İnternetten ikinci el satış yapmak ve aşırı ısrarcı alıcılar

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar merhaba üçtür başıma geliyor bi tek benmiyim bunu yaşayan anlamadım. Bisiklet olur araba olur veya başka bir 2. el eşya olur internete ilanını koyuyorum, kendi kafamdaki fiyatı yazıyorum, almayı düşünen bir çok kişinin sorusu son fiyat nolur, bi sorunu varmı, nerede görebilirim vs vs. ama bazı alıcılar var ki fiyattan başlıyor ben verebileceğim son fiyatı yazıyorum, benim param şu kadar olmazmı diyorum olmaz,

üstünden bir süre geçiyor tekrar yazıyor veya arıyor, aynı parayı teklif ediyor, olmaz diyorum yanında şunuda vereyim (kendince değerli gördüğü bişeyler) olmaz diyorum

bir süre sonra gene yazıyor kardeş param bu yapıver bişiler zor durumdayım malı çok beğendim boşuna yatmasın hem seninde işin görülsün olmaz diyorum

aralıklarla yazışmalardan sonra doğal olarak sinirleniyorum kırıcı şeyler yazabiliyorum bu seferde beddua etmeler tehtit etmeler başlıyor. Mal benim ama alıcının istediği fiyata vermek zorundaymışım gibi bir durum ortaya çıkıyor (birde başkasına satma ben alacam diyip bir süre sonra gene pazarlığa başlamak gibi bir durumda var)

Benzerlerini yaşayanınız varmı?

Scudo
Tepki
8
İsim
onur
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
olmaz mı bir de bisikleti oğlum için karne hediyesi alıyorum diyerek indirim bekleyen var, bence bir çok ilana böyle çok düşük teklifler vererek o an çok ihtiyacı olan birisinin razı oluşundan kar ediyor olabilirler

B

BF Okuru

Misafir
donanımhaber ölücülerinden sonraki en sıkıntılı insan profili. tahminim, bu işlerin ticaretini yapıyorlar. bana de hep öğrenciler denk geliyor. öğrenciyim yapın birşey. ben öğrenci iken ferrariye binmeyi aklımdan geçirmedim ama şimdiki """öğrenciler""" çok farklı.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.293
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
105 setli lapierre bisikletime 250 tl teklif eden olmuştu, çocuğu çok istiyormuş da, durumları yokmuş da, o zaman ucuz bikelere bakacaksın diyorum, ama biz bunu istiyoruz diyor, sitede engelledim, watsapptan yazdı, oradan engelledim sms attı, onu da engelledim, telefonla aradı, açmadım başka numaradan aradı, fakir sümüğü gibi yapıştı herif. Zor attım başımdan. Tanzim satış bisikletçisi miyim ben?

Bisikletliyaşam

bisikletliyaşam
Tepki
378
Bisiklet
b'Twin
Sahibinden üzerinden çok alakasız teklifleri ben de alıyorum.Mesaj geldiğinde mesaj kutusunun sağ üst köşedeki menüden mesajı atan kişinin ilanlarına bakıp, var ise ben de ona öyle bir teklif yapıyorum ? Size de tavsiye ederim

B

BF Okuru

Misafir
ona reddedemeyeceği bir teklifte bulunun.İtalyancası : gli farò un'offerta che non potrà rifiutare.

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
Demekki böle ilginç alıcı modelleride var, ben bişey alacağım zaman pazarlığım genelde 2-3 dk olur oluyosa olur olmuyosa zorlamam o yüzden bana garip geldi.

• Beğen
Tepkiler: Şenol U.

hgercek

Daimi Üye
Tepki
840
Sahibindende satis yaparken kabul edebilecegim en dusuk fiyati yaziyorum. Aciklamaya da pazarlik ve takas mesajlari cevaplanmayacaktir yaziyorum. Bu gayet etkili oluyor. Telefon numarami koymuyorum. Ne soracaksa mesajla sorsun, en son satis icin anlasirsak numarami veriyorum.

Genellikle ogrenciyim diye indirim isteyenler oluyor ama ogretmenim diye indirim isteyen bile oldu. Tamam kardes, sen ogretmensin ben de Aydin Dogan’in ogluyum, pacalarimdan para akiyor. Hafizim diye indirim isteyen oldu, bunu direkt engelledim. Millet iyice alisti dilencilige.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.056
Başlangıç
2009—10
Burada da aynı durum.
2600'e bir bisiklet satıyorum. 1600 teklif geldi, hemen yarım saate gelip alayım diyor. O ara da paraya ihtiyacım var, kabul ettim. Ama dedim ki arka frende ufak bir sorun var, onu tamir etmem, ayrıca bisikleti de yıkamam. Pis haliyle veririm. Sonuçta ölü fiyatını kabul etmişim.

Neymiş efendim bu kadar kötü durumdaki bisikleti nasıl satarmışım. En fazla 1000 veririmiş. Hemen yarım saate gelip alırmış.
Sonra aklına geldi sanırım körü körüne pazarlık yaptığı, frende ne sorun var diye sordu. Gereken de pabuç değişimiydi sadece.
Cevap vermedim. 2800 bundan sonra diye cevap attım.

Alion

Üye
Tepki
19
İsim
Ali Ö.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sahibinden'e 1200 TL'ye satışa koyduğum katlanır bisikletime 600 TL+büyük boy papağan kafesi teklif eden olmuştu benim de.
Holosko+bir miktar paranın daha yaratıcı bir versiyonu sanırım bu. Ne tutturursam diye düşüne düşüne millet iyice kendini sinsi, satıcıları da keriz zannetmeye, hatta bırakın zannetmeyi kesinkes öyle bilmeye başladı bence.

smtdgncy

Daimi Üye
Tepki
488
İsim
Samet
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
120 TL den pompa koydum ilana sıfırı 200 TL civarında. Adam mesaj atmış 50 TL olur mu diye :acpsnr:

Cyanide

Daimi Üye
Tepki
404
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
250 liralık bir ürüne "100 verem" diye mesaj gönderenleri de unutmadık, kulakları çınlasın.

• Beğen
Tepkiler: Yenikasiyer

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
Bizim durum ölücülükten öte bişi daha çok (biraz ağır olacak ama) dilenciliğe giriyor.

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
benim sıkıntım kargo

ürünlerin ne kadar kullanıldıgını,kusurlarını ilana yazarım,alıcıya söylerim.İsterse fotoğraflı-videolu kanıt yollarım.Ürünleri kullandıgım için fiyatları çok makul tutuyorum.30 tl gibi bir tutara bir çift michelin protek lastik sattım,eskiden mi piston 3 sattım 20 tl gibi bir şeye.Kargosu alıcıya ait tabiki de,bazısı ucuza kargoyu halledebiliyor.
Mesela şimdi lastik için alıcıya 20 tl kargo ile yollayabileceğimi söylüyorum,alıcı ise ptt kargo ile yolla diyor anlaşma var diyor.Her gün 8-5 meşgul oldugumdan zar zor ptt nin kapanmasına yakın şubeye vardım bugün.Ptt şubesindeki memura rica minnet ile bant kullanmak için izin istiyorsun,kargo ücreti belirleniyor 28,5 tl alıcıya dönüş yapıyorsun ama alıcı mesai saati içinde cevap vermiyor ben de başka vaktim olmadıgı için kargolamak zorunda kalıyorum çünkü satış fiyatını almışım ve göndermek zorundayım.
Genelde kargo ücretinden dolayı ürünleri uygun tutuyorum ama kargo ücreti çoğu zaman ürünle eş parada oldugundan müşteri de sitem ediyor ben de ister istemez geriliyorum.İlana 70-80 tl yazıp kargo dahil desem pahalı diye kimse almayacak,gel de işin içinden çık.Açıkcası artık uygun fiyatlı eşyalarımı satmayıp kullanmadıgımız eşyaları verelim konusunda dağıtmayı düşünüyorum.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.628
Bisiklet
Scott
Sahibinden gibi sitelerde satış yaparken uyguladığım 3 temel prensip:

1. İlana kesinlikle telefon numaramı yazmıyorum.

2. Okuduğunu anlama özürlülere cevap yazmayıp engelliyorum. Misal: İlanda en ince ayrıntısına kadar yazdığım hususları mesajında tekrar soranlar.

3. Ölücülerin absürd fiyat tekliflerine "Tabii olur, kabul ediyorum" diye cevap veriyor, sonradan attıkları hiçbir mesaja da cevap yazmıyorum. İşin bu kısmı çok eğlenceli oluyor :)

Gövcebey

Üye
Tepki
1
İsim
Serkan Gökçe
Bisiklet
Dahon
Kaliteli alıcı şıp diye alıyor.Ben bunu bilir bunu söylerim.2.soruyu soran müşteriyle pazarlığa oturmayın derim.En berbat yer Letgo bence!!’

Tepki
106
İsim
İlker Durmaz
Bisiklet
Bianchi
Ben bu tarz insanları 3 gruba ayırıyorum:

1) Sattığınız şey veya piyasası hakkında uzman olduğunu söyleyerek tartışanlar.

2) Pazarlığı bağlamak için araya inanç ve milli unsurları sokup duygu sömürüsü yapanlar.

3) Alakasız şeylerle takasa girmeye çalışanlar. Chincilla yavrusu vereyim diyen var ya, ben daha neye benziyor bilmiyorum :D

Cevap verilmemeli.