İki ayaklı köpeklerden kurtulmak için.

Scudo

basar

Daimi Üye
Tepki
189
Olabildiğince duymamazlıktan geliyorum.
Aslında ben de ne yapılması gerektiğini bilmiyorum.
Yıllar önce arabasıyla beni sıkıştırmaya çalışan birisiyle kavga etmiştim... (Arabadan çıkmamıştı, ben de arabasını dövmüş ve farkında olmadan yaralanmıştım)
Bisikletten soğumuştum...

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
çok güzel başlıkk mesut abi bizimde sık sık basımıza geliyor iki ayaklı köpekler cevaplarınıda cok güzel alıyorlar ama yere ve mekana göre degişiyor cevaplar.

kışın bir kız tarafından telefuz edilen iki kelimeyi yazıyorum simdi.

göreme açık hava müzesini yukarı dogru çıkıyoruz candede ile beraber ve büyük ihtimalle üniversite ögrencisi bir bayan arkadas.

aynen söle.

bayan arkadas:üşümüyogunuzmu lan

ben. ne lanı:boese157: :boese157: aynen bu sekilde cevap verdim.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Antrenmanda isem büyük bir tolerans göstererek hiç birşey yapmam (ayağınızda bisiklet ayakkabıları we altınızda milyarlık bisikletler warken adamlara bulaşmak çok mantıklı deil,adamlarla uğraşırken bisiklet düşer biryerleri çizilir ozmn daha çok üzülürüm :) ) Ama çok ileri giderlerse(önümü falan kesmeye kalkarlarsa) yapılcak şey basit:box2: :10: :violent-s :2gunsfiri :000002158

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sanırım bu sorunun başlıca muhataplarında biri benim. :)

Ama gariplik bende mi bilmiyorum, ama şimdiye kadar hiçbir şekilde taciz vs. gibi rahatsızlık verici durumla karşılaşmadım. Zaten bisikletçilere herkesin verdiği tepki aynıdır: Bön bön bakmak.

Ola ki öyle bir durumla karşılaşırsam: bisikletten daha iyi savunma aracı mı olur: basar giderim. Kimseyle muhatap olmam. Zaten kendimi savunamayacığımı düşünsem, tek başına bisiklete binmezdim. Ama her ihtimale karşı yanımda biber gazı taşıyorum. Zaten bisiklete binmediğim zaman da daima yanımdadır. :)

Küçük bir istisna: Bir keresinde işten çıkmış eve giderken adamın biri arabayla yanımdan geçiyordu. Adam önüne bakacağına gözünü bana dikmiş beni izliyordu. Birden çok sinirlendim. Avazım çıktığı kadar: " NE VAR, NE BAKIYORSUN ???" diye bağırmıştım. Bayağı da işe yaramıştı, adam arabasıyla kaçarcasına uzaklaşmıştı! Çünkü ben bağırırken bütün cadde inliyordu. :D

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Sevgili Mesut Ustam,
Son günlerde eşim ile antreman gezilerine çıkıyoruz.
Bir sürü olayda yaşıyoruz. Güzelim Bursa da da çok sayıda "..." mevcut.

Bizim için üzüleceklerin sayısını düşünerek görmemezlikten geliyorum.
Böyle tiplerin arkalarında üzülecek kimseleri yok. Kaybedecek bir şeyleri yok.
Benim var. Kimseye bulaşmamak en iyisi.

Böyle bir konu başlığı açmanıza sebep olacak üzücü bir olay yaşamadığınızı umuyorum.

"Vurana elsiz,
Sövene dilsiz."

Selamlar.

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
Öncelikle bana bakan kişinin neden baktığını çözmeye çalışıyorum. Ben bisikletli birini gördüğümde ister istemez forumdan tanıyor muyum acaba diye bakıyorum çünkü. Böyle bir durum olabilir. Direkt agresif davranmamak lazım. Oldu ki bir sözle taciz mevcut, karşımda ki erkekse konuşmaya gerek yok. Üzerine yürürüm. Elimin altında sele borusuda hazır zaten :) Karşımda ki kızsa söylediği lafa göre küfürü yer. Bu gibi durumlarda anlayış gösterme yanlısı değilim. Pasif kaldığınızda üstünüze daha çok gelebiliyorlar.

tırt kaptan

Forum Demirbaşı
Tepki
640
Bugüne kadar ciddi bir tacizle karşılaşmadım, bu yüzden yaşadığım coğrafyayı ve insanlarını çok seviyorum. Ancak arabayla geçerken laf atanlara el sallıyorum, elimin pozisyonu karşıdaki kişinin tavrına göre değişiyor, genellikle pasif kalmayı tercih ediyorum. Bununla beraber özellikle Marmaris'te ıssız dağ yollarına gidiyorsam Biber Gazını yanımdan eksik etmiyorum. Umarım kullanmak zorunda kalmam. İşe yarayacağını umuyorum...

semihcelikoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
274
Başlık gerçekten çok güzel olmuş hemen ilgimi çekti.Yapılacak en güzel şey tabiki basıp gitmek hiç bir eylemde bulunmayıp yola devam etmek hem bisikletimize hemde kendimize boşyere zarar gelmesinin önüne geçmiş oluruz sanırım.Ancak yol kesmeye varan bir taciz durumu olursa elim armut toplamaz:)

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Hedefimiz; fikir birliği içinde bu konuya çareler üretmek.
Amacımız; bisiklete binme motivasyonumuza zarar gelmesini engellemek.
Sebebimiz; şehirde yaşayan herkesin başına gelmesi muhtemel bir olay olması.
Çözümlerimiz; butür olayların psikolojik izler bırakmadan atlatılmasını sağlamalı.
Taktiğimiz; daha ziyade psikolojik yöntemler.

Şehrin merkezi yerlerinde bu iki ayaklı köpekler(İAK) bisikletçileri pek kolay taciz edemezler. Zira kalabalık ortamda onlar yalnızlık psikolojisi içindedirler.

İAK daha ziyade şehrin kenar-kıyı ıssız yollarında, dağ patikalarında vb. arabalarının içinde veya hemen yol kenarlarında bazı gayrımeşru şeyler yaşarlar.
İşte bisikletçilerle ortak platform buralarıdır.
Yani antrenman için şehrin trafiğinden uzak biryerlere gitmek isteyen bisikletçiler genelde bu İAK lerin kafa demledikleri semtlere doğru açılırlar ister istemez. Çünkü buralar havası nisbeten şehirden daha temiz, trafiği daha az sakin yollardır.

Bu konuda fikrini beyan eden herkesin görüşleri bizler için ayrı ayrı değerli.
Bu konuda hepimiz el birliğiyle ve uzman gözetiminde çözümler üreteceğiz.
Bu çözümler uzakdoğu savaş teknikleri olmayacak mümkün mertebe.
Bu çözümler en az dikkat kaybıyla, en az moral kaybıyla, en az motivasyon kaybıyla, en az enerji kaybıyla olayı atlatmak taktiğine dayalı olacak.

Güvenlik güçlerimizden bu konuda çözüm beklemek zor. Bunun tartışmasına girmeyeceğiz.
Biz olayı insan psikolojisi çerçevesinde düşünüp evrensel çözümler üreteceğiz. Bulduğumuz yöntemler dünyanın her yerinde geçerli olacak.

Bu işi başarabiliriz. Neden mi?
4 ayaklı köpeklerin psikolojisi dünyanın neresine giderseniz gidin nasıl aynıysa, bu 2 ayaklı köpeklerin psikolojileri 4 ayaklılarınkine çok yakın. Ancak bir farkla, 4 ayaklı köpekler sahiplerinin menfaatine hizmet ederler, 2 ayaklılar ise kötülüğün.

Şimdi herkes şu soruların cevaplarını düşünsün ve bizlerle paylaşmaya çalışsın lütfen...

1. Sizce tacizciler bunu niye yapar?

2. Bir tacizi önceden nasıl tahmin edebiliriz?

3. Tacizcinin hamlesine karşı bizim ilk tavrımız nasıl olmalı.

4. Neleri taciz kabul etmeliyiz?

5. Neleri taciz kabul etmesek de olur.

6. Polisten yardım istemek fayda sağlar mı?

7. Fiili tacize fiziksel cevap vermelimiyiz, dozu ne olmalı?

8. Gerçekten bizim tahrik edici bir yönümüz olabilir mi?

9. Tacizcilerin genel bir kılık kıyafet, hal ve hareket tarzları varmıdır? Uzaktan tanınabilirler mi?(ikinci soruyla aynı anlamda değerlendirilebilir)

10. Yanımızda iki ayaklı köpek kovucu :D yada başka türlü silah taşımalımıyız?

------------------
2 ayaklı köpekleri tanıdıktan sonra, 4 ayaklılarını her gördüğüm yerde sarılıp öpesim geliyor. :)

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@ataruh

Hocam, bisiklete binmeye başladığım ilk günden beri ( ki yıllar yıllar öncesinden beri) veya şöyle diyeyim, 4 ayaklı köpekleri bildim bileli, 2 ayaklılarıyla da birlikte yaşıyorum.
Konuyu şimdi açmamın sebebi, güneydoğuda bisikletli yabancı ve yerli turistlere yapılan taciz olaylarının medyaya yansıyacak kadar artmış olması.

@tırt kaptan

Bence bulunduğunuz coğrafyadan dolayı şanslızınız. :)
Taciz olayları daha ziyade dışa açılmayı becerememiş toplumların yaşadığı bölgelerde görülüyor. ;)
Marmaris yurdumuzun göz bebeği olan yörelerinden. Umarım hep öyle kalır.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1) çünkü tacizcilerin yapacak daha iyi bir işi yoktur.
2)çoğunlukla tipleri belli olabilir. (tecrübe ederekte öğrenilebilir)
3)uzaklaşabiliyorsan uzaklaş
4)yabancı nesne atımı, arabayla sıkıştırma,önüne geçme,üstüne yürüme
5)laf atmaları es geçebiliriz
6)kesinlikle hayır
7)taciz fiziksel olarak yapılıyorsa sonuna kadar fiili harekette bulunabilir.dozu ise bidaha taciz yapamayacak hale getirmek
8)elbette var,adamlar boşboş geziyoren biz onların asla yapamayacağı şeyleri yapıyoruz. buda onların zoruna gidiyor..
9)2. soruya paralel bir soru. çoğunlukla ayırt edilebilirler. ama istisnalarda mevcuttur.
10)bazı biniciler taşıyabilirler, bazıları ise taşımaz. yanınızdaki pompa bile birden ciddi zarar weren bir silaha dönüşebilir. ciddi tacizlerde adamın yüzünü pompayla dağıtmaktanda çekinmem...

• Beğen
Tepkiler: Furkan köleoğlu

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
1) İnsan olmadıkları ve ayrı bir sınıfa mensup oldukları için. Genelde bunu tek yapmazlar. Yanların da birileri varken yaparlar. Sanırım komik olduklarını zannediyorlar.
2) Önceden tahmin etmek bence mümkün değildir. Bir bakışta kimin ne olduğunu anlamak zor. İnsanları dış görünüşüyle yargılamak huyum değil en azından.
3) İlk tavır olarak duymazdan gelinebilir ama aynı durum devam ederse tepki gösterilmelidir.
4) Oxsy'nin yazdıkları + ağır olabilecek laflar.
5) Zor bir soru. O günkü strese bağlı olarak o an yaşamış olduğumuz her türlü olumsuz davranışı kabul edebiliriz. İyi bir günümdeysem büyük olasılıkla duymazdan yada görmezden gelirim.
6) Eğer ki lafla taciz ise polis ten yardım istemek kendinizi rezil etmekten başka işe yaramaz. ( Bayanlarda bu durum geçerli değildir ).
7) Kesinlikle fiziksel yöntemlere başvurumalı :D Dozaj konusunda ise elimizden geleni ardımıza koymamalıyız. Unutmamalıyız ki biz saldırıya uğrayan tarafız.
8) Sanmıyorum. Bisiklete binme amacım kesinlikle tahrik etmek değil :D
9) 2. soruda ki cevapla aynı
10) Korkutma amaçlı olarak çakı taşınabilir. Bu gibi durumlar için sele borusuda bana uygun bir saldırı aleti olarak gözüküyor ama onuda yamultma ihtimalimiz var.

semihcelikoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
274
Bir çok konuda oxsy e katılıyorum ;
1. Bizim yaptığımız işi kendilerinin yapmaya cesareti olmadığı ve yeri geldiğinde arkada kaldıklarında bunu kendilerine yedirememeleri ayrıca yolları sadece kendi araçlarına özel olduğunu düşünmeleri taciz yapmalarına neden oluyor.
2. Açıkçası ben tahmin edemiyorum ancak çok sayıda olay yaşamakla belki tecrübe edilebilir.
3. Kesinlikle hiç ciddiye almayı uzaklaşmak en güzeli.
4.Yol kesme,sıkıştırma,korna çalma,laf atma düpedüz tacizdir.
5. Bencede laf atma olayı hiç kafaya takılmamalı karşılık bile verilmemeli.
6. Hiç yararı olmaz emin olun.
7. Karşıdakinin niyeti anlaşılırsa gerekli olursa ilk yumruk bizden gelebilir sakınca yok bence.Tabiki son çare zorunluluk durumunda
8. Bence yok sadec çekememezlik.
9. Ben tahmin edilebileceğini sanmıyorum zira pakete aldanmamak lazım herkes taciz edebilir
10. Yok artık daha neler Vahşi Batı ya dönmeye gerek yok bence

• Beğen
Tepkiler: Furkan köleoğlu

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Cevaplarınızı okudum. Konuyu derleyip toparlayıp aşağıya özetledim.

İşte iki ayaklı köpeklerden (tacizci magandalardan)kurtulmanın yolları:

Sayı avantajını kullanmak.
Mümkünse antrenman veya gezilere tek çıkılmamalı. En az üç kişi olmak en iyisi.

Tebdili mekanda ferahlık vardır.
Hep aynı yerlerden geçmek bu tür köpekleri cezbedebilir. Onları bir kez görürseniz tiplerini hafızanıza iyice işleyin ve tekrar karşılaşmamanın yollarına bakın. Antrenman yada gezi parkurunu zaman zaman değiştirmek önerilebilir. Ayrıca seçilecek parkurlar çok güzel bile olsa ayyaş, berduş yatağı olmamalıdır. Riskli yerlerden geçmek bile bile lades anlamına gelir.

İte dalaşmaktan ise çalıyı dolaş.
İki ayaklı köpeği gördüğünüzde mümkünse yolun ona en uzak tarafından geçin, o yavaşlarsa siz hızlanın, iyi yada kötü laf atarsa ilk sefer duymazlıktan gelin, birdaha atarsa duyduğunuzu ancak karşılık vermeyeceğinizi ifade eden bir bakış atıp yine yolunuza devam edin.

Hırsız polisçilik oynamak:
Arabayla peşinize takılırsa onun size karşılık veremeyeceği tarzda bir manevrayla yolunuzu değiştirin ve hızlanın. Mesela tek yönlü yolda arkanızdan geliyorsa durup hemen ters yöne doğru hızlanmak, refüjlü yolda karşı yola geçmek gibi.
Arabadaysalar şanslısınız, bisiklet arabadan daha portatif, pratik bir taşıttır. Yürüyorlarsa yine şanslısınız bisiklete koşarak yetişmek kolay değildir. İki ayaklı köpekler bisiklete çok nadir binerler. Ama binmişlerse avantaj bisikleti hızlı gidenindir. Zira genelde sizinle yarış yapıp sizi geçmek dışında bir fantezileri yoktur.

Birazda siz onu taciz edin.
Arabayla uzun süredir takip ediliyorsanız, cebinizde varsa cep telefonunuzu aracın plakasını okuyor ve polise bildiriyor gibi yapabilir yada gerçekten 155 i arayabilirsiniz. Ama unutmayın sizin kendinizi kurtarmanız 155 in yetişip sizi kurtarmasından daha garantilidir.

Ona vereceğiniz kalıcı zarar, döner dolaşır sizi tekrar bulabilir.
Sıcak temas halinde bisikletin pompası yada bibergazı(varsa tabi) sizin silahlarınız olabilir. Spd ayakkabının kalleriyle(kramponlarıyla) tacizcinin bacaklarına faul yapabilirsiniz ancaaaaaak; tacizcide kalıcı psikolojik yada fizik iz bırakmak daha kötü sonuçlara yol açabilir. Yani ömür boyu hergün sizi takip edip taciz etmeyi görev edinebilir.

Kahramanlık yapmayın.
Haz verici maddenin tesirindeki tacizci kişi cesaret gösterilerinizden etkilenmez. Korkmayın ama onu korkutmaya da çalışmayın. O, kafasına estiği anda ya çeker bıçağı batırır, ya da çeker tabancayı vurur. Dedik ya 2 ayaklı köpekler diye. ( 4 ayaklı köpekleri tenzih ederim)

Barış çubuğu uzatmak. Yani “SELAM” vermek.
Eğer tacizci olup olmadığına karar veremediğiniz bir köpek sürüsünün yanından geçmek mecburiyetindeyseniz yanlarından geçerken mutlaka onların anlayacağı dilden tok ve kendinden emin bir ses tonuyla “SELAM” vererek geçin. O la ki, bu selam onların olası kötü niyetlerini göstermelerine mani olur.

Seviye farkını koruyun.
Tacizciye hemen onun ağzıyla(laubali tavırla) cevap vermek onu sevindirir. Zira kendine yaren bulduğunu zannederek dahada sünepeleşmesine yol açar. Ancak “İstanbul efendisi” olmak da uygun değildir. Tavrınız onda laubaliliye kaçmadan ve samimiyet doğurmadan “senin gibileri bilirim ancak uğraşacak daha önemli işlerim var” mesajını vermelidir.

Kibar şoförlerin kaba korna seslerini hoş görelim.
Bazen kaba, yürek hoplatan borazan sesli bir korna, bize sevgisini belli etmeye çalışan bir motorlu taşıt şoförüne ait olabilir. Onlar aracın kornasının dışarda bisikletin tepesindekinde ne denli antipatik etki uyandırdığını bilemeyebilirler.

Offf of. Daha önce dedim ya.. şu iki ayaklı köpeklerle başetmek zor zenaat.
Çok enteresan yaratıklar bunlar.
Acımak da lazım aslında biraz onlara. :rolleyes:
İnsan görünümünde olup da köpek güdüleriyle yaşamak kimbilir ne denli zorlaştırıyordur onların da hayatını.:rolleyes:
İnsanın yanına gelse insan kabul etmez, köpeğin yanına gitse köpek kabul etmez. :D

tırt kaptan

Forum Demirbaşı
Tepki
640
Bence bulunduğunuz coğrafyadan dolayı şanslızınız. :)
Taciz olayları daha ziyade dışa açılmayı becerememiş toplumların yaşadığı bölgelerde görülüyor. ;)
Marmaris yurdumuzun göz bebeği olan yörelerinden. Umarım hep öyle kalır.

Teşekkür ederim. Her ne kadar Marmaris'in genel ahlak anlayışını ve sosyal yapısını, hiç ama hiç sevmesem de, bu konuda pek sorun yaşamadığımı itiraf etmeliyim:rolleyes: . Bununla beraber yaşadığım
coğrafyadan kastım, özellikle Akyaka ve Muğla il merkezleriydi, yoksa Marmaris kozmopolit yapısı sebebiyle ilkel organizma sıfatının bile fazla geldiği yaratıklarla dolu :mad: . Neyse gelelim yorumlarıma: öncelikle bence hiç bir köpek zevk olsun diye bir başka canlıya zarar vermez. O yüzden eğer uygun görürseniz bu yaratıklara İ.A.O ( İnsan Artığı Organizma ) demek istiyorum.:boese157:
1. Bu şahıslara 0-5 yaş döneminde farklı olmanın suç, günah veya tehlikeli olduğu gibi görüşler empoze edilir. Bu insanların yaşadığı toplumda mevcut sistem dışındaki her türlü düşünce, eylem ve tavır toplum tarafından şiddetle bastırılır ve dışlanır.:rolleyes:

2. İçinde bulunulan bölgenin genel ve anlık durumuna bakılarak tahmin edilebilir. Ama kesin bir tahmin yapılamaz. Örneğin her zaman güvenle geçtiğiniz bir güzergahta o gün, beynindeki gri hücreler futbol, sigara, alkol ve ucuz medya cinselliği ile imha edilmiş insan artığı organizma ile karşılaşıp tacize uğrayabilirsiniz.

3. " Bence " ilk olarak, tıpkı köpeklere yapıldığı gibi görmezden gelinmeli :vroam:. Eğer taciz devam ediyorsa bilinmeyenin korkutması yöntemi uygulanmalı, örneğin cep telefonuyla bir yer aranıyromuş gibi yapılır veya karşıdakinin duyabileceği bir şekilde bir polis akrabanızla veya arkadaşınızla görüşüyormuş gibi yapabilirsiniz.
--- telefon ele alınır numaralar çevriliyormuş gibi yapılır, santralden İsmail Komiser bağlanması istenir, İsmail Abi şu an .... dayım, bir problem var, 2 görevli arkadaş gönderebilir misin? --- taciz devam ederse Biber Gazı hazır bulundurularak, gerçekten 155 veya 156 aranır ve ayrıntılı konum bildirildikten sonra kesinlikle oradan başka bir yere gidilmez.

4. " Bence " Fiziksel bir engelleme veya temas olmadığı sürece gerçek anlamda taciz edildiğimizi düşünmemeliyiz.

5. " Bence " Sözlü tepkiler ağır hakaret içermedikleri sürece aslında ilginç diyaloglara zemin oluşturabilir. Bir bayan tarafından taciz edilmek gerçekten ilginç bir deneyim olabilirdi :ha:. Hele ki bir erkek olarak ona vereceğiniz cinsel içerikli cevaplar onun suratını maymun poposu gibi kıpkırmızı yaptığında alacağınız zevk bisiklete binme zevkinizi arttırabilir .

6. Eğer fiziksel bir taciz varsa mutlaka Polise haber verilmeli, her ne kadar polisten alacağınız tek yardım evinize güvenle gidebilmeniz olsa da, sizden sonra ki kurbanı belki geçici olarak kurtarabilirsiniz. Bu noktada güvenlik kuvvetlerinin elini kolunu bağlayan " sözde " Avrupa Birliğine Uyum Yasalarını bu ülkeye dayatanların da, uygulatanların da ..............

7. " Bence " Beklenmedik bir anda ve en sert şekilde tepki verilmeli. :box2:

8. " Bence " Tahrik edici olduğumuz değil ama sistem dışında olmamızın bizi hedef haline getirdiği bir gerçek :bayrak:. Hatta içinde bulunduğumuz toplumu demokratik yollarla düzeltme çabasına girmediğimiz sürece belli bir oranda bu tacizden dolayı bizde suçluyuz.

9. Genellikle tacizler eğitim düzeyi ( Gelir düzeyi DEĞİL ) düşük gruplardan gelir. İçinde bulunulan toplumsal yapı çok önemli.

10. Bugüne kadar kullanma gereği duymadım ama Biber Gazının çok faydalı olacağını düşünüyorum, bence hepimiz taşımalıyız ama kullanmak son çare olmalı çünkü kullandığınız anda diyalog süreci bitmiş ve savaş başlamış demektir. En güçlü silahlarınız olsa bile bence hiç bir savaş mutlak galibiyetle bitmez.
Bence İnsan Artığı Organizmalara karşı en güçlü silah akıl, zeka ve etkili dil kullanımıdır.
İAO ların sizden uzak olmaları, sağlık ve esenlikler dileklerimle...