İnternet 2 ( Okumadan Geçmeyin ) =)

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Emre Ede tarafından paylaşıldı.

 1. Emre Ede

  Emre Ede Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  572
  Beğeniler:
  227
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Seviye:
  Uzun bi yazı lduğunun farkındayım ama okudğunuzda pişman olmıycağınızın garantisini veriyorum, iyi forumlar

  Birkaç zaman önce posta kutularında dolanan eğlenceli bir maile göre İsrail'deki ADSL sisteminden memnun olmayan bir grup internet kullanıcısı, Ohalo kentinde toplanmış ve toplamda 4 GB tutan birkaç hafıza kartını posta güvercini ile 100 km mesafedeki başka bir kente göndermiş. Güvercinle aynı zamanda 4 GB'lık bir veriyi aynı şehre göndermeye başlamışlar. Kuş, 2 saat 17 dakika sonra işini bitirirken, İsrail'in en hızlı bağlantısı olan 2,27 Mbps hala uğraşıyormuş. Güvercinlerle dosya transferi konusunda hala ısrarlı olanlar varsa da internetin geleceği belli ki bu değil. Kötü bir macera filminin devam bölümü gibi isimlendirildiğine bakmayın, "Internet 2", internetin gelecekteki hali olabilir.

  Internet 2, Amerika'daki 207 üniversitenin ve networking teknolojileri konusunda yatırım yapan 60 firmanın kurduğu, kar amacı gütmeyen bir konsorsiyum. Bu inanılmaz hızlı ağ, şimdilik sadece üniversiteler arasında kurulmuş bir deneme altyapısı üzerinde çalışıyor.

  Amaç, IPv6 (şu an kullanılan IP numaralarının bitme endişesi sebebiyle bulunan 16'lık IP numaraları), IP multicasting, QoS gibi üstün network uygulamaları geliştirmek, önceliklerine göre verileri sıraya dizerek veriyolu tıkanıklıklarını önlemek ve nihayetinde interneti uçurmak. Amerika'daki Abilene Network'ü ve daha günlük kullanım için geliştirilen vBNS, 90'ların ortasından beri bu konudaki yegane örnekler iken, bir süre önce Almanya'da G-WiN ortaya çıktı ve daha hızlı internet düşünü bir yarış haline getirdi. Alman Araştırma Ağı tarafından kurulan G-WiN'e üye üniversite ve araştırma kurumu sayısı 700'den fazla.

  Peki ne kadar hızla uçmaktan bahsediyoruz? Normal internet veriyolu kullanılarak şu ana kadar ulaşılmış en büyük hız 4,23 Gbps. Oysa Internet 2 omurgası üzerinde şu an ulaşılan en büyük hız 7,21 gigabit/saniye. Yakında 10 Gbps'ye ulaşılacak. :eek: :eek:

  Bu hız, bizim için DVD çekmek ya da bilgisayardan HDTV izlemek gibi anlamlara gelse de elbette bilim adamları bizim film keyfimiz için didinmiyor bu kadar. Tıkanan trafikler ve ağlardaki aşırı yoğunluk, bilimsel araştırmaları zora sokuyor.
  Siz 1 Mb'lık bir videoyu onbeş dostunuza gönderdiğinizde aslında farklı bir kıtadan açık kalp ameliyatı yapmaya çalışan bir cerrahı ya da başka bir ülkedeki teleskoptan elde edilen verileri incelemek isteyen bir astronomu engelliyorsunuz. Bir teleskobun sürekli veri topladığı ve bunları efektif şekilde gerekli yerlere ulaştıramazsa araştırılacak verilerin merkezde çığ gibi biriktiği de hesaba katılmalı. Yeni ve daha hızlı bir internet omurgası işte bu yüzden çok önemli. :eek: :eek:

  Anlaşılması gereken bir fark da "Internet 2"nin, internetin yerini tutmaya heves eden ayrı fiziki bir network olmaması. Yani her şey başa dönüyor ve bilim adamlarının bu teknolojileri bizim DVD download keyfimiz için geliştirmedikleri gerçeğiyle tekrar yüzleşiyoruz. Zaten saniyede 6 GB yazacak bir sabit disk de uzun süre piyasalarda olmayacak sanırız.

  Internet 2'nin amacı daha hızlı e-mail atmak değil, kullandığımız omurganın limitleri sebebiyle mümkün olmayan video on demand, dijital kütüphane, sanal laboratuvarlar, tamamen uzaktan gerçekleşen eğitim programları gibi uygulamaları hayata geçirmek. Bu teknolojiler gerçekleşebilir hale geldiği zaman satılan bilgisayarların da bu gelişmiş networking uygulamalarını destekleyeceği düşünülüyor. 15 yıl önce bugün, kullandığımız internete sadece üniversite kütüphanelerinden ulaşılabiliyordu.

  Internet 2'nin şu an kullandığımız ağdan en büyük farkı, altyapısının hiçbir yerinde bakır kablo kullanılmaması, bütün veri akışının cam elyafından üretilen fiber optik kablolar üzerinden gerçekleşmesi. ( cam elyaf :eek: )

  Bakır kabloların sorunu, veriyi daha yavaş ve kayıplı iletmesi, ayrıca birkaç kilometrede bir sinyal güçlendiriciler ile desteklenmeye ihtiyaç duyması. Fiber optik kablolarda bu sorunların hiçbiri yaşanmıyor. Bu fiber optik kablolar, camın eritilip çok yüksekten akıtılması ve giderek incelerek sonunda bir saç kalınlığına ulaşması şeklinde imal ediliyor. Cam o kadar inceliyor ki sonunda bükülebilir hale geliyor. Kablo içinden geçecek veriler ışık sinyali haline dönüştürülüyor ve kabloyu saran bariyer sayesinde kablo içinde kalıyor.

  Işığa dönüştürülen veriler haliyle ışık hızında ilerliyor ki bu da çok hızlı veri aktarımı demek. Üstelik metal olmadıkları için manyetik alanlardan etkilenmiyorlar. Bakır kadar kolay kopmuyorlar ve çok daha hafifler.:eek:

  Video konferanslardan HDTV (ancak uyumlu televizyonlarla izlenebilen yüksek çözünürlüklü dijital yayın) izlemeye kadar görüntüyle aklınıza gelebilecek tüm uygulamalarda önümüzdeki limitler kalkacak. Bu yüksek bant genişliği, sadece bizim bir şeyler izlememiz için değil, bize bunları izlettirenler için de yeni imkanlar demek. Sadece internetten yayın yapan televizyonlar, artık film makaraları getirip götürmekle uğraşmayan sinemalar şimdiden konuşulmaya başlandı. Uzaktan keman dersleri almak ya da bir yıldızın yok olmasını DVD kalitesinde izlemek gibi fantezilerin limiti ise hayal gücünüze bağlı.
   
 2. basar

  basar Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Kasım 2006
  Mesajlar:
  383
  Beğeniler:
  212
  Seviye:
  Kısaca internetin hızının artacağı, ve tabii ki bu artan hızın yeni uygulamaların kapısını açacağını anlatıyor.
   
 3. #3
  Emre Ede

  Emre Ede Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  572
  Beğeniler:
  227
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Seviye:
  İnternetin hızı suanda artırılıyo, ama internet 2 tamamen köklü bi değişim, internette yeni bi çığır açılıyo...
   
 4. hulyaars

  hulyaars Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  20 Şubat 2007
  Mesajlar:
  464
  Beğeniler:
  234
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  tümünü okuyacak sabrı görmüyorum kendimde yarıya kadar geldim nasılsa Başar özetlemiş.Internetin neolduğunun bilinmediği dönemlerde şuanki halimize kim inanırdıki o halde hızlanmasıda pek ilginç gelmedi bana ne yalan söyliyim...
   
 5. #5
  Emre Ede

  Emre Ede Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  572
  Beğeniler:
  227
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Seviye:
  Bende tümünü okumaktan tırsacağınız için kısalttım :D:D budaha kısa hali :D
  neyse okuyan internetin ilerde ne hale geleceğini çok iyi şekilde kavrıyabilyo :)
   
 6. Virgo

  Virgo Yeni Üye

  Kayıt:
  4 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  28
  Beğeniler:
  12
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  bu haber yeni degilki 6 yil once bu haber konusuluyordu zaten.
   
 7. obsolate

  obsolate Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Haziran 2006
  Mesajlar:
  295
  Beğeniler:
  286
  Şehir:
  istanbul avrupa
  Seviye:
  şimdi şöyle bir durum var saniyede 6 GB lık veriyi sabit diske yazmaya gerek kalmayacak çünkü sabit disk olmayacak. bu veri zaten internette olacak, bu ne demek bir bilgisayar monitör, klavye, mouse ve ağ kartı demek olacak internet 2'nin zamanında. Bir program yüklerken internetten satın alıp yine internete yükleyeceğiz. DVD filmi satın alacağız internetteki DVD arşivimizde duracak. Internet 2 nin ev kullanıcısına faydası bu olacak bence. Belki televizyona çanak anten yerine network kablosu bağlayacağımız anlar gelebilir bu teknolojiyle.

  bu şimdiden olmaya başladı ben mesela Microsoft Office kullanmıyorum bunun yerine Word, Excel, Not Defteri, Takvim, E-Posta gibi uygulamaların hepsini Google ücretsiz veriyor internette. yazdığım bir şey anında kayıtlara geçiyor, bilgisayarım göçse bile verilerime birşey olmuyor.
   
 8. #8
  Emre Ede

  Emre Ede Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  572
  Beğeniler:
  227
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Seviye:
  6yıl öncemi ? :D 2006 senesinin haberi die biliyorum ben...buraya koymamın nedeni ise bütün haberler burda toplandığı için..
   
 9. selcuktnt

  selcuktnt Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  649
  Beğeniler:
  323
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  şimdi bide güvercinmi alcez yaaa offf :( yahu bilgisayarcıyken bilgisayar getirirlerdi şimdi güvercin getircekler teknik servise "abi beee bizim güvercin hafıza kartını yutmuş gavur şuna bi baksana ":D:D:D:D:D:D:D:D
   
 10. obsolate

  obsolate Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Haziran 2006
  Mesajlar:
  295
  Beğeniler:
  286
  Şehir:
  istanbul avrupa
  Seviye:
  "benim güvercin yavaşladı ya 512 mb ciğer taktırcam, ayrıca yeni 2 ms 22 inç LCD kanat çıkmış ama çok pahalı..." :D:D
   
 11. nyx

  nyx Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  297
  Beğeniler:
  253
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  walla beni her türlü hdd aletinden uzak tutsun yeter:)
  meret en ufak zararda bozuluyo, olan verilere oluyo...
  bence bilgi depolama sorunu,şahsen, internet erişim hızından daha önemli..
   
 12. castelloterminator

  castelloterminator Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2007
  Mesajlar:
  149
  Beğeniler:
  75
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  :eek: canlı hd yayınımı ! fiber optik kablolar zaten kullanılıyor bence yeni bi teknoloji yok ama sürekli geliştiriliyor
   

İlginizi Çekebilir

IMG_20150520_231856.jpg
Merhaba dostlar hemen her bisiklet süren selenin sert ve rahatsızlığından şikayet etmiştir ve çoğu kişi de belki utangaçlıktan belki rahat hissetmediğinden ya da maddi olarak pahalı olmasından...
Website_Drafting_Image_10m_2048x2048.png
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...
upload_2016-10-3_16-47-20.png
Sonbahardayız ve önümüz kış. Bisiklette gelişmek adına bu dönemde ne tür çalışmalar yapabiliriz? Birçok konu var ama bana göre en önemlisi aerobik dayanıklılığa yatırım yapmak. Bu antrenmanları...