Her yıl 900 bisikletli ölüyor...

roadworms

Üye
Tepki
58
Trafik dergisinde,çocuklar için yaz tatillerinin olmazsa olmazı bisiklet hakkında uzman uyarıları yer aldı.Bisiklet kasklarının kafanın darbe alma riskini yüzde 85 oranında azalttığını hatırlatan uzmanlar,şu hatırlatmayı yaptı:
''Her yıl 900 civarında ölümle sonuclanan bisiklet kazaları meydana geliyor.Bisiklet kazaları nedeniyle hastanelerin acil servislerine 50 bine yakın yaralı getiriliyor.Yaralıların çoğu 5-14 yaşları arasındaki çocuklar ve yaralanmalarının çoğu kafa ile ilgili.Eğer kas takmazsanız hayatınızı riske atmış olursunuz.''
Kask seçiminde ''parlak yeşil,sarı ve turuncu '' renklerin diğer sürücüler ve yayalar tarafındanda daha iyi fark edildiği uyarısı yapılan yazıda,kulaklık takmanın da trafikte kötü sonuçlar doğurabileceğini hatırlattı.Kulaklıkla müzik dinleyen çocukların trafik uyarılarını duyamayabiliceği vurgulandı.

Bu haber 13 haziran p.tesi günü sabah gazetesinde yayımlandı...

Scudo
B

BF Okuru

Misafir
Kaskın ne kadar önemli olduğunu biliyorum da müzik dinlemeden de edemiyorum be...

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
784
Bisiklet
Sedona
ben şuanda kadar kaskla bisiklet'e binen çevremde sadece bir kişi gördüm.zaten o da bisiklete binmeyi bıraktı..bizim millet kask'a biraz zor alışır.. :p

• Beğen
Tepkiler: Galois

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
784
Bisiklet
Sedona
benim için bisiklette ilk önce kask sonra eldiven geliyor...abi kaski bisikleti alınca alıcam ama olsun..sıralamam böyle benim...

roadworms

Üye
Tepki
58
Yaw cidden kask cok onemli gecenlerde yol calısması olan bi yerden geciyordum yerlerde ince ufalanmıs mıcır taşları vardı ne olduysa oldu bisiklet bir anda kaydı ve ayagımı spd den cıkaramadım ve de yere düştüm ve o anda kafamda kask vardı allahtan kalktım ve kaska baktım catlayan veya kırılan biryeri varmı die ince mıcır taşları kaskın yanlarına saplanmış civi gibi kask olmasaydı kafamın yan tarafına saplancakmış tabi sarsıntıda cabası...

• Beğen
Tepkiler: Ozicu ve ESİN34

Mehmet Çiftçi

Daimi Üye
Tepki
29
kesinlikle arkadaşlar kask takmalıyız
Diğerlerine örnek olmamız lazım diye düşünüyorum

Mehmet Çiftçi

Daimi Üye
Tepki
29
Bibendum ! Sen ilk önce kafana bir kask al da ondan sonra kask sız çıkmam muhabbetini yap arkadaşım

denZ

Üye
Tepki
0
kask tabiki gerekli, ben de sürekli kullanmaktan yanayım ancak peki ya rampa çıkarken kask insanın bütün enerjisini emiyor bu ne dersiniz?

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.135

nası yani? sen pedal çevirmeyi bırakıp kaskla mı uğraşıyorsun yokuş çıkarken?

yok ööle bi şey yaaa.

denZ

Üye
Tepki
0
yok hayır öyle demedim, mesela sıcak bir günde kaskla ve kasksız rampa çıkmayı deneyin bakalm hangisinde başarılı olucaksınız?

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.135
tamamen psikolojik.
bacaklarındaki enerjiyi pedala aktarıyorsun....tüm olay bu.
kask canını sıkıyorsa azcık gevşetirsin o kadar...

Mehmet Çiftçi

Daimi Üye
Tepki
29
Evet deniz haklı kask rampa çıkarken çok terletiyor rahatsız ediyor
kask taktığım zaman daha çok terliyorum sıkıntı geliyor ama
takmak zorundayız bunun da farkındayım
bazı zaman kaskı rampa çıkarken fırlatıp atasım geliyor

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
784
Bisiklet
Sedona
ben kaskın kilidini açıyorum..öyle daha rahat oluyoo...fırlatman gerekmez yanı...

Bibendum

Forum Bağımlısı
Tepki
463

Bally haklı kaskı takmadığı zaman daha iyi rampa çıkıyo !...
Adam rampacı kardeşim !...

denZ

Üye
Tepki
0
Dediğim gibi kasksız rampa daha iyi çıkılıyo, bilmiyorum da aslına bakarsanız rampa çıkarken kafaya şapka takmak daha mantıklı değil mi? sonuçta herhangi bir hız tehlikesi yok ve/veya düştüğümüz zaman kafamızı korumamız kolay olur dolayısıyla, ne diyorsunuz bu konuda arkadaşlar. sizlerin de fikrini almak istedim.

Mehmet Çiftçi

Daimi Üye
Tepki
29
evet deniz haklı bence rampa çıkarken de kask takmak zorunda değiliz ;)
çağatay senin gibi 100 metrelık rampa çıkmıyorum 3-4 km lık rampalar 45 derecelik açıya sahip rampalarla uğraşıyorum
rampa çıkarken de kaskı gidona bağlıyacam artık

denZ

Üye
Tepki
0
Aslında kılışreis haklısın ama ne biliyim kasksız daha iyi performans sağlanabilir diye düşünüyorum. fikirlerinizden dolayı sizlere teşekkürler...

gky_ant

Üye
Tepki
19
sizi bilmem ama benim yaşadığım şehirde en külüstür bisikletle otoyolun sol şeridinde aheste aheste giden adamlar var. bugünü atlatsa bile yarını atlatacağı kesin olmayan bir sürü bisikletci dolaşıyor sokaklarda.