Hidrolik fren sorunları ve çözümleri

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
yeni fren seti aldım avid elixir 3 bugün geldi kargom konumuza gelicek olursak balataların arasına konan plastik parça yapışmış pense yardımı ile çektiğim halde bile gelmiyor nasıl çıkartıcam önerisi olan varmı balata spreyi mi gidip alsam ?

sorunu çözdüm kaliperdeki vidaları gevşettim ve çok az miktarta mineral yağ akıttım ve kaynamış plastik parça çıkmış oldu eğerki başına gelen olursa çözüm bu kadar basit :)

Scudo

egesengun

Üye
Tepki
89
İsim
Ege Şengün
Bisiklet
Giant
@Rzcnhn Kimse cevap yazmamış hakikaten. Benim aklıma ilk gelen arka teker mandalı, teker yerine düzgün oturmadan sıkılmış olabilir. Hem diskin hem rublenin yalpa yapmasını buna bağlayabiliyorum eğer büyük bir hasar yoksa.

KaRaHaNLI

Üye
Tepki
0
İsim
Anka
Hayırlı Ramazanlar.

Geçen sene shimano 355 hidrolik disk'e sahip bir bisiklet aldım. Balataları bitene kadar fevkalede güzel bir frenleme gücü vardı. Ne olduysa balataları değiştirdikten sonra arka fren bir türlü istediğim performansı vermedi. Kaç tane bisikletçi gezdim kaç sefer ayar ve yağ değişimi yapıldı yinede arka fren istediğim gibi olmadı. Yani istediğim performans arka freni tuttuğumda bisikletin kilitlenmesini istiyordum ancak bisiklet kilitlenmiyor sadece yavaşlıyor.

Gerek servis gerek farklı bisikletçiler olayı çözemediler. Farklı marka balata denendi yine sorun çözülmedi. Sizce sorun ne olabilir? Fren kolu bir yerden havamı alıyor yoksa bilmediğimiz farklı bir sebep mi var?

Tepki
16
İsim
Yunus
Arkadaşlar bana kaliperin kadroya bağlantı yeri lazım nasıl ve nerden bulabilirim?

Tepki
246
İsim
Hakan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
freni sıkınca bu videonun
38. saniyesindeki gibi sesler geliyor sorun nasıl çözülebilir

yunustrl

Üye
Tepki
26
İsim
Yunus
Bisiklet
Bianchi
Arkadaşlar hepinize hayırlı ramazanlar öncelikle, benim sorunum ise Avid elixir 1 arka frenimin kol içerisinden yağ gelmesi sebebi nedir? Yağını yeni bastım, yağ basarken sorun olmuyor, sürerken frenlemede kayıp oluyor. Yardımcı olursanız minnettar kalırım.

Tuurok

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Teo
Bisiklet
Salcano
@yunustrl Benim frenlerde de benzer sorun var. Frene sert asılınca oluyor. Bence pistonlardan sızıylr olabilir

• Beğen
Tepkiler: yunustrl

yunustrl

Üye
Tepki
26
İsim
Yunus
Bisiklet
Bianchi
@Tuurok ilginize teşekkür ederim hocam, daha iyi bilen bir arkadaşa göndereceğim. Umarım yapılır.

Tepki
31
İsim
Faruk Emre KAYA
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaşlar,

Bugün avid elixir 3 hd disk frenin yağını boşalttım yanlışlıkla, disk kalipere pad lere sürtüyordu bende tamir edecem diye tüm yağı boşalttım :/. zaten 3 senedir yağı değişmemişti iyide oldu ama yağını nasıl değiştireceğimi bilmiyorum yardım edebilir misiniz?

venom09

Daimi Üye
Tepki
335
İsim
mustafa
Bisiklet
Sedona
hocam geçmiş olsun. benimde aklıma takılan tek o var desem yeridir ama Youtube da videosu var. shimano sistem arabalarla aynı şekilde yapılıyor ama avid çift yağ pompası ile yağ basılıp havası alınıyor diye gördüm. bi göz atın isterseniz.

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
avidlerde bu sorun kronik heralde. bende de avid elixir 1 vardı. 3 sene de çöp oldu. shimano aldım bende. bi daha avid almam

Tepki
31
İsim
Faruk Emre KAYA
Bisiklet
b'Twin
@venom09 evet Mustafa Beybende onu görmüştüm ama daha önce bunu yapan var mıdır diye merak ettim açıkçası. Şimdi kalkıp bisiklet tamircisine servet dökmek istemiyorum. bir kere öğrenip kendim yapmak istiyorum

@yoğurtcu bisikleti kendim toplamadım decathlon dan almıştım. eğer kendim toplasaydım dediğiniz gibi avid almazdım. shimano en sorunsuzu gibi sanki.

venom09

Daimi Üye
Tepki
335
İsim
mustafa
Bisiklet
Sedona
burda yok diye biliyorum hocam ama sanırım siz bulabilirsiniz. zaten burda biri yapacaksa o ben olurum inanın. :) inşallah..

Tepki
31
İsim
Faruk Emre KAYA
Bisiklet
b'Twin
@venom09 Foruma çoktandır girememiştim. bisikleti tavan arasından çıkardım özlemişim :) yaklaşık 2 senedir hiç binilmedi haliyle biraz bakıma ihtiyacı vardı. En son benim bu yaptığımla tam oldu :/

• Beğen
Tepkiler: venom09

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.396
Bisiklet
Scott
AVID frenlere dolum (bleed) yapmanız için şöyle bir kit almanız gerekiyor:

Bu kitin içinde iki adet şırınga, bleed port'lara vidalanacak uygun hortum uçları, dolum sırasında kaliperin içine koymanız gereken bloklar ve DOT hidrolik sıvısı var. Aslında sağdan soldan bu malzemeleri temin edip kendi setinizi de kurabilirsiniz ama hazır setlerden almak daha pratik oluyor. Hidrolik sıvısı olarak da DOT 4 veya DOT 5.1 sıvı kullanabilirsiniz.

Bleed işlemi şurada detaylı bir şekilde anlatılmış:

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
Ben erdoğanlarda buldum bitek bu seti 200tl ama almadım.
Bisikletçimi aradım iki fren 50tl.
Ben de kızdım aliexpressten 30tl ye buldum aldım. 10tl ye de 500ml dot4 aldım.
Hem ucuza geldi hem de istediğim zaman doldururum bi üstteki mesajdaki video ile doldurdum ama fabrika çıkışı gibi olmuyor hiç bir zaman onu da söyleyeyim hele balataya bulaştı ise.

venom09

Daimi Üye
Tepki
335
İsim
mustafa
Bisiklet
Sedona
@Faruk Emre Kaya hocam,
siz yine iyisiniz.. ben en son 2001 de pedal çevirmiştim. o makineyi emanet ettik onlarda çaldırmış.. küskünlük 16senecik sürdü:)

srtkmc

Aktif Üye
Tepki
472
İsim
Serhat
İyi akşamlar herkese.

Benim sorunum şöyle , arka frenimde diski hiç bir türlü ortalayamıyorum.Kaliperi gevşetim fren sıkıyorum,sıkılı halde tekrar vidalarını sıkıyorum yine de sürtüyor az birşey.Kaliperi elimle ayarlamaya çalışıyorum yine olmuyor ortalanmıyor disk hep bir tarafa yakın duruyor.Tekeri çıkarıp yeniden takıyorum yine olmuyor.Çıldırıcam.

Denemediğim 2 nokta kaldı

1) qr mandalını çıkarıp mandal kısmını kadro kulağına gelicek şekilde yön değiştirmek.(Yanlış bir hareketmi olur)

2) Balataları çıkarıp plastik bir nesneyle pistonu itmek? Bunu yaparken yağ kaçırma ihtimalim nedir kaçırırsam dolduramam ve en yakın bisikletçi 80 km ( bu işi halledebilecek)