Kahve kültürü

Fırat İler

Forum Demirbaşı
Tepki
663
İsim
-
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evde kendi soğuk kahvenizi demleyebilirsiniz.
Bunun için 1 litrelik kavanoz alalım. 1 e 8 oranında bir karışım gerçekleştireceğiz. 100 gr kahve üstüne 800 gram su koyarak kavanozun ağzını kapatalım. Bu karışımı 16-18 saat arası buzdolabında bekletelim. Bu süre sonunda karışımı tel süzgeç ve tülbent yardımı ile süzelim. Süzmek için kağıt fitre de kullanılabilir. Süzme işlemi sonucunda soğuk kahveniz hazır. Soğuk süt üzerinde hazırlamış olduğumuz kahve ve buz ekleyerek iced latte elde edebiliriz.

• Beğen
Tepkiler: CyclistAntalya
Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar kahve diyarı, kahve deryası gibi yerlerden kahve alıp tüketen var mı? Ve öneren/önermeyen var mı? Uzun zamandır kullanıyorum çünkü olumlu olumsuz izlenimlerini paylaşanlar olursa süper olur. :)

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
[USER=702]@BF Okuru[/USER] Belki alakasız olabilir ancak ben ilk kez 'kafeingo'dan aldım.Aldığım kahve Guatemala Antigua Finca El Portal isimli kahve.Site'de yazan sayaca göre aldım ve 12 gün kadar bekledim.Starbucks'tan aldığım Colombia Narino'dan sonra özellikle bu kahve efsane geldi.Tadı çok güzel, taptaze.Ben memnun aldım ve ikinci siparişi vereceğim.

kuşlar gibi özgür

Bisiklet tutkunu ^^
Tepki
403
İsim
Barış
Bisiklet
Sedona
@I am the Uptown R. [USER=702]@BF Okuru[/USER] French Press ile başladığımda ilk kahvemi Starbucks'tan almıştım ve çok hoşuma gitmişti. 1 kilo kadar kahveyi (Kenya, House Blend, Kati Kati, Sumatra) oradan aldıktan sonra Julius Meinl kahvelerinden aldım(Sondermischung). Bundan sonra da burada önerisini gördüğüm overdosecoffee.com 'dan sipariş vererek gerçek kahvenin ne olduğunu keşfettim. Asıl kahvenin simsiyah, zift gibi olmaması gerektiğini, içinde aromaların da bulunduğunu öğrendim. 3.dalga kahveyi "kahve içiyorum" diyen bir insanın tatmasını tavsiye ediyorum. Sonrasında 3 ay önce kavrulmuş, dumanlı kahvelerden doğal olarak uzaklaşacaksınız :)
Overdose Coffee'ye gelirsek, İzmir'de ufak bir dükkanda çalışıyorlar ve haftada iki kavurma günleri var (Pts-Prş), kavurduktan sonra bir gün bekletip kargoya veriyorlar. Mikro-kavurmacı oldukları için, dilediğiniz gibi kavurma profilini seçebiliyorsunuz. Her ne kadar değirmen alıp taze çekim yapmanızı şiddetle tavsiye etseler de, kahvenizi isteğe bağlı olarak, istediğiniz oranda çekmelerini isteyebiliyorsunuz. Kahveler, sürekli yenileniyor, anladığım kadarıyla her ay 2-3 yeni kahve ekleniyor, eskiler (veya bitenler) çıkarılıyor. Kahveyi hemen alıp iki haftada bitirin diye 250 gramlık paketlerde satış yapılıyor. 250 gramlık paket fiyatları 23-40 TL arası değişiyor (Starbucks'taki kahvelerde 27 TL olduğunu unutmayalım).
Son olarak burayı tavsiye ediyorum ve bir söz ile bitiriyorum "SUPPORT YOUR LOCAL COFFEE SHOP" (yerel kavurmacını destekle)
(link)

• Beğen
Tepkiler: The UGUR

anon

Daimi Üye
Tepki
253
İsim
Emir Taha KENAR
Ben de kahve dünyasından aldığım filtre kahveyi sık tüketmeye başlayınca aklıma bu konu geldi.Farklı ve lezzetli kahveler denemenin zamanı geldi sanırsam :/

CyclistAntalya

Daimi Üye
Tepki
473
İsim
Erkan
Bisiklet
b'Twin
@kuşlar gibi özgür

valla ne diyeyim. Kahvenin kilosunu bu durumda 100 liradan daha yüksek fiyata satıyorlar. Ben jacobs alıyorum yarım kilo 30 Tl :) gayet lezzetli güzel kahve. Çekirdek alıp kendim öğütsem daha ucuza gelirdi.

kuşlar gibi özgür

Bisiklet tutkunu ^^
Tepki
403
İsim
Barış
Bisiklet
Sedona
@rknsycck
Jacobs Monarch, değil mi? Kahvesizlik sendromu yaşadığımda içiyorum ama acı bir tadı var ve aylar önce kavrulmuş ve çekilmiş bir kahve, bayat. Elbette tercih meselesi, fiyatı da uygun baya. Arkasına bakıp tarihi yakın olanı tercih edin :)

• Beğen
Tepkiler: CyclistAntalya

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aeropress kullanan var mı ?

(ben kullanıyorum:))

CyclistAntalya

Daimi Üye
Tepki
473
İsim
Erkan
Bisiklet
b'Twin
Şimdi Google da arattım baktım neymiş aeropress diye :) anladağım kadarıyla french pressin farklı versiyonu olup bir nevi espresso tadında kahve mi çıkarıyorsunuz?

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@rknsycck

Kabaca öyle diyebiliriz ama french press'den çok daha iyi. Bunun press olayı daha iyi ve tadı daha güzel oluyor. Tek sorun aeropress'i icat eden abimizin ürünü patentli olduğu için fiyatı biraz pahalı.
Ürünün o kadar para edecek tarafı yok elbet ama işte patent süresi dolana kadar muadili ürün yok.

Birde bu tarz ürünleri kullanırken kahveyi çekirdek halinde alıp, kahve yapacağımız zaman kahveyi öğütmek çok daha iyi sonuçlar veriyor. Kahve öğütme için pahalı makineler almaktansa el değirmeni çok daha iyi.

(El değirmeni için tavsiyem: hario kahve değirmeni (bu japonlar işi biliyor :))

Elbette kahvenin markası vb. her şeyden önemli.

Aeropress tavsiye ederim, eskiden elektrikli kahve makinesi kullanıyordum, koydum kenara aleti.
Aeropress pratik, yer kaplamıyor ve tadı çok daha güzel.
Al yanında istediğin yere götür kullan :)

Ben aeropress ve düzgün kahve çekirdeklerini kullanmaya başladıktan sonra kahve dünyası vb. mekanlarda kahve içtiğimde kahvenin kalitesi çok daha iyi anlaşılıyor.
(Evde aeropress ile yaptığım çok daha iyi :p)

Fireblade

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Cube
Turda kahve güzel gidiyor. 3 matara varsa 2'sine sıcak su koyuyorum, üstüne 7 tane 3+1 kahve ekliyorum, her 5 kilometrede bir-iki yudum içiyorum. Starbucks kahvelerinden nefret ederim ama Türk kahvesi ve filtre kahve türü kahveler çok güzel oluyor. Uykumu alıyor ve kendimi daha güçlü hissediyorum. Ama çaya değişmem.

CyclistAntalya

Daimi Üye
Tepki
473
İsim
Erkan
Bisiklet
b'Twin
@Taner James

anlaşılan çinlilerin bu işe el atmasını bekleyeceğiz. plastiklere bu kadar para vermekten hoşlanmam pek. ucuzu ve aynı işi yapanı buluruz. çok yaşa çin :) öte yandan ne bileyim ben çok kahve içerim. günde iki litre falan içiyorum. bu aeropress tam zevk işi günde iki üç fincan falan. bir de tek başınaysan. benim eşimde kahve müptelası. günde üç kez delonghi makinayla kahve demliyoruz ve içiyoruz. :) bizim gibi kafein bağımlıları da ister istemez biraz pratiğe kaçıyor bu işte. ama kahveciyim diyenin denemesi gereken demleme türlerinden birisi de bu haklısınız. bazen kavanoza kahve filtresini koyup suyun ısısını kendim ayarlayarak demleme yapıyorum.

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@kuşlar gibi özgür

Uzun süre, fiyat ve tat anlamında alternatifi olmamasından dolayı Jacobs Monarch tükettim, şu anda 500 gr'ı 27-30 TL olması nedeniyle pahalı geliyor. Kahvelerimi çekirdek olarak Tchibo'dan alıyorum bu ara. Evde kendim elektrikli öğütücüde filtre kahve ya da espresso (moka pot) için öğütüyorum, African Blue ya da yeni/limited edition kahveleri deniyorum.

Bu arada, şu siteden ((link)) Hills Bros ve MJB markaları deneme fırsatı buldum. MJB Morning Roast'ın içimi güzeldi.

Bir hatırlatma da yapayım, Starbucks bu ay sonuna kadar 250 gr çekirdek kahve alımında içecek hediye ediyor. Ben 250 gr aldım, 2 adet Tall boy hediye geldi. İstediğiniz kahveden alabiliyorsunuz, çekirdek kahve oldukça ucuza geliyor.

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@rknsycck valla çinliler bile bu basit plastiği henüz yapmadılar. Patent olayı demek ki mani oluyor. Patent süresi dolmadan zor gibi ve el atından birileri yapması lazım :)

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@Taner James Ben Aliexpress'ten ilk aeropress'imi yaklaşık 4 sene kadar önce aldım hocam. Bir yanlış olmasın?

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@furkantrojka

Yok o şekilde demek istemedim, aliexpress'de de satılan firmanın resmi ürünü. Yani muadili yok ürünün.
Plastik bir ürün olduğu için muadili olsa daha ucuza olabilirdi anlamında :)

Yazdıktan sonra edit:
aliexpress'e bakayım dedim 1 tane ürün buldum çakması mı acaba ? :)
(link)

Sonuçta basit bir düzeneği var, çakması olsa da bir fark olacağını sanmıyorum :)
Olsa olsa kullanılan plastiğin sağlık açısından problemleri olabilir...

CyclistAntalya

Daimi Üye
Tepki
473
İsim
Erkan
Bisiklet
b'Twin
@furkantrojka yaşasın demek çinliler üretmeye başlamış öyleyse ucuza bulabiliriz haha. @Taner James en kötü bizim yumatu üretir bunu yakında buluruz salı pazarında diyorum. ucuzlayınca alalım derim. korsana destek cebimize hizmet sloganı ile hareket edelim :))

( şaka şaka herkes orijinal ürünü pahalı da olsa alsın ekonomiye can katsın :)

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@Taner James Hocam zaten kast ettiğim ürünün sahte olduğu. Ancak sahteleri bile bir miktar pahalı. Daha önce satın aldığım satıcı ürünü kaldırmış, link atamıyorum o sebeple.