Gözlük şart mıdır?

Scudo
Tepki
21
Bencede bisiklet binerken özellikle soğuk ve rüzgarlı havalarda gözlük kullanmak şarttır.Çoğu kişi gözlük kullanmamaktan kaynaklanan hastalıklarla uğraşıyorlar.

bahadır76

Daimi Üye
Tepki
173
Bisiklet
Diğer
gözlük şart tabii. yolda giderken otu sineği her şey giriyor göze. bir de rüzgardan dolayı yaşlanıyor. gözlük bunları engelliyor. rüzgarlı, soğuk her türlü hava şartlarında kullanmak iyidir.

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
@Serdar UTUŞ

sağlık bakanlığından onaylı olduğu sürece sorun yok. ztn garanti kartında sağlık bakanlığı onayını görürsünüz.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
göz bu şakaya gelmez.

kısa süreli ve yavaş binişlerde önemli diil de; süre uzadı mı, hız biraz arttı mı gözlük şart... ayrıca, gözlük de illa ki kaliteli olmalı bence, uzun süreli kullanımlarda gözü rahatsız etmemeli.

ben güneşli günlerde normal güneş gözlüğümü kullanıyorum. sorun yaşamıyorum.
Havanın kararmasına yakın zamanlarda kullanmak için aldığım şeffaf bi iş gözlüğü de var... bi iki taktım... ama olmadı. tam ucuz etin yahnisi durumu yasadim... rahatsız etti gözümü.

güneşsiz zamanlarda kullanmak için kaliteli bi gözlük almam şart.

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
@Candan Cığız

sen iki gözlük kullanarak kendine zulum ediyorsun. cebe markanın fotokronomik camlı gözlüğü var. outdoor sporları için özel dizayn edilmiş, al bitane o gözlükten kurtul... gözlük seçiminde yardımcı olabilirim.

Tepki
205
sağlık bakanlığına felan gerek yok amaç iş görmek burda kaynakçı gözlüğü kullanan arkadaşlarımı biliyorum amaç göze börtü böcek vs parçaların kaçmasını önlemek..

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@çağatay_çankaya

zulüm çok abartı olmuş yahu, o kadar kötü durumda diilim =)
yine de seçenek olarak değerlendirebilirim tabi =)

yalnız, bu camların çok verimli olmadığını duymuştum. sen kullanıyo musun?
bi de ben kahve tonları cam kullanmaya alışığım. siyah tonlarına yakın olanlara adapte olamıyorum. böyle bir renk seçme lüksüm var mı fotokromik camlarda?
son olarak da fiyatlar konusunda bilgi alabilir miyim?

(NOT: en yukardaki mesajı yazdığım gün, burdaki bi arkadaşın tavsiyesini de dinleyip decathlon'a gittim. şeffaf bi gözlük denedim. mağazada biraz taktım. ne görüntüyü bozdu ne de gözlerimi rahatsız etti, aldım ben de =) bugün deniyebilmeyi umuyorum =) )

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Evet arkadaşlar gözlük gerçekten önemli göz bu sonuçta önemli bir organımız. içine yabancı maddelerin girmesi veya kaçması hiç de iyi olmaz. yanlış veya eksik düşünmüyorumdur umarım ki.

Benim gözlerim numaralı miyop ve astigmat. ben normal bi gözlük alıp takamam. biey önerebiliyor musunuz ?

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
@Candan Cığız

sana bahsetiğim gözlüğün kronomik camları kızıl kavhesı zaten. detay bilgi için ö.m. atarsan sevinirim. yoksa diğer vereceğim bilgiler satışa giriyor.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
özel msj gönderemiyorum.. forumda 50 mesaja ulaşmam sanırım birkaç yılımı alıcak =)

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
forumda gözlükçülükle uğraşan başka bisiklet sever arkadaş yok mu yaw kendimi çok yalnız hissettim bi an :)

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Konuyu hortlatayım..Çünkü bu konuda yazacağım birkaç şey var..

Hava kapalı ve rüzgarlı..Gözlüğüm gözümde..Her şey normal..Gözlüğüme rağmen,dün sağ gözüme bir böcek/sinek kaçtı..Önden değil de,yan taraftan girdi galiba..Göz ile gözlüğümün arasındaki sirkülasyon sonucu da,gözüme girdi..
Biraz oynadım gözümü,çıkmadı..Araba aradım,aynalarına bakarak uğraştım,çıkaramadım..
Eve dönüyorum artık,hava çok karardı,bu sefer gözlüğüm yüzünden etrafımı zor görüyorum..Çıkardım gözlüğü ama bu seferde rüzgar yüzünden önüme bakamıyorum..Bir de sol gözüme toz/toprak doldu..Eve zor attım kendimi:krktm:

1-Gözlüğe rağmen,gözüme sinek kaçtı..
2-Hava kapandığı zaman,gözlüğü mecburen çıkarmak zorundayız..Bu sefer de rüzgar yüzünden mahvoluyoruz..
Nereden bulaştım bu bisiklet işine:D

Bir de şöyle bir şey var..Profesyonel bisikletçilerin bazıları,yarış esnasında gözlüğü çıkarıyorlar..Rüzgarlı/yağmurlu havalarda bile görürsünüz bunu..Bu da tuhaf bir durum..

Hakikaten şu gözlük meselesi,muğlak bir mesele..Bu gözlük takılmalı mı,takılmamalı mı?Taksan bir dert,takmasan bir dert:kötü:

Hava kapansa bile,gözlüğü çıkarmanıza gerek kalmayan,
hiç bir şekilde de gözlere böcek/sinek kaçırmayan,bir bisiklet gözlüğü var mı acaba?

• Beğen
Tepkiler: Devenez ce que

Akınlasınn

Daimi Üye
Tepki
374
İsim
akın
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Katlanır
Gözlüksüz ve gözlüğe takılı olmayan dikiz aynam olmadan bisiklet sürmekten keyif almıyorum. Yakın zamanda denedim. İkisi de şart. Gözlüğün 3 camı olacak bir d3. Günün saatine göre camın rengini değiştirmek şart

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Şimdiye kadar 2 kez keşke gözlüğü takıyor olsaydım dedim, onlarda da takmadığım halde önemli bir problem olmadı. Gözlük ekstra bir yükümlülükten başka bir şey değil bence. Ne olur ne olmaz mantığıyla takacaksanız buyrun.

* Kışın ayrı mevzu, soğuk rüzgar göze vurdukça yaşartıyor, hatta hasta ediyor.