Günlük 300+ km tur için arkadaş

Al_adam

Üye
Tepki
61
@d.berkay

Berkay,

Hemen hemen her gün sürdüğünden vücut alışmıştır artık. Ancak haftada 1 günü dinlenmeye ayırmak akıllıca.

Eğer dersen Pazar günleri hafta içi katettiğim mesafeyi artırmak amacıyla 60+ km antreman sürüşleri yapabilirim, ben varım. Yalnız arazi tercihim. ;) . Birkaç kez Elmadağ yaptık mı dayanıklılık bakımından demir adam namzeti olabilirsin. :) Arazinin kuvvet etkeni daha fazla gibi asfalta göre yanılmıyorsam. Sana yokuşlar kolay geliyordur şimdi. Alıştın mı spd'li pedallara?

Kmsi artan iyi pedallamalar dilerim.

• Beğen
Tepkiler: d.berkay
Scudo

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Erdem abicim vücut alıştı ama 200-250-300 km demek özellikle ortalama 25 km/s demek gerçekten vücudun alışamayacağı bişey:)

Zaten biliyorsun haftaiçi yaptığım antremanları pazar günleri en az 100 km sürerek destekliyorum.. Gerek Hakan abilerle olsun gerek yalnızken..
Aslında arazi binişini bende istiyorum uygun bir zamanda değerlendirilebilir..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Selam Hakan abi, maraton tur için neden yolu daha düz ve rüzgari daha az bir bölge kullanmiyorsunuz. Mesela otoyol bölgesi olabilir. Eger otoban tarzı biyerde tur yaparsaniz, eminim arkadaşlarla 400 km yaparsiniz.

Al_adam

Üye
Tepki
61
Yalnız otobana bisiklet ve yayanın girmesi yasak ve tehlikeli diye biliyorum.

Hakan abi Polatlı yolunu avucunun içi gibi bildiğinden ve rüzgârlı özelliğinden nispeten temiz olan ve bu yüzden antreman yapılırken fazla egzos dumanına maruz kalınmaması nedeniyle tercih ediyor. Haklı mıyım Hakan abi?

Al_adam

Üye
Tepki
61
Yalnız otobana bisiklet ve yayanın girmesi yasak ve tehlikeli diye biliyorum.

Hakan abi Polatlı yolunu avucunun içi gibi bildiğinden ve rüzgârlı özelliğinden nispeten temiz olan ve bu yüzden antreman yapılırken fazla egzos dumanına maruz kalınmaması nedeniyle tercih ediyor. Haklı mıyım Hakan abi? :)

GokhanAK

Daimi Üye
Tepki
294
Bisiklet
Peugeot
@hido_karas

Otobandan kastın Ankara çevre yolu ise eğer,
5 vites bilmem kaçbin motor araçta 120 ile giderken ki kadar düz değil. Ankara'nın en yüksek noktalarına çevre yolunda ulaşmak mümkün. Çevirenler bilir 1250-1300 m rakımlara çıkan yerleri var. ;)

Rüzgarsız hiç değil. Tepelerden gittiği içinde rüzgarı eksik değil. Anadolu da "Kırın başı" diye bir tabir vardırya. İşte o kırın başından geçen yol Ankara çevre yolu.:D

Birde turuncu T.C Karayolları araçları var ki onlarda oto yolda bisiklet kullanmak yasak olduğu için alıp seni en yakın kara yoluna bırakarak hizmet veriyor. Rastladıklarında ellerinden kurtuluş yok.

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
@Al_adam

Çok haklısın sevgili Erdem,
Öncelikle maraton tur için bu güzergahı tercih etmemizin en önemli nedeni bu bölgenin temiz havası ve oksijen oranının yüksek olması. Burada bizim için en önemli sorun rüzgarın etkileri, eger Allah nasip eder de, maraton tur günü rüzgar bizim için pozitif etki yaparsa, ciddi mesafeler almayı hedefliyoruz. Tabi burada grubun tempo uyumu ve performansı da önemli etken olacaktır.

Sevgili Hidayet,
Trafik kuralları içerisinde (otoyol) otobana yaya, bisiklet, traktor gibi araçların girmesi kanunen yasaktır. Ayrıca bu tarz yollarda bisikletle tur yapmanın hiç zevki ve anlamı yok. Ankara - İstanbul otoban'da birkaç tecrübe yapılmıştır. Üstelik bu bölgeler açık alanlardır ve rüzgar daha fazladır. Ben otobanda arabayla giderken bile sıkıntı geliyor.

Zaten Sevgili Gökhan'da otoyol kurallarını ve olacak durumları detaylı bir şekilde açıklamış.

hakaN
(link)
(link)

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Hakan abi valla inanılmaz gaz durumdayım :)
Evdekilere de bahsettim :) Eğer bir aksilik olmaz ise en azından Eskişehir'e kadar size kesin eşlik edeceğim..
1.40" ince ve dişsiz lastikte alacağım o zaman tempoya ayak uydurmakta zorlanmam bence :) Neyse gün ola hayrola :)

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
@d.berkay

Sevgili Berkay, hem üniversitede okuyan, hem iş de çalışan ve akşamları boş vaktinde bisiklet antremanı yapan kardeşime, her zaman yerimiz var. Daha önceden söylediğim gibi, sen nereye kadar gelmek istersen yanımızda yerin hazır. Sen yeter ki gönülden iste. Bide bakmışsın 300+ km'ler pedalların altında kayıp gitmiş.

Not : Tur antremanı için hafta sonu hava şartları müsait olursa, Ankara-Polatlı turu olabilir !

hakaN

• Beğen

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
@hakan baba

Saolasın abicim.. Kısmet tabi belkide 300+ km bile yapabilirim bu gazla :)
valla tempo çok yoğun bildiğin gibi değil :) Hatta artık okul - iş arasındaki 1 saati bile boş geçirmiyorum 1 saat antreman yapıyorum...

Pazar günü eğer hava durumu müsai olursa şöyle erkenden çıkıp 200 km yapsak mı? :) Saat 9.00 biraz geç oluyor öğlene kalıyoruz..

• Beğen
Tepkiler: GokhanAK

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
(link)

Bugün (07 Mayıs / Çarşamba) maraton tur güzergahında Ankara - Polatlı (Sivrihisar bölgesi sınır) kadar antreman turu yapıldı. Fakat bu seferki istatistikler kramp etkisi yaptı. Gidiş yönünde karşıdan esen hafif derecedeki rüzgara ragmen oluşan veriler :

Ankara - Polatlı gidiş geliş toplam mesafe : 181 km
Toplam yapılan ortalama hız : 28 km/saat

Diger antremanlardan farklı olarak bu sefer tempoyu oldukça yüksek seviyede tutarak toplam 181 km, ortalama 28 km/saat hızında tamamlanmıştır. Birlikte antreman yaptığımız Ruhi bey (ralakoç) bu yüksek tempoda önemli katkısı olmuştur. Kendisi uzun yıllar Avustralya'da bisiklet sporuyla uğraşmıştır.

Bu kadar uzun mesafe için bu ortalama bizim için bile oldukça yüksektir. Bu performansın yan etkileri olarak gidişde benim ayagıma kramp, dönüşde Ruhi'nin sag ayağına kramp oluşmuştur. Yine de yılmadan bu güzel tur tamamlanmıştır. Kendisine bu güzel performans için teşekkür ederiz.

hakaN

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Abicim o ne öle yaww:S
Harikasınız maşallah..
Valla bu kadar tempoyla sadece 2 kramp vakası ile atlattıysanız tekrar maşallah :)

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
@d.berkay

Berkay, bu tempo her zaman yaptığımız bir durum degil. Genelde uzun maraton turlarda ortalama 25 km/saat tempolarında kalmaya özen gösteririz. Uzun mesafelerde bedeni yıpratmamak için 25 km/saat gibi ortalama bir tempoda olmak, enerjiyi istikrarlı kullanmak anlamında tercih ediyoruz.

Dün yaptığımız 181 km mesafeli ve 28 km/saat tempo, bu güzergah ve gidişde karşıdan esen rüzgara ragmen, bizim her zamanki tempomuzun çok üstündeydi. Bu tarz yüksek tempoları çok ender yapmaktayız.

Yapmayı planladığımız 300+ km mesafeli maraton tur içinde 25 km/saat tempo tercih edilecektir. Bu tarz sıradışı uzun mesafelerde ortalama tempoda kalmak, bünyedeki enerjiyi bilinçli ve sağlıklı kullanmak adına gereklidir. Makul seviyedeki tempo, maraton tur grubunun dağılmadan ve uyumlu olarak çalışmasını kolaylaştıracaktır.

hakaN

• Beğen

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Haklısın Hakan abi bence'de 25 km üzeri bu kadar uzun mesafe için gereksiz olur.. Bende geçn yaz 175 km 26.7 km ortalama yapmıştım kızılcahamam turunda (14 kg bisiklet 2.0 lastikelrle:)) ama dönüşte son 20 km gerçekten azaba dönüşmüştü.. Bacaklarım iflas ettiler resmen..

O yüzden hiç abartmadan sakin sakin ortalama 140-160 nabız arası gidip gelmek lazım :)

• Beğen
Tepkiler: hkn

musaa

Üye
Tepki
2
1-15 temmuz tarihleri arasında izinliyim.Bu tarihler arasında olursa kesinlikle katılırım.

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Temmuz'a kalacağını sanmıyorum zira hazirandan sonra havalr çok aşırı ısınıyor.. Çok fazla sıcaklara kalmadan yapılması çok daha verimli ve başarılı olur böyle bir turun...

exacbachay

Daimi Üye
Tepki
43
Merhaba Hakan abi.Bir konuyu merak ediyorum.Oluşabilecek teknik problemlerde(Lastik patlaması v.b.) nasıl hareket edilecek?

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
@exacbachay

Aslında güzel soru, biz mesafeye ve antremanlara çok fazla odaklandık. Bu nedenle bu tip ayrıntılara pek kafa yormadık. Ama şu an için bu konuya verilebilecek en mantıklı cevap, grupdan bir kişinin lastik değişimi için yardım etmesi ve diger grup üyelerinin biraz düşük tempoda yoluna devam etmesidir. Lastik değişiminden sonra 2 kişinin grubu yakalaması daha kolay olacaktır.

Lastik değişimi 15 dakika civarında olacağını düşünürsek, bu maraton tur için telefi edilecek bir zaman olabilir. Yine de bu tip tempoyu bozacak aksiliklerden uzak kalmak için dua edeceğiz.

(link)
Bugün (10 Mayıs / Pazar) hakaN, berkay ve erdem olarak Ankara - Polatlı (Sivrihisar sınırı) kadar antreman turu yapıldı. Yaklaşık 182 km süren ve oldukça zevkli geçen antreman için berkay ve erdem arkadaşlara teşekür ederiz. Detaylı bilgileri berkay kardeşim, yeni gezi konu bölümlerinde yayınlayacaktır.

Bu hafta : Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri toplam : 420 km antreman turu yapılmıştır.

hakaN

• Beğen
Tepkiler: Al_adam

Al_adam

Üye
Tepki
61
Merhabalar,

Haziran ayı içerisinde gerçekleştireceğiniz 300+ km maraton turuna hazırlanmanızda ve turu başarıyla tamamlamanızda büyük etken olacak beslenme ile ilgili iki kaynağı sizlerle paylaşmak istiyorum. Biri Türkçe, diğeri ingilizce.

(link)

(link)

Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: d.berkay ve hkn