Kahve kültürü

kobalamin

Daimi Üye
Tepki
446
İsim
H.Onur
Bisiklet
b'Twin
@Ahmetgitar hocam bu 100.yil inisiyatifi nerededir ben bulamadim da?

Scudo

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
@kobalamin o bir mahalle inisiyatifi. Anladığım kadarıyla herhangi bir mağazası yok. Oradaki bireyler ile irtibata geçiliyor.
Facebook'ta grupları var. Oraya mesaj atılabilir.
(link)

• Beğen
Tepkiler: kobalamin

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Kahveciler, nerelerdesiniz :) Başlık birden canlılığını yitirdi. Yok mu şöyle yeni tavsiyeler, yeni mekanlar, yeni tatlar?

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Zapatista netten satış yapıyor mu?
Sürekli Tchibo içmekten bıktım
Bir de kağıt filtreler beyazlastirilirken klor kullanılır. Bu da tadı ister istemez değiştirir ve içtiğiniz şeyi azıcık klorlu ve kanserojen li içersiniz. Minimum miktarda olsa bile yıllar içinde vücudunuzda birikir. Ben artık press bile kullanmıyorum. Bekleyince kahve çöküyor bir kaşıkla karıştırarak kalanı da dibe gönderip içiyorum.
Bol kahveli günlerde ...

Yusuf G.

Forum Demirbaşı
Tepki
716
Bisiklet
Cube
@alper 76
Ben sanalbaharat.com sitesinden aldığım kahve çekirdeklerinden oldukça memnun kaldım, fiyat/performans çok iyi bir firma, özellikle Colombia Supremo yu beğeniyorum, hem V60 dripper hem de french press ile oldukça güzel bir aroması oluyor.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@Yusuf G. Teşekkürler peki onerdiginiz model Tchibo guetamala ya kiyasla nasıldır?
Tarz ve tad olarak benzer mi?

kuranov

Üye
Tepki
11
Bisiklet
Kron
selamlar
arkadaşım geçen gün starbucks'tan sumatra getirmiş. french press için filtre kahve. çok yumuşak ve güzel bir tadı var. tavsiye ederim.

Aytaç DİREK

Daimi Üye
Tepki
1.501
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tchibo'nun Caffé Crema Colombia kapsül kahvesinin bağımlısı oldum bu aralar.

Sefa01

Daimi Üye
Tepki
190
Bisiklet
Pinarello
Ben de hep baristasepetinden sipariş veriyorum. Ona benzer önerebileceğiniz site var mı ? Taze kavurup gönderen

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
arkadaşlar bu büyük firmalar yerine sipariş üzerine taze kavrum yapan yerel firmaları öneririm.
sanalbaharat kahve konusunda tecrübesiz biraz
kahve dünyasının içinde olan kavurucular şu şekilde(aklıma gelenler)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
aklıma gelenler bunlar. bunun dışında kahve fabrikası da var tabi ama biraz daha kurumsal büyük bir firma

Yusuf G.

Forum Demirbaşı
Tepki
716
Bisiklet
Cube
@observer

Ben yıllarca tchibo kapsül kahve kullandım, tchibo ve starbucks dan çektirdiğim kahveleri kapsüle doldurarak da kullanıyordum arada, 1 senedir taze kavrulmuş çekirdek alarak kendim öğütüp demliyorum kahvemi, aralarında çok fark var. Yalnız tavsiye ettiğiniz firmaların fiyatları bence abartılı, daha önce benzer firmalardan da çekirdek aldım sanalbaharat'tan aldığımın 3-4 katı para verdim ama aralarında çok da fark göremedim (belki de çok tecrübem olmamasındandır), sanalbaharat'ın ilk satış yaptığı zamanlara göre kavurma kalitesinin vs. baya düzeldiğini söylüyorlar, ben de bir sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar, iş yerimde arkadaşlara da tavsiye etmiştim onlar da çok memnun kaldı sürekli sipariş veriyoruz, devamlı kahve tüketen arkadaşların en azından karşılaştırma amaçlı denemesini tavsiye ederim.

@alper 76

Karakteri: Taze öğütüldüğünde Yaban Mersini, Fındık, Kakao aromaları barındıran, dengeli bir kahvedir. Filtre kahvede dahi karakteristik yoğun aromasını hissedebilirsiniz.

Ben ekşi tad bırakan değil de kakao aroması barındıran kahveleri seviyorum, o yüzden Colombia Supremo tam bana hitap ediyor, taze kavrulmuş kahve çekirdeği almaya başladıktan sonra elimdeki Tchibo çekirdeklerini boşa gitmesin diye istemeye istemeye tükettim resmen. Siz Guetamala yı beğendiyseniz Supremo da size hitap edecektir diye düşünüyorum.

@kuranov
Starbucks'ın kahveleri arasında en çok beğenilen kahvedir belkide.

CyclistAntalya

Daimi Üye
Tepki
473
İsim
Erkan
Bisiklet
b'Twin
@Ahmetgitar bu kollektif kahve işinin (zapatista) tam olarak nasıl işlediği sistemin nasıl döndüğünde dair ayrıntılı bir site yazı yada kaynak var mı açık radyo linki hariç?

öte yandan açık radyo linkini buradan da paylaşabilir misiniz? diğer bölümde sayfalarca tarama yapmak istemedim :)

kuşlar gibi özgür

Bisiklet tutkunu ^^
Tepki
403
İsim
Barış
Bisiklet
Sedona
@observer
Selamlar. Overdose'dan sipariş vereceğim de, denediğiniz kahvelerden beğendiklerinizi paylaşırsanız sevinirim :)

19tunahan93

Daimi Üye
Tepki
485
İsim
Tunahan
Bisiklet
Fuji
Bayramdan sonra alacağım Moka pot ile yavaş yavaş bu mecraya girmeyi istiyorum. (Umarım içinden çıkamam).Size iki sorum olacak bu süreçte aklıma takılan. Birincisi kendim evde kahve çekirdeklerine aroma kattıktan sonra, herhangi bir yerel kahveci bu götürdüğüm kahve çekirdeklerini kavurup çeker mi?
İkincisi kahve öğütücü olarak önerebileceğiniz öğütücü var mı? El değirmenini daha fazla tavsiye edildiğini okudum internette, şurada burada?

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@Yusuf G. Rahatsızlık veremezsem bir sorum olacak.
Evde kahve değirmeni vs yok sadece french press var. Hatta onu da artık kullanmıyorum. Tavsiye ettiğiniz sanal baharat.com dan supremo kahveyi çekilmiş olarak mı almalıyım? Yoksa alıp bir yerde gerektikçe çektirmek mı iyi olur? Bayatlama mevzu su düşündürdü beni o nedenle sordum
Teşekkürler

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
kahveyi aromalandırmaktan kasıt ne dir acaba?biz kahveyi direk içiyoruz aroma falan yok :) şeker süt bile yok

kahve önerisine gelirsek siparişlerimde kargo bedava getirmek için 1-2 tane türk kahvesi ekliyorum genelde :D onun dışında el salvador shasta aldım en son.bugün gelmesi gerekiyordu dağıtıma çıkmamış o yüzden pazartesiye kaldı.beğenilen kahveler ruanda ve yemen ikisinide denemedim ben daha.ancak daha önceden yöresel kahve denemediyseniz önerim kolombiya medellin olur türk damak tadına daha uygun
etiyopya-yirgacheffe denemiştim o da güzeldi içimi hafif ama narenciye tatları var. sitede iletişim bölümünden kavurucuyla konuşursanız daha iyi bir seçim yapabilirsiniz.

Yusuf G.

Forum Demirbaşı
Tepki
716
Bisiklet
Cube
@alper 76
Estağfurullah, satın alma seçeneklerinden kahvenizi demleme yönteminize uygun kalınlıkta çektirerek alabilirsiniz, french pres ile demleyecekseniz "iri öğütülmüş" almanız gerek. Yalnız çekirdek olarak alıp kendiniz çekmeniz çok daha iyi olur, kahve çekildikten sonra ne kadar iyi muhafaza edilirse edilsin saatler içinde aromasını yitirmeye, bir hafta içinde de bayatlamaya başlıyor. Ben Sözen marka el değirmeni kullanıyorum, istediğiniz kalınlıkta kahve çekebiliyorsunuz, iş yerimde kullanmak için de yurt dışından bir el değirmeni sipariş etmiştim ama Sözen sağlamlık ve eşit kalınlıkta öğütme konusunda çok daha başarılı, internetten 60TL civarına temin edebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: alper 76

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Herkese merhaba. Malum yaz geldi. Sıcak içecekler bunaltıyor bu havalarda. Çay iç hararetini alır sözünüde hiç anlamadım şimdiye kadar :) . Bu sözü genelde duyarım çay tiryakilerinden.

Asıl konuya gelirsek evde soğuk kahve olarak ne hazırlayabiliriz? Neler yapıyorsunuz sıcak havalarda? Benim yaptiğim soğuk suya veya süte sade nescafe döküp karıştırmak oluyor. Filtre kahve makinesini yeni edindim sayılır onunlada soğuk kahve olarak neler yapabilirim?

Hiko

Aktif Üye
Tepki
116
Bisiklet
Carraro
@enes_vl Filtre kahve makinasında yapmış olduğunuz ve sıcak çıkan kahveyi, içinde tepeleme buz dolu bir kupaya koyduğunuzda soğuk mu soğuk serinletici bir içeceğiniz olur. Üzerine arzu eden süt, çikolata, şeker, krema vs. ekleyebilir. On numero! :harika: