Kahve kültürü

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@specific

Aynen tepe takla çalıştırıyorum, hafifte kasesini pataklıyorum daha homojen oluyor. Çok güzel öğütüyor bence, sadece elinin ayarına bakıyor otomatik değil o var işte..

• Beğen
Tepkiler: specific
Scudo

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Kahve öğütümü için bıçaklı sistemler tercih etmeyiniz, en kötü değirmen bıçaklı sistemden daha iyidir, uygun fiyatlı seramik el değirmenleri de mevcut. Bıçaklı sistemlerde homojen bir öğütüm sağlayamayacağınızdan dengeli bir kahve demlemesi elde edemezsiniz.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serrchi

Evet böyle diyenler de çoğunlukta. 1 tane sözen değirmen de aklımda, denk gelirse alacağım.

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
@Abdülkadir Ergin

Ben konuya biraz balıklama daldım ama konuya biraz göz atınca esspresso tabanlı düşünmek lazım, ben filtre ağırlıklı içiciyim, sözenler ufak bir modlama ile esspresso ayarında çekim yapabiliyorlar. Ben Aliexpress'ten ''Porlex'' türevi bir değirmen almıştım, hala onu kullanmaktayım.

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serrchi

Link verebilir misin? Öğütücü kısmı seramik dimi?

kerem.erdogan

Aktif Üye
Tepki
321
İsim
Kerem Erdoğan
Bisiklet
Giant
Bir süredir bir kaç 3. nesil kahveciden çekirdekler alıp denemeler yapıyorum. Yine bu başlıkta belirtmiştim, dark roast kahveleri sevmiyorum. Bana göre kahve en fazla orta seviye kavrulmalı. Gerçi Starbucks'ın blonde olarak kavrulduğunu söylediği kahveden bile yanık tadlar alıyorum. Bu cidden rahatsız edici.
Üçüncü nesil kahvecilerde de taze kavurup gönderenleri tercih ettim. Bu arada, kahve kavrulduktan hemen sonra tüketilmez. Ben 5 gün bekliyordum. Espresso da bu minimum 10 günmüş. Ancak bir kaçında ekşilik şikayetim oldu. Bir ay önce aldığım kahvede problem yokken bir ay sonrakinde bariz ekşi tatlar aldım bazılarında. Çekirdek aynı, kavrulma seviyesi aynı.. Bir kaçında ise istediğim tazeliği yakalayamadım. Mesela daha önce çekirdek aldığım dükkanda üzerine tarih basılıyordu. Ancak nedenini bilmediğim bir şekilde bundan vazgeçtiler. Ne zaman sorsam iki gün önce kavrulmuş olduğunu söylüyorlardı. Üç dört gün bekleyip denediğimde ise aromalarda kayıplar yaşadım.

Çok iyi bir damağım olduğunu iddia edemem. Kahveden baskın tadları rahat alırım ancak alt notaları çok iyi yakalayamam. Ancak bir kahvede olduğu söylenen aromalardan, en azından baskın olanlarını almak isterim. Bu konuda hayal kırıklığı yaşadığım çok oldu.

Bir süredir çekirdeklerimi Kronotrop'tan alıyorum. Sahibi Mehmet Gürs dünyaca ünlü ve açıkçası saygı duyduğum bir şef. Ayrıca içtiğim en iyi ipalardan biri olan Gara Guzu Sarı Memed'in ipası'nın da yaratıcısı.

Yorumlara baktığımda daha önce ekşilik şikayeti yaşayanlar da olduğunu gördüm. Ancak aldığım hiç bir çekirdekte henüz rahatsız edici bir tada, aromaya rastlamadım. Daha da güzeli tadım notlarında yazan bir çok aromayı da aldım. Hatta deneme paketinde aldığım yoğun aromalı kahveyi bile sevdim ki ben yoğun aroma sevmediğimi sanırdım. Anladım ki çok yanılmışım. Favori kahvelerimden biri oldu. Yoğun ve sert kahve demek acı ve yanık demek değilmiş, onu anladım.

Sitesi kahve demlemek isteyenler için güzel bilgiler içeriyor.
(link)
(link)'da Mehmet Gürs ile kahve üzerine sohbetler var.

ismail_32

Daimi Üye
Tepki
408
İsim
ismail
Bisiklet
Specialized
Merhaba arkadaşlar , bu aralar yeni tatlar arayışındayım. Bana sert - yoğun ve bir tane de orta- sert filtre kahve önerisinde bulunacak var mı ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Eğer denemediyseniz, kahve deryasının filtre kahveleri biraz sert. Aslında ince çekilen kahve zaten sert oluyor şayet fazla koyarsınız.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kahve deryasından benim hatun almış 5 liralık denemelik çekirdek. Kilosu 100'den vermişler, kızdım hatuna da o kadar fiyatlı olur mu hiç diye. Biz beğenemedik pek. Kahve dünyasından da aldım 5 liralık denemelik orta kavrulmuş çekirdek, yine sarmadı. Kahve dünyası 50 liradan verdi ki normal kahveci çekirdek fiyatı.

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bugün Migros’ta el değirmenleri çarptı gözüme. Tuz, karabiber ve baharat öğütülebildiği yazıyor. Granül ayarı var ve en önemlisi seramik bıçaklı. Küçük olanın fiyatı 50 TL, büyük 60 TL. Kahve öğütmek için alınır mı?

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
@specific
sözen tarzı istenmiyorsa o fiyata denenebilir ama garantisi yok.
onun yerine aliexpress te yorumları iyi değirmenleri değerlendiririm ben olsam
bulduğum2 ürün
(link)
(link)
bu da manuel değirmenler kategorisi tüm ürünler için
(link)

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.006
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
sözen alın maceraya girmeyin bence.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Selam arkadaşlar

Bir tanıdığımdan y.dışından ona hediye edilen (2 kavanoz) espresso kahvenin 1 kavanozunu bana verdi. Ama işin komik yanı bende makinesi yok. Bu kahveyi başka ne türlü içime hazır hale getirip içebilirim. T.kahvesi şeklinde veya kağıt filtreli makinede filtre kahve şeklinde.

Teşekkürler şimdiden

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Taxonera

Espresso ise, çok ince öğütülmemişse kağıt filtreli makinede olur, Türk kahvesi yapmak için öğüterek pudra haline getirmek lazım. Aslında en güzeli bir moka pot edinip espressoyu heder etmemek. :harika:

el_Aksa_1903

الأقصى
Tepki
1.255
İsim
İsa
Bisiklet
Mosso
@Serrchi
Hocam öğütücüden memnunmusunuz, bende çekirdek kahve devrine geçiyorum da.;)

honeybadger

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
Günümüz koşullarında alıncabilecek fiyat/performans ürünü filtre kahve makinası önerisi olan var mı acaba? French press kullanıyorum genelde makineye gecsem diye dusunuyorum

kerem.erdogan

Aktif Üye
Tepki
321
İsim
Kerem Erdoğan
Bisiklet
Giant
@honeybadger
Bence kahve konusunda ilk yapılacak harcama değirmen ve taze kavrulmuş kahve için yapılmalı. Diğer ekipmanlar (kahve makinesi, v60, chemex vs) için sonra da yatırım yapılabilir.

Ben el değirmeni ve homend'in en basit filtre kahve makinesini kullanıyorum, memnunum. Değirmenli olan versiyonu da var yanılmıyorsam.

• Beğen
Tepkiler: honeybadger

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Ya işte şekeri az koyup kahveyi az koyunca espresso oluyor. Şekeri çok koyup kahveyi az koyunca amerikan oluyor. Şekeri bilmem ne kadar koyup kahveyi bilmem ne kadar koyunca adı değişiyor. Ha bir de krema olayı var. O da bildiğin cappuccino işte.
Nasıl ama kahve kültürüm süper dimi :)

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü