harcırah ödemeleri

B

BF Okuru

Misafir
@gurol

yüzde bi milyon doğru . sporcuya verilen 100 lira vergi verene 1500 ile 2000 liraya mal oluyordur. binası memuru hizmetlisi şöförü falanı filanı. özel sektör düzenlemeli.

Scudo

mustea7

Forum Bağımlısı
Tepki
375
devlet sporcuya harcırah vermekle mükellefdir vergiler sadece hastane yol baraj yapımında değil sportif sosyal ve kültürel aktivitelerdede kullanılmalıdır.
ne yazık ki günümüzde sporcular ve klüpler sponsor bulmakta güçlük çekiyor

yasinymn

Forum Bağımlısı
Tepki
1.285
@mustea7

Bu durum sadece türkiyede geçerli en gelişmemiş bile ülkelerdeki başarılı yada gelecek vaad eden sporculara destek çıkılırken bizde tr şampiyonasında bir metal parçası teselli oluyor.

• Beğen
Tepkiler: yarışcı 3

OR700

Üye
Tepki
107
Kaç yarıştır alınamayan harcırahlar,yoğun yapılan şikayet ve eleştiriler,halen yapılması sadece düşünme aşamasında kalan toplu şikayetler,burada kısır bir tartışma günblerdir belkide aylardır yapılıyor.Bu yarış koşan sporcular bir araya gelipte harcırah konusu ile ilgili olarak teorikten çok pratik bir eylem gerçekleştirmez ise,sorun tamamı ile federasyonun insiyatifi ile çözülür.Örnekmi:yıllar önce silifkede yapılan bir tırmanma yarışında organize olan sporcuların, start aldıkları anda yola oturmaları ile gerçekleşen etkili bir eylem olması,medyanında orada bulunması o yıllarda bir çok sorunuda ortadan kaldırmıştı.yapılan eylem o sıralar büyük tepki çekmiş ancak sporcularda haklılıklarını bir şekilde ispat etmişlerdi.şikayetler,dilekçeler bu sorunu çözmeye yetersiz kalmaktadır.hani bir laf vardır minareyi çalan kılıfınıda hazırlar.bu bu şekilde şunu yapmak lazım,buraya söylemek lazım,toplanalım,birleşelim,osmana gidelim,sabah olsun,güneş doğsun,şuraya bir sorun,buraya yazın diye teorikte tartışılan bu konu uzarrr gider.Birilerinin bildiği bir şey varki oda bu bisikletçiler bir araya gelerek böyle bir eylemi gerçekleştiremeyeceğidir.Buyurun gerçekleştirecek biri veya birileri varsa bir adım öne gelsin,alnından öpelim,habire yazılıyor çiziliyor ama yine tüm sporcular koştur koştur gidiyorlar.anlaşılan o ki gelebiliyorlar ise şimdilik bir sorun yok herkeste para var demektir.Bazı arkadaşlar benim yazılarımı yanlış değerlendirip farklı platformlarda değerlendirmesinler lütfen sadece söylediklerimin aksini ispat etsinler,görünen köy klavuz istemez.
Bol pedallı günler:)

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@ysnymnAbartmaya gerek yok arkadaşlar. En gelişmemiş ülkelerde durum bizimkinden beter. Hatta İtalya'dan örnek vereyim daha rahat anlaşılır.

Burda sadece yıldız olan sporcular milyon düzeyinde kontrat yapabiliyor (Bettini, Boonen vs). Fransa, İtalya turunda izlediğiniz sporcuların çoğu normal kontratlara imza atıyor, aldıkları paralar uçuk değil. Bir kısım sporcu var ki, bizim şartlarımıza göre oldukça iyi sporcular da olasalar sponsorları yok. Genellikle yerel takımlarda takılıyor yada bir süre sonra dağ bisikleti yada triatlon gibi bireysel mücadele edebilecekleri dallara geçiyorlar. ama...

Ama o kadar çok kişi bisiklet sporu ile ilgileniyor ki dolayısı ile hem sporcu sayısı fazla hem de sponsor.

bulent_atlas

Daimi Üye
Tepki
378
Birincisi Harcirahları ödeyen devlet değil federasyondur. Federasyonda statü olarak özerktir. Yani bahsi geçtiği gibi alınan harcırahlar devletten değil federasyona sponsor olan firmalardan ve devletin her sene federasyonlara ayırdığı belli desteklerden gelmektedir.
Eğer sporcu devletten harcirah alıyor olsa bu paralar federasyon üzerinden değil bizim kafile listemizi onaylayan GSGM'ye bağlı il müdürlüklerinden alınırdı. Kafile listelerine bakan var ise hiçbir ücret ödenmeyeceği özellikle belirtilmiştir.
Şu an GSGM nin sporculara direk yaptığı yardım geçen gün açıklanan Olimpiyata gitmesi muhtemel sporculara harçlık olayıdır.
Yani olayın sosyalist bir bakış açısı yok.

mustea7

Forum Bağımlısı
Tepki
375
baazı gsgm'ler yarışlara giderken borç para veriyor sporcuya sporcunun harcırahınıda alıyor bu bence ferdiler için güzel bir uygulama tam ayrıntılarını bilmiyorum ama

ahmet ozgen

Forum Bağımlısı
Tepki
613
mustea kardeş bir laf vardır delinin biri kuyuya bir taş atmış diye bilirsin öyle olmuş bu konu,son mesajlarında yazmışsın ya;devlet vermiyor bizim harcırahlarımızı federasyon veriyor,şimdi tamam işte sonuçta devletten geliyor diyeceksin :) devlet federasyonlara yıllık bütçe gönderir.yani devlet aldığı vergileri bize vermek zorunda değil,kaldı ki DEVLET diyoruz onlardan iyi bilecek değilsin,sosyal kültürel faaliyetlere para verelim olmaz bu iş böyle.harcırah gelmiyor diyosun maşallah her yarışa bitirsende bitiremesende gelebiliosun.sponsor bulmak güç elbette ama sponsor başarı ile bulunur kaç defa ilk 3 e demiyorum ilk 5e 10a girdinde sponsor arayacaksın ki.son mesajında bazı gsİm ler demişsin tam ayrıntılarını bilmiyorsan niye başka bi konuya daha atlıyorsun öğren yaz paylaş.o uygulama o kadarda güzel değil bilgin olsun.diyeceğim çok konuşan çok bilir diye bir şey yok.harcırah problemi çözülse bu konu yüzünden seni ayıracak federasyon :D

• Beğen
Tepkiler: OR700 ve ENDORPHIN

ENDORPHIN

Aktif Üye
Tepki
179
hay ağzına sağlık ahmet kardeş.nezamandır yazmim diyordum ama sen yazmışsın içimden geçenleri :)

• Beğen
Tepkiler: OR700

fatihgüven

Forum Bağımlısı
Tepki
807
@ENDORPHIN

Sizin içinizden hep muhalefet olmak geliyor bu güne kadar okuduğum mesajlarınızda gördüğüm kadarıyla :)

• Beğen
Tepkiler: fecredall

ENDORPHIN

Aktif Üye
Tepki
179
vay iyi demogoji yapıyorsun ama yanlış yapıyorsun.ben vergi vereyim sen bisiklete biniyom yarışıyom diye benim paramla otellerde kal ye iç yat gez.sonrada harcırahım nerede diye burda tartış.banane senin yaptığın spordan ondan bundan.yarışacaksan gezmek istiyorsan iyiysen sponsor bul kendine.onlar karşılasın herşeyini.onca milletten toplanan vergilerle senin zevki sefanı karşılamak zorunda değil bu millet.KUSURA BAKMA BENDE VERGİMİ 3-5 SPORCU ORDA BURDA YESİN İÇSİN TATİL YAPSIN DİYE VERMİYORUM.evet ben hep muhalefetim.ama yanlış giden şeyleri eleştiriyor çözümler arıyorum.boş boş konuşmuyorum.daha önce dedim harcırahla ilgili 1 sorununuz varsa teknik toplantıda yakaladığınız başkana bu problemi hep beraber olarak sorun çözüm isteyin 1.ağızdan demiştm.2-3 ay geçti ama hala forumda yazmakla boşa kürek çekiyorsunuz.ben bu sporu bırakmasaydım ilk yarışta herkesin gözü önünde başkana bu problemi sorar çözüm isterdim.şimdiye kadar kim sordu kim konuştu.ne zor 1 şeymiş hala konuşan olmamış hayret.burda yazmaya gelince canavar olanlar kalabalık ortamda başkanı görünce kuzu oluyorlar sanırım...

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.081
@ENDORPHIN

Bu mesajın tamamen saçmalıktan ibaret... Bir ülkenin her vatandaşı, eğerki o ülkede vergi toplanıyor ise, vergilerini ülkenin refahı, eğitimi, sosyal adaletin sağlanması ve kalkınması için veriyor demektir... Bir toplumun ileri doğru adım atabilmesinin yolu eğitimde, sanatta, sporda, sanayide, sağlıkta ve daha sayısız alanda ne kadar yol katettiğine bağlıdır... Eğer sen vergini 3-5 sporcu spor yapsın ve bu ülkede bu spor dalındaki açığı kapatsın diye vermiyorsan pek tabi bende vergimi devlet senin sokağına asfalt atsın, ninen hastanede tedavi görsün, tuttuğun futbol takımı kalkınsın diye vermiyorum derim... Böyle bir şey ve sığ düşünce olabilir mi? Bir söz vardır, iki düşünün bir konuşun diye... Biraz daha dikkatli olmakta fayda var.

ENDORPHIN

Aktif Üye
Tepki
179
sen benim fikirlerime saygı göstermiyorsan asıl senin bu yazdıkların saçmalık.tabi sende bu sporun içinde olduğun için 1 çok kişi gibi seninde işine geliyor yiyip içip gezip sonrada bunların parasını devletten almak.oh ne la be.iyi sporcuysan sıkıyorsa kendine 1 sponsor bulsana.ama yemiyor işte.hazır millet karşılıyorken masrafları kim aricak sponsor falan şimdi.bilmiyorsanız başka ülkelerdeki sisteme bakın.kaç ülkede böyle harcırah sistemi var.araştırın bakalım.devlet ,federasyon sporcular için elbette tesis yapar,yarışlar düzenler,teşvik için ödüller verir milli takıma girerse daha fazlasını yapar.ama kendini yıllarca ispatliyamamış 3-5 sporcunun hafta sonu tatili yeme içme gezme,görme faaliyetlerinin masraflarını ödemek zorunda değil.bu memlekette 1 çok insan çöpten artık topluyorsa,aldığınız harcırahın her kuruşu ,makarna partilerinde yediğiniz her tel makarnanın hesabı sorulur 1 gün...

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.081
@ENDORPHIN

Öncelikle terbiye sınırlarını aşmamanı tavsiye ederim sana. Yemiyor memiyor tarzı kelimeler kimsenin hoşgörü sınırları içinde kabul edeceği kelimeler değil. Sen eğer benim yukarıdaki yazdıklarımdan hala tek kelime anlamadıysan oda senin sorunun. Bende senin ve diğer herkez gibi bu ülkede vergimi veriyorum. İçtiğim sudan, giydiğim dona kadar... Bu sporu yapmak için aldığım bisikletimden kafamdaki kaska kadar...

Bu vergileri veriyorsam, sadece bu sporu yapmak için vermiyorum... Devlet üzerine düşen görevi yapsın diye veriyorum... Sokağına attığın çöpü birileri temizlesin diye, küçük ali doğru düzgün bir eğitim alsın diye, Veli hastane köşelerinde sürünmesin diye, sokağa atılmış mehmete bir yardım evi yapılsın diye... Ve evet... Hüsam eğer istiyorsa pinpon oynayacak imkanı yoksa ona bu imkanlar sağlansın diye... Kafana gene girmeyecek ama ben yine söylüyorum...Kısacası bu ülke her alanda kendini ileriye doğru götürsün diye...Bu spor, emeklilerin yaşam standardı, sanat vs. vs. vs. ne alanda olursa olsun...

ENDORPHIN

Aktif Üye
Tepki
179
terbiye sınırlarını aşmamayı tavsiye ediyorsun ama kendi yazdıklarına bak.SEN BANA TERBİYEYİ ÖĞRETECEKSİN AMA KENDİ TERBİYESİZLİĞİNİ GÖRMİCEKSİN.bune pişkinliktir yahu.doğruları söyleyince işi terbiyeye mi çevirdik.evet bende vergimi Devlet üzerine düşen görevi yapsın diye veriyorum... Sokağına attığın çöpü birileri temizlesin diye, küçük ali doğru düzgün bir eğitim alsın diye, Veli hastane köşelerinde sürünmesin diye, sokağa atılmış mehmete bir yardım evi yapılsın diye... Ve evet... Hüsam eğer istiyorsa pinpon oynayacak imkanı yoksa ona bu imkanlar sağlansın diye.daha öncede dediğim gibi ben vergimi sen yarışlara git otellerde kal tatil yap ,ye iç gez- toz diye vermiyorum.bunları yapacaksan kendi paranla yap.benim fikrim bu.anladınmı ? yok gene anlamadın dimi :)

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.081
@ENDORPHIN

Sana söylenecek söz yok. Sen kendi fanusunun içinde bir doğru yaratmış ve 10 i.q. lük beynini buna şartlandırmışsın. Burda bisiklet sporu ile alakalı ayrılmış 3 kuruş ödenekten, oda doğru düzgün ödenmeyen ödenekler için cır cır edeceğine, milletin sırtından toplanan yüzmilyonlarca dolar verginin futbol klüpleri için çarçur edilmesine, örtülü ödenek adı altında nereye harcandığı bilinmeyen milyar dolarlara, yapılan yolsuzluklara cır cır et... Bütün bunları düşününce kimin ne derece pişkin olduğu, ve belkide kimin nereye yalaklandığı daha net anlaşılır. Buradan sana başka cevap yazarak seninle bu konuyu bu şekilde kısırdöngü üzerinde sürdürmeyeceğim, bunuda eklemek isterim. İlla ki mesajıma bir cevap vermek ve konuyu sürdürmek niyetin varsa bunu özelden görüşebiliriz, bunuda özellikle eklemek isterim.

ENDORPHIN

Aktif Üye
Tepki
179
aldığın terbiye beni müthiş etkiledi.adam gibi konuşmak yerine anca hakaret ediyon.1 de kakmış bana terbiyeden bahsediyon.büyüklerine karşı 1 azdaha saygılı ve terbiyeli ol.neyse sen çıkarların,zevklerin doğrultusunda bütün milletten toplalan harcırahınla takıl.benimde tek kuruş hakkım varsa zıkkım olsun.kul hakkı nedir biliyorsan anlarsın.sen ve senin gibiler yüzünden bıraktım ben bu sporu.böyleleriyle muhattap olmamak aynı ortamda bulunmamak adına.ama burdada karşıma çıktı 1 çok bilmiş terbiye abidesi daha.sana yalaklanan burdan belli oluyor.merak etme çalıp çırpan,milletin parasını kendi zevki için harcayanları hergün defalarca burda anıyorum.neyse ben fransa turunu izlicem senle uğraşamicam artık...1 fikrin yada düşüncen varsa benim yazdıklarıma cevap verme.başkalarının yazılarına düşüncelerine cevap ver.ama terbiye ve fikir özgürlüğü çerçevesinde.gerçi senin alman gereken çok yol var ama allahtan umut kesilmez.en kısa zamanda terbiyeli ve fikirlere saygılı 1 insan olabilmen için dua edecem :)

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.081
@ENDORPHIN

Ben sana bana verecek bir cevabın var ise özel mesaj ile ilet demedim mi?

• Beğen
Tepkiler: heng

ENDORPHIN

Aktif Üye
Tepki
179
bırrrr çok sertsin :) :) :) şuan 1 yaprak gibi titriyorum.seni dinlemediğim için beni şimdi cezalandıracakmısın ? yoksa herzamanki gibi boşmu konuşuyorsun ?