İnternetten ikinci el satış yapmak ve aşırı ısrarcı alıcılar

Erdal Ylmz

Daimi Üye
Tepki
866
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu konuyu hortlattığınız iyi olmuş. Daha önce yazmıştım yine yazayım.

Be vicdansızlar (forum ahalisinden bahsetmiyorum, söz meclisten dışarı), Sıfırı 16 bin tl olan bisikletin, sıfır kadar temiz ve kondisyonu çok çok iyi durumda olanına 9 bin tl'sından ilan açıyorum. Utanmadan, sıkılmadan 7 bin tl teklif ediyorsunuz. Paranız yoksa gidin 7 bin tl'sı değerindeki bisikletlere bakın. Yazdım rahatladım, iyi geldi.

Scudo

RTFM

Forum Demirbaşı
Tepki
1.123
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yakın çevremde alıp satmıyorsam o işlere pek girmiyorum. Bi defa çocuk koltuğu sattım 45 gün sonra abi ben bunu beğenmedim iade alır mısın dedi 😀 ülkem bi acaip.

Oklüzal Builder

bisiklet
Tepki
1.860
İsim
İsa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İki pedal adında kanal var youtubeda. Sahibi 15.750 tl ye bisan mtx7400 koymuş sarı siteye. altına da diğer mtx7400 lerde 50 tl lastik 100 tl maşa var benim lastikler michelin falan yazmış. halbuki fabrikadan çıkış malzemeleriyle aynı

Baybora

Aktif Üye
Tepki
347
İsim
Cihan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Valla genelde artık ortaçağa döndük para ortadan kalktı. Kızmıyorum çünkü bende giant yol bisikletini altın püsküllü kaliningrat kehribar bir tesbih verip arkadaştan aldım. 😂

Benim satış ilanlarıma da takas teklifi geldiği oluyor. Hatta bende forumdan bir kaska gene aynı marka bi kilit önerdim hocam ölücü müyüm?

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.503
Bisiklet
Scott
İki pedal adında kanal var youtubeda. Sahibi 15.750 tl ye bisan mtx7400 koymuş sarı siteye. altına da diğer mtx7400 lerde 50 tl lastik 100 tl maşa var benim lastikler michelin falan yazmış. halbuki fabrikadan çıkış malzemeleriyle aynı
Bahsi geçen kişinin bisiklet yıkama videosunu izledim. Videonun bir yerinde "Tripodu Tokat'taki evde unutmuşum" dedi ve ben de Ahmet Kaya'nın şu sözünü hatırladım: Tokat'tan adam çıkmaz...

enzo

Forum Psikopatı
Tepki
1.183
İsim
Enes Ç.
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yakın zamanda katlnır bisiklet sattım. Alıcı günlerce dil döktü bana işte işe giderken kullanacağım falan bisiklete yeni başlıyorum şu fiyat olsun lütfen param yok şeklinde. Henüz birkaç aylık, nokta dahi çiziği olmayan bisikleti ben sıfırının yarı fiyatına verdim adama. Nasıl olsa ben kullanmıyorum pek evde başka alıcıyı beklemesin, adam da yeni başlıyormuş bisiklete param da yok diyor diye düşünerek.
Adam henüz birkaç yaşında bir Volvo ile geldi. Cebinden balyayı çıkarıp "xx TL konuşmuştuk" diye verdi benim paramı. İçime dert oldu resmen keşke ben de sizin gibi satıştan vazgeçseydim o anın şokuyla hiç aklıma gelmedi.
Öyle öyle zengin oluyor bu sinekten yağ çıkaranlar...
Valla genelde artık ortaçağa döndük para ortadan kalktı. Kızmıyorum çünkü bende giant yol bisikletini altın püsküllü kaliningrat kehribar bir tesbih verip arkadaştan aldım. 😂

Benim satış ilanlarıma da takas teklifi geldiği oluyor. Hatta bende forumdan bir kaska gene aynı marka bi kilit önerdim hocam ölücü müyüm?
Takasçılar ezelden beri var hocam ya, araba koyarsın arsa teklif eder, elektronik alet koyarsın 50 çift basket ayakkabısı teklif eder, eder de eder...

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O ilan daha sonra 20000 oldu. Bisikletinin sıfırının daha kötü malzemelerle üretildiğini, kendininkinin özel versiyon olduğunu falan iddia ediyordu. Altus grupset vardı üzerinde. Bu fiyata 105 grupsetli bisikletimi size vereyim dedim, benim de lastiklerim Michelin hem. Seninki o para etmez dedi :D
Sonra 30000 yaptı. Şimdi kaldırmış. Rahatsız...

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.510
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İhtiyaç fazlası satmış olduğum tüm 2.el ürünleri almış olduğum fiyattan daha düşük vermişimdir. Bakış açım ve kafam böyle çalışıyor.
Her daim net ayrıntılı foto çekip koyarım ve temizliğine dikkat ederim. Kusuru varsa da mutlaka belirtirim. Böylece satılması 1-2 haftayı geçmez.

Hatta bir gün bir müşteri neden bu kadar uygun fiyata verdiğimi sormuştu.
Bende bu işin ticaretini yapmadığımı ihtiyaç sahibine hızlı bir şekilde ulaşmasını istediğim için uygun yazıyorum demiştim.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.793
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.287
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Geçen sene sıfırı 480tl olan ve 200tlye ilana koyduğum fsa gidon boğazına 50tl artı salon sehpası teklif eden kişiye,saol hocam sehpaya ihtiyaç yok şuan dedim adamda bana,nolcak sanki al koy bi kenara lazım olur bigün diye cevap vermişti,muhabbeti uzatınca elemanı engele aldım,ilan 2 3 ay kaldı,bu arkadaş yine bana başka kimlikle ''bak halen satamamışsın ne var sanki teklifimi kabul etseydin demişti,bende ilanı tamamen kaldırdım:acpsnr:

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.133
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İkinci el satarken o ürünün alındığı fiyattan ziyade satılacağı zaman ederi nedir ona bakmak lazım. 1000₺ ye alınmış bir ürünün 2 sene sonra ederi 2000₺ ise sıfırı, satışa gene 1000₺ dne hatta durumuna göre 1.200₺ den çıkarmanın bir zararı yok bence, hatta paranın değer kaybettiği durumlarda ki biz hep o durumdayız, böyle yapmak gerekir. Geçen de bu örneği vermiştim, sıfırı 600₺ olan çocuk koltuğunu 2.el 350 ye almıştım, 2 sene önce. Aldığım kişi de o günden 1 sene önce almış hatta faturasını yollamış 350₺ ye almış. Neyse bu sene sattım, sıfırı olmuş 1000 küsür ₺ en de 650 ye verdim.

İlk bakışta kâr edilmiş gibi görünsd de aslında o ürünün ederine gittiğini söyleyebilirim. 350 ye almıştım deyip 250 ye verseydim daha mı iyi olurdu? Bence hayır. Sırf alana değil satana da, her ikisine de dengeli gelecek olan fiyatlar olmalıdır. 30 yaşında bir ürün değil ise sıfırının fiyatını dikkate almak ederini belirlemek için ise zararsız bence.

gokdenis

Üye
Tepki
0
İsim
deniz
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben bu tarz insanları 3 gruba ayırıyorum:

1) Sattığınız şey veya piyasası hakkında uzman olduğunu söyleyerek tartışanlar.

2) Pazarlığı bağlamak için araya inanç ve milli unsurları sokup duygu sömürüsü yapanlar.

3) Alakasız şeylerle takasa girmeye çalışanlar. Chincilla yavrusu vereyim diyen var ya, ben daha neye benziyor bilmiyorum :D

Cevap verilmemeli.
hocam chincilla yavrusuna da hayır denir mi ki :D

Baybora

Aktif Üye
Tepki
347
İsim
Cihan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İlginç bi hikaye de ben aktarayım: Kawasaki J300 maxi scooter satıyorum. Alıcı anlamıyor , bir arkadaşını getirmiş yanında. Adam motora hiç bakmadı.. sadece beni dinliyor… dedim bak bi çizik var mı vs.. ben motorun sahibine bakarım dedi sadece çocuk. :)

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.958
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
100'lerce kez yaşadığım şey bir kez daha başıma geldi. 1. öncelikteki ilandan karşılık beklerken, 2., 3. öncelikli ilanlar başkasına gidiyor. Günler sonra 1. aday dönüyor:

Satıcı: 2 ay önce önce satıldı hocam kusura bakma ilandan kaldırmamışım.
Ben: Bu etik davranıştan uzak tavrınla başka bir adayı kaçırmama sebep oldun?
Satıcı: Etik davranış ne la ne diyosun bi yürü git.

Diyaloğun ekran görüntüsü ile beraber "ürün satılmış, ilan kaldırılmamış" seçeneğinden şikayet ediyorum sarı siteye. Ama ilan yerinde durup başka insanlara para ve zaman kaybettirmeye devam ediyor...

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.498
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
"Etik" yerine "Ahlâki" deseydiniz daha ağır bir argo söylemle dönüş ala bilirdiniz. Neyse ki Epistemolojik olarak "cahil" satıcı diye avunalım...
@Can Çelik

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
981
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben de yazan herkese cevap veriyorum. Adamlar soru soruyor cevaplıyorum, sonra cevap yok. Teşekkür etmeyi bırak muhabbetin ortasında kalkıp gider gibi konuşmayı kapatıyor. Ulan alacak mısın almayacak mısın? Fiyatı mı beğenmedin başka birşey mi oldu? Neyi beğenmedin? Sen konuşmazsan ben nereden bileceğim? Ayar oluyorum böylelerine.