İsrafı engelleme yöntemlerimiz

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.287
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
israf en güzel tüm insaoğlunun yeryüzünden yok olmasıyla son bulacaktır. başka bir alternatif çözüm ben göremiyorum.
lakin homo sapiens, yeryüzüne yapışıp kanını emen bir kene gibi...

Scudo

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Tüm dünyada insanın yaptığı israfın tümünü engellemeye çalışmak hem imkansız, hem de manasız. İsraf olacak ki iktisadın kıymeti bilinsin. Aslında bayağı herkese yetecek kadar gıda kaynağı varmış dünyada. Dünyada 15-20 milyar insan yetebilecek gıda mevcutmuş. Hel min mezid diyen bir mahlukuz.

Ama şurası bir gerçek ki @Kuzey Ege diğer tarafta israf yok.

Ayrıca, dünyada insan ırkı yokken dünya diye bir yer olmayacak. İnsan için yaratıldı bu dünya.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
sıfır teknoloji

1-cep buzdolabı
2-15 yıllık bilgisayar kasa monitor lg
3- mp3 creative 10 yıllık
4-philips traş makine 30 yıllık hala çalışıyor
5- dvd oynatıcı
6- ps2 konsül epey eski hala çalışıyor
7-sony trinitron 37 ekran tv 25 yıllık

cep bozuldu attım,2 eldi 100 papel vermiştim,5 lira olacak kontür ayrıca üzerimde elektronik bombardıman istemiyorum,
evde tek ampül yanar ,ayda 23 en çok 24 lira elektrik parası 11 gaz su 12 lira

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
çöp israfımı azaltmaya çalışıyorum. plastik pet şişe alıp durmak yerine evden çıkarken çantaya matara veya tuppperware, pazara markete giderken naylon torba yerine bez poşet kullanmaya çalışıyorum. Çalışıyorum çünkü günümüz tüketim toplumunda gerçekten zor. Hem belediyelerin önayak olması, hem bilincin artması gerekiyor. Pazarcı bile bez torbayı uzatınca abi poşete koyayım torba kirlenmesin diyor :)

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
lükse düşkün değilim. tükettiğim ürünlerin ambalajlarının, kızartmalık yağların geri dönüşümünü yapıyorum. otomobilim yok bisiklet ve toplu taşıma dışında çok nadir ihtiyacım oluyor. bana yetecek büyüklükte bir evde oturup ısınma, temizlik, aydınlatma harcamamı asgari düzeyde tutuyorum. buzdolabından çok nadir çöpe bir şey atarım onlar da genelde pörsümüş zerzevat olur. ortak paydada buluşulduğunda dünyada güzel yaşanır. ama diğerlerinin hırslarına kurban ediliyor hayatlarımız. dünyaya gelen yaşayıp ölür. öncesi yok sonrası yok. her ne kadar arkasından hesap sorulmayacak olsa da kendisinden sonra yaşayacak insanlara yaşanır bir dünya bırakmak bir insanın en büyük vicdani sorumluluğudur.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
işin sırrı herşeyi ihtiacın kadar kullanmak,
gerekmeyen ışığı yakmamak,
suyu az açmak,
lavaboda el yıkarken direk soğuk suyu açmak (ortadan veya sıcağa doğru açarsan kombi devreye girer ama sana daha sıcak su ulaşmadan işin bitmiş olur),
duşta suyun ısınmasını beklerken suyu boşa akıtmamak ve bir kovaya doldurmak,
arabanın gazına özellikle ivmelenme zamanı az basmak / mümkün olan her fırsatta cruise control ile hızı sabitleyerek gitmek (bu sayede içi ve bagajı dolu 1.4 tsi passat ile istanbuldan ankaraya aynı depo ile gidip dolaşıp geri geldim),
alacağın eşyanın kalitelisini almak (uzun vadede çok kar ettirir, 10 yıldan eski ve tiril tiril duran ayakkabılarım montlarım var)
her gün bir gömlek ütülemek yerine çamaşır makinesinden çıkanları tek seferde ütülemek.

listeyi daha da uzatmak mümkün

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
@Atacan

en büyük israfı çöplerimiz oluşturuyor maalesef. tekel bayii bile giderken ilk gidişimdeki poşedi götüruyorum adam bön bön bakıyor. sanki bu eskiden adetti gibi hatırlıyorum.. benim küçük olduğum zamanlarda.. pet şişeler, plastik, karton ambalajlar, eşya kutuları, naylonlar vs.. dünya serveti..

bilgisayarı tv yi her zaman timer açık kullanırım, uyuya kalırsam kendini kapatsın.. bir eşya alırken senelerce idare edebileceğim seçeneklerin ucuzunu seçerim. örneğin 2004 model harley botum vardı, geçen kış askerden dönerken ihtiyacı olan arkadaşıma verdim, bu zamana kadar aktif kullandım. çoğu eşyam böyledir.
7 sene önce aldığım bilgisayarım hala güncel oyunları oynatıyor, ama artık en yüksek ayarlarda oynayacağım diye kasmıyorum. bozulmayan parçasını değiştirmiyorum.

Herhangi bir eşya aldığımda kullanılacak, satılacak hali kalmayana kadar yenisini almamaya çalışırım. bazen gönül kayıyor ama istisnalar kaideyi bozmaz.

Tepki
28
İsim
Sedat Y.
Bisiklet
Salcano
Konu çok isabetli olmuş. Açan ve katkıda bulunan arkadaşlara can-ı gönülden teşekkür ederim. Bana göre en önemli iktisat zaman konusunda yapılmalı. Geçirilen her boş zaman insanda vicdani bir rahatsızlık ve hissiyat kaybına sebep olur. Aynı zamanda israf haram olduğu gibi tehlikeli bir ibaredir de. Nitekim evlatlarımıza, çocuklarımıza, kardeşlerimize her konuda örnek oluyoruz. Zamanı tasarruflu kullanmak bizden sonrakilere bırakacağımız faydalı davranışlardan birisi olacaktır.
Kendi yaptığım israf azaltma çabalarından bir kaç örnek:
-Araç kullanırken ihtiyatlı davranma,
-İş yerinde fotokopi makinesinin yanındaki kutuda yanlış çekilip de atılan kağıtları masamda kullandıktan sonra geri dönüşüme gönderme,
-Evde gereksiz yere elektrik harcamama ve genelde bir taşla iki kuş vurma mantığı,
-Elektrikle çalışan bazı cihazları yenisini almak yerine tamir etme,
-Kullanılan eşyalara gerekli ehemmiyeti gösterme ve bakımlarını düzgün yapma.

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
Yöntem değil de öneri olarak: Serbest kürsü ve benzeri forum başlıklarının "Yeni Mesajlar" bölümünde yer işgal etmemesi. Başlıklar arasında bisiklet ile ilgili bir şeyler ararken zaman israfını önler. Malum buraya o amaçla gelen çok insan var.

• Beğen
Tepkiler: Recep-Şahin

ERDİNÇ DURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
928
İsim
ERDİNÇ DURAN
Bisiklet
Peugeot
Güzel konu...:)

hanıma evde hiç iş yaptırmıyorum... ütü, çamaşır, bulaşık,genel ev temizliği, pazar alışverişi hepsi bende...:) hatta lambaları bile ben açıp kapıyorum, kombi ayarı bende mesela...:) hanımın bir eli yağdaaaa bir eli balda anlayacağınız...

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
günlük ihtiyacımdan fazlasını depolamamaya çalışıyorum, ne mideme ne de buzdolabıma. -son 1 haftadır saldım kendimi aslında...-

açlıkla ilgili bir video, bir haber izlediğimizde içimiz parçalanıyor, ağlıyoruz; fakat yemeğe geldik mi löp löp götürüyoruz. orucumuz baki olur inşallah da kapitalizmi aç bırakırız daima, her alanda.

ayrıca nefsimizi tanımaya, yeri geldiğinde ona muhalefet etmeye çalışıyoruz, bunu öneriyoruz herkese fakat yine iş mideye gelince löp löp götürüyoruz. kişisel olarak bu neredeyse tüm günahlardan daha ağır. başkasının hakkını tüketmek. başka günah az bilirim, az söylerim..

• Beğen
Tepkiler: cesurokcu

Juan Bey

Üye
Tepki
8
İsim
Juan
Bisiklet
Dahon
Yerli ve yabancı diy (do it yourself) sitelerinden recycle upcycle vs konuları araştırıyorum, evimin balkonunda çiçek - sebze yetiştiriyorum. Mümkün olduğunca işe bisikletle gidip geliyorum, biryere giderken de özel araçla gitmektense toplu taşımayı tercih ediyorum. Kendi ve arkadaşlarımın bozulan telefon, tablet, tv, buzdolabı vs değerli elektronik eşyalarını Karaköy, Sirkeci, Kadıköy gibi yerlerden yada internetten sadece sorunlu parçayı alarak tekrar kullanıyorum. Atılacak eski dolapları tahtaları dekupaj ve yapışkan kağıt kullanarak raf, küçük dolap, çekmece içi düzenleyici, saksı vs olarak değerlendiriyorum. Eski pet şişeleri atmıyorum saksı ve huni olarak değerlendiriyorum. Eski patlak ampülden gazlanması yapmışlığım bile var :) Boşa yanan ışık yada açık bilgisayar fax vs varsa mutlaka kapatıyorum, açık bırakırsam neden kapatmadığımın hesabını kendime bile veremiyorum. Bunları yapmaktaki amacım; sürekli beyinlerimize tüketimin pompalandığı çağımızda, kendime, aileme, ülkeme ve makro bazda dünyaya yararlı bir insan olmak, daha az atık üretmek.

• Beğen
Tepkiler: gmfaruk

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Anlaşıldı:) Dünya nın en mutlu insanısın:) ( hanımlar ile papaz olmak mutsuzluk kaynağıdır ( mecburiyetten de olsa ) )

@ERDİNÇ DURAN

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
948
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
bende tasarruf olarak 50.-tl aldığım saç kesme makinası ile kendi kendime traş oluyorum.rahmetli aziz nesin,vehbi koç'a söylemiş sen hala berbere mi gidiyorsun demiş.banyoda gazete serip,kendi zevkime göre,3'e,5'e saçımı kesiyorum.evde bisikletin çoğu tamirini kendim yapıyorum.arabaya çok az biniyorum.selamlar,saygılar..

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Televizyondaki, radyolardaki reklamlara dikkat edin, Türkiye'nin en büyük firmaları dahi (Koç, Sabancı, vb.) sizi israfa yöneltmek için utanmadan sıkılmadan çabalıyorlar. Öyle gizli saklı da değil, alenen. Reklama bakıyorsunuz "çalışır vaziyetteki beyaz eşyanı getir, son model buzdolabını götür" diyor. Bu açık şekilde israfa teşvik. Zaten uzun vadeli amacı olmayan insanımız da iyi bir fırsat yakaladığını zannedip ihtiyacı olanı değil, gereksiz olana harcıyor emeğini, kazandıklarını. İsrafı önlemenin en iyi yolu bilinçlenmekten geçiyor. Bilinçlenmek en büyük israf önleyici.

Benim politikam açık ve net. Beni tanıyanlar da biliyor. Bir şey bana keyif verecek, rahat ettirecek gibi görünüyorsa bunun aleyhime olduğundan şüpheleniyorum. Çünkü lezzet veren yiyecekler, rahat ettiren olanaklar daima sağlığıma ters şeyler çıkıyor. Bir süredir elektriği elde etme konusunda çabalarım oldu. Bunlardan birisi güneş paneli diğeri de rüzgar kaynağı. Zümrütevler'de oturuyorum; Kayışdağı'nın sert rüzgarı iki tane orta ölçekli rüzgar paneline iyi güç sağlıyor. Akşam kullanılacak ışık gündüz güneş panelinden geliyor. Bunlar çok ucuz alınabilecek şeyler. Taşınabilir aplikler Aliexpress'te var. Zaten her cihaz pil istiyor. Onu da şarj edebiliyorsanız iyi çözüm olabilir.

Aslında daha büyük ölçekli araştırdım ama ülkemizde hem güneş panelleri hem de rüzgar kaynakları çok pahalı ve işletme lisansı gerektiriyor. Bu konu da ülkemizde çorak arazi.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@soner kalaycıoğlu ense kesimini nasıl yapıyosunuz. benimde aklıma geliyo evde kesmek de hala cesaret edemedim

Juan Bey

Üye
Tepki
8
İsim
Juan
Bisiklet
Dahon
Sokaktaki berber arkadaşım bana epey gıcık olsa da; MOSER marka saç makinesiyle kendi saçımı babamı ve kayınpederimin saçını da kesiyorum. Sadece 70 TL'ye almıştım şimdiye kadar kendini 10 kere amorti etmiştir. Her berbere gidişinizde minimum 20 TL ödediğimizi düşünürsek aslında çok basit bir tasarruf yöntemi :)

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
948
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
@chnkrmz elin alışması lazım,bantla iki aynayı 30 derece açıyla yapıştırdım,ensemi görebiliyorum.önceden de büyüyen ense yanlarını aynayla permatikle alıyordum.bu saç kesme makinasıyla sakal tıraşı da oluyorum(hem de kirli traş oluyor,kabak traş olmuyor).bu makinalarla traşın püf noktası saça tersten girmeyeceksin (o zaman çok kesiliyor)

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.287
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@hogutmen
Herkese yetecek kadar gida kaynagi tabii ki var, ancak onlem alinmazsa aclik cok uzak degil.
Obur taraf olaylarina girmek istemiyorum, lakin dunyadaki hayatimizda "insan gibi" yasamak her bireyin hakki. Bu dunyada sosyal sorumluluk sahibi bir kisi olamazsak obur tarafin da bizler icin cok hayirli olacagini sanmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: hogutmen