ilinçli Toplum, Bilinçli Bisikletli

Tepki
86
İsim
Övgü Kavas
Bisiklet
Scott
(link)
(link)
Bu günlerde bisiklet fiyatlarının sözde ucuzlaması ve ısınan havalar ile özellikle büyük şehirlerde inanılmaz bir bisikletli patlaması yaşanıyor. Cebine parasını koyup bisikletçinin yolunu tutan insanlar yeni bisikletler, kasklar, eldivenler alıp doğru sokaklara, kırlara, bayırlara atıyorlar kendilerini. Havalarında güzelleşmeye başlamasıyla haklı olarak heves eden bir çok kişi yollarda yeni bisikletleriyle cirit atıyor.

Aslında memleket açısından iyi bir ilerleme olsa da, gözlemlediğimiz kadarıyla genellikle bilinçten yoksun yapılıyor. Çok basit ve klişe bir tespitle “Ne yollar eski yollar, ne trafik eski trafik, ne şoförler eski şoförler.” Bir çoğumuzun çocukluğunda kalan o “haydi bisikletle biraz gezelim” deyip bisikletin sırtında sabahtan akşama kadar rahat rahat gezmeler kalmadı. İşin açıkçası gideceğim güzergahta trafik olacaksa yola çıkmayı iki kere düşünüp planlamak zorunda kalıyorum. Bir çok şoför, yaya, bisikletçi kuralları hiçe sayarak yolları arşınlıyor.

http://www.velespit.net/images/tiny_images/CAN-BIKEInstructor-JamieStuckless.jpeg
Ocak ayından bu yana basına yansımış 5 bisikletli ciddi kaza haberi
Evet Ocak ayından beri 5 ciddi bisiklet kazası basına yansıdı. Bu gün altıncısına ben şahit oldum. Karne dönemi yaklaşıyor, havalar iyice ısınacak daha fazla bisikletli görmeye başlayacağız.
Daha doğru dürüst bisiklet yollarını paylaşamıyoruz ve azımsanmayacak sayıda bir topluluğuz ve yazın neler yaşayacağımızı birazcık ön görebiliyoruz herhalde.
Bisiklete yeni yeni alışmaya başlayan toplumumuzun bundan 10 yıl sonra dünyada örneklerini gördüğümüz gibi olmasını istemiyorum işin açıkçası. Yaptığımız birkaç ufak araştırmaya göre birçok ülkede bisikletlilerden nefret eden binlerce kişi var. Hatta bunlar kendileri için sosyal platformlar kurmuşlar. Açabilenlerimiz için YouTube'da bir sürü bisikletlilerden nefret eden insanlar videolarını yayınlıyor. Bu tip paylaşımlar hoşuma gitmediği için burada onları yayınlayıp kimsenin huzurunu kaçırmak istemiyorum. Geçtiğimiz ay içinde bu konu hakkında İzmir’de yaşanan birkaç olayı sitemizde sizlerle paylaşmıştık. O yazımıza da (link) ulaşabilirsiniz

Neyse ki Daha Yolun Başındayız
Ülkemizde bilinçsizce tüketim çılgınlığı haline gelmek üzere olan bisiklet ve bisiklet sürücüleri için, daha yolun başındayken önlem alıp bu doğrultuda bilinçlendirme kampanyaları yapılması gerekiyor. Bu konuda birkaç derneğin bir takım faaliyetleri olduğunu biliyorum. Ancak bir çoğu ise açıkçası yetersiz ve ilgisiz kalmayı seçiyorlar. Yerel yönetimlerin de bu konuya gereken hassasiyeti göstermediklerini gayet net biliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’na belki bu konuda biraz baskı yapmak gerekiyor. Ağaç Yaşken Eğilir şiyarıyla; İşte tam da bu kapsamda (link) kampanyası başlattık. Attığınız her imza M.E.B e-posta adresine gidecek. Gelecek nesiller için yapmamız gereken sadece bir adım atmak. Kampanyamıza(link)tıklayarak katılabilirsiniz. Bu işlem sadece 10 saniyenizi alacaktır.
Eğer bu farkındalığı ilk öğretim çağlarında gençlerimize aşılayabilirsek, daha medeni bir şekilde bisiklet kullanabilecekler. Burada çuvaldızı kendimize batıralım.
İmza Kampanyamızdan biraz bahsetmek gerekirse;
İlk ve Orta Öğretimlerde; beden eğitimi derslerinde bisikletli yaşam, bisikletli ulaşım konularına ek olarak; bisiklet kullanımı ve bisikletli trafik eğitimlerinin verilmesi bunun gelecek nesillere bırakılabilecek kültürel bir miras olduğunun anlatılması. Bisiklet konusunda farkındalık yaratılarak gençlerin spora yönlendirilmesini istiyoruz. Burada esas görev öğretmenlerimize düşüyor. Bu durumda pratik eğitim imkanı olmasa bile teorik eğitimle bile çok ciddi mesafe alınabileceğini düşünüyoruz.
Şimdi ekeceğimiz bir kaç tohum ileride gelecek nesiller için daha temiz bir dünya bırakmanın ve daha sağlıklı nesiller yetiştirmenin yanısıra ülke ekonomisinede ciddi katkı sağlayacağı aşikardır. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı'nın dikkatini biraz çekebilemek için bir çok imzaya ihtiyacımız olacak.

(link)

Scudo

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Başlık Okulda Bisiklet Eğitimi için İmza Kampanyası
gibi olursa daha faydalı olur kanaatindeyim.
Ağaç yaşken eğilirmiş. Ben kampanyaya katıldım.
Arada bir burayı güncel tutmakta da fayda var.
http://i.imgur.com/yMksRIf.jpg

• Beğen
Tepkiler: ulaş kaya
Tepki
86
İsim
Övgü Kavas
Bisiklet
Scott
Malesef kampanya çok fazla ilgi görmemiş nedenini anlayamadım. İnsanlar ya "ben katılsam ne değişir; bir imza eksik, bir imza fazla ne değişir" diyor yada pürüssüz bir şekilde bisikletli yaşama adapte olduğumuz ortaya çıkıyor. Yada Okulda (link) derslerinin kaldırılmasının tartışıldığı bir dönemde böyle bir proje çok mu ütopik gözüküyor.

• Beğen
Tepkiler: Ömer KARAN

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Imzamizi attık. Umarım maksat hasıl olur.

• Beğen
Tepkiler: Övgü Kavas

Tugay Sonsuz Sert

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Sedona
Seçimlerde nasıl bir oy , bir çok şeyi değiştirirse buradada bir elektronik imza atarak bir çok şeyi ilerisi için değiştirebiliriz. Hadi arkadaşlar lütfen biraz özen gösterelim bu konuya.

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
Ne bilinçlenmesi ya umudum yok :S 5 km yol 10 tane vukaat oluyor bi tanesini anlatmak isterim dün oldu normal ışıkta bekliyorum yeşil yandı geçiyoruz arabalarla marketin önündede arabalar park etmiş herneyse arabaya yol verdim geçemeyiz diye bitane minibuse de verdim arkasından bende gidiyorum en sağ şeride geçtim adam bi baktım şıkıştırmaya başladı(ayna yok sanki) direk frene asıldım gittim camına adama sınırlı bir şekilde bir sürü insan var durakta abi ne yapıyorsun şıkıştıtıryorsun 2 oldu bu dedim sen nerden çıktı diyor görmedim aa bu aynaları ben bakmam için mi koydum diyorum aynaya bak dedik herneyse bırakta gidiyim öyle bir önüme kırdıkı yoldan gidemiyorum herneyse bastım pedala adam ne yapsa beyenirsiniz hayla o iğne delini ben varken kapatmaya diyo utanmadan geçicen mi inicektim bisikletten takıcaksın bıçağı şerefsize sonra anlayacak geçiyor muyum geçmiyormuyum istanbulda embesil çok......

• Beğen

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Çok faydalı bir proje olabileceğine inanıyorum. Belki beden eğitimi dersleri içinde değil ayrı bir ders kapsamında yapılabileceğini düşünüyorum. Hatta forumda bisiklet eğitimi isimli bir konu var. O konuda da görüşlerimi belirtmiştim. İmzamı attım. İnşallah olumlu gelişmeler olur.

Gürkan Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
195
Ben katıldım arkadaşlar. Faydası olurmu onu bilemem ama sesimizi duyurmak adına belki bir adım olur

• Beğen

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
Bizim şu anki gençlik kask takıp hayatta okula falan gitmez, babanın arabasını kaçırıp gitmek daha cool oluyor. Fakat ilköğretim seviyesinde bu tür şeyler aşılanırsa neden olmasın ? Yukarıda da söylenmiş ağaç yaşken eğilir. Okullarda gereksiz bir sürü seçmeli ders var, o dersleri kaldırıp yerine böyle bir ders getirilebilir. Hatta haftada belli bir saat toplum hizmetine ayrılması gerekiyor ve her öğrencinin yetenekleri doğrultusunda en az bir sosyal aktiviteyle ilgilenme zorunluluğu olması gerekiyor. Ah bir eğitim bakanı olsam ;)

Ali Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
145
@Furkan Çınar

2 sene boyunca aralıklar olsa da bisikletle gittim okula son sene de kask edinip öyle gittim daha sonra kadro ufak geldi ve uzağa taşındığımız için gidemedim herşey içinde bitiyor beni gören bazıları cesaret edip arada bir geliyorlar hala bisikletle

• Beğen

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
Bisikletin yanında yüzme eğitimi de getirilmeli. 3 yanımız denizlerle çevrili fakat her sene boğulma haberleri alıyoruz. Yüzme kesinlikle zorunlu eğitim olmalı.

Erhan B.

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Peugeot
lisede havalar ısınıca okula biiskletle gidip gelirdim, 99-03 yılları arası düzenli gidip gelirdim.
ilkokuldan lise ortalarına kadar da tatillerde, haftasonlarında, okul sonralarında arkadaşlarla topluca bisikletle gezerdik. hatta hatırlıyorum öğle aralarında koştur koştur çıkıp bisikletle mesire yerlerine pikniğe giderdik, yarım saatlikte olsa zevk alırdık. bir günde 3 saatlik yol tepmiştik bisikletle sırf piknik için.
o zamanlarda bisiklete binerken aklımıza pek kötü senaryolar gelmezdi, sadece kapıdan çıkarken annemizin dikkat et lafını duyardık. saatlerce bisikletten inmezdik, gezinti için mahalle aralarında gezinmeyi bi kenara bıraktım, toplu veya yalnız o kadar bi amaç için bisiklet yolculuğum oldu, hiç trafikte ciddi şekilde tehlikeye zor duruma düştüğümü hatırlamıyorum. o yaşlarda o yıllarda.

şimdi afedersiniz eşşek kadar oldum. akşamları gezinti yapmak için ana caddeye çıkmaya korkuyorum. yarım metre yanımızdan hız kesmeden geçenler, önümüze kıran dolmuşlar, park eden arabaların potansiyel tehlikeleri.
daha geçen gün işe gidip gelmeyi denedim. ciddi ciddi 2 ezilme tehlikesi atlattım.

o zamanlardan bu zamana ne değişti. ??
ben mi çocukluk delikanlılık çağının gözükaralığını yaşıyordum yada o yaşlardaki hevesle bazı tehlikeleri görmüyordum
yoksa şimdi daha olgunlaşmanın verdiği temkin var
yoksa on yılda bu kadar farklılaştı mı insana saygı

ERTĞRL

Aktif Üye
Tepki
140
Bisiklet
Sedona
"Linçli Toplum, Bilinçli Bisikletçi"
İçinde bulunduğumuz duruma en uygun başlık olurmuş.

• Beğen