Kadın bisikletçilerin azınlıkta olması

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bisiklet
Specialized
@Doğukan KARBAL

Yorumun için teşekkürler fakat göz arda edilmemesi gereken bir konu olarak ne erkekler ne de bayanların çoğu spor yapıyor erkekler için de bayanlar için de bu durum azınlık. Toplum olarak beraber yaşıyoruz tabiki bayanlarda herşeyi başarabilir bunu demek istemedim fakat bayanlarda erkeklere göre şu durum var: içinde bulunduğu durumu kabullenme hissiyatı daha fazla erkeklere göre..eve kapatılmış bayanlar dışa çıkmak için savaşacağına tv bağımlısı ve hizmetçi haline geliyor herneyse bu konu hakkında binlerce kelime kurabilirim fakat burada çokda önemsendiğinin düşünmüyorum artık... yardımcı olması adına yazdıklarımıza bir teşekkürü çok biliyorlar sonuç itibariyle bu ortak sorunumuz ve genel amaç bisikletken kadın ya da erkek olmanın farkı yok....

Scudo

Doğukan KARBAL

Forum Bağımlısı
Tepki
386
Bisiklet
Merida
Abi teşekkür butonuna basmasada olur yanı. Biz burda tesekkur ıcın yorum yapmıyoruz. Zaten sen yardımcı olduysan oda ınsandır ki gorunce yorum yazsın yanı. :)

• Beğen
Tepkiler: halil fatih akbaş

-Paşa-

askssy
Tepki
579
Bisiklet
Specialized
Bu konuları tartış(ama)mak bile bizim henüz fazla ilerleyemediğimiz anlamına geliyor. Çünkü çırpınıp duruyoruz. Çünkü bunun bir çözümü yok yani en azından çok uzun süre alır yaklaşık 30-40 yıl kadar çünkü tamamen yeni neslin yeni mantıkla yaşama bağlanmaları gerekir.
Sadece bayan bisikletçilerin toplanarak tepki-protesto turu yapmaları fikrine de nacizane katılmıyorum. Başka bir arkadaşımın söylediği gibi herkesi kapsayan bisikletçilerin saygı görmesine yönelik bir organizasyon düzenlenmesi daha faydalı olur kanısındayım. Bayanların yaşadıkları sorunların bir çoğunu hemen her bisikletçi yaşıyor. Taş atın turist geliyor diye bağıran 17-20 yaşlarında grup biliyorum ben bu memlekette.
Bayanların forumda az olmasının sebebi ise; gerçekten ülkemizde özellikle siber alemde kesinlikle abaza, kro, özgüvensiz hemcinslerimin çokluğundandır. Gerçekten üzülmemek elde değil.
Pek iyimser değilim dostlarım, çok sevdiğim bu cennet memleketimde özgürce yaşayamamamın burukluğunu tüm hayatım boyunca hissettim.
Sevgiler.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
kusura bakmayın... alakasız bir mesajla araya bi dalıp çıkıcam....

@Kanber Gülhan

karakedi oynafığımız günler geldi aklımaa... saklambacı, yakan topu... hepsi yalan... en iyisi karakediydi...

(karakedi oyununu bilirsiniz di mi :D)

B

BF Okuru

Misafir
Şimdi yanlış anlaşılmasın, ben kadınların (bayan denmez- kadın denir) azınlıkta olmasını sorun olarak görmüyorum. Kadınların -eğer bunu bir sorun olarak görüyorlar ise, bunu ancak kendi başlarına çözebileceklerini vurgulamak istiyorum. Erkekler olarak bu duruma müdahil olmak- detaylara girmiyorum- pratiğe hizmet eden bir çözüm yolu değil. Ben de aşağı yukarı bir çok ortamda birçok türden kadın tanımışlığım var. Yani bisiklet özeline girmeyelim, spora yatkınlık genelde düşük. Bunu bir eksiklik olarak görmeli miyiz bilemiyorum, ama yurdumda kadınların genel duruşu spora uzak. Spora uzak derken genelde şehirde yapılan spor amaçlı yapılan faaliyetlere uzak. Biraz erkek fatma olmak lazım ama ortamımız müSait değil abi. Herkes giyemez yani öyle vücudu belli eden bisiklet giyimini. Afedersin ben de tasvip edemem. Bunun haricinde aşırı korumacılık ve bisikleti özenti ve gereksiz görme, forumdan da takip ettiğim kadarıyla ülkemizde üst düzeyde, ve tabii en önemli sebeplerden biri de trafikteki insan görünümlü, insana benzeyen tehlikeler, katiller, namussuzlar.

Gerek maddi durum, gerek spora karşı yatkınlık açısından ortalama, çalışan bir Türk kadınına bakalım. Bisiklet sürebileceği alan deniz seviyesindeki düz satıhlı bisiklet yolları ile sınırlıdır. Forumdaki birkaç istisna arkadaşı hariç tutuyorum, İstanbul özeli için konuşuyorum, ver bisikleti Türk kadınına, yolla Ömerli rampalarına, Beykoz-Riva yollarına, Alemdağ-Polonezköy ormanlarına. Ben henüz görmedim. Gören var mı?

Ama tekrar ediyorum ben bunu eleştirmek için söylemiyorum. Kadının durumu genelde spora müsait değildir. Öğrencidir vakti yoktur, çalışandır, vakti yoktur, kariyerine eğilmesi lazımdır, evlidir, akşam evinin sorumluluğu vardır, annedir, çocuğu vardır, onlarca sebebi vardır, Veya istemiyordur, birşey diyemeyiz, birşey dememiz de gerekmez. Kendi aralarında bir grup olup kendilerini geliştirmeleri daha doğru bir seçenektir, bize de karışmamak düşer. Gün gelir toplu organizasyon olursa katılırlar, hoş olur tabii.

Dipnot: Ben yaptığım birkaç turdan resimleri laf olsun diye bizim şirketteki arkadaşlara yolluyorum, plaza kadını olanlar okumadan siliyorlar. Bir tanesi geri dönüp nasıl oluyor bu iş, nedir, nasıl yapılır demedi. Starbucks kadınları... :) :) :D ...

Pelin N.

Üye
Tepki
44
Arkadaşlar,

İşte böyle her şeyin mesele olması nedeniyle ben forumlarda çok yazmayı sevmiyorum.

Öncelikle teşekkür bekleyen arkadaşım, teşekkür için yazıyorsan lütfen yazma. Kaldı ki hatırlattığında, gözden kaçırmış olduğumu söyleyip teşekkürümü ettim.

İkinci olarak, kadın turu yapmak istemek neden bu kadar tepki alıyor, beraber de yaparız, ayrı da yaparız. Bu turu, bu spesifik konuya dikkat çekmek amacıyla düşündüm, ayrıca da erkekler gelemez demedim, geliştirelim dedim, ucu açıktı, hala da açık yani. Karışık bir tur yerine-ki bu da bir ton erkek, arada zor görünen üç-beş kadın demek olucak- sadece kadınların göründüğü bir turun, bu konuya daha iyi dikkat çekeceği fikrindeydim, yoksa erkek düşmanı filan değilim...

Beyin fırtınası yapmak yerine neden ego çarpıştırıyoruz, ben gerçekten anlamıyorum.

Son olarak da erkeklere bay demediğimiz gibi lütfen kadınlara da bayan değil kadın diyelim.

Saygılar ve herkese şimdiden TEŞEKKÜRLER.

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
@Livestrong
Malesef artık bu bilinçte yetiştirilmiyor gençlerimiz.

-Paşa-

askssy
Tepki
579
Bisiklet
Specialized
Kusura bakmayın cevap verme gereği duydum. Yanlış anlaşılmak istemem. Bayanların kendi aralarında tur yapmalarına elbette karşı değilim. Tabiki herkes istediği kişiyle istediği kadar istediği yere tur yapabilir aman yanlış anlamayın buna karışmak benim haddim değil.
Sadece bir protesto ve tepki turu yapılacaksa tüm bisikletlilerin buna iştirak etmeleri gerekmelidir diye düşünüyorum. Sonuçta sizin yaşadıklarınız kadar olumsuz olmasa da bizler de birçok trafik ve insan tacizine maruz kalıyoruz. Sizin yaşadıklarınıza biz de üzülüyoruz. Sizin kadar biz de kardeşlerimizin eşlerimizin ve sevgililerimizin bizle beraber aynı sporu yapmalarını istiyoruz. Söylediklerim lütfen yanlış anlaşılmasın.

Muammer D.

Üye
Tepki
44
@Pelin N.

"Niye kızlar bu kadar az?" sorusundan sonra bu noktaya gelinmesi bence gayet hoş olmuş. Bu noktadan kastım meydana gelen polemik ortamı değil forumdaki kadın arkadaşların bir araya gelmek için çaba göstermiş olmaları. Umarım güzel bir gezi gerçekleştirirsiniz. Okuduklarımdan ben bir protesto gezisi olmadığını anladım. Ama "bir protesto yapılacaksa biz de gelelim" diyen erkek arkadaşlar bunu nerden çıkardılar anlayamadım. Biraz daha basit düşünmek gerekli sanırım. Bence birbirlerini sadece sanal ortamdan tanıyan bir kaç arkadaş bir araya gelip tanışacak, bisikletle gezecekler. Bunu zaten tek başlarına yapabilecek yetenekteler. Zaten protesto yapmadan önce bisikletlerimizle daha çok sokağa çıkmalı ve trafikte yerimizin olduğunu insanların anlamasını sağlamalıyız.

• Beğen
Tepkiler: Pelin N.

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
Forumda salı perşembe caddebostan kaynarca turumuz var, düzenli olarak yaz, kış, kar ve şiddetli yağmur yağmadığı sürece mutlaka yapılan. Aynı ekip haftasonları da değişik güzergahlarda turlar düzenliyoruz, bu turlara da katılan kızlarımız var, ancak forumda pek aktif değiller ama turlara katılıyorlar genelde. Ağırlıklı olarak yol bisikleti kullanıyorlar, antrenmanlarına dikkat ediyorlar, hatta benim kız arkadaşımın bisiklet performansı benden aşşağı değil. Bu sene 2 şile, 1 riva, 2 de iznik turu yaptık, bunların hepsi 100+km. hatta iznik turlarından bir tanesinde 170km. yaptık ido nun bize attığı kazık neticesinde. Her hoby de olduğu gibi bisiklet de gönül işi:) bir sürü cefası var fakat bunlar o keyifi almaya engel olmamalı, zaten gönül verenler için de engel teşkil etmiyor:)

• Beğen
Tepkiler: Pelin N.

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
Biraz önce forumda dolanırken gördüm, harika bir tur örneği:)
(link)

Muammer D.

Üye
Tepki
44
@binRR

Sanırım en büyük hatamız bisikleti hobi olarak görmek. Bisiklet hobi değil ulaşım aracıdır. Sadece erkeklerin değil kadınların da kullandığı bir araçtır. Günümüzde ulaşımda yerinin çok az olmasının nedeni sanırım insanların bunun bir hobi olduğunu düşünmesi bence.

• Beğen
Tepkiler: binRR
B

BF Okuru

Misafir
@Candan Cığız

Selamlar...
Tesadüfen topiğe girdim ( yazan bir kaç erkek üyeyi takip etmek için ) neyse her zamanki şeylerden bahsedilmiş burada bişey yazamayacağım karada karşılaşırsak değerli bilgi görüş ve fikirlerimi aktarbilirim...

benim esas dikkatimi çeken sizin rakkamlardan bahsetmeniz bizim performans turları yapan gurubumuz var eğer düşünürseniz bekleriz bizim aradığımız bisikletçinin cinsiyeti,boyu,kilosu,rengi,yaşı,başı...v.s değil gurup sürüşüne uymlu önce güvenlik sonra performans diyenler turda bisikletin ve sen varsındır tur bitince her kes evine bisiklet üstünden inilmez ne paylaşılacaksa ( muhabbet v.s ) bisiklet üzerinde olur...

dediğim gibi çok fazla ümidim olmamakla beraber sizi bi davet edeyim dedim tabiki bahsettiğiniz rakkamları görünce eğer yazdığınız rakkamların ne anlama geldiğini merak ediyorsanız bekleriz önceden gurubumuzun adı başkayken bir kaç hanım arkadaşımız vardı ama yeni yapılanmada hanım arkadaşımız yok...
gurubun topiğini vereyim size isterseniz bi göz atarsınız Facede sayfamız var ama kapalı üye olmak için sürüşlere katılmak gerekiyor neyse fazla meşgul etmeyim burayı başarılar diliyorum...

bizim topik...

(link)

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
@Muammer D.

Muammer bey yılda en az 12 000km. yapmama rağmen, bisikleti ulaşım aracı olarak kullanamıyorum malesef. İşim ve evim çok yakın 3.5km. burada sorun yok, fakat bir toplantıya gitmem gerektiğinde, firma sahibi arkadaşım olan toplantılarda denedim, en büyük sorun terliyorsunuz:) hadi tayt ı pantolonun içine giydim, paçama da bant taktım, kask eldiven zaten sorun değil ama ter ve üzerinize yapışan toz toprak pek hoş olmuyor benim şartlarımda:)

• Beğen
Tepkiler: Muammer D.

Muammer D.

Üye
Tepki
44
@binRR

Benim bakış açım o şekilde değil ne yazık ki. Örneğin ben de işe giderken yanıma almam gerekenleri motosikletle taşıyamadığım için otomobil kullanıyor olsam motosiklet bir hobi mi olacak? Hayatımda hiç bisiklet kullanmamış olsaydım bile bisiklet bir ulaşım aracıdır. Hem de dünyanın en çevreci ulaşım aracı. Ama ayrıca bisikletle hobi olarak da ilgileniyor olabilirsiniz tabi ki. (12000 km'de iyiymiş :))

Konunun amacından sapmaması için daha fazla uzatmak istemiyorum. Bu başlık altında da konuyla ilgisiz şeyleri artık yazmayacağım. Daha sonra uygun bir bölümde devam ederiz.

• Beğen
Tepki
1
Kadınlar gördüğüm kadarıyla pek bisiklet kullanmıyor nedeni bir sürü sapık olması :) Bakarsanız diğer avrupa ülkelerine kadınlar daha özgür daha çok bisiklet kullanıyor çünkü orası özgür biryer :) burda cinsel olaylar ( Lütfen sapıklık olarak algılamayın sonuçta bir ihtiyaç ve doğanın kanunu ) çok kısıtlandı ve erkekler bu ihtiyaçlarının karşılanmaması sonucunda böyle bir psikolojik hastalık geçiriyorlar :) yani sapıklık Tek nedeni bu:)

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
@alperen arslan

Çıkmayalım o zaman evden:D
Bahsettiğiniz şey otobüste, takside, araç kullanırken, konserde, akşam eve yürürken, hatta markette, vs. İki senedir bir kez sapıklık denebilecek bir olayın ucundan döndük, onun dışında 10 000+km. yaptık, görmedim ben sapıklık filan:)

• Beğen
Tepkiler: Deda

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@Hasip Çehre

yazdığım rakamların ne anlama geldiğini bilsem de o kadar uzun turlara katılma şansım hiç olmadı. dolayısıyla, ne anlama geldiğini uzaktan bilebiliyorum :)

bazen düzenli antrenman yaparak bazen düzensizliğin dibine vurarak kendi çapımda bi'şeyler yapmaya çalışıyorum işte... sizin grup gibi bi gruba yetişebilme hedefi, düzenli antrenmanlar konusunda çok iyi bir motivasyon kaynağı olurdu eminim...

ne yazık ki ben ankara'dayım :)

yine de davetiniz için teşekkürler, belki yolum istanbul'a bisikletimle düşer, o zaman birlikte de pedallarız :) (mtb kullanıyor olmam bir sorun olmayacaksa tabi :) )

Tepki
1
@binRR

Ben türkiyedeki herkes için söylemedim denk gelmemişsindir :) veya yanında fazla kişi vardır :) İstanbulda saat 21:00 dan sonra ara sokaklarda rahatça ulaşmak istediğin yere ulaşabiliyormusun?

• Beğen

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Arkadaşlar yazmadan edemiyorum çünkü başlık çok çekici "hadi kızlar nerelerdesiniz dışarı çıkıp gezelim, hayat güzel..." :)

Bu güzel konu başlığı şimdiden 1600'leri gördü ama kaçınılmaz olarak top listeden çıkacak. İyisi mi ana sayfadan moderatöre talebinizi iletin. Bu forumda kadınlara yönelik bir forum alanı olsun; ben yaptım, gönderdim bu sap halimle. face mace hikaye; Türkiye'de bisiklet deyince BisikletForum'u bilirim. buluşmanın tek adresi :)

• Beğen
Tepkiler: Deda ve Pelin N.