Kadro boyu yardım!

7haiku

Daimi Üye
Tepki
379
İsim
Ömür
Bisiklet
Diğer
Herkese merhaba. Forumumuzda araştırdım bulamadım, yardım alabilmek için konu açmak zorunda kaldım. Şöyle bir sorum olacak izninizle:

Ankara' da oturuyorum ve en yakın bisiklet mağazası 30 km. kadar uzağımda ve buraya birkaç defa gitmeme rağmen istediğim bisikleti bir defâ deneyebildim, bu da 16" Salcano Astro (MTB) idi, kadro tam oldu. İnternette uygun fiyatlı bulduğum için sipariş edecektim; fakat 18" kadro boyu kalmış, elim boş kaldı. Boyum 171, iç bacak boyum 76-77 cm gibi. Bana en uygun kadro 16", en fazla 17" gibi görünüyor.
Benzer bisikleti benimle fiziği aynı olan ve 18" kadro ile kullanan var mı acaba?

Bununla birlikte şehir bisikletlerine de yönelmiş durumdayım ve bütçem itibâriyle Salcano' nun City Sport ve City Fun modellerine de yöneldim. Bunların kadroları da 18" den başlıyor, 16" üretilmiyor sanırım ve jantları da 28". Bisikletçilerde bunları göremediğim için deneyemedim.

İnternet fiyatları uygun olduğundan ve elimde bulunan kredi kartına yalnız internetten taksit yapılabildiğinden yardımlarınızı alabilmek üzere konu açmak zorunda kaldım.

Hepinize teşekkürler şimdiden.

Scudo

M.Fatih

Daimi Üye
Tepki
370
İsim
M.Fatih
Bisiklet
Mosso
168 Boy 16 Kadro şehir bisikleti kullanıyorum kadro bana tam tek sıkıntım gidon çok aşağıda kalıyor gibi ama bunun kadro boyuyla ilgisi olduğunu sanmıyorum kadro yapısı ile ilgili gibi geliyor.

7haiku

Daimi Üye
Tepki
379
İsim
Ömür
Bisiklet
Diğer
@M.Fatih Legarda MSM almıştınız sanki, forumda yazışmıştık. Mosso' nun 16" kadrosu mu.. Şuradan ölçülerimi girdim, 17" kadro çıktı: (link) Ama bisiklette denemen de tam sonuç almak zor gibi..

M.Fatih

Daimi Üye
Tepki
370
İsim
M.Fatih
Bisiklet
Mosso
@7haiku Evet Legarda MSM kullanıyorum hatırladım sizi. İşin aslı bu bilgiler hep teoride kalıyor bisikleti bacak aranıza alıp ust borunun sizi rahatsız edip etmediği de çok önemli.
Standover Height deniyor buna bkz.
unnamed.gif

7haiku

Daimi Üye
Tepki
379
İsim
Ömür
Bisiklet
Diğer
@M.Fatih Evet, bunu bisikletçide MTB için denedim, 16" iyi oldu, 18" zorlar diye düşünüyorum. İnternet fiyatı ile bisikletçideki fiyat arasında 150 lira civârında fiyat farkı olunca siparişle alayım dedim, ancak 16" kadrosu yokmuş, 18" için de cesâret edemedim.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Icbacak boyunuzu dogru olctuyseniz ne diyorsa o idealdir.
Gerci 18 inch kadroya da ufak ayarlamalarla hakim olabilirsiniz ama ideali en dogrusudur.
168 boy ve 78 cm ic bacak ile benim icin ideal olan 17,5 inch kadro almam gerekirdi. Ancak baktigim model 16 ve 18 inch boy uretildigi icin 17,5 inche daha yakin 18 inch kadroyu tercih ettim. 2 yildir kullaniyorum.
Eger arazi agirlikli kullanacaksaniz alta yuvarlamaniz mantikli. Ancak ic bacak boyunuz 77 - 78 cm ise diz pozisyonunuzu zorlamayacak kadar abartisiz ayarlarla zorluk cekeceginizi sanmiyorum.
Sonucta 10 yil oncesine kadar satilan bisikletlerde, boyunuza ic bacak boyunuza bakilmaksizin, genel olarak ortalama 17 inch kadro boylari getirilip satiliyordu bu ulkede...

• Beğen
Tepkiler: M.Fatih ve 7haiku

M.Fatih

Daimi Üye
Tepki
370
İsim
M.Fatih
Bisiklet
Mosso
@7haiku
Hiç 18 e bulaşma derim çünkü küçük kadronun telafisi bir şekilde oluyor seleyi yukseltip gidon yukseltip ama büyük kadronun telafisi olmuyor ki size zaten 16 küçük değil yani. Büyük alıp da bisikletten soğumayın.

@suat akman Üstad ilk gönderimde yazdığım sorunuma bir cevap ver gelmişken.

7haiku

Daimi Üye
Tepki
379
İsim
Ömür
Bisiklet
Diğer
@suat akman Dediğiniz gibi, sokaktaki çocuklara bakıyorum, ayakların yere değmesi mümkün olmayan bisikletlere biniyorlar. Babaları muhtemelen "seneye de binilsin" diye büyük bisiklet alıyor sanırım; çocukluğumdaki gibi. :) Ölçüm 17" gibi. Bu bisikleti şu fiyata bulmuşken (katalog fiyatı 965 TL.) kaçırmak istememiştim, 16" kadrosu kalmamış: (link) Gerçi kullanım alanıma göre şehir bisikleti de mantıklı geldi, bunlar da, yukarıda yazdığım gibi 18" kadro boyundan başlıyor. Araştırmaya devâm artık. Teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

7haiku

Daimi Üye
Tepki
379
İsim
Ömür
Bisiklet
Diğer
@M.Fatih Kadrosu çok hoşuma gidiyor zâten, bütçeme de uygun, çelmeyin aklımı :)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@M.Fatih

Surus cesitleri-surucu konumu ve surucunun tercihi ile ilgili bir durum aslinda sizinki.
Gidon sele hizasi altinda ise agresif surus
Gidon sele hizasi hemen hemen ayni veya gidon bir parca yukaridaysa sportif surus
Gidon sele hizasinin oldukca uzerinde ise ve surucu dik pozisyona yakinsa konforlu surus olarak gecer basitce.

Elbette bunda surucunun rahatligi ve tercihi one cikar. Ama alisma donemi haricinde pozisyonda surekli olarak agri cekiyorsaniz yukseltmeniz yarariniza!

Gidon ayarinin sele yuksekligi ve kizagi ayari gibi kesinkes kurallari yok. Daha keyfi ve kisiye ozel tercihli.
Gidon tipine gore acili bar, kelebek gidon, vb. ise bar pozisyonu ayarlayarak rahat tutusu sagladiginiz bir konuma getirebilirsiniz.
Masanin alin borusuna giren kismi uzun ise spacerlari gidon boynu altina/ustune atarak gidon yuksekligini degistirebilirsiniz.
Gidon boynunun uzunlugu ve acisi degisken olabilir. Bundan faydalanabilirsiniz.
Gidon boynu ayarli degilse kisa veya uzun, acisi dusuk veya yuksek modelleri vardir, bunlardan ihtiyaciniza gore tercih edebilirsiniz.

Gidon ve gidon boynunuzun yakindan bir fotosu olsa belki daha kesin bir tavsiye olabilir.
Muhtemelen spacer (gidon halkalari) vardir sizde. Bunlari gidon boynu altina alir ve gidonu en uste takarsaniz, gidon boynu acisi en yuksek olacak sekilde ters - yuz takarsaniz bir parca isteginize ulasabilirsiniz.

M.Fatih

Daimi Üye
Tepki
370
İsim
M.Fatih
Bisiklet
Mosso
@suat akman Bilgiler için çok tesekkur ederim spacerlar en altta zaten ben açı ayarlı boğaz mı alayım yoksa gidon yükseltme aparatı mı alayım ona karar vermedim. Çünkü sürerken çok eğiliyor gibi hissediyorum ve bacak aramdakı yumuşak bölge çok ağrıyor. Fotoları atıyorum.
IMG_20150619_020357_HDR.jpg IMG_20150619_020351_HDR.jpg IMG_20150619_020337_HDR.jpg IMG_20150619_020330_HDR.jpg IMG_20150619_020322_HDR.jpg IMG_20150619_020316_HDR.jpg

@7haiku Ben kullanıyorum diye demiyorum ama kadro olsun donanım olsun fiyat ve rakiplerine göre gerçekten en iyisi diyebilirim çünkü bende aylarca araştırdım sizin gibi.

• Beğen
Tepkiler: 7haiku

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@M.Fatih
Zaten max. durumda gidonunuz. Kadroda boyunuza uygunsa sıkıntı cekmemeniz lazim. Isterseniz acili gidon veya gidon yukseltme aparati kullanin. Ancak belli bolgelerde baski yasiyorsaniz selenizi ve sele ayarlarinizi kontrol edin.
Selenin esas amaci kalca kemiklerinizi tasimasidir. Eger sele yere paralel degilse ve burnu hafif yukaridaysa, one biraz egilseniz bile pelvisinize baski yapar. Sele burnunu bir parca asagi dusurmek belki yardimci olur ama uzun suruslerde surekli kayma ve pozisyonunuzu duzeltme gibi rahatsiz bir sonuc dogurabilir.
Sele kalcaniza gore dar bir yapidaysa (arka kisminin genisligi farkli olculerde olur modellere gore), kalcaniz seleye tam oturmadigi icin pelvisiniz baskiya fazla ugruyor olabilir.

Bu arada fotolardan anladigim kadari ile seleniz cok geri itilmis gibi kizaklari uzerinde...
Buda sele ve gidon arasi mesafe uzadigi icin one egilme-uzanma sorunu yaratarak pelviste baski olusacak bir pozisyona dusmenize neden olabilir...

Sele yuksekligi icin klasik olarak pedal asagidayken dizin hafif kirik olmasi basitlestirilmis tanimina uygun ayarliyoruz - foto P1

Sele kizagini ise pedal yere paralel iken dizimizden dusey, yere 90 derece acili hayali bir cizginin, ayak pedala dogru pozisyonda basili iken pedal mili ile ayni duzlemde oldugu varsayimina gore hareket ediyoruz - foto P2

Tum ayarlar dogru ise sele genisligi veya selenin size uygun olmayan bir yapida oldugunu, yere paralelligini de gozonune almak lazim.
Sele pozisyonu hataliysa pelvis baskisi yani sira bel ve diz sorunuda yasarsiniz genelde...

Dosyalar

M.Fatih

Daimi Üye
Tepki
370
İsim
M.Fatih
Bisiklet
Mosso
@suat akman Sele boyu ayarım tamdı zaten bir de bilgileriniz doğrultusunda sele kızağını ayarlayacağım faydası olacağına eminim ama yine de sorun tam manasıyla geçmeyecek çünkü hem gerçekten de sele dar ve bundan önce hep çift suspansiyon MTB kullandığım için rahat oturmaya ve dik duruşa alışmışım galiba bunun da etkisi var biraz da. Artık son çare açı ayarlı boğaz gibi duruyor.
Gecenin bu saatinde erinmeden verdiğiniz detaylı bilgileriniz ve ilgili yorumunuz için çok teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@M.Fatih ve @7haiku
Bildigimiz ve dilimiz dondugunce yardimci olduysak, bir faydamiz olduysa ne mutlu!
Her zaman kazasiz, belasiz, arizasiz, patlaksiz keyfile pedallamaniz dilegiyle :)

• Beğen
Tepkiler: M.Fatih

7haiku

Daimi Üye
Tepki
379
İsim
Ömür
Bisiklet
Diğer
Hem benim hem de (link) için yazdıklarınızla iki farklı konuda bilgi sâhibi olduk. Eksik olmayın sağolun. Tatlı tatlı pedallamalar size de :)

Efe18

Üye
Tepki
0
İsim
Efe
Bisiklet
Sedona
Abilerim benim 1 seneye yakin zamandir kullandigim bi sedona 750 pro bulunmkta bisikletten gayet memnunum ama elime bi miktar para gecti bende bununla kadro yukseltmem istiyorum 1.500 tl arasi karbon kadro bulabilirmiyim 2. Elde olur yardimlariniz icin tesekkur ederim