İki ayaklı köpeklerden kurtulmak için.

Tolga Can Sabah

Daimi Üye
Tepki
114
Bakın bu tipler öle kaba kuvvetle falan adam edilemezler öyle bir şey söyliyeceksiniz ki adam kalsın öyle misal ben bakkalımızın önünden geçerken (Şenol Abi severim adamı ama bisikletliyle dalga geçmesi sinirimi bozdu.) "Tolgaaaa teker dönüyo la" Dedi bende hiç beklemeden "O çatal sana girse sende dönersin dedim." Evet biliyorum buda küfüre girer ve küfür iyi birşey değildir ama adamın psikolojisi bozuldu bir daha ne bana ne başka bisikletliye laf atmadı benim amacımda buydu. Bunun benzeri bir cevap bulursanız çok işe yarar . Bakın duygusal bir insana şiddet uygularsanız bu onun için psikolojik bir çöküntü olur ve gerçekleştirdiği eylemi öldürseniz yapmaz ama bu şehir magandaları için geçerli değildir bunların en zayıf olan yeri psikolojisidir bizde oradan saldıracaz. Bir başka forumda belki bunda ama yıllar önceydi okuduğum bir mesaj vardı kısaca şöyle yazıordu "Bisikletle giderken bir çocuk gördüm, hayvanı taşlıyordu tuttum tokat attım oda babasına gitti ne göreyim? Babası onu tekme tokat dövdü yani babam benden güçlü o beni dövüyo bende köpekten güçlüyüm onu dövmeliyim diye düşünüyor." Bu olay bunu yazan arkadaşı çok etkilemişti tanımıyordum ama anlatışından anlaşılıyordu.

Scudo

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Magandalara karşı ille bibergazına ya da kaba kuvvete gerek olmadığını tecrübe ettim. İznik turu dönüşü, kilometre 190, Yeşilköyün içinden geçerken trafikte 18-19 yaşlarında kızlarla dolu bir BMW 1.18 beni sıkıştırdı, şöför kız en serserileri olacak ki açtı sağ ön camı laf atıyor, sağlıklı yaşamcılar vs diye, bir yandan da gülüyor. :D Bırakın bu işleri kızlar hadi size gidelim deyince hepsi birden koptular tabii. :D Ben orda sinirlenseydim arabaya bir tekme geçirirdim herhalde. Zaten 10 saattir sele tepesindeyim diye. Şimdilerde bisikleti bırakan bir abi vardı, kafasını bozan oldu mu direk kaportayı tekmeliyordu, bir kere bile bir şöför kendine güvenip de arabadan inmemişti buna karşı. :D

Şimdi düşünüyorum da kızlar hadi deseler bisikleti falan fırlatır arabaya atlardım herhalde ama o başka bir mevzu. :D

• Beğen
Tepkiler: funq

NKORHANK

Aktif Üye
Tepki
108
Önümüzdeki hafta bir tura çıkacağım ve gideceğim parkur köylerin arasından karadeniz sahilleri. Kimse sözlerimi negatif bakmasın lütfen.

Empati yapmak lazım. Bir tarafta tamamen kendi giyimlerinden farklı giyinen iş olsun diye renkli oyuncakların tepesinde para harcayan, onlara göre hanım evladı toprağı hayatı tanımayan, züppe görünüşlü farklı tipler;

Öteki tarafta kısa tatilleri eğlenceye çevirmek isteyen doğayı sporu birleştirmek isteyen ve haklı olarak güvenliği ile rahatlığı ile bu sporun uluslararası da kabul görmüş kıyafetleri ile gezen insanlar.

Pek tabi tayt ve renkli asimetrik , her yerinde reklam olan bisiklet t shirtleri giymek bu sporun modası. Buna renkli tuhaf bisiklet kasklarını da eklemek lazım. Fakat toplumumuzun gelişmişlik seviyesi de bir gerçek.

Görülmeyen tanınmayan şeylere her zaman tepki olabilir. Bu çok doğaldır. Bu çeşitli kaynaklardan çıkan bir öfke ile birleşip, sapancada milli kürek takımının başına gelen bir şiddette de dönüşebilir. Bunlar hayatın gerçeği her sporda olabilir. Ben eskrim sporuyla ilgilendim eminim değil karadenizde bisiklet tshirtuyle dolasmanın toplayacagı tepki bilimum kıyafet her halde benim eskrim taytı ile salondan bir hava almak için çıkmam kadar tepki toplamazdı.

Bu spora bağlı bir şey değil alışık olmak yada olmamakla alakalı bir şey. Ben önümüzdeki hafta yapacagım turda açık konuşmak gerekirse uzerime askerden kalma haki tshirtlerimi sıradan gri bir esofmanı paçalarını kıvırıp. normal spor ayakkabıları ile çıkacagım yola.

Kimsenin beni bu kıyafetlerim ile sıra dışı bulacagını sanmıyorum.

Saldırıların kokeni tamamen psikolojik etkenler etkenleri tehlikeli ortamlarda uzaklaştırmak için en iyi yönetem etki anında karşı koyup keyfi kaçırmak yerine başından o etkeni aktif hale geçirmemek diye düşünüyorum.

Güvenlik ile ilgili bir konu ama turumda çok büyük olasılıkla kask takmayacagım koylerde daha rahat sosyalleşebilmek için. Farklı gozukukrseniz makina çalışır bukadar basit. Keşke olmasa ama malesef risk budur ...

• Beğen
Tepkiler: Tolga Can Sabah

Tolga Can Sabah

Daimi Üye
Tepki
114
@yalcinkalay

gözüne sıkacak kadar yaklaşmak istemezdim hem rüzgar olursa ne yapacaz:D

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
Ben 2 ayaklı köpeklere karşı onlar yokmuş gibi davranıyorum, duymuyorum bile.

Yoksa bisikletlere de mi ''haydar'' koysak ? Taksi ve minübüstekilere benzer !

turky

Aktif Üye
Tepki
87
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
iyi bir haydar en az 1 kg çeker

şu dazer lerin insana göresi yok mudur acaba

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
@turky

Lazer mi diyorsun?:D Gözüne tutunca bi daha sana bakamayacak kadar kör oluyorlar duyduğum kadarıyla yeşil lazerlerin çok güçlü ışık tutanları 10-20km kadar uzaga gidebiliyor:) Bu yöntemi denemedim daha önce çünkü deneseydim onlardan farkım kalmazdı;) bu yüzden dazer e devam(4 ayaklılar için:D). ama 2 ayaklılara aldırış etmemek en iyi yöntemdir sizin ordan ayrılmanız birkaç saniye zaten ..

B

BF Okuru

Misafir
Birisi bana laf atıyorsa geri döner canım ne istiyorsa o an yaparım. Tekme tokat dayak aklınıza ne gelirse..

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Geçenlerde forumdan biriyle bir bisikletçide karşılaştım. O da yoldan geçen kamyondan pet şişe falan attıklarını söyledi. Daha bir sürü hikaye var ama onun dediğine göre Türk milletini vurmanın en güzel yolu para ile. Siz janta tekme atan ya da tayta laf atan bi adama altınızdaki bisikletin 2000tl'lik olduğunu ve onun hayatında 2000tl görüp görmediğini söylerseniz o kişinin kesinlikle susacağını idda ediyordu. İlk bakışta yanlış gibi görülebilir ama yol bisikleti ile giderken kamyondan pet şişe atmak, bir anlamda senin hayatınla oynamak gibi birşey, bunun karşılığında ne yapsanız bence yerindedir.

Benim başımdan geçen en korkunç olay ise yolda giderken ayağımda birşey hissetmiştim. Adam ön lastiğini giderken ayağıma sürttü sonra gülüp gazladı.

B

BF Okuru

Misafir
Benim düşünce ve tecrübelerime göre sizi küçümseyerek bakan bir insana verilecek en acı ceza, o yokmuş gibi davranmaktır. Hiç yokmuş ve hiç olmamış gibi. Çünkü onun bütün amacı sizin çektiğiniz dikkate ortak olmaktır. Bu tür insanlar?sizin yapmış olduğunuz medeni bir spor aktivitesinden dolayı toplum tarafından farkedilmenizi asla kabullenemez ve hazmedemezler. Onlar hayatları boyunca farkedilmemenin ezikliğini bilmeden de olsa yaşamaktadırlar zaten.Çoğu zaman adamın 20-30 milyarlık arabasıyla yapmaya çalışıpta yapamadığını siz hiçte umurunuzda olmadan farkında dahi olmadan başarmış dikkat çekmişinizdir.Onlar size yaptıkları kötü bakış ve attıkları laflara aldıkları cevaplarla beslenirler, onların beklediğini vermeyin,onları şok edin ve gülün geçin sanki yoklarmış ve hiç olmamışlar gibi....

ilyasss

Forum Bağımlısı
Tepki
208
@planet58

aynen güzel abime katılıyorum,en doğru davranış arkadaşlar,küçük bir tebessümü esirgemeyin ama o kişilere ve aldırmadan yolunuza devam edin;) ,sonuçta biz işimize bakmalıyız.her laf atanla uğraşmaya kalksak isteyerek yada istemeyerek iş bir daha bisiklete binememeye kadar gider.yapmayın arkadaşlar aman dikkat....varsa zaten allah cezalarını verir çok sürmez:) ..

• Beğen
Tepkiler: ALİ3544

Üye
Tepki
33
Fiziksel Temas olmadıkça duymamazlıktan gelmek mantıklısı nasıl olsa bir daha hayatınızda onu kaç kere göreceksiniz. O sizi siniri ettiğini sandığında ona acıması bir gülüş moralini bozacaktır (bozmasada önemli değil)
Unutulmaması gereken onlar karanlık çağ insanı iken biz doğal teknoloji çağının insanlarıyız aramızda milyarlarca yıl var :) ve kendimizi üzmeye değmez.

bicylerace

Daimi Üye
Tepki
188
Temel olarak arabalı şehir eşkiyaları en büyük tehlikedir, onlara bulaşmayın.

Genelde korna çalıp bela ararlar!!!

Bu gibi bir tacizde yapılacak olan, sakin olmak ve durum olağanmış gibi kısa bir süre korna çalan arabayı kolaçan etmek (eğer dik dik veya sinirli halinizi ele verip bakarsanız hapı yutabilirsiniz!!!) sonra yolunuza sakin veya olağan temponuzla devam etmek olmalıdır.
Benim başıma 3 sefer geldi birisinde arabanın kapısını tekmeledim ve kaçtım 4 kişi taş atmaya başladılar ama iyi nişancı değillerdi,derhal tüydüm(Yanlış davranış):)

M.Kaptanbaşı

Forum Demirbaşı
Tepki
244
@Mesut Girgiç
Karşılaştığımız olayların boyutu ve şiddeti yüksek de olsa gene de, her bisikletçiye laf atanı iki ayaklı köpek diye tasvir etmek bana pek doğru gelmiyor. Bana da şu ana kadar hemen her kesimden insanların tepkisi oldu, lakin bu beni onları köpek olarak nitelendirmemi gerektirmedi. Ama cahil diyebiliriz. Sonuçta; eğitimin ve öğretimin hiç mi hiç yeterli olmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Burası Avrupa değil, o insanlar da Avrupa'lı değil. Lakin o insanları sevmesek de, o insanlarla birlikte yaşıyoruz ve hep beraber bu toplumun bireylerini oluşturuyoruz. 70 milyon dediğimizde, o insanlarda o kalabalığın içinde. Ayrıca bizleri kıskandıkları da bir gerçek.
Şöyle bir yazı okumuştum: Davranışlarımız ve bilinçaltımızın her söylemi ve eylemi, karşıdaki insanı yönetiyor ve yönlendiriyor. Eğer insan (bisikletçi) normal yolunda giderken, ve ortada hiç bir sebep yokken bu kişiler gelip de taciz, yaralama ve herhangi bir darp'a sebep oluyorlarsa, bana göre bu kişiler 2ayaklı köpek kategorisinden bile çıkıp, aşşağılık herhangi bir bet (kötü) bir canlı haline gelmişlerdir. Bu konuda size katılırım. Tecrit edilmeli ve en ağırından (adaletli bir şekilde) cezalandırılmalılar. Lakin böyle sebepsiz ve ani bir saldırı hali olmadığı halde; aylak, serseri ve maganda olarak tabir ettiğimiz kesimden gelen herhangi bir söyleme biz de cevap verirsek, bu bizi onlarla aynı kültürsüzlük ortamına sokar ve bu ortamdan hiç hayır gelmez. Biz cevap verdikçe, onları da cevap vermeye zorlarız. Biz herhangi bir şey yapınca, onları da en az aynısını hatta daha fazlasını yapmaya ve yaptırmaya biz mecbur etmiş oluruz. En güzeli sabredip, olgunluğu onlardan beklemeyip, biz göstererek yolumuza devam etmek, bence en hayırlısıdır.
Bir söz çok hoşuma gider ki; bu kişilerin hepsi cahildir "Bilmiyorlar, bilselerdi böyle yapmazlardı!" Cahil olan bir kişiden ne bekliyorsunuz ki? Zaten sizi anlayabilecek kadar bilgi ve muhakeme gücü olsa, bu şekilde davranmazdı. Bu durumda da üzerlerine gitmek ve her ne kadar güzel ve özlü de olsa, cevap vermek onların dünyasında hiçbir mana ifade etmeyecek ve onlar bunu belki küfür hatta sataşma olarak algılayacaklardır. Şiddet şiddeti doğurur. Lakin bu, gereksiz bir şiddet! Bu A planıdır. Basıp gitmek!
Bunun yanında bana göre, bir "B" planı da vardır ki, o da şudur: "Mahalleden veya yakınlardan, sayıları 3 ila 10 arasında değişen siyah kuşak (mümkünse danlı) kareteci, kung fu'cu (pandası bile makbüldür!) hatta street faytırcı hatta bunların hiçbirini bilmeyen ama iri yarı cüsseli kişiler bulunup, bunlara o magandalar hakkında iyice gaz verilip, hatta karşı tarafı marizlediklerinde, topluma yapacakları katkılardan dem vurulup, hurdacıdan da olsa geçici bisikletler temin edilir. Kafalarına kask takılıp, maganda konsantrasyonunun bol olduğu ortama, profesyonel bisikletçi süsü verilerek, kamikaze dalışı yaptırılır. Sonuç fikstürü: Kung fu'cular (pandası da dahil): 10, tentürdiyotlu takım: 0" olur. Lakin hiç umursamadan pedallayıp, yola devam etmek bence en iyisi. Çünkü milletin ağzı torba değil ki, büzülsün. Bunun yanında, sarhoş insanlara hiç mi hiç bulaşmamak gerekir. Çünkü hiç bir hareketlerinden emin olamayız.
Sizi eleştirmek veya kınamak için bunları söylemiş değilim; lakin: "Yaratılanı severim, Yaratan'dan ötürü!"

B

BF Okuru

Misafir
Bisiklete binen insanlar diğerlerinden farklıdır. Çevreyi koruyan insancıl barışçı hayvanları seven kişiler genelde bisikleti tercih ederler. Güzel bisikletler hep sanatsal tasarımlara sahiptir. Ama başka taşıt araçlarında buna rastlamassınız. Gürültü çıkarmayan etrafı kokutmayan yer kaplamayan her 3 yılda bir değiştirmek zorunda olmadığınız bir araçtır.

Bisikletçiler farklı oldukları için bazen tepki çekebilirler. Bisiklet tercihi yapan kişilerin sahip olduğu bir çok erdem arasında hoşgörü, anlayış ve olgunlukta vardır. Taciz edilmenin ilk anda yarattığı hayal kırıklığı ve öfke ile hakaret içeren tanımlar kullanılmış olabilir. Ama insanlara köpek demek bence iyi bir duruş değil. Bu tavrı tekrardan gözden geçirmekte fayda var.

mtb_by_rm

Üye
Tepki
46
abii bana sorma beni bilirsin :D en son 2 sarışın bisiklet yolunda önümü kesmişti bende ... sen biliyon zaten :D

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@mtb_by_rm

Evet, senin yolunu kimse kesemiyor. Allah sonunu hayıreyleye.. :) Biri bir gün durduracak ama ben dede olduktan sonra belki.. :)

B

BF Okuru

Misafir
bu tip olaylar bisiklet kullanırken oldukça sık başıma geldi hatta bir kadın tarafından bile taciz edildim :) en ilginç olan bu olaydı benim için ben genelde akşamları yemekten sonra saat 21.30 gibi mutlaka dolaşırım yine böyle bir akşamda bizim burada cemre parkı vardır Ankara'lı arkadaşlarım bilirler gece vakti parkın etrafında araba bekleyen malum kadınlardan birisi bana '' aa bisikletinde ne güzelmiş benide gezdirsene '' diye laf atmıştı tabi hiç bakmadan hızla uzaklaşmıştım ama ben onu bu tacizine karşılık olarak bisikletletimle şöyle hayatı boyunca unutamıyacağı bir geziye çıkarmak isterdim ya neyse:)

Furkan DURU

Forum Bağımlısı
Tepki
181
Aynı şey benım basıma da sıklıkla gelıyor. Görmezden geliyorum:) İnsana insan hayvana hayvan gibi davranıcaksın hocam :)

• Beğen
Tepkiler: celil.mayaoglu