ilinçli Toplum, Bilinçli Bisikletli

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Övgü Kavas tarafından paylaşıldı.

 1. Övgü Kavas

  Övgü Kavas Yeni Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  21 Mart 2014
  Mesajlar:
  35
  Beğeniler:
  76
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  Övgü Kavas
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  [​IMG]
  Bisiklet; Bilinçsiz Tüketimin Mağduru mu Olmak Üzere ?
  Bu günlerde bisiklet fiyatlarının sözde ucuzlaması ve ısınan havalar ile özellikle büyük şehirlerde inanılmaz bir bisikletli patlaması yaşanıyor. Cebine parasını koyup bisikletçinin yolunu tutan insanlar yeni bisikletler, kasklar, eldivenler alıp doğru sokaklara, kırlara, bayırlara atıyorlar kendilerini. Havalarında güzelleşmeye başlamasıyla haklı olarak heves eden bir çok kişi yollarda yeni bisikletleriyle cirit atıyor.

  Aslında memleket açısından iyi bir ilerleme olsa da, gözlemlediğimiz kadarıyla genellikle bilinçten yoksun yapılıyor. Çok basit ve klişe bir tespitle “Ne yollar eski yollar, ne trafik eski trafik, ne şoförler eski şoförler.” Bir çoğumuzun çocukluğunda kalan o “haydi bisikletle biraz gezelim” deyip bisikletin sırtında sabahtan akşama kadar rahat rahat gezmeler kalmadı. İşin açıkçası gideceğim güzergahta trafik olacaksa yola çıkmayı iki kere düşünüp planlamak zorunda kalıyorum. Bir çok şoför, yaya, bisikletçi kuralları hiçe sayarak yolları arşınlıyor.

  [​IMG]
  Ocak ayından bu yana basına yansımış 5 bisikletli ciddi kaza haberi
  Evet Ocak ayından beri 5 ciddi bisiklet kazası basına yansıdı. Bu gün altıncısına ben şahit oldum. Karne dönemi yaklaşıyor, havalar iyice ısınacak daha fazla bisikletli görmeye başlayacağız.
  Daha doğru dürüst bisiklet yollarını paylaşamıyoruz ve azımsanmayacak sayıda bir topluluğuz ve yazın neler yaşayacağımızı birazcık ön görebiliyoruz herhalde.
  Bisiklete yeni yeni alışmaya başlayan toplumumuzun bundan 10 yıl sonra dünyada örneklerini gördüğümüz gibi olmasını istemiyorum işin açıkçası. Yaptığımız birkaç ufak araştırmaya göre birçok ülkede bisikletlilerden nefret eden binlerce kişi var. Hatta bunlar kendileri için sosyal platformlar kurmuşlar. Açabilenlerimiz için YouTube'da bir sürü bisikletlilerden nefret eden insanlar videolarını yayınlıyor. Bu tip paylaşımlar hoşuma gitmediği için burada onları yayınlayıp kimsenin huzurunu kaçırmak istemiyorum. Geçtiğimiz ay içinde bu konu hakkında İzmir’de yaşanan birkaç olayı sitemizde sizlerle paylaşmıştık. O yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz

  Neyse ki Daha Yolun Başındayız
  Ülkemizde bilinçsizce tüketim çılgınlığı haline gelmek üzere olan bisiklet ve bisiklet sürücüleri için, daha yolun başındayken önlem alıp bu doğrultuda bilinçlendirme kampanyaları yapılması gerekiyor. Bu konuda birkaç derneğin bir takım faaliyetleri olduğunu biliyorum. Ancak bir çoğu ise açıkçası yetersiz ve ilgisiz kalmayı seçiyorlar. Yerel yönetimlerin de bu konuya gereken hassasiyeti göstermediklerini gayet net biliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’na belki bu konuda biraz baskı yapmak gerekiyor. Ağaç Yaşken Eğilir şiyarıyla; İşte tam da bu kapsamda Change.Org’dan bir imza kampanyası başlattık. Attığınız her imza M.E.B e-posta adresine gidecek. Gelecek nesiller için yapmamız gereken sadece bir adım atmak. Kampanyamıza buraya tıklayarak katılabilirsiniz. Bu işlem sadece 10 saniyenizi alacaktır.
  Eğer bu farkındalığı ilk öğretim çağlarında gençlerimize aşılayabilirsek, daha medeni bir şekilde bisiklet kullanabilecekler. Burada çuvaldızı kendimize batıralım.
  İmza Kampanyamızdan biraz bahsetmek gerekirse;
  İlk ve Orta Öğretimlerde; beden eğitimi derslerinde bisikletli yaşam, bisikletli ulaşım konularına ek olarak; bisiklet kullanımı ve bisikletli trafik eğitimlerinin verilmesi bunun gelecek nesillere bırakılabilecek kültürel bir miras olduğunun anlatılması. Bisiklet konusunda farkındalık yaratılarak gençlerin spora yönlendirilmesini istiyoruz. Burada esas görev öğretmenlerimize düşüyor. Bu durumda pratik eğitim imkanı olmasa bile teorik eğitimle bile çok ciddi mesafe alınabileceğini düşünüyoruz.
  Şimdi ekeceğimiz bir kaç tohum ileride gelecek nesiller için daha temiz bir dünya bırakmanın ve daha sağlıklı nesiller yetiştirmenin yanısıra ülke ekonomisinede ciddi katkı sağlayacağı aşikardır. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı'nın dikkatini biraz çekebilemek için bir çok imzaya ihtiyacımız olacak.

  Velespit.Net'ten alıntıdır.
   
 2. MehmetAliB.

  MehmetAliB. VivaVelo

  Kayıt:
  20 Ekim 2013
  Mesajlar:
  1.936
  Beğeniler:
  4.243
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Başlık Okulda Bisiklet Eğitimi için İmza Kampanyası
  gibi olursa daha faydalı olur kanaatindeyim.
  Ağaç yaşken eğilirmiş. Ben kampanyaya katıldım.
  Arada bir burayı güncel tutmakta da fayda var.
  [​IMG]
   
  ulaş kaya bunu beğendi.
 3. #3
  Övgü Kavas

  Övgü Kavas Yeni Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  21 Mart 2014
  Mesajlar:
  35
  Beğeniler:
  76
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  Övgü Kavas
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Malesef kampanya çok fazla ilgi görmemiş nedenini anlayamadım. İnsanlar ya "ben katılsam ne değişir; bir imza eksik, bir imza fazla ne değişir" diyor yada pürüssüz bir şekilde bisikletli yaşama adapte olduğumuz ortaya çıkıyor. Yada Okulda beden eğitimi derslerinin kaldırılmasının tartışıldığı bir dönemde böyle bir proje çok mu ütopik gözüküyor.
   
  Ömer KARAN bunu beğendi.
 4. Tahir Keskin

  Tahir Keskin Onursal Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  22 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  3.298
  Beğeniler:
  4.152
  Şehir:
  Kocaeli, Gölcük
  Adı:
  Tahir Keskin
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Imzamizi attık. Umarım maksat hasıl olur.
   
  Övgü Kavas bunu beğendi.
 5. Tugay Sonsuz Sert

  Tugay Sonsuz Sert Road Cyclist

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  6 Nisan 2014
  Mesajlar:
  264
  Beğeniler:
  289
  Şehir:
  Erzincan
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Seçimlerde nasıl bir oy , bir çok şeyi değiştirirse buradada bir elektronik imza atarak bir çok şeyi ilerisi için değiştirebiliriz. Hadi arkadaşlar lütfen biraz özen gösterelim bu konuya.
   
  Övgü Kavas ve Tahir Keskin bunu beğendi.
 6. onur güneş

  onur güneş Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Eylül 2012
  Mesajlar:
  743
  Beğeniler:
  184
  Şehir:
  malatya
  Seviye:
  Ne bilinçlenmesi ya umudum yok :S 5 km yol 10 tane vukaat oluyor bi tanesini anlatmak isterim dün oldu normal ışıkta bekliyorum yeşil yandı geçiyoruz arabalarla marketin önündede arabalar park etmiş herneyse arabaya yol verdim geçemeyiz diye bitane minibuse de verdim arkasından bende gidiyorum en sağ şeride geçtim adam bi baktım şıkıştırmaya başladı(ayna yok sanki) direk frene asıldım gittim camına adama sınırlı bir şekilde bir sürü insan var durakta abi ne yapıyorsun şıkıştıtıryorsun 2 oldu bu dedim sen nerden çıktı diyor görmedim aa bu aynaları ben bakmam için mi koydum diyorum aynaya bak dedik herneyse bırakta gidiyim öyle bir önüme kırdıkı yoldan gidemiyorum herneyse bastım pedala adam ne yapsa beyenirsiniz hayla o iğne delini ben varken kapatmaya diyo utanmadan geçicen mi inicektim bisikletten takıcaksın bıçağı şerefsize sonra anlayacak geçiyor muyum geçmiyormuyum istanbulda embesil çok......
   
  Övgü Kavas bunu beğendi.
 7. Tahir Keskin

  Tahir Keskin Onursal Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  22 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  3.298
  Beğeniler:
  4.152
  Şehir:
  Kocaeli, Gölcük
  Adı:
  Tahir Keskin
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Arayacaksınız 155'i, ben hiç muhatap olmuyorum bile...
   
  Övgü Kavas ve Yasin Yücel bunu beğendi.
 8. Yasin Yücel

  Yasin Yücel Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  212
  Beğeniler:
  78
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Gerçekten güzel çalışma olmuş. Bir imzadan bizen.
   
  Övgü Kavas ve Tahir Keskin bunu beğendi.
 9. Ömer KARAN

  Ömer KARAN Onursal Üye

  Kayıt:
  21 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.743
  Beğeniler:
  1.805
  Şehir:
  DENİZLİ
  Adı:
  Ömer KARAN
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Çok faydalı bir proje olabileceğine inanıyorum. Belki beden eğitimi dersleri içinde değil ayrı bir ders kapsamında yapılabileceğini düşünüyorum. Hatta forumda bisiklet eğitimi isimli bir konu var. O konuda da görüşlerimi belirtmiştim. İmzamı attım. İnşallah olumlu gelişmeler olur.
   
 10. Gürkan Ç.

  Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2014
  Mesajlar:
  638
  Beğeniler:
  212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Ben katıldım arkadaşlar. Faydası olurmu onu bilemem ama sesimizi duyurmak adına belki bir adım olur
   
  Övgü Kavas bunu beğendi.
 11. Furkan Çınar

  Furkan Çınar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  783
  Beğeniler:
  223
  Şehir:
  Çengelköy / İstanbul
  Bisiklet:
  GT
  Seviye:
  Bizim şu anki gençlik kask takıp hayatta okula falan gitmez, babanın arabasını kaçırıp gitmek daha cool oluyor. Fakat ilköğretim seviyesinde bu tür şeyler aşılanırsa neden olmasın ? Yukarıda da söylenmiş ağaç yaşken eğilir. Okullarda gereksiz bir sürü seçmeli ders var, o dersleri kaldırıp yerine böyle bir ders getirilebilir. Hatta haftada belli bir saat toplum hizmetine ayrılması gerekiyor ve her öğrencinin yetenekleri doğrultusunda en az bir sosyal aktiviteyle ilgilenme zorunluluğu olması gerekiyor. Ah bir eğitim bakanı olsam ;)
   
  Övgü Kavas ve Sanberk E bunu beğendi.
 12. Ali Ç.

  Ali Ç. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  695
  Beğeniler:
  164
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  2 sene boyunca aralıklar olsa da bisikletle gittim okula son sene de kask edinip öyle gittim daha sonra kadro ufak geldi ve uzağa taşındığımız için gidemedim herşey içinde bitiyor beni gören bazıları cesaret edip arada bir geliyorlar hala bisikletle
   
  Övgü Kavas bunu beğendi.
 13. Hüseyin Külcüoğlu

  Hüseyin Külcüoğlu Forum Bağımlısı

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  973
  Beğeniler:
  902
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  Bisikletin yanında yüzme eğitimi de getirilmeli. 3 yanımız denizlerle çevrili fakat her sene boğulma haberleri alıyoruz. Yüzme kesinlikle zorunlu eğitim olmalı.
   
  Övgü Kavas ve Emre Gülen bunu beğendi.
 14. Erhan B.

  Erhan B. Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2013
  Mesajlar:
  91
  Beğeniler:
  27
  Şehir:
  Konya
  Bisiklet:
  Peugeot
  Seviye:
  kesinlikle. 26 yaşımdan sonra bu eksiğimi farkederek, sadece tatil için değil, hayat gereksinimi de olduğunu düşündüğüm için yüzme öğrenmiştim.
   
 15. Erhan B.

  Erhan B. Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2013
  Mesajlar:
  91
  Beğeniler:
  27
  Şehir:
  Konya
  Bisiklet:
  Peugeot
  Seviye:
  lisede havalar ısınıca okula biiskletle gidip gelirdim, 99-03 yılları arası düzenli gidip gelirdim.
  ilkokuldan lise ortalarına kadar da tatillerde, haftasonlarında, okul sonralarında arkadaşlarla topluca bisikletle gezerdik. hatta hatırlıyorum öğle aralarında koştur koştur çıkıp bisikletle mesire yerlerine pikniğe giderdik, yarım saatlikte olsa zevk alırdık. bir günde 3 saatlik yol tepmiştik bisikletle sırf piknik için.
  o zamanlarda bisiklete binerken aklımıza pek kötü senaryolar gelmezdi, sadece kapıdan çıkarken annemizin dikkat et lafını duyardık. saatlerce bisikletten inmezdik, gezinti için mahalle aralarında gezinmeyi bi kenara bıraktım, toplu veya yalnız o kadar bi amaç için bisiklet yolculuğum oldu, hiç trafikte ciddi şekilde tehlikeye zor duruma düştüğümü hatırlamıyorum. o yaşlarda o yıllarda.

  şimdi afedersiniz eşşek kadar oldum. akşamları gezinti yapmak için ana caddeye çıkmaya korkuyorum. yarım metre yanımızdan hız kesmeden geçenler, önümüze kıran dolmuşlar, park eden arabaların potansiyel tehlikeleri.
  daha geçen gün işe gidip gelmeyi denedim. ciddi ciddi 2 ezilme tehlikesi atlattım.

  o zamanlardan bu zamana ne değişti. ??
  ben mi çocukluk delikanlılık çağının gözükaralığını yaşıyordum yada o yaşlardaki hevesle bazı tehlikeleri görmüyordum
  yoksa şimdi daha olgunlaşmanın verdiği temkin var
  yoksa on yılda bu kadar farklılaştı mı insana saygı
   
 16. ERTĞRL

  ERTĞRL Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2014
  Mesajlar:
  164
  Beğeniler:
  138
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  "Linçli Toplum, Bilinçli Bisikletçi"
  İçinde bulunduğumuz duruma en uygun başlık olurmuş.
   
  Övgü Kavas bunu beğendi.