Kadro çatlağı

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@OguzK Merhaba, konuya istinaden bir iki araştırma yaptım ufak çaplı. Gümrük Müşavirliği firmalarının nasıl çalıştıklarını az çok hepimizi biliyoruz, ancak siz bu ürünü zaten vergisini ödeyerek aldınız, bunu kanıtlayabiliyorsanız gümrük kanununa göre muhtemelen bu ürün artık serbest dolaşım hakkına giriyor diye tahmin ediyorum ama sadece tahminden ibaret bu. Gümrük Kanunun ilgili maddeleri şöyle;

Gümrük Kanununun (link) maddesi uyarınca;
Tamir amacıyla geçici ihraç edilen eşya tamiratının, garanti sözleşmesine veya kanuni bir yükümlülüğe dayanarak ya da bir imalat hatası nedeniyle, bedelsiz yapıldığının kanıtlanması halinde, ithalat vergilerinden tam muaf olarak serbest dolaşıma girmektedir. Ancak söz konusu eşyanın serbest dolaşıma ilk girişi sırasında kusurlu olduğunun dikkate alınarak işlem yapılmış olması halinde, bu hüküm uygulanmaz. Bu kapsamdaki eşyaya gümrük vergilerinden tam muafiyetin uygulanabilmesi için, söz konusu eşyayı imal veya ihraç eden imalatçı veya ihracatçı firma tarafından düzenlenen garanti belgesi veya sözleşmenin veya imalat hatasını gösterir imalatçı firma yazısının, noterlikçe veya yurtdışı temsilciliğimizce onaylı tercümesi gümrük idaresine ibraz edilmesi gerekmektedir.

Gümrük Kanununun (link)ü maddesine istinaden ise;
Eşyanın tamir amacıyla geçici ihraç edildiği ve tamiratın bedel karşılığında yapıldığı hallerde, eşyanın ithalat vergileri , gümrük kıymeti olarak tamir masraflarına eşit bir tutar esas alınmakla birlikte ödenen navlun, sigorta ve yurt dışında tamir sırasında ödenen diğer masraflar da dikkate alınarak işlem görmüş ürünlerin serbest dolaşıma giriş beyannamesinin tescil edildiği tarihte, bu ürünlere uygulanacak vergi oranı ve diğer vergilendirme unsurlarına istinaden belirleneceği ancak, izin hak sahibinin tamir masrafları dışında başka bir ödeme yapmamış olması ve bu ödemenin izin hak sahibi ile faaliyeti yapan kişi arasındaki ilişkiden etkilenmemesi gerektiği belirtilmiştir.

Fakat bu iki kanunun KDV kanunuyla çelişen yönleri varmış ve bu zaman zaman belirsizlik yaratıyormuş, ama her zaman değil, ilgili madde şöyle;

KDV Kanunun ‘İthalat İstisinası’ başlıklı 16 ncı maddesinde geri gelen eşyanın dışarıda işleme tabi tutulması halinde eşyanın kazandığı değer farkının işleme faaliyetinin bedelli yada bedelsiz yapılması gibi bir ayrıma gidilmeden istisnaya dahil olmadığı belirtilmiştir.

Tüm bu işlemleri yürütebilmek için şirket olmak gerekiyor mu bir fikrim yok açıkçası, ancak araştırma yapmadıysanız biraz araştırma yapmanızı ve en azından birileriyle iletişime geçerken bildiğiniz bir şeyler olduğunu hissettirmenizi tavsiye ederim naçizane. Yoksa ticari kar amaçlı kurulmuş her firma elinden geldiği kadar işinizi zorlaştırmaya çalışacak ve paranızı alacaktır, bu böyle maalesef, selamlar.

Not:

-Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün ilgili sayfasına bakmanızı da ayrıca tavsiye ederim (link)

-Kanun Maddeleriyle İlgili Kaynak :(link) (Bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim)

-Kırmızı ve italik olan bölümler verilen kaynaktan alıntıdır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@OguzK Sen niye kafaya takıyorsun ki, Gönder Almanya'ya ne gerekiyorsa Alman yapar, Buradakiler gibi Çamura yatmayı bilmez Almanlar. Canını hiç sıkma.Çıkacak proglemleride Canyon çözer.

OguzK

Üye
Tepki
43
@Asusmune Almanlar değil malesef gümrükteki sorunlar beni düşündüren. Son mailime gelen cevaba göre cuma göndereceğim. Başka çarem yok zaten.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@OguzK
Bende onu diyorum, senin gümrükle işin olmaz. Bu firma zaten bu durumlardan haberdardır.

OguzK

Üye
Tepki
43
@BF Okuru Çok teşekkürler hocam. Bu akşam araşatıracağım biraz daha detaylı.

@Asusmune tekrar vergi durumunu anlattığımda yerel işlemler sizin sorumluluğunuzda, yerel yönetim ile konuşarak sorunu çözebilirsiniz dediler.

alpyese

Forum Demirbaşı
Tepki
660
İsim
Alper
Bisiklet
Canyon
@OguzK Almanyadan yada bize komşu ülkelerden yanında getirebilecek birini bulmak gibi bir alternatif var... yanılmıyorsam Murat Cömez tek kutu içerisinde 2 kadro getirmişti 2.el olarak 1 taneside canyon du... O kişiyi bulmak önemli tabi

• Beğen
Tepkiler: OguzK ve Groims

celilcetiner

Forum Demirbaşı
Tepki
1.106
İsim
Celil ÇETİNER
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@OguzK Hayırlısı olsun.

• Beğen
Tepkiler: OguzK

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
Al alü mtb rahat et :p merdivenden de iniyorum :)

• Beğen

OguzK

Üye
Tepki
43
Merhaba arkadaslar,

Cuma gonderdigim bisiklet dun saat 2 de ellerine gecti.

Not: ozellikle asamalari yaziyorum. Bilgilendirme amacli.

ToroMir

Sadece Bisiklet
Tepki
1.920
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@OguzK

Mesajı yeni gördüm bu yüzden sgeç cevap için kusura bakma. Aslında çok kolay olmadı benim için de süreç. Bisikleti kendim getirdiğim için Almanya'dan öncelikle kendim göndermem gerektiğini söylediler ve UPS i işaret ettiler. Ancak UPS hayvani bir ücret çıkardı karşıma ben de bu yüzden PTT Kargo ile 130 TL karşılığı uçak ile gönderdim. Ancak ne iştir bilmem (bu ara Almanya için yılbaşı idi) Almanya ya vardıktan sonra bisiklet 20-30 gün bekledi ve bana "Not Claimed" notu ile geri gönderildi. Bir de geliş için PTT ye 130 TL daha ödedim. Neyse uzun uğraşlar sonucu bu durumu anlatan 3-5 mail ardına Canyon u sosyal medyada gömmeye karar verdim ve İnstegram ile başladım işe. Aynı gece bana mail ile döndüler ve UPS ile kargomu ücretsiz göndrmem için "Ticket" gönderdiler. Neyse kargo gitti ve kadro değiştirilerek geri gönderildi. Ancak bir de daha önce bahsettiğim TR gümrüğü meselesi çıktı. Önce durumun tekrar değerlendirilmesi için verilen adreslere mail yazdım ve durum tekrar değerlendirilip bu ücreti ödemek zorunda olduğuma dair telefon ve mail geldi. Aslında ben tamamen ümidimi kesmiştim ve Canyon a son bir mail daha attım ve bana yaşattığı süreci en baştan tekrar özetledim. Bu gümrük ücreti konusunda yardımcı olmalarını yoksa bisikletin Canyon a geri gönderileceğini söyledim.
Bana gelen özetle şöyle idi:

We apologise for the inconvenience and the delay in handling your complaint. Unfortunately there
is no way to avoid the customs charges for the shipment as UPS Germany informed us. The deadline for the customs clearance is the 14th March.

We would therefore recommend that you pay these charges and we will compensate for your expenses afterwards. You just need to send us the invoice and your bank details for the refund. We think this will be the easiest and quickest way to get back your bike.

If you agree with this proposal we will instruct UPS for the delivery accordingly.

We apologise once more for any inconvenience caused. If you have any further questions or difficulties, please contact us stating your customer reference number
Best regards,

Neyse ben parayı ödedim. Bisiklet geldi. Makbuzu Canyon a gönderdim. Bir süre sonra para hesabıma yattı. Umarım senin işlem daha kolay olur zira benim ömrümden ömür gitti. Kolay gelsin.

OguzK

Üye
Tepki
43
Merhaba arkadaşlar,

@Deniz Baklacı çok teşekkür ederim bilgiler için. Bende aynı yolu izledim daha önceki konunuzu da okuyarak. Sanırım ben bisikleti ups ile aldığım için gönderirken bir sorun yaşamadım.

- 1 Temmuz -> Bisikleti ups ile gönderdim.
- 7 Temmuz -> Bisikletin Canyon'a ulaştığı ve tüm parçaların orjinal olduğuyla ilgili bir bilgi döndüler.
- 13 Temmuz -> Bisikletin işleme alındığını bir kaç gün içerisinde cevap dönüleceği bilgisi geldi.
- 18 Temmuz -> Bilgi almak için mail attım.
- 21 Temmuz -> Güzel haber geldi :) kadroyu değiştirip kargoya vermişler.

Bisiklet şu an Almanya'da belge eksikliği yüzünden beklediği yazıyor. Giderkende olmuştu çözülür bir iki güne.

Bisikleti gönderdikten sonra hiçbir sorgu sual yapmadan değiştirdiler. Gümrükte de sorun yaşamazsam her şey güzel olacak.

Hepinize teşekkür ederim.

celilcetiner

Forum Demirbaşı
Tepki
1.106
İsim
Celil ÇETİNER
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@OguzK Geçmiş olsun diyelim o zaman. Canyon kendine yakışanı yapıp potansiyel bir müşteri daha kazandı :)

• Beğen

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
Ürün Türkiye'de temsilciliği olan bir markadan alınmış olsaydı da en fazla 1 hafta fark ederdi diye tahmin ediyorum. Hızlı ve olumlu dönüş yapmışlar :) Sizin adınıza sevindim. Ayrıca Canyon kullanıcısı olarak içim daha da rahatladı. :)

ToroMir

Sadece Bisiklet
Tepki
1.920
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@OguzK Türkiye'ye girdiğinde gümrük muhabbeti ile karşılaşmazsanız harika bir iş olur. Haydi hayırlısı o zaman.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Beklenen olmuş ve kadro yenisi ile değiştirilmiş. Gözünüz aydın. Sizin adınıza sevindim.