Jant hakkında sorular, cevaplar ve öneriler

Tepki
4
İsim
Ege
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Merhaba arkadaşlar ben Ege foruma yeni katıldım.Öncelikle benim 24 jant bir bisikletim var ama buna güzel 150 tl civarlarında bir maşa arıyorum ama bulamıyorum. Bende 26 maşa alıp gene ona 24 jant tekeri takıp disk frene geçip bana bir sıkıntı yaratırmı onu merak ediyorum genelde 1 metre boyunda bir yerlerden atlıyorum daha fazlasını yapamıyorum çünkü 1 metrede bile nasıl sarsıyor yolu tutmuyor gibi sert olduğundan atlayışta sekme yaşıyorum ne önerirsiniz teşekkürler.

Scudo
Tepki
0
İsim
Berkin çelik
Bisiklet
Salcano
Merhaba 26 kadro ya 27.5 jant uyarmı merak ettim 26 ile 27.5 un arasında 1.5 santim falan var sanırım uyar mı sizce ?

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.304
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
@Egeyilmaz16 Teorik olarak olur ama bisikletin geometrisi değişecek ve ön taraf yukarıda olacaktır. Bu size bir avantaj sağlıyorsa sorun yok demektir. Bir de disk frene geçmek için ön teker göbeğini değiştirmeniz gerekecek ki, bu da ya yeni bir jant almanızı veya sadece göbek alıp jantı yeniden ördürmenizi gerektirecek.

@Berkin çelik, 26 ile 27,5 içap jantlar arasında 1,5 inç fark var. Bu 1,5 x 2,54 = 3,81 cm demektir. Maşa söz konusu olduğunda yarıçap alınacağına göre bunun yarısı 1,90 cm eder. Kadro ve maşa kurtarsa bile, eğer V-fren kullanıyorsanız pabuçlar aşağıda kalıp jantı tutmayacaktır. Ama disk frenli maşa ve kadronuz varsa fren sorun olmaz. Lastiğiniz ile kadronuzun çatalları arasında 2 cm'den fazla açıklık varsa ve disk frenli ise bu değişimi yapabilirsiniz.

Tepki
232
Bisiklet
Salcano
merhaba arkadaslar salcano xrs 050 bisikletim var bugun bisikletciye goturdum arka tekerligin gobegin gitmis oldugunu ogrendim ki bosluk vardi mtbdeki gibi bunun iflah olmayacagi falan solendi iscilik dahil 150 isciliksiz sadece gobek 100 tl dendi simdi fiyatlar hakkinda ne dusunuyorsunuz ayrica gobek degisimi yerine jant seti degistirip yola devam mi edilmeli ve de 800 kadar en fazla butcem var almiskende iyi bisey almak istiyorum ve de son sorum bendeki jant setiyle alacagim herhangi bir jant setiyle mesela shimano r501 jant seti arasindaki farklar nelerdir en onemlisi agirlik ve de hiz farki var midir ve de 105 kiloyum jant seti onerirken bu yoruma gore onerirseniz sevinirim yardimci olursaniz mutlu olurum arkadaslar hayirli forumlar

Rdvn711

Üye
Tepki
2
İsim
Rıdvan
Bisiklet
Diğer
Merhaba Arkadaşlar
Benim sorum jantımın fren yüzeyinde ufak bir eziklik var içe doğru eğimli buda fren bastığımda küt küt ses yapıyor.(Fren yüzeyi tertemiz çizik yok sadece bir yerinde içe doğru eziklik var biraz) ne yapmam gerekir ?

7800xt

Üye
Tepki
48
Arkadaşlar merhaba.
Mosso Monza Cx bisikletim var. Lastik ve jantlarından memnun değilim.
Bana uygun fiyatlı(500-600 lira) 28' jant önerebilir misiniz?
Teşekkür ederim

tolgax3

Aktif Üye
Tepki
54
İsim
tolga oz
Bisiklet
Nishiki
Daha oncede toprak yolda yavaslayip sertçe gidonu cevirince jant 8 çizmisti.Tek kant jant kotu tamamda bu cok malca resim aticam telleri o ladarda sıkmamistim 2 si koptu

shryr

Üye
Tepki
37
Bisiklet
Bianchi
Merhaba arkadaşlar,

Geçtiğimiz ay bisikletim çalındığı için gidip yeni bir bisiklet aldım. Boyuma göre almam gereken kadro boyunu 18" olarak biliyordum. Önceki bisikletim 26 janttı. Bu aldığım 27.5

Bisikleti beğendim denedim, boyu konusunda bir sıkıntı çekmedim. Bisiklet 16" ama. Bisikletçiye 18" yok mu diye sorduğumda 27.5 jantta bu ölçünün doğru olduğunu söyledi ben de aldım.

Fakat sırtım ağrımaya başladı. Kış boyunca bisiklet kullanmadım, birden kullanmaya başladığımda hamladığım için mi ağrıyordur yoksa bi terslik mi var.. Sele boyumu ayarladım olması gerektiği gibi.

Boyum 1.80 bu arada. Bacak boyum 80cm. Sele boyunu da 70 cm olacak şekilde ayarladım.

.Y.N.K.T.

Üye
Tepki
0
İsim
Yesâri Nizam Kerim TINAZ
Bisiklet
Claud Butler
Merhabâlar Ben Nizam, foruma yeni katılım ve bi sorunum var bunu paylaşmak istiyorum uzun zamandır forumu tâkip ediyorum tecrübeli âbilerimiz olduğunu gördüm yardımcı olursanız çok sevinirim soruma cevap bulamadığımdan bisiklet alma işini sürekli erteliyorum şimdiden teşekkürler;
bi bisiklet beğendim "Claud Butler 1.3 trailridge 2017" diye geçiyo ve bisiklet 26" jant, fakat ben 1.88 boyundayım dış görüntü umrumda değil ben bu bisikletle uzun yol yapmayı düşünüyorum uzun yoldan kastım Düzce - İzmir arası aşağı yukarı 300km, bu bisiklet aslında mtb ama ön amortisörü tamâmen kilitlenebiliyo kadrosu da çok hoşuma gitti ve adını tam bilmiyorum kadronun selenin altındaki kısmı 21miş sele ve gidon arası da 52, boyuma uygun sanırım emin değilim jant konusunda çözüme ulaştıktan sonra kadroya bakıcam soracağım soru 26" jant bi bisikletle 300 km gidersem sağlık sorunları yaşar mıyım jant boyu önemli midir, mantık yürütmeye çalıştığımda jant boyu her ne kadar büyüyüp küçülsede benim bisiklet üstündeki duruşum kadro değişmediği için aynı olacağından bi sorun olmaz diye düşünüyorum sâdece daha fazla pedal çeviririm, bunun hesâbını da yaptım 29" ve 26" jant arasında 300km de 22km fark ediyo 26" jant bisikletle 300km gitmekle 29" jant bisikletle 322 km gitmek aynı pedal çevirmeye denk geliyo yâni bu yüzden fazla pedal çevirirsin sağlığına zararlı denmesini saçma buluyorum öyle olsaydı 322 km yi neyle gidersem gideyim sağlıklı olmaz öyle değil mi ? özetleyecek olursak 26 jant bisiklet alırsam bana sağlık sorunu çıkarır mı, çıkarırsa ne gibi sorunlar çıkarır.
not olarak mtb almak istememin sebebi sâdece asfalt ve uzun yolda gitmeyecek olmam aldığım gibi de 300km gitmicem zâten önce tecrübe edinmek amaçlı orta mesâfe gitmeyi düşünüyorum 30 50km gibi, biraz uzun oldu sanırım kusura bakmayın teşekkürler tekrar.

Dosyalar

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
949
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
YOL BİSİKLETİ KUMPAS FREN TAKIMLARI:bu fren takımlarının jant ebatlarına göre ölçü milimetrelerini bilen var mı acaba.ali expreste mm aralıkları verilmiş.jant ebatları yok.biz jant ebatlarına göre eşleştirmeyi nasıl yapacağız.bunları alıp deneyen var mı.
selamlar,saygılar.

(link)

SCOTTBOY

Üye
Tepki
0
İsim
Kaan
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar bu sorun nasıl çözülür bisikletçide akort ayarı yaptırdım ama başka bisikletçiye gittiğimde tam düzelmemiş olduğunu söyledi ayrıca lastiktede yamuk olduğunu söyledi böyle bişey mümkünmü?

ieycl

Üye
Tepki
8
İsim
Emre
Bisiklet
Canyon
Arkadaşlar selam,

Yurt dışındaki bir sitede söz konusu jant seti indirimde, ülkemiz yol koşullarını da göz önünde bulundurursak sağlam ve performanslı (tabi bütçeye de uygun) bir jant seti düşünüyorum. Daha önce Fulcrum Racing Zero Kullanan arkadaşların tavsiyesi önemli, yorumlarınızı bekliyorum.

orkuteren

Üye
Tepki
28
Bisiklet
Scott
Dt swiss R23 , Mavic Ksrıyum Sl Premium ve Token C22w seçiminiz hangisi olurdu ...

Tepki
0
İsim
Doğaç
Bisiklet
b'Twin
Jant telinin üstündeki delikten lastik patlıyıp duruyor(hep o noktadan) daha önce elektrik bandını denedima ama işe yaramıyor. Ayrıca delik olmayan yerkerdende iç lasti bombe yapıyordu. Lastiğim 700x25 bunun için nasıl bir şey almam gerekir?

Dosyalar

Tepki
13
Merhaba arkadaşlar bisiklet B-twin alur700 ve jant akışkanlığından memnun değilim ve Alur700 kullanıp jant değiştiren yada jant göbeklerini değiştiren var mı? Ya da bu jantlardan daha iyi bir jant seti veya göbeği önerebilirmisiniz?

Teşekkürler .

Ogzhnkymc

Üye
Tepki
0
İsim
Oğuzhan
Bisiklet
Diğer
Merhaba , İzmir’de BİSİM uygulaması sayesinde bisiklet kullanma isteğim arttı. Bu sebeple elimde mevcut olan bir bisikleti toplama kararı aldım. Herşeyini A’dan Z’ye değiştirdim. Markası BELDERİA , marka önemi olmadığından tekrar sıfır almak istemedim kendim uğraşıp kendim değiştirmek beni daha çok mutlu ediyor. Bisiklet ilk başta bana olacak gibiydi fakat daha sonra işlemler bitince bana uygun olmadığını anladık ve bu sebeple ortadaki (kadro üzerindeki yayı) söküp direk kaynak işlemi ile esnemesini engellemeyi planlıyorum. Koltuk yeterince kalkıyor ve son olarak 2 işlem kaldı. Direksiyonu nasıl yükseltebilirim ?
26” olan jantı bir işlemle 28” yapabilir miyim ?
Her direksiyon yükseltme aparatı her bisiklete uyuyor mu ?

Tepki
0
İsim
Mertcan
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar öncelikle selamlar, çift kat jant bisikletim var, ön mili söktüğüm zaman tekerlek normal hızında dönüyor fakat mili bağladığımda tekerlek hızı büyük ölçüde azalıyor. Diskle alakası yok, disk ayarım sorunsuzdur. Ön mili de yeni aldım fakat sorunu göbekte buluyorum ben. Bunu nasıl düzeltebilirim. Pedallara yüklenmekten bacaklarım et kesdi çok yavaşladı bisikletim...
Not: Göbekde isim yazmıyor büyük ihtimal kötü mal olabilir. Şimdiden teşekkürler

Tepki
3
Bisiklet
Salcano
Geçen cuma akort anahtarı sipariş ettim bugün elime ulaştı. İnternetten baktığım kadarı ile ayarlamaya çalıştım ama olmuyor. Bana yaklaşan tarafın diğer tarafındaki 2 teli sıkmaya çalışıyorum ben sıkıyorum bırakınca tel geriye dönüyor belki çok sıkıdır diye düşündüm ama gevşettiğim tel bile bırakınca eski haline dönüyor direk sebebi ne olabilir ?

Champloo

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Mosso
Herkese merhaba
Uzun zamandır forumu keyifle takip ediyorum, ancak ilk defa bazı önemli konularda yardıma ihtiyacım oldu, ben de ilk defa konu açmaya karar verdim;
Yaklaşık 5-6 yıldır sık ve amatör şekilde(kısa mesafe bazı turlar ve şehir içinde her gün ulaşım amaçlı) bisiklet kullanıyorum. Son 2 yıldır Mosso'nun Legarda marka şehir bisikletine sahibim. Bir çok kez donanım değişikliğine gitmeyi planladım(bazılarından rahatsızlığımdan dolayı; maşa,lastik vs..) ancak vakit ve nakit sıkıntılarımdan kaynaklı üstüne çok düşemedim. Ta ki geçtiğimiz hafta ilk kez ciddi bir kaza geçirene ve bisikletimin ön kısmını komple dağıtan kadar. Ben ufak sıyrıklarla atlattım ancak amortisör, ön jant, fren diski ve lastikler perte çıktı. Ben de bisikleti tekrar hayata döndürmek için bazı araştırmalar yaptım ve parça parça alarak kendim toparlamaya karar verdim. Almam gerekenleri ufak bir liste yaptım ama ilk defa böyle bir işe girişeceğim için değerli tecrübelerinize fazlasıyla ihtiyacım olduğunu fark ettim.
Almayı düşündüğüm ya da mantıklı bulduklarım şöyle (seçim yaparken ana etkenim hız ve hafiflikten ziyade dayanıklılık ve komfor) ;
Maşa: Santour Xcm 29" ; Maşa konusunu çok aramama rağmen kesin bir yorum bulamadım, bazı kullanıcılar santour xcm çok iyi derken bazıları Rock shox dan şaşma diyor. Şehir içi için Rock shox ürünlerinin gerekli olmaldığını düşünüyorum acaba yanlış mı?(Ancak amortisör gerekli zira kullandığım şehrin yolları asfalt görünümlü arazi) Ya da sizin önerebileceğiniz bu fiyatlarda dayanıklı bir amortisör var mıdır?
Jant çemberi:Mach1 560 28" 36h; bunu buradaki bir abimizin tavsiyesinden buldum fiyatı uygun, tipi güzel, acaba dayanıklılığı ve kullanımı nasıldır?
Ön göbek: Acera ve deore arasında 30tl gibi fiyat farkları var neden acaba? Kullanım alanları mı farklı ya da? Delik sayısı ve fren vida sayısı dışında önemli bir püf noktası var mıdır?
Fren:Shimano sm-rt56; 6vida
Dış lastik: Schwalbe Marathon GT 365 700x35c; stok lastikler 32c'di, bu uygun olur diye düşünüyorum. Dayanıklılığı, yol tutuşu nasıldır, kullanan var mıdır?
İç lastik: Schwalbe 700x28-45c Av17 40mm
Jant Teli konusunu tam kavrayamadım. Bazıları çok ucuzken set olarak, bazıları çok pahalı. Fark nedir daha çok araştırma yapmam gerekli sanırım. Kaynak tavsiyeleriniz açığım.
Geniş bir zaman diliminde bunları toplayıp, azami ölçüde kendi imkanlarımla bir araya getirmek istiyorum. Değerli fikir ve tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız çok memnun olurum.
Teşekkürler
Not: Konu gerçekten çok uzun olmuş şu anda fark ettim. Buraya kadar sabırla okuyan olursa ayrıca teşekkür ederim.

gkdnzylmz

Üye
Tepki
0
İsim
Salih
Bisiklet
Geotech
26 jant kullandığı m bisiklete 27.5 jant taksam ne olur