Hidrolik fren sorunları ve çözümleri

Oglcnbrt

Üye
Tepki
16
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Dostlar merhaba yaklaşık 2 hafta kadar önce bisikletimi yeniledim ve salcano NG-650 27,5 HD versiyonu aldım frenlerim 1-1,5 hafta kadar gayet güzeldi fakat son zamanlarda bana sorun çıkarmaya başlıyor sorunumu burada sizlere söz ile anlatmaaya kalkmıcam yoksa işin içinden bende cıkamıyorum sorunum tam olarak bu videodaki arkadaşın sorunu ile aynıdır. HD tecrübesi olan konudan anlayan ne yapmam gerektiğini söyleyen arkadaşlar veya abilerim konuma cevap verirseniz gerçekten çok güzel olur, iyi forumlar dilerim. :D

Sorun Video:

Scudo

Oglcnbrt

Üye
Tepki
16
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ihsan onur şener
Anladığım kadarı ile video size ait sorunumu yarın videodaki gibi denicem ve bu konunun altına yorum olarak belirtecem , videoda balatalara , disk ve kaliperlere sıktığınız ürünü ve kodu ile öğrenme şansımda varmıdır acaba :D

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
@Oglcnbrt Kullanığım sıvı balata temizleme spreyi diye geçmekte.

Oglcnbrt

Üye
Tepki
16
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ihsan onur şener
Würth,WD-40 gibi bir markamı onu kastetmiştim ama her balata temizleyicisi olur heralde.

Aykuttasdelen

Forum Demirbaşı
Tepki
364
İsim
Aykut TAŞDELEN
Bisiklet
Cube
lakin sormak istediğim her hangi bir yağ bulaşması oldu mu ? olmadı ise rotorun ve pad'lerin aşırı dandikten ürünler o halde.

1 yıldır hidrolik fren kullanıyorum bi kere sorun çıkarmadı :)

wd-40 sıkarsan hem rotoru ve padleri eline alırsın, eğer yağ bulaştı ise rotoru porçöz ile kaynat ve buharına durma.. balataları değiştir organik balata al ..

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.117
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
WD-40 pas çözer ve yağlar. Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi olur ve fren sistemini eline alırsın.

Oglcnbrt

Üye
Tepki
16
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Aykuttasdelen
@firestone
1200 Verdiğim bir bisiklette nasıl bir dandiklik söz konusu olabilir orada tam olarak ne kastettiniz anlayamadım , bir soru daha sorayım würth markasının balata temizleyicisi ile diskleri ve balataları temizlememde sıkıntı cıkarmı ? Birde organik balatayı tavsiye etmişsiniz alırsam bana yararı normal balataya kıyasla nasıl olur ? Sorunuza cevap vermeyi unuttum herhangi bir yağ bulaşması oldumu olmadımı bilmiyorum sadece 2 haftadan belli normal bir kullanımda kullanıyorum şöyle birşey oldu yaklaşık 20-25 dakika aşırı yağmur 'dolu' olarak yağan yağmurda kullanmıştım.

uqurcinar

Üye
Tepki
23
İsim
uğur
Bisiklet
Diğer
ayni sorun bende de var kizilay derneği sürüsünde bi arkadaş talk pudra si dok dedi geçer denemeye korktum fren slx model rotorlar da acera

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Erkan_007

Üye
Tepki
22
İsim
Erkan
Bisiklet
b'Twin
@Oglcnbrt Merhaba, kardeş bendende ng650 2015 29" hd var yağ falan kaçınca böyle oluyor biryerden görmüştüm ben bu şekilde yapınca sıkıntı kalmıyor alta yazıyorum napcağını

Balataları çıkart, önce ateşe tut (üstündeki yağların yanması için) sonra "fairy" gibi iyi bir yağ çözen bi deterjenla iyice yıka.İmkanın varsa kompe tekerleği çıkart(tekeri çıkaramıcaksan rotoru fairyle sil sonra ıslak bezle iyice durula) rotoru fairy yle yıka sonra balata ve rotor kuruyunca tekeri ve balataları tak sonrasında balata veya rotorda ıslaklık varsa 2-3 dakika frenler tam tutmayabilir ama sonra normale dönüyor birçok kez denedim ve çoğunda sorun çözüldü hala ses geliyorsa aynı işlemi tekrarla eninde sonunda geçecektir (tabi sorun balataya veya rotora yağ değmişse)

Oglcnbrt

Üye
Tepki
16
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Erkan_007
Zaten bisiklet 2 haftalık büyük ihtimal yağ deymiştir , diskte herhangi bir yamulma veua rotorda sıkıntı yok bügün iki yöntem denicem sonuçları yazarım.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
3 seneden beri hidrolik fren kullanıyorum benimde başıma geldi denemedik yöntem kalmadı(tavada ısıtma,yağ çözücü ile yıkama,balatalara zımpara atma vs) garanti çözüm istiyorsan yeni balata al geç uygun fiyatlı zaten ama yeni olmaz diyorsan benim önerim dik yokuşlu yerden inmem olacak balatalar yanınca sorun çözülcektir

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

Oglcnbrt

Üye
Tepki
16
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar sorunumu düzeltmek için gerekli bakım aletlerini aldım bu sabah sürüşe cıktım sürüşten döndükten sonra yaparım dedim ve yaklaşık 2 saat kadar pedalladım ses kesildi herhangi bir sorun olmadı ne hikmetse kendi kendine çözüldü bende anlıyamadım. Yardımlarınız için teşekkür ederim eğer sorunum devam ederse gerekli yöntemleri dener tekrar yorum bırakırım buraya.

occuplus

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Carraro
Carraro sportive 225 kullanıyorum
fren üzerinde model yazmıyor ancak satılan sitede M355 olarak belirtmiş.
B01S fren kaliperi alsam uyar mı?

ön diskten ses geliyor her turda gırç gır diye!
Ayrıca freni zorlarsam en son dururken ses geliyor?

Fren sistemininde hava olup olmadığını nasıl anlarım?
Fren sistemindeki yağın değişmesi gerektiğini?
Acaba bisikleti yarlarken fren diski veya kalipere yağ damlamış olabilir mi?
Yardımcı olursanız sevinirim.

(link)

Tepki
37
Bisiklet
Kron
İyi günler arkadaşlar. 2. el Kron xc 300 satın aldım. Üzerinde vfren sistemi var. Ama hd fren takma yataklarıda var. Nette şöyle bi set buldum. (link)
Sizce bu setler uyumlumudur. Arka göbekte shimano fh tx 800, ön göbek ise shimano hb tx 800 modelleri mevcut. Bilgi birikimlerinize, fikirlerinize ihtiyacım var. İlgi ve alakanıza teşekkür eder.Sağlıklı ve iyi sürüşler dilerim.

pusugokhan

Üye
Tepki
3
İsim
Gökhan Polat
Bisiklet
Ümit
Arkadaşlar merhaba forumda yeniyim. Uzun zamandır bisikletimle uğraşıyorum. Lakin bir sorun varki buna bir çözüm bulamadım. Mekanik disk frenli bir mtb bisiklet sahibiyim. Alyan ile disk teilini sıkan vidayı gevşetip teli geriyorum. Çok kuvvetli sıkmama rağmen, bisikletle yol alırken fren yaptığımda fren birden boşa düşüyor. Yani freni bırakıp tekrar sıkıyorum, bırakıp tekrar sıkıyorum. Başka türlü olmuyor. Benim bu frenlerle başım belada zaten arkadaki disk hiç tutmuyor. Ön kısımda böyle olunca bisikleti durdurmak için fazla efor harcıyorum. Ne yapmam lazım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Omar CLAUD

Üye
Tepki
0
İsim
Omer ertekin
Bisiklet
Claud Butler
İyi günler değerli forum kullanıcıları. Ben çok profosyonel olmamakla birlikte her hafta arkadaşlarımda bisiklet sürüyor bazen okula vs 10 kmlik yolu bisikletle gidip geliyorum. Her şey kusursuz giderken kardeşimin önerisiyle jantları boyama kararı aldık. Ama boyarken fren disklerinin temas ettiği yeri de boyadık ve bu temas yüzeyini kayganlaştrıp fren etkisini bayağı azalttı. Zımparayla o kısmı temizledikten sonra frenleri sıktırdım. Pabuçları değiştirdim. Hala çok kalıcı bir çözüm üretemedim. Düz yolda frenim gayet sağlam ama ev yokuş olduğundan inerken zorlanıyorum. Bisikletim (link) bu üründür. Eskiden tekerlek kaymadan duruyordu ama şuan kayarak durduğu için bir de erime problemiyle karşı karşıyayım. 26 jant boşta duran erimemiş tekerleği arka erimiş lastiğimle değişip shimano acera m422 v fren almaı düşünüyorum. İşe yarar mı ? Çok pahalı olmamakla beraber kalıcı çözüm olarak gösterebileceğiniz bir yol var mı? Şimdiden teşekkürler. Mümkünse cevabı 0507 738 6323 telefonuna sms olarak da gönderebilirsiniz.

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
En ilkel bir biçimde bisikleti tamir etmek için ters çevirip yere koyarız ya hani , disk frenlerde hava yapar sakın yapma şeklinde bir duyum aldım geçenlerde bir arkadaştan. Gerçeklik payı var mıdır yoksa sadece bir şehir efsanesi mi?