Hangi gazeteleri okuyoruz?

Hangi Gazeteleri Okuyoruz ?

• Akşam Gazetesi, Star Gazetesi, Posta Gazetesi, Vatan Gazetesi

• Birgün Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi, Evrensel Gazetesi

• Bugün Gazetesi, H. O. Tercüman, Türkiye Gazetesi

• Güneş Gazetesi, Şok Gazetesi, Takvim Gazetesi

• Hürriyet Gazetesi

• Milliyet Gazetesi

• Sabah Gazetesi

• Radikal Gazetesi

• Referans Gazetesi

• Vakit Gazetesi, Yeni Şafak Gazetesi, Zaman Gazetesi

• Toplam katılım
    418

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Fransız politika bilimcisi Raymond Aron'un Demokrasi ve Totalitarizm adıyla 1965 basımı bir kitabı vardır. Burada Totalitarizmin tanımı 5 aşamada yapılır. Bunlardan ilk 3'ünü sizinle paylaşacağım.

1. Politika işlerinin tek partiye devredilmesiyle totaliter fenomen rejime dahil olur.
2. Bu tek kutuplu parti belirli bir ideolojiyi harekete geçirir ve donandırır, kesin bir otorite kurar ve devletin resmi gerçekliği haline gelir.
3. İkna ve güç araçlarını kullanarak bu resmi gerçekliği yayar. İletişim, radyo, televizyon ve basın organları devlet ve onun temsil ettikleri doğrultusunda yönlendirilir ve yönetilir.

@murty

Hükümeti destekleyen bağımsız bir kişi bile, taraflı bir basın organı tarafından bilgilendiriliyorsa, bir yerde işlerin yanlış gittiğini söyleyebiliriz. Bütünlüğün onayını almak aynı bütünlüğe koşulsuz hükmetmeyi sağlayamaz. Bu sonuç yukarıdaki tanımlarla çelişir.

Bir de forum kuralları gereğince küçük harflerle yazmanız rica olunur. :)

Scudo

bfatih

Üye
Tepki
45
Bisiklet
Sedona
Zaman gazetesine aboneyim. Her sabah apartman kapisina birakiyorlar. Bunun karsiliginda da her ay yaklasik 17 ytl parayi da kredi kartimdan kesiyorlar. Bazi gunler bazi komsularim benden once davranip benim gazetemi aliyorlar. Eminim onlar da gazetenin bana bedavaya geldigini zannediyorlardir.
Neden bu gazeteyi tercih ettigime gelince benim hissiyatima, siyasi gorusume en yakin gazete. Tercih etmemde onemli bir sebep olmasa da hafta sonu ekleri cok guzel.

Zaman disinda dunyaya bir de baska gozlukten bakmak icin ntvmsnbcyi takip ediyorum. Eger isyerindeki arkadaslarim almissa Cumhuriyete de bakiyorum.

Aydin Dogan'in menfaatlerinin hangi yonde oldugunu anlamak icin de Dogan grubunun gazetelirine bakiyorum.

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Barış bey, gerçekten müthiş bir konuya değindiniz. Şimdi yakın tarihimizi (son 200 yıl) düşünün ve bu maddeleri bir daha gözden geçirin.

Bir de diğer 2 maddeyi de alabilir miyiz?

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Diğer maddelerde kısaca ekonomik ve profesyonel bütün faaliyetlerin devlete ve onun dayattığı ideolojiye bağlı olması, resmi gerçekliğin bir parçası olması anlatılıyor. Son madde ise her faaliyetin bu ideolojinin boyunduruğu altına girmesi ve herhangi bir uygulama hatasının ideolojik sorunlar yaratabileceğinden bahsediyor.

Bu bahsettiğim kavram 1920'lerde İtalya'da ortaya atıldı. 200 yıl geriye gidince pek bir anlam ifade etmiyor. Kaldı ki kendi yakın tarihimizde imparatorluk sisteminden cumhuriyet düzenine geçen bir devlet yapısı görünmekte. 4-5 farklı cumhuriyet ve uzun senelerimiz yok... Totalitarizmin tanımını kısaca demokrasi sömürüsü olarak algılayabiliriz.

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
@Barış Kılınç

Hükümeti destekleyip bağımsız olmak nasıl olabiliyor?Bu cümle ne anlama geliyor?
Küçük harf konusunda ,zaten admin var ,gerekli görürse o uyarabilir,siz karışmayın isterseniz,bu da hükümetlere benzer,her önüne gelene karışırsa nolur?Karışıklık olur

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
büyük harf bağırmak demektir.
bu anlama geldiğini bilmeseniz dahi büyük harflerleyazılmış bir yazıyı okuduğunuzda bağırıldığı izlenimini edinirsiniz, irkilirsiniz.
sizin söylediğiniz "moderatör karışmadığı sürece istediğime bağırırım" ile eş anlama geliyor ki kabul edilemez. en azından bana bağıramazsınız.

• Beğen
Tepkiler: ahmedseref

Crossmax

Aktif Üye
Tepki
27
hahhaahah..nerden nereyee..arkadaslar hepimiz biriz..ayni ulkenin evladlariyiz!!! siyasi goruslerimiz farkli olsada..birbirimizi lutfen kirmayalim..

• Beğen
Tepkiler: Furkan köleoğlu

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
@gatila
Sana istesen de bağırmam,benim yazıma yorum yaparken kafana göre eşanlam getiremezsin,anladınmı? En azı en çoğu yok bunu anladın umarım.

• Beğen
Tepkiler: Furkan köleoğlu

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
bütün dünyada sanal alemde, ve hatta resmi yazışmalarda kabul edilmiş bir kuraldır. büyük harf = bağırmak
tabi bilmediğin için hata yapmış olabilirsin, önemli değil. sadece vurgulamak ihtiyacı hissettiğin için büyük harf kullanmış olabilirsin.
sonuçta bağırmak amacını taşımamış olduğunu öğrenmiş olduk, bu da yeterli.
crossmax arkadaşımız haklı. hepimizin bu ülkenin daha iyi bir noktaya gelmesinden başka bir amacı olamaz. eminim ki senin de öyledir.
hadi bunu boşverelim de bakalım başka kimler hangi gazeteleri, niçin okuyorlar

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
Eğer kırdıysam lütfen kusura bakmayın...

• Beğen
Tepkiler: gatila

eemre95

Aktif Üye
Tepki
29
Gazete olarak genellikle sabah okuyorum eve o gazete alınıyor. bende mecburen okuyorum. internetten ise habertürk ve gazeteoku sitelerini beğeniyorum :)

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
Turkiye'nin en iyi gazetesi Cumhuriyet gazetesidir. Herkeze tavsiye edilir, yazarları olabildiğince kaliteli insanlardır. Boş beleş adamlar değildirler.

En berbat gazetesi ise Vakit gazetesidir. Gazete habire dini propaganda yapıyor. Gazetecilik anlayışına aykırı bir şekilde çalışıyor.

iki tane en. En iyi ve en kötü :)

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
@gokhancan

Cumhuriyetin propagandalarını görmezlikten gelmeyin. Kaliteli denen yazarların neler ile suçlandığını hepimiz biliyoruz. Peki Cumhuriyet gazetesi neyin propagandasını yapıyor, onlarınki gazetecilik oluyor da Vakitin yaptığı gazetecilik olmuyor mu?

Peki; Gazetecilik anlayışı nedir? Bir gazete haberlerini yaparken neleri kıstas alabilir, bunları kim belirler, sizler mi? :D :D :D

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
@gokhancan

Ah güzel ALLAH ım yıllardır nasıl düşünce yaşayışım değiştirilmiş --Dini--- deyince bile hemen aklımıza neler geliyor,Dini propaganda,Dinci insan...
dinciiii:) Allah sonumuzu hayır etsin .

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
@suzunkopru

Soruyu yanlış platforma sormuşsunuz,baksanıza yargısız infazı modernlik sayan ¨postmodern ¨ insanlarla doluyuz...

• Beğen
Tepkiler: bfatih