Granfondo Çeşme 2017

emeritus

Aktif Üye
Tepki
165
Bisiklet
Carraro
aynı gün Çayeli kriteryum yarışı vardı, hem katılım ücretsiz hem de ilk 20'ye para ödülü vardı, para dağıtacak yarışçıyı zor buldular :D:D
diğer yanda kayıt parası alındığı halde rekor katılımın olduğu bir bisiklet yarışı var..
bu kadar ilginin olduğu yarışta ne yapıyorlar o paraları demek abes kaçıyor, Cem Yılmaz'ın şakası gibi oturduğu yerden bu adam kaç para kazanıyor böyle diyerek salondaki koltukları saymaya benziyor
şu organizasyonu yapana helal olsun diyorum

Scudo

Mur@t_Ok

Teşkilat Bisiklet Grubu
Tepki
845
İsim
Murat OK
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Berkem Ceylan

Ne yaparsaniz yapin bu bir gercektir ki Insanoglu Hep nankordur ve nankor kalacaktir. Bundan 3 yil oncesine kadar bisiklet sadece markette satilan sahil gezinmek icin alinan iki teker bir demir parcasindan olusan bir sey gibi gelirken insanlara artik hayatin her aninda olan, mutluluk veren,saglik huzur veren, iki teker bir demir parcasindan olusmayan,sosyallesmeye destek veren muhtesem bir sey oldugunun farkina variyorlar ve bisiklet hayattir bunu biliyorlar. Yapilan bu organizasyonlarda cok buyuk emek oldugu ama yapilan emege saygi yerine hep taslama oldugu da asikardir.
Parali olur neden bu kadar cok, ucretsiz olur neden eksikler var hep bunlar konusulur.
Hayatta sunu benimsemek onemlidir. Elestiri yapmadan once iki kez dusunmek gerek.
Sahsim adina bu tur organizasyonlarin daha da artmasini temenni eder emegi gecenlere tesekkuru bir borc bilirim

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar kişinin verdiği paranın nereye harcandığını sorgulamasının garip karşılandığı başka ülke biliyor musunuz? En azından başka bir yerde şansımı deneyecek olursam orayı listeden çıkartayım.

Saikou

Forum Demirbaşı
Tepki
336
İsim
Ali B
Bisiklet
Scott
@furkantrojka

Bakkaldan ekmek aldıktan sonra adamın o parayı nereye harcadığını da sorguluyor musunuz?

• Beğen
Tepkiler: ATTy

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@Saikou
Ekmek elimde olduğu için hayır. Sen parayı bana ver, ben ekmek sorununu halledeceğim derse, evet. Öte yandan ekmek fiyatında bir anormallik varsa yine, evet. Nedir bu ekmeği bu kadar pahalı yapan diyoruz. Bunu zaten normal şartlarda hepimiz dediğimiz için ürünleri fiyatları bu halde.

Ozgurama

Üye
Tepki
157
İsim
Özgür
Bisiklet
Focus
Ağır konuşmak istiyorum ama yeri burası değil sanırım.Kaç yaşına gelmiş adamlar klavye ergenleri gibi ''paralar nereye gitti'' diye ortalıgı yıkıyorlar.Eğer yarışa gelmediysen gerekçeni söylersin.Hırslarına yenik düşüp insanlara karalama kampanyası yapmak alçakca.Ben yarışa kaydımı yaptırdım ancak son anda işlerim çıktı ve gidemedim.Tüm Veloturk granfondo'larına katılmış birisiyim.Farkına varmadan o çocuklara bisiklet sağlanmasında bende yardım ettim.Düşünsenize hem yarıştım hem çocuklar bisiklet sahibi oldu.Veloturk her yarış toplantısın da Bir önceki sene yarışta toplanılan ücretler ile ne kadar bisiklet alındığını nerelere dağıtıldığını açıklıyor zaten.Her yerden açıklıyor internete girip ''paralar nereye gitti'' diyeceklerine 30 saniye araştırma yapsalar anlarlar neyin ne olduğunu.Yurt dışın da 50 euro 100 euro katılım ücreti olan ve 5000 gibi bisikletçinin yarıştığı büyük yarışlar var ve bu yarışlar her sene full çekiyor.Ve adamlar para kazanmak için yapıyorlar o yarışları.Ücretsiz yarış istemeyi anlarım ama verilen emeğe saygısızlık yapmak alçakca bir davranış.Önemli olan çok ve boş konuşup post kasmak değil.Umarım anlayıp üstüne alınmıştır bu insanlar.
(link)

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@Ozgurama
Yahu hocam, ben hala anlayamadım mevzuyu. Paranın nereye harcandığını sormanın neyi ayıp? Neyi yanlış? Neden bu sorulunca sanki dolandırıcılık muamelesi yapılmış gibi algılanıyor ki? Basit bir soru, bu paralarla tam olarak ne yapıldı? Çok basit değil mi? Neden bu kadar yaygara kopuyor bu mevzu için hala anlam veremiyorum ben. Neden bir yardım kampanyasında verilen paranın nereye gittiğinin sorulması emeğe saygısızlık oluyor? Nasıl olabiliyor bu? Sormamak mı gerekiyor? Parayı verip arkasını araştırmamalı mıyız? Bu mudur bunun doğrusu? Çok basit bir süreç ya bu.

- Yardım kampanyası düzenliyorum, yarış için aldığım ücreti bu kampanyada kullanacağım.
- Tabi buyur, bu da katılım ücreti.
- Teşekkürler, çocuklar çok sevinecek.
- Çocuklara yapılan yardımların belgelerini ve yapılan harcamaların dekontlarını görmek istiyorum.

Bakın ne kadar doğal bir diyalog.

Ben gerçekten hala bir yardım kampanyasına bağış yapanların, yaptıkları bağışın nereye gittiğini sorgulamasının bunu merak etmesinin nasıl ayıp, emeğe saygısızlık v.s olduğunu çözemedim ve çözemeyeceğim de.

Ozgurama

Üye
Tepki
157
İsim
Özgür
Bisiklet
Focus
@furkantrojka Sizin amacınız ne olduğunu öğrenmek belli ki buna saygım sonsuz haklısınız.Ama adamlar ''ücret karşılığı yapıyor kesin parayı cebe indiriyorlar söyleyin paraları ne yaptınız'' gibi davranıyorlar.Yemek yemeye gidip acaba burası günde ne kadar kar ediyor düşüncelerine düşmek gibi birşeye benziyor bu.Beni herkes haksız bulacak ama bazı insanlar içlerindeki fesatlıklarının kurbanılar.

• Beğen
Tepkiler: hashus1099

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Başlık nereden nereye geldi. Bırakın artık şu para nereye gitti konusunu. Amma uzadı. Arkadaşlar nereye gittiğini yukarıda detaylıca açıklamış. Şahsım adına çok keyif aldığım bir yarış oldu ödediğim ücret helal olsun. Ayrıca bisiklet alımına destek olduysak ne mutlu bize.

Etrafımda yarışa gittiğimi duyan veya benim paylaştığım her kişinin ilk sorduğu para ödülü var mı kaç para. Yokmuş dediğimde surat ifadesi kaçıyor insanların. Herşey para değil. Keyfini çıkarmaya bakın. Starttaki city bike mtbleri görünce en başta onları taktir ettim.

Bu işin en iyi keyfini çıkaranlar onlar olsa gerek.

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
903
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@furkantrojka
Tebrik ederim derdinizi son derece düzgün ve medeni bir şekilde ifade etmişsiniz..

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.129
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
yav herkes soguk asfalttan şikayetçi.. iyi de bunlar geçen senenin yarış konusunda yazılmıştı zaten.. az biraz araştırma yapsaydınız parkur için yolların zorlu oldugunu görecektiniz. bende geçen sene katılmıştım bu sene katılmak istemedim bana daha çok mtb parkuru gibi gelmişti.

• Beğen
Tepkiler: Decsan ve tifosi

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Berkem Ceylan

Emeğini ve vaktini ortaya koyan, ister dişinden tırnağından artırmış olsun ister onun için küçük bir meblağ olsun böyle güzel bir amaç ile ortaya çıkan bir yarış için parasını ayıran tüm katılımcılara bravo demek istiyorum.

Bu sefer katılım sağlayamadım yarışa ama geçen sene olduğu gibi rüzgara, soğuk asfalta, lastik patlamalarına rağmen eminim harika bir yarış olmuştur, hele uzun parkurda kilometrelerce soğuk asfaltın ardından son 10-15 km'de çıkılan sıcak asfaltta bisikletin pürüzsüz akışı gibisi yoktu muhtemelen :))

Teşekkürün en büyüğü ise, Velotürk adı altında iyilik peşinde koşan ve şahsi fikrim, ortak noktaları Türkiye'de pek alışık olmadığımız şekilde kendi profesyonel işlerini de layıkı ile yerine getiren Arda Türkmen, Aydın Diricanlı, Berkem Ceylan, Okan Can Yantır ve Sarper Günsal'a gelsin. Tabi ki sponsorların ve yerel yönetimlerin desteği olmadan bu yarışın organize edilmesi kolay değil, umarım Velotürk Grnfondo'lar hayatımızdan eksik olmaz.

Kayıt için verdiğimiz her bir kuruş helal olsun, çünkü BİR ÇOCUK GÜLERSE DÜNYA GÜLER...

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
@furkantrojka

Bu karşılaştırma yanlış. İyi bir restorana oturduğunuzda size hizmet eden insanlar olur. Size yemek getirir. Onun parasını ödersiniz. Hesaba kuver (couvert) eklenir. Bizim burada bahşiş derler ama değil masa hazırlama temizlik düzen giderler için kelle hesabı yapılır. Bu kuver hesaba yansıtılır. Yani veloturk bize hizmet etmiş sponsor bulmuş, yolları kapattırmış, sağlık hizmeti vermiş, yemek içecek hizmeti vermiştir. Yanında bonus olarak çocuklara bisiklet alacaklar. Bende paramın nereye gittiğini sorgularım ama mantık çerçeversinde. Böyle organizasyonların çoğalması dileğiyle. İyi günler...

Mur@t_Ok

Teşkilat Bisiklet Grubu
Tepki
845
İsim
Murat OK
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Atila Filmer

İnan işte bu haz anlatılmaz yaşanır. 100 km de yarışırken asfaltta sürmeyi özledim. Ama o son 10 km yok mu yağ gibi akıyordu.

Her zaman keyif almayı bilirseniz bulunduğunuz ortam cennete döner... Yarış esnasında manzaralar çok güzeldi. Rüzgar olmasa o soğuk asfalt pek etki etmezdi belki

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Mur@t_Ok

Selam murat,
murat kör dostumun tekeri patlamış ,patlamayan tekeri icat edip köşeyi döneceğim:harika:

Hurol Yoney

Daimi Üye
Tepki
307
İsim
Hürol
Bisiklet
Diğer
kısa ve uzun parkurlarda lastik patlakları için belli km aralıklarla destek ekibi olamaz mı ? neticede bu kadar yol ve emek harcanan bir yarışın patlak yüzünden bitmesi üzücü. Lastik değiştirmek zaman kaybettirse de yarışı bitirmek en azından katılanı mutlu eder.

• Beğen
Tepkiler: hucumkedi

karanfill

Üye
Tepki
51
İsim
mustafa
Bisiklet
Giant
Cumartesi İstanbul dan kısa parkur için arkadaşımla beraber bisikletlerimizi arabaya koyup geldik.

Pazar sabahı çok güzel bir çeşme günü ile güne başladık ve parkurumuzu tamamladık.

Organizasyon bence çok başarılıydı. Yarış öncesi ve sonrasında tüm ihtiyaçlarımı (teker hava kontrolü, içecek temini) rahatlıkla giderdim.

Çeşme halkı da yarış sırasında bana sürekli destek verdi çok mutlu oldum :)

Son 6 km de beni gaza getiren arkadaşım sayesinde daha erken bitirdim. Kendisine teşekkür ediyorum. :)

Evet rüzgar çoktu (yokuş aşağı hızlanamamıştım :) ) ve bazı bölgelerde yol kaymak gibi değildi ancak bisiklet sürmeyi çok seven biri olarak geçtiğimiz haftasonu benim için çok güzel geçti. Benimle aynı kafada yüzlerce kişiyle aynı yolda olmak beni mutlu etti.

VeloTürk ekibine tekrar tekrar teşekkürler :)

Dosyalar

Mur@t_Ok

Teşkilat Bisiklet Grubu
Tepki
845
İsim
Murat OK
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe

Ve Aleyküm selam Kudret Abi
evet engelli arkadaşımızın tekeri patlaması sıkıntı gözükse de şükür ki yanında ekip arkadaşı var, ya olmasaydı. @spordaengelyok Kudret abi. Onlar ne muhteşem insanlar ki bizim bir çok şikayet ettiğimiz şeylerde onlar mutlu ve bizlere çok büyük örnek insanlar.
Dediğim gibi abi eleştiri ve şikayet etmeden önce iki kez düşünmeliyiz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Mur@t_Ok

Haklısın,araştırma yapmak ön yargılı olmamak lazım,tabi insanlar toplanan paraların akıbetini öğrenmek isteyecek ama yıkıcı olmadan ,birde velotürkden dostların arada sırada mesaj atmaları iyi olur ,yanlış anlaşılmalar olmaz nitekim 8 inci sayfada atılan mesaj ile ben bilgilendim,velotürk 'e başarılar dilerim ,bir gran fondo, 100.000 ile 150.000 arası malolmuş fiyatı, 75 lira katkıda bulundum ,bu arada murat kör velocity takımdan ,kürsü epey gördü ama duvarından okudum lastiği patlamış valla derece alır idi kendisi çok sağlam bir genç dostum .

(link)

Berkem ceylan dostumun mesajını güncelledim

Fake Guru

Üye
Tepki
190
İsim
Mahir Ç.
Bisiklet
Atala
@Berkem Ceylan

Öncelikle ben kaynağın nereye harcandığını merak edenlerden biri olarak sizi direk itham etmekten kaçındığımı belirtmek isterim. Çocukların tek tek bisikletlerini alırken fotoğraflarını görmeye de ihtiyacımız yok, ama öte yandan "dileyen varsa mutfağımız gezebilir" söylemi de herkes için uygulanabilir ve dolayısıyla yeteri kadar şeffaf olmuyor, bunun için yapılması gereken çok basittir, konuyla ilgili gelir/gider belgelerinin hali hazırda var olan sitenizde bir başlık olarak paylaşılması ve dileyenin bunları rahatça görebilmesi. Olması gereken şekli bu ve sizin bunu daha önceden düşünüp yapmanız gerekirdi, bunu yapmadığınız için insanlar doğal olarak sorguluyor, bu güvensizliğin nedeni de sizden önceki yardım fonlarının sicilleri. Anlattıklarınız güzel şeyler, ama "ama artık forumlardan nereye gidiyor bu paralar nağraları atmaktan vazgeçsin" gibi esnaf ağzı bi cümle bu durumu açıklığa kavuşturmaz, herkesin sizinle bireysel tanışıklığı ve güven ilişkisi olmadığından, sözlere değil belgelere güvenmek istemesini de kişisel algılamayın, eğer daha önce bu konu üzerine düşünüp sitenizde gelir/gider belgeleri sunsaydınız bunlara hiç mahal vermezdiniz, belirtmek istedim. Zaten toplanan kaynağın %100 olarak bisiklet dağıtımına gitmesini beklemiyoruz, sizin de böyle bir iddianız olmayacağını varsayıyorum. Nasıl ki siz "yarışlara katılın, ya da T-shirt alın, üzerinize giyin, gururla gezin bize o yeter dedik. İyilik karşılığında da olsa kimsenin cebinden karşılıksız bir para çıksın istemedik." diyorsanız bizde sizin cebinizden iyilik karşılığında bile olsa karşılıksız para çıkmasını beklemiyoruz, ama kaynağın ne kadarı bahsi geçen projeye aktarılıyor, eğer tamamen hayır amaçlı bi oluşumsa vakıf olmak için bi başvuruda bulundunuz mu, ve bahsettiğiniz yardımlar denetlenebilir mi ? gibi soruları merak etmemizin ahlaka aykırı bi yanı olmadığını anlamanızı bekliyor ve bu soruyu soranları karalamacı, iftiracı ya da yaygaracı olarak addetmenizden vazgeçilmesini diliyoruz.
Saygılarımla.

Bi vakıf gider tablosu örneği bırakıyorum merak eden olursa inceleyebilir, zaten vakıf oldukları için iddia edilen gelir/gider denetlemesi maliye tarafından takip altındadır, dolayısıyla her imzalı belgeyi paylaşmalarına gerek olmayıp bu açıklanan meblağın kendi ellerindeki belgelerle tutarlılık göstermesi yeterlidir, ama vakıf değilseniz o zaman belgelerin görülmek istenmesi de doğaldır, internet üzerinden herkes dilediği kadar inceleyebilir ama herhangi birinin vergi müfettişi gibi ofisinize gelip belgeleri incelemesi pratikte olanaksızdır. Madem burdan bi gelir elde edilmiyor, o zaman paylaşılmasında da sakınca yok diye düşünüyorum, daha önce sizlerin bu ihtimali gözönünde bulundurarak bunu yapması gerekirdi, belki düşünümediniz ya da tecrübesizlik, ama olması gereken bu, insanların güvensizlikleri üzerine hangi coğrafyada olduğunuz bilgisini de aklınızda bulundurarak tekrar düşünürseniz hassasiyetleri anlayacağınıza inanıyorum.
(link)