Kadın bisikletçilerin azınlıkta olması

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.344
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Hiç bisiklet binmek gibi bir fikrim yokken, kız arkadaşımın bana "Bisiklet almak istiyorum" demesiyle gözüm parladı (ki kendisi de gözümdeki parıltıyı o anda görmüş :D ). 2-3 ay içinde bisiklet aldık ve şu anda beraber biniyoruz..

Kendisi de gayet yetenekli, fıldır fıldır gidiyor valla =)

Scudo
Tepki
109
Cinsiyeti erkek olan pek cok garip insanin, bisiklet ustundeki bayanin kendisine farkli seyler cagristirdigi bir ulkede yasadigimiz icin bayanlar bu kadar az bence. Benim kiz arkadasimda benimle birlikte bisiklete ilgi duymaya basladi ama biz genelde sehir disi turlarda veya orman icinde parkurda bindigimiz icin pek katilma firsati bulamiyordu. Gecenlerde birlikte biraz binelim dedik ve sehirden yaklasik 20 km kadar uzak yerlere gidip geldik banamisin demedi. Simdi haftada 2-3 gun birlikte geziyoruz. Ama yalniz cikmasini istemem. Bunun nedeni bensiz binemeyecegi yada kendini koruyamayacagi icin degil olasi istenmeyen bir durumla karsilasmamasi icin. Kendini koruyabilse bile karsisindaki kisiye gereken cevabi verse bile ki verir yinede boyle kotu bir ani yasamasini istemem. Ben bile erkek halimle zaman zaman sikinti yasiyorum insanlarla. Ama keske her bireyin Hic birseyden cekinmeden bisiklet binebilecegi bir ulkede olsak

Pelin N.

Üye
Tepki
44
Evet ben de burdayım! :) O göz parıltısı yıllardır hayalini kurduğum bisikletimi pat diye aldırdı bana... :)
Her an forumu takip etmesem de, aralıklı girip bakıyorum, birçok yararlı başlık var, okuyup notlar alıyorum.
Yeterince kendimi geliştirdiğimde ise turlara katılmak istiyorum.
Çok foruma girmek veya boş boş yazmaktansa, yazılan, paylaşılanlardan bilgilenip eyleme geçmenin mantıklı olduğunu düşünüyorum.
Erkeklerin refakatini, yardımını filan beklemek değil çözüm, bir arkadaşımızın dediği gibi her zaman her koşulda zaten kendimizi korumalıyız. Ve yollara çıkmalıyız.
Ayrıca o bahsettiğiniz yabancı forumları merak ettim, güvenlik önlemleri olan, çevirisine katkıda bulunabilirim. Hepimiz faydalanalım...

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Arkadaşlar geçen hafta bu forumun moderatörüne mesaj attım; kadınlar için de bir forum alanı gerekli olduğunu düşünüyorum. Örneğin forums.roadbikereview.com'da kadınlara özel bölüm var. Bisiklet dünyasında kadınların kendi dertlerini paylaşabilecekleri alan lazım. Kendi dertlerini paylaşamayan, çözemeyen kadınların diğer bölümlerde aktif olmalarını bekleyemeyiz sanırım.

Ben, antreman turları haricinde eşim ve kızımla birlikte ayda 2 veya 3 kez bisiklet gezileri yapıyorum. Onların beklentileri ve sorunları benimkilerle aynı değil. Umarım moderatör ilgilenir; tabii ilgilenmesi için taleplerin de artması lazım. bol pedallamalar.

Komili

Aktif Üye
Tepki
54
Şimdi ilk olarak aile faktörü
2.olarak kızlar bsiklet sürdüğünde bazı erkek bisikletçiler kaldırıma sıkıştırıyor ve ya önünde giderken frenliyor falan falan :)
3.olarakta artık kızlar araba sürmek varken ne yapayım bisikleti diyorlardır :D

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bisiklet
Specialized
Bayan bisiklet severlerin neden forumda ve dışarıda pasif olduklarını arkadaşlar yeterince açıklamışlar zaten benim eklemek istediğim; bence sadece bayan bisiklet seveleri kapsayan bisiklet klüpleri kurulmalı. Bunun öncülüğünü de siz yapmalısınız bence. Beraber oldukça kendinizi daha da güçlü hisedip daha sağlam pedal çevireceğinize inanıyorum. Çekinen, gücenen, üşenen bayan bisiklet severler bence bu topluluklar sayesinde kazanılabilir. Altın günleri yerine bisiklet günleri düzenleyen bayan arkadaşlarımızı görmek ve onlara özenmeyi çok isterim

• Beğen
Tepkiler: crx912 ve Pelin N.

Pelin N.

Üye
Tepki
44
Forumdaki kadın arkadaşlar beraber bir tur yapalım mı? :)
Benim 2 arkadaşım daha var, bisiklete binen kadınlar. Onları da alırım, siz de varsa arkadaşlarınızı getirirsiniz. Hatta belki trafikte ve yolda bizi görsünler diye, dikkat çekmek için sorunlarımıza, bisikletlerimize birer afiş filan bile asabiliriz bisiklete binen kadın olmakla ilgili vesaire. Bunlar bir anda aklıma gelenler, beraber düşünüp geliştirebiliriz de.
Ne dersiniz, var mısınız?

Tepki
4
Merhabalar..

Bende aranıza yeni katıldım. Bisikleti çok seviyorum ve kendimi daha da ilerletmeye kararlıyım açıkçası.. Yeni üyeyim ama hemen hemen tüm konulara bakmaya ve takip etmeye çalıştım. Gerçekten güzel ve bisiklet severler için yararlı bi forum. Ayrıca diğer bayan arkadaşlar gelin bizde erkekler gibi birlik içine girelim. Pelin Hanım valla ben varım düzenleyelim derseniz katılmak isterim :)

• Beğen
Tepkiler: Deda ve Pelin N.

Pelin N.

Üye
Tepki
44
@Kübra Bayram

O zaman 4 kişi olduk bile Kübra! :)
Biraz bekleyelim diğer arkadaşları da, sonra oturup plan yapalım.. :)

Deda

Üye
Tepki
62
@Pelin N.

@Kübra Bayram

Evet, bu çok iyi bir fikir.
Yalnız, İstanbul'un neresinde oturuyosunuz? Ne kadar zamandır bisiklete biniyorsunuz ve en fazla kaç km gittiniz? Buna bakarak performansınıza göre bu pazar günü için bir tur organize edebiliriz. Ben varım arkadaşlar (not:erkek değilim). :)

Tepki
4
Bak Pelincim 5 olduk :) Ben Beşiktaş'tayım.. Kondisyon var başka sporda yapıyorum çünkü yani sürerim yine sizle baya ama bu pazar sınavım olduğundan katılamam malesef bi sonra ki hafta yapsak..

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
önemli olan başkasının sorununu kendi sorunun gibi benimseyip çözüme katkı sağlayabilmek... o yüzden birlik olabilmek önemli...

ha bi tur düzenlenir herkes davet edilir... bayanların organizasyonu olabilir ama baylar da davet edilir... baylar organize eder, bayanları da çağırır... ama bir pankart taşınacaksa hep beraber taşınır... benim fikrim...

performans ayrımı yapılırsa, ona da karşı olmam... 200 km tura gidilecekse, 200 km dayanamayacak olanlar ; ne biliyim ortalama 30 km/saat in altına düşülmiycek bir faaliyetse, bu hıza yetişemeyecek olanlar yer alamayabilir...

bu tip durumların dışında, ben bu ayrı gayrı faaliyet fikrine karşıyım... özellikle belli bi cinsiyete yönelik faaliyetlere yani...

ama siz bana bakmayın... ben polemikçi insanım... :D
"çoğu şeye karşı olma" potansiyelim oldukça yüksek :)

Bisikletgazetesi

Daimi Üye
Tepki
121
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
facebookta kadın biskletçiler diye gurup açın :) sadece size özel olsun, tur ve diğer hanım biskletçilerle ordan tanışırsınız

• Beğen
Tepkiler: Pelin N.

Pelin N.

Üye
Tepki
44
@Livestrong

Tamam 5 olduk. Bu Pazar uymuyormuş bir arkadaşımıza, yeni bir tarih belirleriz.
Ben Anadolu yakasındayım ama bisikletim Avrupa yakasında. Her yere gelebilirim. Şu ana kadar Bahçelievler, Bakırköy taraflarında da, Boğazda Bebek'e kadar olan kısımda da bindim.
En fazla 60 km civarı gittim bir seferde. Zaten ben bunun hız, performansa dayalı değil, tanışma, yolda olma, kadınların da bisiklette olduğunu göstermeye de bir fırsat olarak düşündüm. Ama dediğim gibi geliştiririz beraber.

Polemiğe hiç girmeyeceğim tabi ki, herkes yorumunu bırakabilir.

• Beğen
Tepkiler: Deda

Doğukan KARBAL

Forum Bağımlısı
Tepki
386
Bisiklet
Merida
Facebook, Twitter vs. sosyal ağlar sayesinde bir çok bayan bisikletçi buluşabilir aslında. Birbirinizden haberiniz olabılır böyle sosyal ağlar sayesınde.

• Beğen
Tepkiler: Pelin N.

Doğukan KARBAL

Forum Bağımlısı
Tepki
386
Bisiklet
Merida
Bizlerde onlara destek çıkabiliriz. ( Adminlerden özür diliyorum flood oldu. Kusuruma bakmayın. :(

Pelin N.

Üye
Tepki
44
@halil fatih akbaş

Evet, size yanıt vermeyi unutmuşum. Tam bu tur fikriyle yazmaya girdiğimde sizin mesajınızı görmüştüm, benzer fikirler vermişsiniz, bunu söyleyecektim, heyecandan atlamışım onu.
Bundan dolayı yazdınız sanırım yukarıdaki cümlenizi, üslubunuzu pek kibar bulmadığımı da belirterek, katkı ve desteğinizden dolayı teşekkürler...