Güvercin mi hızlı, Adsl mi?

Erhan Can

Aktif Üye
Tepki
54
İsrail'de ADSL hizmetinden memnun olmayan bir grup internet kullanıcısı, geniş bant internetin (ADSL) hala internet kullanımında yeterli hız tatmini vermediğini anlatmak icin ilginç bir deney gerçekleştirdiler.
İsrail'de Celile gölü kenarındaki Ohalo kentinde toplanan internet tutkunları, posta güvercini ile toplamda 4 GB tutan birkaç hafıza kartını (Memory Flash Card), 100 km mesafedeki Ramat Hasharon'a gönderdiler.
Güvercinle es zamanlı olarak ADSL'den 4 GB'lık bir verinin aynı şehirdeki bir internet adresine transfer edilme işlemi başlatıldı.
Kuş uçuşu mesafedeki 100 km'lik yolu 2 saat 17 dakikada katettiğinde ADSL'den aynı bilgiler hala transfer halindeydi.
Bu deney güvercin ile bilgi transferinin, hızı 2.27 Mbps olan ADSL'ye göre ticari açıdan hala daha avantajlı olduğu sonucunu ortaya koydu.:D :D :D

• Beğen
Tepkiler: Murat CER
Scudo

Deniz Kılıç

Daimi Üye
Tepki
101
Evet biraz saçma ama yinede kuşun yenmesine şaşırdım.O internet hızı ile ticaret yapılamaz.

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
heheheh
karşılaştırma garip ama, deney güzel :)
en azından dikkat çekmeyi başarmışlar...

Erhan Can

Aktif Üye
Tepki
54
@twist_of_faith

Zaten deneyin amacı dikkat çekmek, bilimsel bir şey amaçlanmamış:)
Bizde anca Çankaya'nı önünde soyunurlar.

hcyoldas

Daimi Üye
Tepki
130
@gudumen

Evet aynen katılıyorum sölediklerine.Düşünsenize adamın biri benimde internetim yavaş diye gidip saoyunurmuş.:D :D :D Olay olur walla.Guiness Rekorlar kitabına bile girer.En saçma soyunma eylemini yapan adam...:D :D :D

Barbaros

Forum Demirbaşı
Tepki
193
Türkiyedeki hızlarla bir deney yapsak. Güvercin gider dataları götürür, gelir güneye göç yapar, o sırada 4 gbyte gider :)

• Beğen
Tepkiler: OzgurIskin

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
bunu 1yıl önce bi haber sitesinde okumuştum çokta gülmüştüm:D:D:D

OzgurIskin

Daimi Üye
Tepki
215
Bizdeki test için kuş fazla hızlı olur. Bizimkiler bi penguenle denemeli ki adil bi karşılaştırma olsun :D