Hidrolik fren sorunları ve çözümleri

ardac35

Üye
Tepki
3
İsim
Arda C.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar, Biliyorum hidrolik değil ama benim de bi sorunum var mekanik disk frenlerde.
Frene sert basışımda kaliper resmen kitliyor fren kolu boşta kalıyor frene basılı kalıyor yani. (Balatalar diske yapışıyor sanki)
Sizce bunun sorunu nedir?
Kaliperi söktüm temizleyip yağladım geri taktım. Fren tellerini de yağladım. Bir türlü çözülmüyor en son komple set alcam artık.

Scudo

EmreAgey

Üye
Tepki
32
İsim
Emre
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@volkan Öz

Bu konuda bir bilgim yok. Fren kullanma aliskanliginiza, fren balatalarinizin kalitesine gore degiskenlik gosterecegi çıkarımında bulunabiliriz. Sadece soyle bir ornek verebilirim shimano br m-446 fren setinde BS01 organik balatalar kullaniyorum su anki bisikletimde. Arka balatalar yaklasik 3000 km'de bitti ve degistirdim. On balatalar halen iyi durumda ve bisiklet 3500 km'de. Aslinda km saati almadan kullandigim mesafede sanirim 250 km civarindadir. Ancak bunun kesinligi yok! Fren kullanma aliskanliginiz, bulundugunuz cografyanin yol kosullari (inis-cikis yogunlugu), fren balatalarinizin kalitesi / markasi degiskenlik yaratacaktır.

@burak ilhan

Eger frende sorun hissediyorsaniz ve fren veriminiz dustuyse servise goturmeniz veya kendiniz merakliysaniz arastirarak sorunu cozmeniz en dogrusu. Ancak hicbir yerde saglikli bir bakim veya yag degisim bilgisi yok. HD frenler icin kimi yerde "yilda bir bakim yaptirin" deniliyor, kimi yerde "5000 km'de bir yag degistirin" deniliyor. Ama bu tip bilgilerle guvenilir bir kaynakta karsilasmadigim icin bir yorum yapamayacagim. Sanirim en dogrusu sorun hissettiginizde bakım yaptırmak veya eksilme oldugunda yag takviyesi yapmak / yag degistirmek.

@ibrahim COLAK

"kavrama noktasini nasil daha one alıyoruz" derken tam olarak neyi kastettiginiz anlayamadim. Aciklayabilirseniz ve yardimci olabilecegim birseyse cevaplamaya calisirim...
fren kolunda yumusama yok diske yag bulasmamis frene basarken ses gelmiyor disk fren ayari iyi yapilmis tekerlerk donerken balatalar surtmuyor ama fren bi anda tutmamaya basladi hani bisikleti ters cevirip geri duz cevirirsin fren kolu yumusar fren koluna bas cek yaparsin duzelir ya ben gene bisikleti ters cevirdim fren koluna bas cek yapdim fren kolunun yumusakligi gitti ama fren tutmuyor

lrfan

Cyclist
Tepki
8.721
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
fren kolunda yumusama yok diske yag bulasmamis frene basarken ses gelmiyor disk fren ayari iyi yapilmis tekerlerk donerken balatalar surtmuyor ama fren bi anda tutmamaya basladi hani bisikleti ters cevirip geri duz cevirirsin fren kolu yumusar fren koluna bas cek yaparsin duzelir ya ben gene bisikleti ters cevirdim fren koluna bas cek yapdim fren kolunun yumusakligi gitti ama fren tutmuyor
Contalarda sorun sorun olabilir, hidrolik yağ yüzünden zamanla bozuluyorlar demişlerdi ya da hava var sistemde

• Beğen
Tepkiler: suat akman

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.908
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Fren yagi azalmış/sizdirmış olabilir. Sistemde hava vardır. Yag degisimi veya yag ekleme gerekiyor gibi. Eger yağ sizdirma sonucu azalmış ise yenilediginizde kaçıan bir nokta olup olmadigini tekrar kontrol etmek iyi olur.
Ozellikle "bisikleti ters cevirdim fren koluna bas cek yapdim fren kolunun yumusakligi gitti ama fren tutmuyor" cumleniz yeterli yag olmadıgı/hava yaptigi fikrini akla getiriyor. Bu hareket ile yag hazneye hucum ettigi icin fren kolu normal calismaya başlamış, balatalar ise hava nedeniyle yetersiz basinctan yeterli baskı yapamıyor olmalı.

Eray BAYĞAR

Daimi Üye
Tepki
280
İsim
Eray
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Son 1-2 sürüşümde ön fren çok az tutuyordu ve değişik bir ses çıkarıyordu. Ayarı kaçtı herhalde dedim. İyice ayar çekmeme rağmen hala aynı derecede duruyor. Balata bitmiş olabilir mi?

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.224
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Son 1-2 sürüşümde ön fren çok az tutuyordu ve değişik bir ses çıkarıyordu. Ayarı kaçtı herhalde dedim. İyice ayar çekmeme rağmen hala aynı derecede duruyor. Balata bitmiş olabilir mi?
Fren koluna asıldığın zaman eğer sünger gibi his veriyorsa balatalar bitmiştir.

• Üzgün
Tepkiler: Eray BAYĞAR

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.424
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Olabilir, bunu sezgisel olarak anlamanız gerekmiyor. Tekeri söküp balatayı çıkarın, görürsünüz. Çok çok basit bir işlemdir. Hatta sökmüşken ince de bir zımpara yaparsınız, belki yüzeyde yağlanma kirlenme olmuştur.

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
başlıkta gördüğüm kadarıyla en ufak bir sorunda frenlere girişen arkadaşlar var. birkaç saat ya da birkaç gün sorunu anlamayı denemeden frenleri söküp takmak iyi bir şey değil. fren pedini sökmek gibi şeylerden bahsetmiyorum.

hidrolik frenler genel olarak sorunsuzdur fakat tecrübesiz bir kişinin yanlış şeyler denemesi sonucu dünyanın en sorunlu sistemi olabilir. ben bunu tecrübe ettim ve ucuz bir tecrübe değildi. hidrolik frenlerden çok anlamıyorsanız basit işlemler dışında fazla dokunmadan bir bisikletçiye gitmenizi tavsiye ederim. v fren değil ki sonradan düzeltebilesiniz.

Eray BAYĞAR

Daimi Üye
Tepki
280
İsim
Eray
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Olabilir, bunu sezgisel olarak anlamanız gerekmiyor. Tekeri söküp balatayı çıkarın, görürsünüz. Çok çok basit bir işlemdir. Hatta sökmüşken ince de bir zımpara yaparsınız, belki yüzeyde yağlanma kirlenme olmuştur.
Sanırım bitmiş. Bugün ucundan bakarken balatada metal yüzey gözüküyordu 😬 3.5 numara alyanım yok onu alınca söküp bakacağım.

Herhangi bir zımpara olur mu yoksa numarası önemli mi?

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
1.072
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sanırım bitmiş. Bugün ucundan bakarken balatada metal yüzey gözüküyordu 😬 3.5 numara alyanım yok onu alınca söküp bakacağım.

Zımparalarken çıkan tozu solumayın. Balata organik değilse asbest içerir. Yüksek kanserojen bir madde. Bir yakınımı bu madde yüzünden kaybettik.

Ben de bir soru sorayım. Hidrolik freni sıkarken. Özellikle ön frende rotorun oradan fıtıfıtıfıtıfıtı diye bir ses geliyor normal midir? Sürüş anında bir ses yok. Balataları dengeleyip öyle kullanıyorum. Sebep ne olabilir?

• Beğen

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.424
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer

Bittiyse zımparalık bir durum yoktur artık :)

Zımpara için 80 100 numara kullanılabilir. düz bir zemine zımparayı sabitleyip balataları hareket ettirerek yapın, çok az üstten bir tabaka alın yeter boşuna harcamayın balatayı. Rotor temizleme için IPA kullanılabilir, uçunca kalıntı bırakmaz. İşlemlerden ya da fren padi değiştirdikten sonra, güvenli bir alanda bed in yapmanızı öneririm.

speedymammy

Daimi Üye
Tepki
499
İsim
speeddymammy
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Ben ince tırnak törpüsüyle tıraşladım mükemmel oluyor .Zımpara da olur

Son düzenleme:
  • Beğen

EmreAgey

Üye
Tepki
32
İsim
Emre
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Fren yagi azalmış/sizdirmış olabilir. Sistemde hava vardır. Yag degisimi veya yag ekleme gerekiyor gibi. Eger yağ sizdirma sonucu azalmış ise yenilediginizde kaçıan bir nokta olup olmadigini tekrar kontrol etmek iyi olur.
Ozellikle "bisikleti ters cevirdim fren koluna bas cek yapdim fren kolunun yumusakligi gitti ama fren tutmuyor" cumleniz yeterli yag olmadıgı/hava yaptigi fikrini akla getiriyor. Bu hareket ile yag hazneye hucum ettigi icin fren kolu normal calismaya başlamış, balatalar ise hava nedeniyle yetersiz basinctan yeterli baskı yapamıyor olmalı.
Yok hocam çözdüm problemi dikkatli bi sekilde baktim pistonlardan biri hiç hareket etmiyordu balatalari cikarttim frene bastim o takilan pistonu biraz ugrasip cikarttim (tamamen cikmadi sadece disari yaklasdi) o cikan kismi wd40 ve gres yagiyla yaglayip geri ittim simdi iki pistonda sıkıştırıyor güzel tutuyor fren

sabrikilic

Üye
Tepki
59
İsim
sabri kılıç
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yok hocam çözdüm problemi dikkatli bi sekilde baktim pistonlardan biri hiç hareket etmiyordu balatalari cikarttim frene bastim o takilan pistonu biraz ugrasip cikarttim (tamamen cikmadi sadece disari yaklasdi) o cikan kismi wd40 ve gres yagiyla yaglayip geri ittim simdi iki pistonda sıkıştırıyor güzel tutuyor fren
yağ kaçmadı mı?

Eray BAYĞAR

Daimi Üye
Tepki
280
İsim
Eray
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Sanırım bitmiş.
Belirtmeyi unutmuşum mekanik fren kullanıyorum. Bugün kaliperi söküp balatalara baktım. Yanımda Pense olmadığından balata pimini çıkaramadım. Gördüğüm kadarıyla balataların bitmesine daha var ama nedense iyi tutmuyor. Yağ kaçmış olabilir. Fren diskini bezle silmiştim bez bayağı kararmıştı.

IMG20231228135843.jpg

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.424
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Fren ayarını yapabildiğinizden eminseniz olabilir.

Mekanik disk frenlerde birkaç istisna model dışında genelde tek pistonludur. Hareket etmeyen taraftaki padin ayar vidası ile diske sürtmeyecek ve çok az belli belirsiz bir boşluk kalacak şekilde yaklaştırılması gerekir. Bu ayarı ve tel gerginliği ayarını doğru yaptıysanız ve hala tutmuyorsa yüzeyde herhangi bir kirlenme vardır. Balatayı zımparalayıp, rotoru da iyice temizlerseniz tutması gerekir.

Belirtmeyi unutmuşum mekanik fren kullanıyorum. Bugün kaliperi söküp balatalara baktım. Yanımda Pense olmadığından balata pimini çıkaramadım. Gördüğüm kadarıyla balataların bitmesine daha var ama nedense iyi tutmuyor. Yağ kaçmış olabilir. Fren diskini bezle silmiştim bez bayağı kararmıştı.

313126 dosyayı görüntüle

• Beğen

Covanni

Üye
Tepki
139
İsim
Oki
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benim mekanik disk frenimde de şöyle bir durum mevcut; ön tekerde hali hazırda küçük bir rotor yamukluğum var fakat, ön kaliper balataları tamı tamına paralel değil. Çok minik bir açı var. Zaten çok oynaklar mıknatıs ile tutunduğu için düzeltilmiyor. Bu küçük sapma sorun mudur? ya da fren yaptıkça mı oturur? Veya fren anında rotora temas anından itibaren bir fark teşkil etmez mi? Sanki hiç olmasa fren ayarımı daha rahat yapabileceğim ama düzeltecek bir yol bulamadım. ( Rotordaki küçük yamukluktan dolayı hassas fren ayarında biraz zorlanıyorum. Oldu dediğim noktada da fren kolu istediğimden daha yumuşak kalıyor. Ama yine de fren sağlam şekilde tutuyor)

Edit:

Sanırım piston, çekim açıma göre biraz sağdan daha fazla itiyor. Gerçi tasarımdan dolayı piston baltanın tam ortasında değil de biraz daha sağda. Tam merkezde değil yani. Belki de sebebi budur diye düşünüyorum. Bu bir sorun mudur, sorun ise de çözümü var mıdır acaba?

Son düzenleme:
Tepki
1.768
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bugün ben de bir saate yakın hidrolik frenlerle uğraştım. Yeni bisiklette Frenlerden sürekli sürtme sesi geliyordu.

pabuç bağlantı vidalarını sök, fren kolunu sık ve vidaları tekrar sık.

sorun çoğunlukla çözüldü.Sürtme sesi yok gibi. Bisiklet akıcı hale geldi ve yormuyor.

bakalım önümüzdeki günlerde sürtme sesi nüksedecek mi??

Tepki
16
İsim
Alper C
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bisan mtx 7050 hd almayı planlıyorum alırsam ve bi sorun çıkarsa gelip bakmak için bi mesaj atayım