyon kanserli insan olacağı öngörülüyor. Sebebi ne olaki o 20 milyonun?

Tepki
45
İsim
Gökhan Şahin
Bisiklet
Bianchi
Gıdaların yapaylaştırılması. Doğallığını kaybetmeleri. Herşeyin içerisinde katkı maddesi bulunması vs vs. Bir çok sebebi bulunuyor.

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
948
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
madde madde sebepler birikiyorlar.örneğin 15 sene önce evlerde yasak olan sanayi kömürü(petrokok) yakılıyordu.dünyanın başından attığı kaçak olarak gelen,ucuz verdiği kömürleri pahalı alarak evlerde bilinçsizce tükettik.o zaman internet yoktu araştıramıyorduk.ben de bizzat kullandım,elle dokunulması bile zararlıymış.poşet yapardık.şimdi 15-20 sene oldu,baca duvarlarından hala sıcaklarda terleme yaparak,kötü koku yayıyor.doğalgaza erken geçseydik,kanserden bir madde daha eksilirdi.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@Mehmet Metin Levent

world cancer.png

(link)
Linkten Türkiye ve dünya ülkelerinin 100.000'de kaç kanser vakasına sahip olduğunu güncel olarak görebiliyoruz. Şu an ülkemizde toplam 210.537 kanser vakası bulunuyor.

Türkiye'nin oranı 100.000'de 228. Bu sayıyı erkekler yükseltiyormuş. Erkeklerde oran 100.000'de 284.
(link)

Sitede çok detaylı bilgiler yer alıyor. Dünya geneli en yaygın kanser %39.2 ile göğüs kanseri, onu 9.2 ile prostat ve 8.2 ile rahim kanseri takip ediyor. Testis kanseri %7, kan kanseri (lösemi) %6.1

Türkiye'de en sık görülenler
  • 100.000'de 45 göğüs kanseri
  • 100.000'de 41 prostat kanseri
  • 100.000'de 37 akciğer kanseri
  • 100.000'de 21 kolon kanseri
  • 100.000'de 14 tiroid kanseri
  • 100.000'de 12 mide kanseri
  • 100.000'de 12 mesane kanseri
diye azalarak gidiyor

Kanser oranlarında avrupa ve özellikle amerika ortalamasının çok çok altındayız.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
En büyük sebebi şeker. Şekerin girmediği besin kaynağı bırakmadılar. Keza kanser hücrelerinin en önemli besin kaynağı da şeker. Esas düşündürücü olanı Devletlerin bu işin için de olması. insan sağlığına zararı bilindiği halde bir çok ürünü yasal hale sokup kendi vatandaşlarına sunuyorlar. Uzun süredir şekerden kendimi uzak tutmaya çalışıyorum, bir elma yemek bile müthiş rahatsızlık veriyor. Kendinizi bir süre bu zıkkımdan uzak tuttuğunuz da emin olun ilk yediğiniz şekerli gıda da aynı rahatsızlığı duyacaksınız. Bağımlılık yapan her gıda bir zehirdir, bunu aklımızdan çıkartmamak lazım.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikletlerden çıkan egzos dumanından. Gerçekten çok ciddiyim. Ne yapalım ülkede güçsüze, sessiz adama, efendi adama vurmak moda olmuş bende modaya uydum bisikleti gözüme kestirdim. Kanserin tek sebebi bisiklettir. Yasaklansın açık mert korkusuz.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Ben de her zaman olduğu gibi fıkra paylaşıyorum o halde @mehmetsunu

Temel akciğer kanseri olmuş. Doktorlar iki aydan daha fazla yaşaman mucize olur demişler ve ümitsiz olduğu için tedaviye de son vermişler. Öleceğini anlayan Temel, bütün eşiyle dostuyla helalleşmeye karar vermiş.
Fakat bizim Temel gördüğü herkese kendisinin AIDS hastalığına yakalandığını ve iki ay içinde öleceğini anlatıyor ve helal etmesini istiyormuş haklarını. Tabii bunu duyanlar Temel'e helallik veriyorlarmış ama bir yandan da elini bile son bir defa sıkıp, kucaklaşmaktan kaçınıyorlarmış. Temel'in en iyi arkadaşı Dursun Temel'in bu yaptığını duyunca sormuş:
- Yav Temel, anladık sen Kanser oldun ölecen, neden millete AIDS oldum diyon, bak herkesi bir korku sardı demiş.
Temel;
- Yav Tursun, oyle de oleceeezzz boyle de olecez, bari kariyi saglama alalim dedim.

Üye Adı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.149
Bisiklet
Dahon
nanoteknoloji ve en büyük düşman titanyumdioksit. aklınıza gelebilecek herşeyde var. kodu E171.

• Beğen
Tepkiler: JusTiMe ve Efe Bey

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
egsoz dumanları,kirli havalara sahip şehirler,meyve ve sebzelere aşırı ilaçlama (kelebek denen böcek için 3 günde bir ilaçlama yapıyor köylüler),sağlıksız gıdalar,manyetik dalga ve bizim sağlımıza zarar verecek tonla teknolojik alet say say bitmez

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben köken karadeniz inanın üniversiteler'de tez bile yazar hazırlattırırım o derece (ukalalık olarak görmeyin lütfen) o kadar akrabamı ve dostlarımı ve arkadaşlarımı bu illet beladan kayıpettimki kendim'de 2 kez atlattım artık nerden başlayıp neyi anlatayım:(

Hues

Mütercim
Tepki
280
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Kanser özünde eski çağlardan beri varolan bir hastalık fakat dönemlerin yaş ortalamasına bakıldığında insanlar kanserden ölecek kadar uzun bir hayata sahip değillerdi. Aslında büyük bir adaptasyon sürecindeyiz, Osmanlı, Selçuklu padişahlarının çoğu "patates" nedir onu dahi bilmiyordu, şeker vs gibi şeyler de şimdiki gibi bir kaç liraya tonla alabileceğimiz kadar yaygın değildi. Yaşadığımız yüzyılda yediğimiz, içtiğimiz, soluduğumuz hemen hemen her şey bu iki yüz yıl içerisinde keşfedildi. Nüfus fazla, doğamıza aykırı maddeler fazla derken hastalıklar maalesef patlama yaşıyorlar.

antika

Aktif Üye
Tepki
318
Bisiklet
Tern
Geçenlerde kaldığım otelde denk geldim, sanırım D-Smart üzerince yayın yapan ÇiftçiTV diye bir kanal var. Adından anlaşılacağı üzere tarım hayvancılık ziraat konularını işliyor, buraya kadar sorun yok, esas bomba bu kanalda yayınlanan reklamlar, evinizde D-Smart varsa veya sağda solda D-Smart'a denk gelirseniz allahaşkına bir seyredin o kanalı, 2-3 reklam izledikten sonra bu konu sahibinden konu başlığını "Neden hala kanser olmadık" şeklinde değiştirmesi için ricacı olursunuz.

Ben seyrettiğim 10 dakika içinde verimi %30 arttıran büyükbaş yemi ve verimi %50 arttıran gübre reklamına denk geldim, midem kaldırmadı, zapladım, film kanalına geçtim.

İstanbul Üniversitesi'nin cesur hocaları Kenan Demirkol ve Yavuz Dizdar'ı da ayrıca takibe alın.

(link)

Efe Bey

Üye
Tepki
20
İsim
Efe
Bir biyoloji öğrencisi olarak söyleyebilirim ki genetik/çevresel sayılacak gerçekten çok sebep var. Hayatlarımız adapte olabileceğimizden çok ama çok daha hızlı değiştiği için yine kendimizden kaynaklı olan çok farklı streslere maruz kalıyoruz.

@Üye Adı nın söylediği titanyumdioksit (beyaz renk verici) ve bunun gibi bir çok gıda boyası bunlara örnek. E171 hakkında okuduğum bir makalede boyanın hücre zarından kolayca içeriye girip birikime neden olduğu ve bunun sonucunda hücre döngüsünün bozulduğu (kanserleşme) gösteriliyordu.

@Desert Fox egsoz dumanlarındaki gibi, toprağın yanlış kullanılması sebebiyle ağır metallerle kirlenmesi gibi, inşaatta kullanılan boyalardaki ağır metallere maruz kalmak gibi örnekler de son 80-100 yılda çok arttı.

Tarımda kullanılan yoğun pestisitler, plastik gibi petrol bazlı ürünlerin yoğun kullanımı gibi gibi bir sürü çevresel etken var. Bir de bunun genetik alt yapısı... demem o ki önce eğitim ve bilinçle hem çevreye hem de kendimize olan zararları azaltmamız, araştırmamız öğrenmemiz gerek.

Kafa şişirdiysem afedersiniz
Herkese sağlıklı bir yaşam dilerim.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Şu dendi;''15 SENE ÖNCE EVLERDE FIRIN/BUZDOLABI BULABİLİYOR MUYDUK?''
Peki..
80'li,90'lı yıllarda kanser ölüp ölen bir kişi hatırlamıyorum..Son 15 yılda kanserden ölen ölene..Geçen sene iki akrabam gitti..İkisi de 50 yaşındaydı..
Yeme,içme,spor filan fasa fiso..Asıl önemli olan SIKINTI..İnsanlar sıkıntıdan kanser oluyor,ölüyor..

Erensoy

Üye
Tepki
254
İsim
Murat Erensoy
Bisiklet
Diğer
*** Peketlenmiş gıda tüketiminizi minimuma indirmeye çalışın ***
Gerçi bunu yapabilsenizde, maalesef güzel ülkemde gıda ve ilaç teröründen korunabilmek artık imkansız !
1980 ihtilaliyle başlayan sürecin, yozlaşmanın sonuçlarını yaşıyoruz.
Kontrolsüz kâr etme hırsı, ahlaksız bir toplum yarattı... Çocuklarımız için çok geç artık, aklımızı başımıza alıp torunlarımızı kurtaralım...
Ancak bu zor görünüyor, hemde çok zooorrrr...