Jant hakkında sorular, cevaplar ve öneriler

hydrocon

Forum Bağımlısı
Tepki
1.174
@Ahmet ERENN

Düşük profilli bütçe de müsait ise karbon bir set bakabilirsin [emoji106]

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Soru şu.
Forumda aksium mavic jant kullanan varmı ?
Bu gün yokuş aşağı süratle inerken arka göbekten gelen bir ses dikkatimi çekti,
Bisiklet 16 haziran 2015 'de alındı ,tahminimce arka jantin göbeğinde bir sorun olabilir,jant 28 janttir.

The Best

Aktif Üye
Tepki
47
İsim
Ali Girişken
Bisiklet
Bianchi
@Ahmet İlhan
Basmanız gereken hava basıncı lastik üstünde yazar mesela mtb'lerde genellikle 45-70 arasında olur ama lastik inceldikçe bu değer artar.

geceyry

Aktif Üye
Tepki
146
İsim
Tahir Karapür
Arkadaşlar merhabalar. Mosso Legarda 1721 Şehir bisikletimin bir adet jant telini kırdım. Sipariş edip bir tane takmayı düşündüm fakat internette bir çok çeşitte ve ölçüde teller olduğunu gördüm. Acaba orjinal telin hangi ölçüde olduğunu bulmam için ne yapmam lazım. Bisikletim 28" jant boyutuna sahip.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
arkadaşlar jantın en küçük ile en büyük hangi lastikleri desteklediğini jantın üzerinden anlayabilirim değil mi?

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@JusTiMe
jantın üzerinde ''etrto'' değeri yazar.
Kendi bisikletimden örnek vereyim:ETRTO 622X20 .Buradaki 622 sabit değer,20 bisiklete göre değişir.
Buradaki 20 'yi 1,4 ile çarptığımızda minimum lastik genişliğini;2,2 ile çarptığımızda maximum genişliği buluruz.Yani benim bisikletin jantı minimum 28mm,maximum 44 mm lastik genişliğini destekler

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Kudret Kurtcebe

Jantın sorunu anlaşıldı,mavic aksium arka jantan 3 adet Rulman çıktı
Ikisi küçük biri büyük,büyük olanın yan tarafındaki koruma bandı erimiş idi,
Bilyalar gözüküyordu,ayrıca bilyalarin arasındaki metal parçasının bir tanesi erimiş idi,30 ayda Rulman bitirildi,25 lira vererek 3 adet Rulman aldım,sorun aşıldı ses kesildi,bisiklet düzde ve inişte acaip hızlandı,rulmanlarin aşınmasının nedeni uzun ve virajlı inişlerde sağa ve sola açı vererek yatırma sonucunda rulmanlar aşınmakta,tabi çok kullanılmaya bağlı,bunun çaresi rulmansız jant kullanmak ,yani shimano 'un bilyali sistemi malesef aksiumda sistem farklı

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@geceyry
Telin boyunu kırılan parça mevcutsa metre ile ölçün mm cinsinden internete yazarsanız birçok marka ürün alabilirsiniz.

Fireblade

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Cube
(link)

Bu jant telleri her janta uyar mı? Nereden bulabilirim?

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@Fireblade Her bisiklette genellikle farklılık gösterir. Zannedersem uymaz aynı janta anca takılır hepsinin kendi standardı var

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba sahibi olduğum "Scott Speedster CX 10" bisikletin üzerindeki "Formula Team 28 H" göbekli "Syncros Race 22 Disc" jant setini değiştirmek istiyorum. Hafif arazi stabilize yolda sürüş yapıyorum.

Bisiklet ile girdiğim en baba arazi de böyle oluyor

Gelelim soruya.

1 - ben (link) jant seti alsam beni yolda bırakır mı? böyle çakıllı, stabilize yollarda allah ne verdiyse giderken jant tellerini elime almayayım yada iki ay sonra göbek dağıtır mı diye korkuyorum.

2 -Birde bu yeni seri (link) çıkmış. Bu da bildiğin MTB jantına benziyor her ne kadar arazi sevsem de sonuçta o araziye varana kadar gene yolda gidiyorsun. Bu da çok hantal kalır diye çekiniyorum.

illa ikisi olacak diye bir kaide yok başka öneriniz varsa ona da kabulüm bütçe 2.500 civarı

Saatler sonra gelen edit :) : İki jant da aynıymış (üstündeki lastik beni fena yanılttı) tek farkları allroad olan için 40mm ye kadar lastik takabilecek bir seçenek sunması. o_O

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek
Tepki
0
İsim
Cafer Tunahan
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar yaklaşık 6 ay önce felan Sedona 700 Prime Series Bisiklet Aldım son 1.5 aydır arka jant göbeginde sorun var mil kırıyor 3 kez değiştirdim sonuncu değiştirmemden 2 gün sonra tekrardan kırdı neden yapar bunu acaba kasislere felan girerken o kadar hızlıda olmuyorum çukurlara vb. girmiyorum. Ne Önerirsiniz ?

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@isamorgil

Jantlar aynı seviye olabilir, hatta telleri ve göbekleri aynı olabilir ama çemberler kesinlikle farklı. Ksyrium'un iç genişliği 17 mm, diğerinin ise 22 mm. Dolayısıyla; Ksyrium, 25-30 mm arası genişliği olan lastikler için ideal, 35mm'den sonra sorun çıkartması olası. Allroad ise 32-40mm arası için ideal, kadronuza sığıyorsa MTB lastiği bile takabilirsiniz ama asfaltta hızlı gitmek için ince (28mm veya altı) lastik takmaya uygun değil.

• Beğen
Tepkiler: isamorgil

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B. üstat bende aynen bunu anlatmaya çalıştım ama sizin gibi anlatamadım tabii :uzgnm: Teşekkür ederim.

Buldozer

Üye
Tepki
0
İsim
Mustafa
Bisiklet
Bianchi
Bianchi touring 730 full deore bisikletin var. Asfaltta sorun yaşamamakla birlikte bozuk yollarda lastikler ince olduğundan konfor sorunu yaşıyorum. 28 çanta daha kalın lastik takmam da malum kadro müsade etmemesinden mümkün değil. Deneyen var mı merak ediyorum 27,5 jant ama kalın ve düz bir lastik takarak hem asfaltta iyi giden hem de bozuk yolda konforu daha iyi bir bisiklete sahip olabilirim diye düşündüm.
SCHWALBE BIG BEN GUARD BALLOON 27.5X2.00 DIŞ LASTİK veya benzeri 28 kadroya olur mu hem bozuk yolda konfor hem de sürtünme dişli lastiklere göre az olacağından yeterli yol performansı getirir mi.

historiyst

Pedalşör ;)
Tepki
1.014
İsim
Murat Hoca
Bisiklet
Giant
27.5'' Carraro Big 729 um var kondüsyonum çok şükür yükseldi maşallah dağ bayır geziyorum.Ama son zamanlar ş.arası gezmeye başladım hafiften.En son dün Manisa dan yola çıkıp Sart yaptım geldim totalde 135 km ama resmen bittim özellikle son 20 km yi nası geldim anlatması zor.
Kısacası tekerleri değiştirip ince şehir-tur lastiğine geçsem diyorum;sürekli dağ/tur lastiği değişimi yapmaktansa bi çift de jant ve lastik alsam gideceğim güzergaha göre birini taksam mantıklı olmaz mı?
Bisikleti şu an değiştirmek istemiyorum hem memnunum,hem tamamen duygusal ;) hem de apartman yer sorunu gibi nedenlerden dolayı yeni velesbit alamam.Tavsiyeleriniz nedir acaba?

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Buldozer
Onun için kadronun jant ölçüsünü desteklemesi gerek benim bildiğim. Yoksa açıların bozulur.

• Beğen
Tepkiler: Buldozer

Desertiger

Üye
Tepki
57
Merhaba dostlar. Yillar sonra ilk defa bisiklete binecegim. 2. El bi yol bisikleti buldum tanıdıktan. Salcano xrs 030. Bisikleti bi bilen arkadasimla birlikte inceledik. Vites gecislerinde yada herhangi bi aksaminda sorun yok gibi. Fakat bisikleti kaldirip tekerleri dondurdugumuzde arka tekerin cok daha akiskan oldugunu on tekerin ona nazaran daha erken durdugunu farkettik. Tecrubeli arkadasim gobekten olabilecegini dusundu. Boyle olmasi siradan bisey mi? Eger bi problem ise janttan olabilir mi? (Bisiklete 1 senedir binilmemis. Yag vs gibi bakimsiz olmasi muhtemel.)