Kahve kültürü

sahbaz061

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
Mehmet Ali Şahbazoğlu
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaşlar WMF 417060011 marka kahve öğütücü kullananan yada fikri olan var mı? Beko 2170’te Espresso ve Aeropress’te kullanacağım sizce yeterli midir? Fiyatı n11’de 335.00 TL’ye geliyor. Sözenden sıkılmış durumdayım.

Ürün adresi:

(link)

Scudo

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
@sahbaz061

Hocam bu öğütücüyü zamanında ben de çok araştırmış ve son anda almaktan vazgeçmiştim. Bunun yerine WMF 0417070011 modelini aldım.
Amazon yorumları çok iyi değil. Bildiğim kadarıyla öğütme kısmı da metal. Elektirikli bir cihaz alacaksanız benim size tavsiyem Tchibo'nun elektirikli kahve makinesi olur. Şu anda sıfırı 399 lira.

sahbaz061

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
Mehmet Ali Şahbazoğlu
Bisiklet
b'Twin
@Pinokkyo

Teşekkür ederim yazdığınız, için almaktan neden vazgeçtiniz acaba? Çok fazla yorum yok cihaz hakkında fiyatı uygun olunca almak istedim. Öğütücü kısmı bıçaklı mı tam anlayamadım onu fazla bilgi olmadığı için. Tchibo öğütücü için Espresso ayarında çekemeyeceği şeklinde yorumlar gördüm dolayısıyla onuda pek almak istemedim.

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
@sahbaz061

Çok ilginç, amazon listelerinden kaldırmış ürünü. Benim baktığım sırada onlarca yorum vardı bu ürünle ilgili. Genel anlamda kullanıcılar olumsuz yorum yapmışlar ve o yüzden vaz geçmiştim.
Diğer taraftan itiraf edeyim bu konuda söz sahibi olacak kadar bilgi sahibi değilim ama bildiğim kadarıyla f/p olarak bu konuda en başarılı marka Sözen. Neden sıkıldınız ki acaba bu markadan?
Gönül istedi ki Comandante alalım konuyu kapatalım ama ekonomi malum.

sahbaz061

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
Mehmet Ali Şahbazoğlu
Bisiklet
b'Twin
@Pinokkyo

Bende Amazon’dan baktım tekrar ortalama bir ürün şeklinde yorumlar mevcut motorun zayıf olduğunu ve yavaş öğüttünü söylüyorlar genelde tereddütte kaldım iyice. Sözende sürekli ayar değiştirmek zorunda kalıyorum ve ayarını bozunca eski doğru noktayı bulmakta zorlanıyorum ama en büyük etken sabah işe giderken hızlı hızlı kahvemi yapayım istiyorum sözenle inceliği ayarlayıp öğütmeye iyice üşenmeye başladım. Dediğiniz gibi Comandante alma imkanımız olsa keşke ama şartlar.

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
@sahbaz061

Aynen hocam.
Sözen kullanıcıları ayarın çok fazla oynanmaması konusunda hemfikir. İstediğiniz ayarı sabitledikten sonra ayara asla dokunmayacaksınız. Gerekirse 2 tane alıp öyle kullanın. Sözen çok pahalı bir makine değil. Ön yargıdan nefret ederim ama WMF'nin bu modelini alırsanız kuvvetle muhtemel pişman olursunuz.

sahbaz061

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
Mehmet Ali Şahbazoğlu
Bisiklet
b'Twin
@Pinokkyo

Teşekkür ederim hocam Sözeni görünce evde of yine yorulacağım kahve öğütürken diye söylemiyorum ikinci bir sözen olursa iyice sıkılırım herhalde. Makineyi almazsam belki aliexpressten porlex tarzı bir el değirmeni alırım, Espresso sözende aeropress ise porlexte öğütürüm.

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
@sahbaz061

Rossman'da Epare Manuel Grinder çakması bi tane el değirmeni satıyorlar. Vakit bulup uğrama şansınız varsa bi bakın derim. Ben bir tane almayı düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: sahbaz061

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
çok eskiden bende elektrikli kahve öğütücüler kullanıyordum ama sonradan el değirmenine geçtim hem daha güzel oluyor hem daha pratik.
El değirmeni alacaksanız hario markasını tavsiye ederim. Zaten bu markanın dandik ürünü yok :)

• Beğen
Tepkiler: sahbaz061
Tepki
129
İsim
Tolga
Bisiklet
Giant
Kahvelerimi çoğunlukla aeropress ile yapıp içiyorum, değirmen olarak da Sözen'i kullanıyorum. Önceden Hario vardı ancak eksikleri daha fazla dolapta yatıyor.

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@WishPhysics bende aeropress kullaniyorum, kahve zevk meselesi tabi de senin begendigin yoresel ve aromali kahve var mi?

Tepki
129
İsim
Tolga
Bisiklet
Giant
@Taner James Ben Probador'dan genelde iki aylık üyelik yaptırıyorum. 2 haftada bir 250 gr çekirdek kahve gönderiyorlar. Bazen söylüyorum hangi kahve çeşidini istediğimi bazen de kendileri kafalarına göre gönderiyorlar daha çok Guatemala Antigua gibi asiditesi yüksek kahveleri seviyorum. Aeropress'de de bazen espresso inceliğinde çekip 14 gramdan yapıyorum, mesela iş yerine götürürken bu tarz iyi oluyor. Daha kaymaksı ve sert. Evde içeceğim zaman biraz daha kalın çekiyorum tadı daha açık oluyor. Siteyi de vereyim toplu alınca çok da pahalı olmuyor. (link)

• Beğen
Tepkiler: Taner James

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçen hafta aldığım (link)yi denedim gayet hoş bir kahve, ama biraz hafif geldi bize. Biraz tüketelim biraz daha sert bir çekirdek bakacağız artık. Öğütücü olarak (link) aldım, çekti puandı 30 liraya geldi. Bu da fiyatına göre çok iyi. İlk öğütmede hazneye az kahve koymuştum, süreye de dikkat etmeyince biraz iri taneli aldık, mocha pot ile yaptım. İkincide hazneye yaklaşık yarıya kadar çekirdek doldurup 15-20 saniye çevirince Türk kahvesi yapılabilecek seviyede öğüttü.

• Beğen
Tepkiler: specific
Tepki
45
İsim
Gökhan Şahin
Bisiklet
Bianchi
Kahve çekim makinesi alarak. Çekirdekleri uzun süre bayatlamadan saklamak daha hoş. Bu aralar öyle içiyorum. Kahvenin tadı fark ediyor gerçekten.

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Taze çekim çok fark ediyor. Çekerken yayılan o koku hele muhteşem. Makinede kalan tozları falan parmağımla sıyırıyorum. Çekirdekten taze taze çekmek kesinlikle daha keyifli.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

Runandbike

Üye
Tepki
53
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Taze çekim olayına ben de katılıyorum.Kahve kokusu ise muazzam şekilde eve yayılıyor.

19tunahan93

Daimi Üye
Tepki
485
İsim
Tunahan
Bisiklet
Fuji
Taze çekim uğraşına ben de adım atmak istiyorum ama nasıl veya neyle öğüteceğim konusunda pek bir bilgim yok. Elektronik- delonghi kg89 veya hario'nun modellerini düşünüyorum- veya klasik el değirmeni şeklinde mi almam gerekiyor?

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.913
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Abdülkadir Ergin

16-17'ye kadar sayınca filtre kahve makinesi için uygun oluyor. ;)

Çalıştırırken cihazı da sallayarak çeviriyorum. Sanki daha homojen bir şekilde öğütülüyor.

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin